Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

winio pisze: 18 maja 2021, 12:39 204.94 -13.90 (-6.35%)
Pre-Market: 6:45AM EDT
A dwa dni pozniej SE juz po $246.15 , czyli 20% wiecej. To byla fantastyczna okazja.
Podobna sytuacja wydarzyla sie na CLNKB. Takze blyskawiczne 20% od dolka po wynikach.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

Kolejna taka okazja na $WISH, zapewne z okazji całkiem przyzwoitych wyników i braku kredytu ;)
wishnews.JPG
wishnews.JPG (29.57 KiB) Przejrzano 4893 razy
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

Co robicie z TAL i EDU, uśredniacie? W prognozach za dużo negatywnego się nie dzieje, a leci jak kamień w wodę. Pułapka czy okazja?
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

@Ray

Daruj sobie bycie bucem. Ludzie zadaja powazne pytania.

O TAL i EDU ostrzeglem w poscie 14 Maja, bo news z tego dnia drastycznie zmienil teze inwestycyjna calego sektora edukacji w Chinach:
https://www.tradingforaliving.pl/live/v ... 2039#p2039

Ewakuacja. Nie kupowac.
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

glina pisze: 24 maja 2021, 19:26 @Ray

Daruj sobie bycie bucem. Ludzie zadaja powazne pytania.

O TAL i EDU ostrzeglem w poscie 14 Maja, bo news z tego dnia drastycznie zmienil teze inwestycyjna calego sektora edukacji w Chinach:
https://www.tradingforaliving.pl/live/v ... 2039#p2039

Ewakuacja. Nie kupowac.
Posta widziałem, wyszedł na rynek jakiś czas temu, to na razie spekulacje i przecieki. W tych spółkach i tak mam bardziej funny money niż poważną inwestycję, ale chcę poznać zdanie innych czy to spadający nóż, czy warto zrobić z tego jakąś poważniejszą pozycję (2% kapitału max). Ewakuować się może nie będę, ale postoję z boku i będę obserwował bo tymi spółkami mocno buja od pewnego czasu więc rynek sam pewny nie jest.
Ale dzięki za odpowiedź
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

RayDalio pisze: 17 maja 2021, 00:21 Jeśli chodzi o mnie to bardziej wierzę ludziom z Noblem niż trzydziestoletnim, wciąż pryszczatym naganiaczom na krypto. Lubisz trejdować czy hodlować na krypto? Super, ale ja będę się jednak trzymał z daleka od gier o sumie zero.
Ray Dalio buys bitcoin
https://seekingalpha.com/news/3699518-r ... ys-bitcoin

Szach i mat.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Nie wiedziałem, że Dalio dostał Nobla. Nie wiedziałem też, że jest ekonomistą niezależnym od pieniędzy na rynkach finansowych. No ale człowiek dowiaduje się czegoś każdego dnia.

A teraz coś dla ludzi, którzy potrafią czytać coś więcej niż nagłówki:
https://www.bridgewater.com/research-an ... on-bitcoin
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Maro pisze: 24 maja 2021, 22:32 Posta widziałem, wyszedł na rynek jakiś czas temu, to na razie spekulacje i przecieki. W tych spółkach i tak mam bardziej funny money niż poważną inwestycję, ale chcę poznać zdanie innych czy to spadający nóż, czy warto zrobić z tego jakąś poważniejszą pozycję (2% kapitału max). Ewakuować się może nie będę, ale postoję z boku i będę obserwował bo tymi spółkami mocno buja od pewnego czasu więc rynek sam pewny nie jest.
Ale dzięki za odpowiedź
Z Chinskich spolek edukacyjnych wyparowalo lacznie kilkadziesiat miliardow dolarow kapitalizacji. Ciezko w tym momencie mowic o spekulacjach i przeciekach.
"Crackdown"jest faktem, a spekulacja w tym momencie bedzie zgadywanie jaka ostatecznie forme przyjmie ustawa i jak wplynie to na dlugoterminowy rozwoj sektora i poszczegolnych spolek. Wydaje mi sie, ze w tym momencie nie wie tego nikt.

Co do samego ruchu ceny, to pewnie "kto mial wiedziec to wiedzial" juz w polowie Kwietnia, wtedy wykres zaczal sie lamac. W tym czasie na TAL i EDU analitycy nadal aktualizowali lub potwierdzali analizy z poteznym upside. Ostatnia noga w dol zaczela sie 13 Maja. Do dzis news nie jest uwzgledniony w prognozach.

