Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
buk0f
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:17
Tu mieszkam: Kraków

Re: Live o wszystkim

Post autor: buk0f »

Widzę, że temat zszedł na Chiny a mi bardziej chodziło o samo USA, które odpowiada za ~65% w indeksie MSCI (Developed) World
Screenshot 2021-06-22 104007.png
Screenshot 2021-06-22 104007.png (33.74 KiB) Przejrzano 4935 razy
Nie lepiej to wygląda w indeksie FTSE All-World
Screenshot 2021-06-22 104030.png
Screenshot 2021-06-22 104030.png (14.2 KiB) Przejrzano 4935 razy
gdzie "druga największa gospodarka" to raptem 4,6%...
Ja rozumiem, że indeksy są oparte na kapitalizacji i dodatkowo sporo spółek spoza USA jest notowana na NYSE i NASDAQu ale trochę słabo, że nie ma prostego etfa na dokapitalizowanie pozostałych krajów dla większej dywersyfikacji.

PS. Coś mi dzisiaj blog kiepsko działa tzn. grafiki się wogóle nie wczytują. Na forum jest ok.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

buk0f pisze: 22 cze 2021, 10:51 Ja rozumiem, że indeksy są oparte na kapitalizacji i dodatkowo sporo spółek spoza USA jest notowana na NYSE i NASDAQu ale trochę słabo, że nie ma prostego etfa na dokapitalizowanie pozostałych krajów dla większej dywersyfikacji.
VEU, VXUS, IXUS, ACWX
buk0f
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:17
Tu mieszkam: Kraków

Re: Live o wszystkim

Post autor: buk0f »

winio pisze: 22 cze 2021, 12:56
buk0f pisze: 22 cze 2021, 10:51 Ja rozumiem, że indeksy są oparte na kapitalizacji i dodatkowo sporo spółek spoza USA jest notowana na NYSE i NASDAQu ale trochę słabo, że nie ma prostego etfa na dokapitalizowanie pozostałych krajów dla większej dywersyfikacji.
VEU, VXUS, IXUS, ACWX
Szkoda, że w Degiro ani u innego Europejskiego brokrea nie da się ich kupić bez bawienia się w opcje (których i tak w Degiro nie ma) a na IB / Lynxa jestem za biedny.
Ciekawe czy na Revolucie jak wkońcu wprowadzą ETFy to będą przestrzegać te chore unijne przepisy czy oleją to bo i tak kożystają z pośrednictwa amerykańskiego brokera 🤔
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Chiny są w emerging markets pewnie dla tego, że przejrzystość tamtejszej giełdy, wiarygodność sprawozdań finansowych, bezpieczeństwo obrotu czy dostęp do wszystkich akcji/spółek jest na tym samym poziomie co Frontier markets.
Awatar użytkownika
CoinsMakingCoins
Stały bywalec
Posty: 70
Rejestracja: 14 mar 2021, 01:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: CoinsMakingCoins »

buk0f pisze: 22 cze 2021, 10:51 trochę słabo, że nie ma prostego etfa na dokapitalizowanie pozostałych krajów dla większej dywersyfikacji.
Ale w jakim celu? Jeśli kupujesz FTSE All-World i za dekadę pieniądze uciekną z USA do innego kraju, to index sam to zrebalansuje i dywersyfikacja zadzieje się automatycznie. Jak kombinujesz z milionem etfów na różne rynki bo wierzysz w reorganizację sił w przyszłości, to jak sobie te przyszłość wyobrażasz? Jeśli nagle Twoje SPX stanie się bezwartościowe (lub znacząco na tej wartości straci) a urośnie np. ETF na Japonię, bo stanie się najsilniejszą gospodarką świata, to przestajesz kupować SPX bo już tą najmocniejszą gospodarką nie jest? Czy kupujesz go odpowiednio mniej? Co, jesli potem znowu nastąpi odwrócenie sił? Ładując się w szeroki, światowy ETF te problemy Cię nie obchodzą.
Awatar użytkownika
Zadro
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:17
Tu mieszkam: Olsztyn

Re: Live o wszystkim

Post autor: Zadro »

Pamiętacie temat kontenerów? Z tego co kojarzę to typ był na grupie tjs i była mowa o trzymaniu przez rok.
Jak się zaopatrujecie na sprawę?
Dla przykładu ZIM ostro w trendzie wzrostowym, aktualnie lokalna korekta. Ktoś jeszcze trzyma i jeśli tak to jak widzi perspektywy?
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Co tak dzisiaj spadaja obligacje i rosnie zloto?
buk0f
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:17
Tu mieszkam: Kraków

Re: Live o wszystkim

Post autor: buk0f »

A ja jeszcze wrócę jeszcze do tematu TAL i EDU. Parę razy ktoś tu na grupie wspominał, że z końcem czerwca mają pojawić się nowe informacje dot. ustawy ale zaczął się już na dobre lipiec i dalej cisza. Ktoś coś wie więcej na ten temat?
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Nic nie widzialem. Sentyment na Chiny zly jak u szczytu wojny handlowej w 2018. Jest duzo dobrych okazji i byc moze EDU/TAL nie sa najlepszymi z nich.
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

glina pisze: 06 lip 2021, 20:21 Nic nie widzialem. Sentyment na Chiny zly jak u szczytu wojny handlowej w 2018. Jest duzo dobrych okazji i byc moze EDU/TAL nie sa najlepszymi z nich.
Na jakie spolki warto zerknąć poza: baba, bidu, jd, ntes, yndx, pdd?
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

