Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

A jak się dobrze przyjrzeć, to na wykresie widać formację krowy z wymionami ( ͡° ل͜ ͡°)
A tak serio to setup technicznie wygląda ładnie (bo silne wsparcie i wyprzedany rynek), ale bez stoplossa zaraz pod tym oporem to bym się nie odważył.
Ewentualnie można dołożyć opcje i zagrać married puta, ale ja tam fachowcem od pochodnych nie jestem (od AT zresztą też nie).
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

winio pisze: 20 sie 2021, 15:43 A jak się dobrze przyjrzeć, to na wykresie widać formację krowy z wymionami ( ͡° ل͜ ͡°)
A tak serio to setup technicznie wygląda ładnie (bo silne wsparcie i wyprzedany rynek), ale bez stoplossa zaraz pod tym oporem to bym się nie odważył.
Ewentualnie można dołożyć opcje i zagrać married puta, ale ja tam fachowcem od pochodnych nie jestem (od AT zresztą też nie).
Ja natomiast się odważyłem i kupiłem po 26.80 (notowany w Londynie) i to bez stop lossa :-)
Tak to już jest że jak kurs szybował i wybijał codziennie nowe ATH to oporów z kupowaniem nie było, a jak papier przecenił się o 60% i jest skrajnie wyprzedany (RSI na W1 najniżej w historii) to jest lęk przed dalszymi spadkami i nikt nie tyka. No nic, ja akumuluję i jak wrócimy do wzrostów i będziemy w okolicach ATH sprzedam komuś z gorącą głową, komu akurat lęk odpuści :-)
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

Rynek odbiją a BABA znowu w dół. Na takiej sesji jak dzisiaj coraz gorzej to wygląda
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Jak BABA odbije to połowa forum będzie pisała "kupiłem po 160 :)"
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

RayDalio pisze: 20 sie 2021, 22:29 Jak BABA odbije to połowa forum będzie pisała "kupiłem po 160 :)"
Ostatni mój zakup jest po 160,4 ale powoli osiągam limit pozycji na jedną spółkę i średnia cena wszystkich pozycji jest w okolicy 225 a przy wczorajszym rynku spadek BABA źle wyglądał
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Alibaba stworzyla te praktyki monopolowe, na ktore jest crackdown. Zbiera baty bo konkurencja zyska na nowych regulacjach.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek »

Pytanie tylko jak duży procent przychodów dzieki tej przewadze Alibaba uzyskiwała i jak dużą cześć zysków straci na nowych regulacjach. Nie wiem, czy ktoś to już u nich szacowal, ale intuicja podpowiada mi, ze na pewno nie bedzie to tak duży spadek, żeby uzasadniał rozmiar obecnej przeceny kursu akcji.

Natomiast z pewnością nowe regulacje wpłyną na dalsza
dynamikę generowania zysków, wiec niższe wyceny niż do tej pory będą uzasadnione, bo inne wartości wskakują do modeli i wskaźników typu PEG etc. No ale ciągle ten spadek na giełdzie nie jest (moim zdaniem) adekwatny do rozmiarów „katastrofy”.

Ja sobie już jakis czas temu odpuściłem pojedyncze chińskie spółki, żeby się nie dublować z KWEB-em, ale samego ETF-a dokupuje regularnie już od poziomu 70, potem 50, a w zeszłym tygodniu 43 USD. Póki co jestem 22% na minusie, ale gdzieś musi być dno, a tam siedzi przecież przyszłość całej cyfrowej gospodarki, wiec prędzej czy później to wszystko odbije, tylko moze trzeba bedzie poczekać na kolejne wyniki kwartalne albo jakis inny pozytywny katalizator :)

PS. Jak polujecie na pojedyncze okazje, to zwróćcie tez uwagę na Tencent. Akcje prawie tak samo oberwały jak u Alibaby, a Tencent jest mniej narażony na spadek przychodów przez te regulacje. W dodatku firma żyje dużo lepiej z partią, a prezes ma bardziej elastyczny kark.
CzyDe
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Live o wszystkim

Post autor: CzyDe »