Oczywiscie moze sie tez zdarzyc, ze kupujac dzis trafi sie dobra cene, bo ostatecznie regulacje okaza sie lagodniejsze niz sie obawiano. To jednak, IMHO, lapanie nozy i spekulacja w czystej postaci.

W temacie dublowania tego typu pozycji juz wielokrotnie pisalem, ale chetnie powtorze raz jeszcze: Nie trzeba odrabiac strat na tej samej spolce na ktorej sie stracilo. Wrecz nie nalezy. Lepiej zminimalizowac ryzyko szukajac innej dobrej okazji inwestycyjnej (czyli takiej w trendzie wzrostowym).
RayDalio pisze: 24 maja 2021, 22:51 Nie wiedziałem, że Dalio dostał Nobla. Nie wiedziałem też, że jest ekonomistą niezależnym od pieniędzy na rynkach finansowych. No ale człowiek dowiaduje się czegoś każdego dnia.
Jesli chodzi o Noblistow to podejrzewem, ze ten musi byc twoj ulubiony. W koncu to inicjator obowiazujacej polityki monetarnej.

"Most people know John Maynard Keynes the economist. Not many know Keynes the investor."

"Keynes talks about being forced to sell shares because of margin calls several times. "

"The big hit in 1920 completely wiped him out. He was in the hole, plus owed money to friends and family shown in the footnote of Table 3. He borrowed more from friends and family to stay in the game. It took him two years to get back to even and repay everyone. And he did it the same way he lost it, by speculating on margin, mostly in currencies and commodities."
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Wetnę się Wam w przepychankę - zauważyliście, że ARKK ma gorsze relatywne momentum od większości techu?
Wygląda na to, że w ostatnim tygodniu/dwóch ciocia Kasia ma gorsze wyniki od wujka Raya :)
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin »

Proponuję by jednak wrócić to spokojnego wymieniania się tickrate'ami i rzeczowej rozmowy. Serio jeszcze Wam się to nie znudziło? Rzeczowa rozmowa, a każdy i tak podejmie decyzje wg własnego uznania. Trochę więcej wyrazów szacunku dla gospodarza, który nas tutaj przyciągnął swoją wiedzą.

Z ciekawostek, jestem coraz bardziej zadowolony z DXC, więc w sumie polecam tickrejcik. Firma bardzo ładnie się rozwija, jest stabilna i sądzę, że jeszcze dużo wzrośnie. Mam też insajderskie info (w sumie dlatego to kupiłem swego czasu) i nie widzę czarnych chmur na horyzoncie.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

Ja z kolei zauważę, że mWIG40 radzi sobie ostatnio ponadprzeciętnie dobrze, zatem jak ktoś chce łapać trend nie narażając się na ryzyko walutowe, to może warto rozważyć? Chętnie dowiem się również co sądzicie o ostatnim umocnieniu złotówki względem reszty walut? Napływ zagranicznego kapitału, czy może 'insiderskie' info o podwyżce stóp przez NBP?
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: odrion »

Nie sądzę, żeby podwyżka stóp w Polsce była realna w najbliższych miesiącach.
PLN się umacnia, bo dolar się osłabia. Zależy co się dalej wydarzy. Jak przełamiemy poziom z 2018 to i PLN dalej będzie się wzmacniać
Załączniki
USD index.png
USD index.png (58.23 KiB) Przejrzano 4515 razy
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

winio pisze: 25 maja 2021, 16:38Chętnie dowiem się również co sądzicie o ostatnim umocnieniu złotówki względem reszty walut?
Zauważ, że złotówka była przesadnie osłabiona, więc raczej bym to traktował jako powrót do normy (zobacz poziomy EUR/PLN przed-COVIDowe) wraz otwieraniem się gospodarek.
Nie ma jednak sensu myślenie, że za dużo "drukują", kiedy inni robią to samo. Jeśli ktoś przegina pałę, to raczej amerykanie, co ma odzwierciedlenie w dollar index. Dlatego z dolara uciekłem już dawno.
Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że spore kwoty popłyną do polski wraz z funduszem odbudowy. Nie są to może takie kwoty jak kiedyś, ale pamiętajmy, że kiedyś jak dostawaliśmy rekordowe dotacje (oraz inwestycje), to i para EUR/PLN poleciała bardzo niziutko.