Maro pisze: 07 lip 2021, 12:10
glina pisze: 06 lip 2021, 20:21 Nic nie widzialem. Sentyment na Chiny zly jak u szczytu wojny handlowej w 2018. Jest duzo dobrych okazji i byc moze EDU/TAL nie sa najlepszymi z nich.
Na jakie spolki warto zerknąć poza: baba, bidu, jd, ntes, yndx, pdd?
Ja polecam całego ETF-a KWEB, notowanego dodatkowo w dolarze, co jest nieco wygodniejsze z mojej perspektywy. Kurs dość mocno dołuje od szczytu. Myślę, że taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie i w końcu wróci sentyment, bo spółki wskaźnikowo w wielu przypadkach wyglądają prawie "idealnie", gdyby nie ryzyko polityczne...

Skład można tu podejrzeć: https://www.etf.com/KWEB#overview
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

korver pisze: 07 lip 2021, 13:20
Maro pisze: 07 lip 2021, 12:10

Na jakie spolki warto zerknąć poza: baba, bidu, jd, ntes, yndx, pdd?
Ja polecam całego ETF-a KWEB, notowanego dodatkowo w dolarze, co jest nieco wygodniejsze z mojej perspektywy. Kurs dość mocno dołuje od szczytu. Myślę, że taka sytuacja nie będzie trwać wiecznie i w końcu wróci sentyment, bo spółki wskaźnikowo w wielu przypadkach wyglądają prawie "idealnie", gdyby nie ryzyko polityczne...

Skład można tu podejrzeć: https://www.etf.com/KWEB#overview
Znam i bardzo chętnie bym skorzystał, ale nie mam dostępu do kweb i emqq, ale nawet mając ekspozycję w etf warto w coś wejść bardziej
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

EMQQ jest dostępny z Londynu, jakby co.
Chmielo
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:44
Tu mieszkam: Siedlce

Re: Live o wszystkim

Post autor: Chmielo »

KWEB jest w Londynie i Amsterdamie
ukiman
Posty: 3
Rejestracja: 24 mar 2021, 16:23
Tu mieszkam: FNC

Re: Live o wszystkim

Post autor: ukiman »

Tak z polskiego na nasze - o co tym razem chodzi Chińczykom i jakie to wg Was ... glina? :D będzie to miało przełożenie na kolejne sesje dla NIO i KWEB?
Słowem - dokupujemy, czy powrótka z EDU/TAL?
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Chinom chodzi o rozbicie monopolu technologicznych gigantow. W zasadzie dokladnie to samo o co chodzi zachodowi, z ta roznica, ze Chiny faktycznie to moga zrobic i robia ;-).

TAL i EDU sa zamordowane. Nie wiadomo na jak i na ile beda mogly kontynowac biznes w dawnej formie.

NIO chyba tylko techniczna korekta, Mysle ze w przedziale 40-44$ mozna dokladac jesli masz ochote.

KWEB to w wiekszosci spolki Tech pod presja polityczna. Przeceny potezne, ale kto zgadnie czy nie beda jeszcze wieksze. Jak dym opadnie to w pierwszej kolejnosci stawiam na liderow typu Meituan, Pinduoduo, BiliBili, Tencent, AliBaba, JD. W tej kolejnosci. Wszystkie do kupienia na NYSE lub we Frankfurcie jesli ktos nie ma dostepu do KWEB bo wciaz ma konto w kasynie, a nie u brokera ;-).
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin »

Większość kopalni srebra w dość ciekawej pozycji, powiedziałbym, że pod wzrosty. A Wy?
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

A ja laduje chinski tech pod kurek :)
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

apropos Chin, kupujecie te spolki poprzez amrykanskie ADRy/VIE czy bezposrednio na gieldzie w Hongkongu?
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin »

glina pisze: 14 lip 2021, 08:30 A ja laduje chinski tech pod kurek :)
Nie mogę się przekonać do tego, co tam się dzieje. Władza faktycznie zachowuje się jak właściciel lombardu. ;)
Co Ty sądzisz? W jaki sposób to odbije skoro rząd zaciska kleszcze na poszczególnych spółkach?

@Ostap_Bender - to zależy od prowizji i kursu waluty. Ja jestem leniwy, więc mam trochę chińskich ADR-ów, ale Glina pewnie u źródła. ;)
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

TLT rośnie jak VOO spada. Wreszcie. Może w końcu jakaś normalność :)
No i w końcu nadzieja na tańszą benzynę. Ropa leci sporo mocniej niż bitcoin.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Piękne
Obrazek

Jak myślicie, cena dogoni target price czy odwrotnie?
Obrazek
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin »

Przez sekundę myślałem, że piszesz o zwałce na SAM.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek »

Jakbyśmy sobie policzyli kwadraciki na tym drugim wykresie, to okaże sie, ze jest ich dwanaście. Gdybyśmy dalej liczyli, w ilu z nich cena goniła price target, to wyjdzie nam, ze w jedenastu. Łatwo obliczyć zatem, ze tylko w jednym przypadku na dwanaście to PT był obniżany po spadku ceny. Jeszcze inaczej - przez 11/12 czasu PT okazuje się statystycznie istotnym wskaźnikiem, co oznacza, ze mimo wszystko istnieje większe prawdopodobieństwo, ze to cena bedzie goniła PT niż odwrotnie.
ODPOWIEDZ