Tomek pisze: 22 sie 2021, 07:11 PS. Jak polujecie na pojedyncze okazje, to zwróćcie tez uwagę na Tencent. Akcje prawie tak samo oberwały jak u Alibaby, a Tencent jest mniej narażony na spadek przychodów przez te regulacje. W dodatku firma żyje dużo lepiej z partią, a prezes ma bardziej elastyczny kark.
A czy ktoś z Was orientuje się może jak obecnie (tzn po zmianie struktury udziałów, która niedawno miała miejsce) wygląda opłacalność ekspozycji na Tencent poprzez Prosus albo Naspers? Wiem, że wcześniej było spore dyskonto i ta operacja miała urealnić wycenę.
I jakie macie zdanie na temat tych spółek ogólnie, jeżeli ktoś ma ochotę się podzielić
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert »

Tomek pisze: 22 sie 2021, 07:11 Pytanie tylko jak duży procent przychodów dzieki tej przewadze Alibaba uzyskiwała i jak dużą cześć zysków straci na nowych regulacjach. Nie wiem, czy ktoś to już u nich szacowal, ale intuicja podpowiada mi, ze na pewno nie bedzie to tak duży spadek, żeby uzasadniał rozmiar obecnej przeceny kursu akcji.

Natomiast z pewnością nowe regulacje wpłyną na dalsza
dynamikę generowania zysków, wiec niższe wyceny niż do tej pory będą uzasadnione, bo inne wartości wskakują do modeli i wskaźników typu PEG etc. No ale ciągle ten spadek na giełdzie nie jest (moim zdaniem) adekwatny do rozmiarów „katastrofy”.

Ja sobie już jakis czas temu odpuściłem pojedyncze chińskie spółki, żeby się nie dublować z KWEB-em, ale samego ETF-a dokupuje regularnie już od poziomu 70, potem 50, a w zeszłym tygodniu 43 USD. Póki co jestem 22% na minusie, ale gdzieś musi być dno, a tam siedzi przecież przyszłość całej cyfrowej gospodarki, wiec prędzej czy później to wszystko odbije, tylko moze trzeba bedzie poczekać na kolejne wyniki kwartalne albo jakis inny pozytywny katalizator :)

PS. Jak polujecie na pojedyncze okazje, to zwróćcie tez uwagę na Tencent. Akcje prawie tak samo oberwały jak u Alibaby, a Tencent jest mniej narażony na spadek przychodów przez te regulacje. W dodatku firma żyje dużo lepiej z partią, a prezes ma bardziej elastyczny kark.
Tomek z jednej strony masz rację jak najbardziej że przecena spółek technologicznych z Chin jest nie adekwatna do regulacji które zostały nałożone. Jednak ryzyko polityczne jest bardzo duże. Teraz pytanie jak wielkie . Wczoraj czytałem opinie George’a Sorosa i (potem komentarz do tej opinii) na WSJ i w sumie nie wiem jak się pozycjonować bo nie znam ani realiów chińskiej polityki ani tamtej mentalności ludzi bo nigdy nie byłem w Chinach. Biorąc pod uwagę argumenty tego ( co jak bądź ale największego spekulanta naszych czasów ) ciężko jest być po długiej stornie rynku . Bo co jeżeli nagle chińskie władze dojdą do wniosku że teoretyczna własność prywatna która miała miejsce w spółkach publicznych przestanie istnieć i decyzyjność przejmie partia ( nawet więcej dyktatura do której obecny władza dąży ) ? Ja osobiście mam w Chinach 3% portfela ale jednak nie dobieram i nie uśredniam. Może stracę okazję ale jednak nie będę stawiał pieniędzy na dezycję jednego człowieka którym ma ochotę kontrolować cały kraj.
kotu
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: kotu »

Nie dajmy się zwariować, to co napisałeś to jest narracja tworzona głównie przez niektóre Amerykańskie media. Według mnie Chiny mają swoją politykę, którą konsekwentnie realizują, ale celem tej polityki nie jest nacjonalizacja spółek akcyjnych tylko sterowanie kierunkami rozwoju gospodarki aby służyła ona większości. W środkach niestety nie przebierają stąd na przykład koniec EDU i TALa, po prostu trzeba się z tym liczyć i odpowiedni się dywersyfikować. Tutaj wypowiedź w tej sprawie R. Dalio:

https://www.linkedin.com/pulse/understa ... ray-dalio/

Pewnie ile ludzi tyle opinii, ale skala tej wyprzedaży ma już jak dla mnie formę paniki i ja z tej przeceny próbuję skorzystać. Ciężko mi uwierzyć w to, że za rok KWEB, FXI czy pojedyncze spółki jak PDD, Meituan czy wspomniany Tencent nie będą wyżej niż dzisiaj. Niektóre chińskie techy już są 80% od szczytów z lutego i nie zostały dotkniętę na razie żadną konkretną sankcją, to ile to ma jeszcze spaść?
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