Z tych powodów jestem raczej byczo nastawiony do złotówki, przynajmniej na razie.
Bycze nastawienie powoduje, że nie trzymam obcych walut. Zastępuję je kredytem albo sprzedaję akcję i zastępuję short-putami.
RayDalio pisze: 24 maja 2021, 22:51A teraz coś dla ludzi, którzy potrafią czytać coś więcej niż nagłówki:
https://www.bridgewater.com/research-an ... on-bitcoin
Dzięki za fajny artykuł. Bardzo lubię takie. Można je przeczytać 2x i dają do myślenia, poruszając wiele kwestii i zagrożeń.

Przynajmniej wiadomo, w jakim celu i z jakim nastawieniem warto wchodzić w kryptowaluty (w obecnej chwili), jeśli warto.
A jest to cel spekulacyjny. Inne cele wydają się być ryzykowne, bo za dużo niewiadomych.
Wielu ludzi wierzy, że rządy nic nie zrobią, tylko się poddadzą, bo za daleko to zaszło. Moim zdaniem niemoc rządów jest tylko pozorna, w tym sensie, że póki co brakuje im determinacji raczej niż możliwości.
Awatar użytkownika
Rozgotowany Makaron
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 25 maja 2021, 08:34
Tu mieszkam: Kuchnia Włoska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rozgotowany Makaron »

Maro pisze: 24 maja 2021, 18:37 Co robicie z TAL i EDU, uśredniacie? W prognozach za dużo negatywnego się nie dzieje, a leci jak kamień w wodę. Pułapka czy okazja?
Historycznie wycena spółki wygląda świetnie:

Obrazek

Możliwe że rynek przereagowuje ale możliwe też, że chiński rząd jednak wprowdzi poważne zmiany które zahamują rozwój EDU. Dokładniejsze informacje rząd ma podać do końca przyszłego miesiąca.

Oprócz EDU kusząco co do wyceny wygląda też Wisdom Education:

Wycena dużo poniżej średniej rynkowej i lepsze rentowności od średniej.
Obrazek

Natomiast konsensus mocno zjechał przez informacje o rządowych regulacjach i firmie obniżono rating
https://www.fitchratings.com/research/c ... 23-05-2021

Czy epsy firmy będą tak ładnie rosnąć jak na obrazku poniżej to tutaj również sytuacja się wyklaruje po rozporządzeniach rządu, więc jest tu sporo spekulacji.
Obrazek
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

Co do EDU itp to rynek często lubi zbyt negatywnie wyceniać niektore rzeczy, ale zobaczymy do podania szczegółów to czysta spekulacja.
Co do PLN warto posłuchać mniej więcej w połowie
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

To wrzucę coś jeszcze dla goldbugów (żeby nie pisać golddiggerów, bo jeden niedawno wyleciał z Forum): https://stooq.pl/mol/?id=19164
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin »

Co do EDU i TAL to powiedziałem sobie, że nie wchodzę w chińskie akcje, bo i tak mam obecnie dużą ekspozycję, poza tym za dużo dziwnych rzeczy się dzieje wokół chińskiego tematu (EH, BIDU, Alibaba, delistingi, etc.). Jednakże chętnie bym się przyjrzał czemuś podobnego, ale amerykańskiemu. W sumie Biden swego czasu zapowiedział mocną inwestycję w edukację, więc rykoszetem długoterminowym beneficjentem byłyby tego typu spółki.
Kris
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 17 mar 2021, 22:33
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Kris »

Rynki EM może dla przykładu rodzima polska giełda urosła przez ostani miesiąc o 12% w tym samym czasie S&P500 stoi w miejscu czyli idzie bokiem. Nad czym się zastanawiam to: 1. czy kapitał faktycznie szuka miejsca do parkowania tam gdzie jest taniej i można coś jeszcze wycisnąć ? 2. Czy już za chwilę czeka nas jakiś Cyrk na rynkach w postaci przynajmniej grubej solidnej korekty jak za starych dobrych czasów pamiętnego roku 2007.
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro »

Rynek w USA jest właśnie po korekcie/w trakcie korekty, a krach w stylu 2007 się nie zanosi przynajmniej w najbliższym czasie. Co do GPW myślę że może dochodzić do większego napływu kapitału ponieważ ludzie widzą zwrot z najmu i giełdy, albo zaczną go dostrzegać
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: odrion »

Z ostatniego artykułu na SA:

Obrazek

Żeby nie było, posiadam zarówno MELI jaki SE ;)
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

W Chinach nadal Growth sie nie podnioslo po przecenach. W zeszlym tygodniu raportowaly 3 spolki przy ktorych Tencent i Alibaba ze swoimi 30% wzrostu wygladaja na deep-value. Dobre ceny na otwarcie pozycji :-).

