Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Gukwa
Forumowy wyga
Posty: 193
Rejestracja: 06 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: Gukwa »

Też nigdy nie dostałem call margin ale straciłem 62,90% portfela.
Plus taki że wyszedłem z tego na 0 w krócej niż 22 miesiące co uważam za swój życiowy sukces:)
Można powiedzieć, że dotknąłem dna i wiem że ból jest spory...:)
pd49
Posty: 4
Rejestracja: 13 kwie 2021, 20:57
Tu mieszkam: łódź

Re: Live o wszystkim

Post autor: pd49 »

RayDalio pisze: 21 gru 2021, 22:07 Napisane wyraźnie. Masz konto mardźin i dostajesz ostrzeżenie przed likwidacją. Sprzedaj wszystko i zamknij konto, bo nie masz pojęcia co robisz.
Dziękuję za poradę
ad 1 - co do ostrzeżenia przed likwidacją to nie do końca tak jest: - dostałem informację, że taki komunikat może pojawić się przy zmianie waluty bazowej i realizacji zakupów za margin przy innym stosunku przeliczania waluty np HKD i USD.
ad2. .. bo nie masz pojęcia co robisz - Zgadzam się, gdy dostałem taki komunikat to też mi się tak wydawało

pozdrawiam,
pd49
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

pd49 pisze: 24 gru 2021, 13:36 ad 1 - co do ostrzeżenia przed likwidacją to nie do końca tak jest: - dostałem informację, że taki komunikat może pojawić się przy zmianie waluty bazowej i realizacji zakupów za margin przy innym stosunku przeliczania waluty np HKD i USD.
To jak w końcu jest? Masz to konto margin czy nie? Dodatkowo dziwne, że ostrzeżenie dostałeś w dniu, kiedy BABA rosła, a ta druga spółka stała w miejscu. Może sprzedałeś je short? To jest serio mega dziwna sytuacja. Jeśli możesz to pokaż nam okienko "Account" z TWS albo przynajmniej to co widzisz w głównym oknie pod "Margin", tak jak tu:
Obrazek
pd49
Posty: 4
Rejestracja: 13 kwie 2021, 20:57
Tu mieszkam: łódź

Re: Live o wszystkim

Post autor: pd49 »

Gukwa pisze: 23 gru 2021, 12:37 Też nigdy nie dostałem call margin ale straciłem 62,90% portfela.
Plus taki że wyszedłem z tego na 0 w krócej niż 22 miesiące co uważam za swój życiowy sukces:)
Można powiedzieć, że dotknąłem dna i wiem że ból jest spory...:)
Gratuluję - mój wyczyn to około 50% w rok zarobku na całym kapitale - dla mnie to duży wyczyn, istotna jest selekcja. Zdarzały się obsunięcia - maks 25-30% ale ponieważ utrzymuję tylko długie pozycje i to w akcjach rzadziej ETF -ach na całym świecie to poza globalnym obsunięciem nie mam takiego wahania kapitału (a jeżeli jest to co stracę w roku traktuję jak strata zysku). Obecnie powoli zmniejszam zaangażowanie w długie pozycje przygotowując się na duże wahania na rynku akcji w przyszłym roku
pozdrawiam,
pd49
pd49
Posty: 4
Rejestracja: 13 kwie 2021, 20:57
Tu mieszkam: łódź

Re: Live o wszystkim

Post autor: pd49 »

To jak w końcu jest? Masz to konto margin czy nie? Dodatkowo dziwne, że ostrzeżenie dostałeś w dniu, kiedy BABA rosła, a ta druga spółka stała w miejscu. Może sprzedałeś je short?

z całym szacunkiem - ale wiem co robię - mam wszystkie pozycje Long w tym na BABA (9988) . Będąc w IBCE to bez konta margin nie można dokonać zakupów giełdzie w Hong Kongu ponieważ system nie pozwoli na konwersję z waluty bazowej.
pozdrawiam,
pd49
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Thorwald »

Kraje rozwijające odwracają się od Mastercard i Visy ?
W Indiach MA i V jest wypierany przez RuPay (ponad 50% nowych kart) sponsorowany przez państwo. Największym wydawcą kart płatniczych na świecie (liczba kart) jest chiński UnionPay. Rosja tworzy własny system płatniczy Mir. Indonezja ma wdrożyć swój narodowy system płatniczy. Polska ma swojego Blika i podobno technologia Blik ma być wykorzystana w krajach Zatoki Perskiej do stworzenia własnego sytemu płatności.
Zielony
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 25 paź 2021, 21:15
Tu mieszkam: Poznań

Re: Live o wszystkim

Post autor: Zielony »

Tapering w USA teoria vs praktyka:
Obrazek
https://stooq.pl/mol/?id=23576
bywaj
Gość niedzielny
Posty: 23
Rejestracja: 14 mar 2021, 16:23
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: Live o wszystkim

Post autor: bywaj »

Było to wyjaśniane na twitterze tapering w balansheecie nie jest od razu widoczny.

Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

No i mamy ATH za ATH. Można śmiało powiedzieć, że w 2021 rynek szedł w tylko jednym kierunku: w górę!!!

Szukam właśnie odpowiedniego wykresu, ale jeśli się nie mylę, to w tym roku nie było na S&P 500 nawet JEDNEJ korekty. Tak łagodnego rynku nie było już dawno. Ciężko w takim otoczeniu stracić pieniądze. Myślę, że każdy powinien być zadowolony. Warto kupić sobie jakiegoś sznapsa na koniec :)
Ostatnio zmieniony 28 gru 2021, 12:52 przez RayDalio, łącznie zmieniany 1 raz.
grażyn
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 14 mar 2021, 14:51
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: grażyn »

Tak, jeśli grałeś ETF'a na S&P500, to gratuluję sukcesów, wiedzy i rozmachu :D
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

grażyn pisze: 28 gru 2021, 12:51 Tak, jeśli grałeś ETF'a na S&P500, to gratuluję sukcesów, wiedzy i rozmachu :D
Nie grałem, mam pojedyncze spółki. Tylko dwie są na czerwono (w tym $BABA, a druga w okolicach 0). Reszta zielona jak letnia łąka i sporo ponad S&P 500.

Poza tym, inwestuję, nie gram.

EDIT: Poprawka, druga "czerwona" spółka jest na zielono, jeśli doliczę dywidendę. Czyli tylko BABA ze stratą u mnie.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2021, 12:59 przez RayDalio, łącznie zmieniany 1 raz.
grażyn
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 14 mar 2021, 14:51
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: grażyn »

Jak sam piszesz, ciężko było stracić w tym roku.
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas »

RayDalio pisze: 28 gru 2021, 12:53 Nie grałem, mam pojedyncze spółki. Tylko dwie są na czerwono (w tym $BABA, a druga w okolicach 0). Reszta zielona jak letnia łąka i sporo ponad S&P 500.

Poza tym, inwestuję, nie gram.

EDIT: Poprawka, druga "czerwona" spółka jest na zielono, jeśli doliczę dywidendę. Czyli tylko BABA ze stratą u mnie.
Gratulacje, ładny wynik. U mnie trochę tych chińczyków więcej więc i czerwieni więcej, niestety.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Trzeba korzystać póki chińszczyzna tania. Niestety, ja już jestem załadowany po uszy i kasy na razie brak na nowe zakupy. Zarówno Alibaba jak i Tencent są śmiesznie wyceniane i zakładam, że zostaną na podobnych poziomach przez kolejny rok, póki nie minie strach przed Xi i media nie zajmą się czymś innym.
Jak się dzisiaj czyta amerykańskie komentarze na temat tego co się dzieje w Chinach, to witki opadają. Straszne to jest dla nich, że powoli przestają być jedyną liczącą się globalnie siłą, a ich model gospodarczy nie jest jedynym właściwym.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

RayDalio pisze: 28 gru 2021, 16:30 Trzeba korzystać póki chińszczyzna tania. Niestety, ja już jestem załadowany po uszy i kasy na razie brak na nowe zakupy. Zarówno Alibaba jak i Tencent są śmiesznie wyceniane i zakładam, że zostaną na podobnych poziomach przez kolejny rok, póki nie minie strach przed Xi i media nie zajmą się czymś innym.
Jak się dzisiaj czyta amerykańskie komentarze na temat tego co się dzieje w Chinach, to witki opadają. Straszne to jest dla nich, że powoli przestają być jedyną liczącą się globalnie siłą, a ich model gospodarczy nie jest jedynym właściwym.
To moze 2 letni LEAPS na BABA tylko pytanie czy sciagna BABA z amerykanskiej gieldy?
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Tak pewnie zrobię, bo odpowiedniej ilości cashu szybko miał nie będę, a chciałbym uniknąć wchodzenia na mardźin.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

RayDalio pisze: 28 gru 2021, 19:54 Tak pewnie zrobię, bo odpowiedniej ilości cashu szybko miał nie będę, a chciałbym uniknąć wchodzenia na mardźin.
Najdłuższy obecnie okres to Jan 19,2024.
A jakie opcje byś wybrał - chodzi mi Strike price, bo najwięcej otwartych pozycji jest na strike price 200,250,300,310.

Po ruch z 115 na np 300 to 160% w 2 lata. Realne?
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

iMisiek pisze: 28 gru 2021, 21:38 Najdłuższy obecnie okres to Jan 19,2024.
A jakie opcje byś wybrał - chodzi mi Strike price, bo najwięcej otwartych pozycji jest na strike price 200,250,300,310.

Po ruch z 115 na np 300 to 160% w 2 lata. Realne?
Jeśli kupuję LEAPSy to raczej tylko głęboko ITM, żeby zapłacić jak najmniejszą premię za czas i mieć jak największy margines bezpieczeństwa. Nie wiem gdzie będzie BABA za 2 lata, więc celowałbym teraz w strike $80 i niżej. Kwestia ryzyka, które chcesz podjąć.