Ja tam dalej czekam na ATH na TAL'u, w końcu po coś go kupiłem pod trzecie kółko ;)
No i ciężko mi się doszukać sensu w dobijaniu przez PRC rodzimych interesów - bo niby jak zamierzają konkurować na świecie i wciskać ludziom swoje usługi/towary?
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert »

kotu pisze: 22 sie 2021, 21:47 Nie dajmy się zwariować, to co napisałeś to jest narracja tworzona głównie przez niektóre Amerykańskie media. Według mnie Chiny mają swoją politykę, którą konsekwentnie realizują, ale celem tej polityki nie jest nacjonalizacja spółek akcyjnych tylko sterowanie kierunkami rozwoju gospodarki aby służyła ona większości. W środkach niestety nie przebierają stąd na przykład koniec EDU i TALa, po prostu trzeba się z tym liczyć. Tutaj wypowiedź w tej sprawie R. Dalio:

https://www.linkedin.com/pulse/understa ... ray-dalio/

Pewnie ile ludzi tyle opinii, ale skala tej wyprzedaży ma już jak dla mnie formę paniki i ja z tej przeceny próbuję skorzystać. Ciężko mi uwierzyć w to, że za rok KWEB, FXI czy pojedyncze spółki jak PDD, Meituan czy wspomniany Tencent nie będą wyżej niż dzisiaj. Niektóre chińskie techy już są 80% od szczytów z lutego i nie zostały dotkniętę na razie żadną konkretną sankcją, to ile to ma jeszcze spaść?
Kotu wiem może panika jest przesadzona z tym się zgodzę. Jednak co jak Chiński rząd zdecyduje że firmy publiczne nie są im do szczęścia potrzebne? Albo wprowadzą goś z partii do zarządu każdej spółki który z urzędu będzie miał więcej głosów niż cały zarząd i będzie nadawał kierunek taki aby społeczeństwu było lepiej ? Takie firmy działają wtedy jak non profit i wtedy po co w nie inwestować ? . Ja wiem że może to być okazja dekady bo większość tych moich spekulacji jest już w cenach jednak co jak one się sprawdzą ? Ja odpuszczę poszukam lepszych okazji . W sumie trzyma się przysłowia Tomka … Lepiej stracić okazję niż pieniądze ( a w szczególności jak do czegoś nie jesteś przekonany ) . Mam nadzieje że moje wizję się nie sprawdzą i Ci co są na rynku zarobią :)
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

arku pisze: 20 sie 2021, 18:52
winio pisze: 20 sie 2021, 15:43 A jak się dobrze przyjrzeć, to na wykresie widać formację krowy z wymionami ( ͡° ل͜ ͡°)
A tak serio to setup technicznie wygląda ładnie (bo silne wsparcie i wyprzedany rynek), ale bez stoplossa zaraz pod tym oporem to bym się nie odważył.
Ewentualnie można dołożyć opcje i zagrać married puta, ale ja tam fachowcem od pochodnych nie jestem (od AT zresztą też nie).
Ja natomiast się odważyłem i kupiłem po 26.80 (notowany w Londynie) i to bez stop lossa :-)
Tak to już jest że jak kurs szybował i wybijał codziennie nowe ATH to oporów z kupowaniem nie było, a jak papier przecenił się o 60% i jest skrajnie wyprzedany (RSI na W1 najniżej w historii) to jest lęk przed dalszymi spadkami i nikt nie tyka. No nic, ja akumuluję i jak wrócimy do wzrostów i będziemy w okolicach ATH sprzedam komuś z gorącą głową, komu akurat lęk odpuści :-)
ładne odbicie, wygląda na to że udało mi się kupić w samym dołku
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