Meituan Dianping (3690.hk):
Revenues increased 120.9% to RMB 37.016B versus analyst expectations of RMB 35B and Q1 2020’s RMB 16.753B
Revenues by segment: Food delivery +116% to RMB 20.575B, In-store/hotel/travel +112% to RMB 6.584B and New initiatives +136% to RMB 9.856B
Transacting Users increased 26.9% to 569.3mm from Q1 2020’s 448.6mm
Selling and marketing expenses nearly doubled to RMB 7.206B from Q1 2020’s RMB 3.199B
Total operating loss increased +177.9% to RMB 4.767B from Q1 2020’s RMB 1.715B and analyst expectations of RMB -5.538B
Adjusted EPS was
Cash on the books increased slightly to RMB 17.792B from Q4 2020’s RMB 17.093B

Bilibili (NASDAQ:BILI):
Q1 Non-GAAP EPS of -$0.29 beats by $0.07; GAAP EPS of -$0.39 beats by $0.09.
Revenue of $595.4M (+82.1% Y/Y) beats by $12.04M.
Gross profit of $143.1M, representing an increase of 91.5% Y/Y, primarily due to increased net revenues.
For the second quarter of 2021, the Company currently expects net revenues to be between RMB4.25 billion and RMB4.35 billion.

Pinduoduo (NASDAQ:PDD):
Q1 Non-GAAP EPS of -$0.23 beats by $0.15; GAAP EPS of -$0.36 beats by $0.12.
Revenue of $3.38B (+265.9% Y/Y) beats by $180M.
Average monthly active users in the quarter was 724.6 million, an increase of 49% from 487.4 million in the same quarter of 2020.
Active buyers in the twelve-month period ended March 31, 2021 was 823.8 million, an increase of 31% from 628.1 million in the twelve-month period ended March 31, 2020.
Cash, cash equivalents and short-term investments were RMB83.4 billion (US$12.7 billion) as of March 31, 2021.

I jeszcze krotki filmik z Chin :-). Za ten show akurat odpowiedizalny jest Netease.
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin »

Hehehe, moje myśli idą w drugą stronę. Stwierdzam, że mnóstwo spółek ma spore zyski i niską cenę w stosunku do np. średniej SP500, głównie jest to dział Health & Care - HUM, DVA, ale także np. CL. Najbardziej jednak mnie zastanawia VZ. Przecież to powinno być z 2-3x droższe.
Oczywiście zdaję sobie sprawę, że tutaj takie wzrosty nie będą, ale wciąż, czemu to jest takie tanie? Jakieś kontrargumenty macie na powyższe spółki?

I to co wyprawia STAA jest dość zaskakujące, HIMS też. Choć 100% od dołka SPCE robi większe wrażenie. Oczywiście musiałem zignorować ten dołek, pomimo wybicia alertów... :D
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

$EDU
NEW ORIENTAL-S Dives 12% on FTSE China 50 Index Removal From 21 Jun
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

glina pisze: 04 cze 2021, 07:33 $EDU
NEW ORIENTAL-S Dives 12% on FTSE China 50 Index Removal From 21 Jun
Gdzie może być potencjalne dno na TAL? Widzisz szansę, że ustawa nie będzie aż tak dramatyczna, jak to pokazuje obecny ruch kursu, czy już wszystko jest przesądzone? Price Targety i rewizje nie lecą aż tak dramatycznie, jak kurs. Wiem, że jest to spółka bardzo ryzykowna, ale spadek od lutego przekracza już -60%. Gdzieś musi być dno :)
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Wczoraj ostro odbilo sie od $30.30 wiec poki co to jest pierwsze w miare zdefiniowane dno.
Faktycznie ceny juz z 2017r i ciezko sobie wyobrazic zeby mialo byc az tak zle chociaz kto to wie. Gdybym do teraz trzymal TAL to chyba bym juz chyba nie ucinal i czekal na rozwiazanie sprawy. Na pewno tez nie usrednialbym w dol (ale jesli wroci trend wzrostowy to w gore juz tak).

Nie wiem kiedy dokladnie beda znane jakies szczegoly. Z artykulu wynika ze pod koniec miesiaca.

Jednoczesnie EDU wylatuje z indeksow, wiec raczej do tego czasu bedzie na EDU przewaga podazy nad popytem, a tym samym TAL moze reagowac w sposob skorelowany. Kilka razy widzialem sytuacje, ze po zakonczeniu rebalansowania indeksow spolki nabieraly skrzydel wiec bede obserwowal EDU/TAL pod ewentualny trade pod koniec Czerwca.
ODPOWIEDZ