Popatrz na takie BIDU. W 2018 po $280, rok później po $100, a po następnych kilkunastu miesiącach po $340. Dzisiaj znów w po $140. Kto to przewidzi?
Ostatnio zmieniony 28 gru 2021, 22:00 przez RayDalio, łącznie zmieniany 1 raz.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: winnie-the-pooh »

iMisiek pisze: 28 gru 2021, 19:38 To moze 2 letni LEAPS na BABA tylko pytanie czy sciagna BABA z amerykanskiej gieldy?
Zawsze możesz kupić LEAPSa na HK.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ostap_Bender »

Jak wyglada rynek opcyjny na gieldach w chinach? Szczerze mowiac dotychczas uzywalem opcji wylacznie na gieldach amerykanskich Jest jakas sensowna plynnosc, jakies inne szczegoly na ktore warto zwrocic uwage?
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Live o wszystkim

Post autor: winio »

RayDalio pisze: 28 gru 2021, 21:55 Popatrz na takie BIDU. W 2018 po $280, rok później po $100, a po następnych kilkunastu miesiącach po $340. Dzisiaj znów w po $140. Kto to przewidzi?
Starczy, że przewidzisz tak dużą zmienność - możesz np. kupić (tj. grać long) iron condora - wtedy to nawet debit, więc unikasz margina.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Live o wszystkim

Post autor: winnie-the-pooh »

Ostap_Bender pisze: 28 gru 2021, 22:11 Jak wyglada rynek opcyjny na gieldach w chinach? Szczerze mowiac dotychczas uzywalem opcji wylacznie na gieldach amerykanskich Jest jakas sensowna plynnosc, jakies inne szczegoly na ktore warto zwrocic uwage?
Miałem kilkanaście operacji opcyjnych w HK w 2021. Nie wnikałem zbytnio, płynność była, zlecenia (manual rolle) wchodziły po max. paru minutach, ale nie wyciskałem ostatnich HKD. Uważać warto na mnożniki, często gęsto nie jest x100, więc liczy się miej intuicyjnie (np. x500). Prowizje także za assignment/execution. Aha, przerwa na lunch jest jakoś tak chyba od naszej 5 do 6 rano - postój systemów.
Aha, no i kurs USD.HKD to bodaj 1:7.8, więc liczby są większe, ale się człowiek uspokaja jak przeliczy na USD.
Ostatnio zmieniony 28 gru 2021, 22:29 przez winnie-the-pooh, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

winio pisze: 28 gru 2021, 22:22 Starczy, że przewidzisz tak dużą zmienność - możesz np. kupić (tj. grać long) iron condora - wtedy to nawet debit, więc unikasz margina.
Jeśli potrafisz przewidzieć takie rzeczy to graj jak chcesz. Ja nie potrafię. BABA może być wyceniana nisko przez dłuższy czas, bo taki będzie sentyment. Jakbym miał grać pod szybkie odbicie, to wybrałbym Tencent, który wiele osób postrzega jako lepszy biznes ogólnie.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Live o wszystkim

Post autor: iMisiek »

RayDalio pisze: 28 gru 2021, 21:55
iMisiek pisze: 28 gru 2021, 21:38 Najdłuższy obecnie okres to Jan 19,2024.
A jakie opcje byś wybrał - chodzi mi Strike price, bo najwięcej otwartych pozycji jest na strike price 200,250,300,310.

Po ruch z 115 na np 300 to 160% w 2 lata. Realne?
Jeśli kupuję LEAPSy to raczej tylko głęboko ITM, żeby zapłacić jak najmniejszą premię za czas i mieć jak największy margines bezpieczeństwa. Nie wiem gdzie będzie BABA za 2 lata, więc celowałbym teraz w strike $80 i niżej. Kwestia ryzyka, które chcesz podjąć.

Popatrz na takie BIDU. W 2018 po $280, rok później po $100, a po następnych kilkunastu miesiącach po $340. Dzisiaj znów w po $140. Kto to przewidzi?
Jeszcze mi się pare miesięcy temu wydało ze 120-130 USD to max do czego może dość ale widzę ze 100 albo nawet twoje 80 USD tez realne.
Jedynie delisting z giełdy w USA jest sola w oku bo wolałbym kupić LEAPS na amerykańskiej giełdzie
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

iMisiek pisze: 29 gru 2021, 17:24 Jeszcze mi się pare miesięcy temu wydało ze 120-130 USD to max do czego może dość ale widzę ze 100 albo nawet twoje 80 USD tez realne.
Jedynie delisting z giełdy w USA jest sola w oku bo wolałbym kupić LEAPS na amerykańskiej giełdzie
Cholera wie gdzie BABA wykopie dołek, więc czekam spokojnie. O ile nie jestem zwolennikiem analizy technicznej, o tyle Tencent jest w ciekawym miejscu:
Obrazek
ODPOWIEDZ