Panowie pytanie czy ktoś zetknął się z sytuacją gdy wypłacona dywidenda miała wpływ na zmianę strika wystawionych opcji?
Posiadam akcje ZIM i dodatkowo mam wystawione calle i puty na te papier. Dziś było odcięcie dywidendy 2 usd/akcje i właśnie zaobserwowałem że moje wystawione puty 40 i 35 zmieniły się na 38 i 33. Strike wystawionego calla podobnie obniżył się o 2 usd. Pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

ZIM wypłacił dodatkową dywidendę, więc strike price musiał zostać zaktualizowany. To normalna sytuacja. Nie ma nic darmo.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku »

RayDalio pisze: 24 sie 2021, 15:43 ZIM wypłacił dodatkową dywidendę, więc strike price musiał zostać zaktualizowany. To normalna sytuacja. Nie ma nic darmo.
dzięki za info, pierwszy raz spotkałem się z taką sytuacją w swoim portfelu. Rozumiem że taka korekta dotyczy tylko dywidend dodatkowych?
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Tak, te ogłoszone z odpowiednim wyprzedzeniem są już wliczone w cenę opcji.
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Live o wszystkim

Post autor: Szoł Mi De Many »

RayDalio pisze: 18 sie 2021, 23:02
Szoł Mi De Many pisze: 18 sie 2021, 21:21 Skoro Ty sie nim nie sugerujesz, to jaka masz strategie ? Jaki parametr stosujesz w zamian ?
Musiałbym napisać cały rozdział książki jak nie krótką książkę, a na to nie mam czasu. Ogólnie mówiąc, biorę pod uwagę wszystko, co moim zdaniem nie jest bullshitem.

(...)
Dzieki Ray, wartosciowy post. Licze na wiecej takich : )
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Live o wszystkim

Post autor: Szoł Mi De Many »

CzyDe pisze: 22 sie 2021, 19:01
Tomek pisze: 22 sie 2021, 07:11 PS. Jak polujecie na pojedyncze okazje, to zwróćcie tez uwagę na Tencent. Akcje prawie tak samo oberwały jak u Alibaby, a Tencent jest mniej narażony na spadek przychodów przez te regulacje. W dodatku firma żyje dużo lepiej z partią, a prezes ma bardziej elastyczny kark.
A czy ktoś z Was orientuje się może jak obecnie (tzn po zmianie struktury udziałów, która niedawno miała miejsce) wygląda opłacalność ekspozycji na Tencent poprzez Prosus albo Naspers? Wiem, że wcześniej było spore dyskonto i ta operacja miała urealnić wycenę.
I jakie macie zdanie na temat tych spółek ogólnie, jeżeli ktoś ma ochotę się podzielić
Ja mam Prosusa od dluzszego czasu jako ''ulepszona'' wersje ekspozycji na Tencenta. Generalnie ruch tej spolki jest mniej wiecej podobny do zachowania Tencenta, co nie dziwi ze wzgledu na poziom udzialow. Ale pod katem wyceny o niebo lepiej wyglada Tencent
MountainGuy
Posty: 2
Rejestracja: 26 sie 2021, 10:48
Tu mieszkam: Miami

Re: Live o wszystkim

Post autor: MountainGuy »

Cześć Wszystkim,
Widzę ze KWEB nie mogę kupić w Lynx, zakładam ze to przez brak KID. Jest jakiś sposób na obejście tego? Czy na szybko muszę otwierać konto u innego brokera?
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

Możesz zakupić poprzez opcje PUT w Lynx
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: kuba »

arku pisał wyżej, że kupił w Londynie - może tam spróbuj
Chmielo
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:44
Tu mieszkam: Siedlce

Re: Live o wszystkim

Post autor: Chmielo »

Ja tez bez problemu kupiłem KWEB w Londynie, co ciekawe w USD jest tam dostępny
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

korver pisze: 26 sie 2021, 10:58 Możesz zakupić poprzez opcje PUT w Lynx
Ale wtedy tylko w paczka po 100 akcji
MountainGuy
Posty: 2
Rejestracja: 26 sie 2021, 10:48
Tu mieszkam: Miami

Re: Live o wszystkim

Post autor: MountainGuy »

Dzięki, faktycznie jest na LSE, jakoś przegapiłem wcześniej.
ODPOWIEDZ