Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

Skoro wierzysz w prognozy analitykow, to czemu nie wierzysz akurat w price targety, ktorych konesnsus dla EPAM wynosi w chwili obecnej -3.33%? Dla NET jest to +41.37%. To jest wspanialy moment na zakup i zapewniam cie ze jeszcze dzis z rana czasu US posypia sie upgrady.

Ponadto, EPAM rosnie srednio 25% r/r przy marzy 35%. NET rosnie o 50% rocznie (i wczoraj podniesli guidance!) przy marzy brutto 75%. To jest ponad 4-krotna roznica na korzysc NET i to uzasadnia wyzsze multiples.

W przypadku ROKU, podobnie jak z PTON nie zauwazyles, ze hardware (w przypadku Roku byly to dongle i przystawki do TV, w przypadku PTON rowery) to tylko wytrych do rynku uslug i subskrypcji. W przypadku PTON te rosna o 404% r/r. Tu problemem nie sa wyniki ani wycena, ktore nigdy w historii nie byly dla tej firmy lepsze. Odwolanie biezni to tymczasowy problem i jednorazowa przecena, a dla firmy nauczka zeby nie zadzierac z urzednikami. Dla innych okazja dla zakupu, dobrze ze skorzystales ;-).
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

glina pisze: 07 maja 2021, 07:18 Skoro wierzysz w prognozy analitykow, to czemu nie wierzysz akurat w price targety, ktorych konesnsus dla EPAM wynosi w chwili obecnej -3.33%? Dla NET jest to +41.37%. To jest wspanialy moment na zakup i zapewniam cie ze jeszcze dzis z rana czasu US posypia sie upgrady.
Na wiarę to można przyjmować te price targety, które zawsze są bullish i podbijane za każdym razem jak cena dogoni target. Tesla po $1000? Będzie $3000! Jak widzę, że analitycy przez 10 lat w ogromnej większości trafnie ocenili jakie EPAM będzie miał EPS-y w następnym roku (+-10%) to to nie jest wiara tylko fakty. Mam się na czym opierać. A te price targety to są palcem po wodzie pisane. Zapytaj kolegów co inwestowali w HCLP za "rekomendacjami analityków" https://www.tradingforaliving.pl/forum/ ... html#p6578 ;)
glina pisze: 07 maja 2021, 07:18 Ponadto, EPAM rosnie srednio 25% r/r przy marzy 35%. NET rosnie o 50% rocznie (i wczoraj podniesli guidance!) przy marzy brutto 75%. To jest ponad 4-krotna roznica na korzysc NET i to uzasadnia wyzsze multiples.
Obrazek

Czyt.: Jak się uda to będzie operating margin na poziomie 20% za 10 lat. EPAM już teraz ma operating margin na poziomie 17-18%. Ale tak, EPAM też jest przewartościowany i kupiłbym dopiero jakby spadło te 50% minimum.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Średni price target dla BYD. Pięknie target goni cenę, a jak cena spada to oczywiście taget się przez jakiś czas trzyma na tym samym poziomie. No i nie wiem jak to się dzieje, że PT w miejscu, a spółka od stycznia spadła 50%. Nie przewidzieli?
Obrazek

To samo Youzan. Price target goni cenę, a nie odwrotnie.
Obrazek
Od lutego, kiedy była okazją, 50% w dół.

Ale jak pisałem, że jesteśmy w fazie manii i te ceny są oderwane od rzeczywistości, to nie nie nie, bo teraz żadne fundamenty nie mają znaczenia, "I just don't hate money!".
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

Ktoś ma zdanie o spółce The Trade Desk (TTD)? Będę wdzięczny za wszelkie negatywne informacje nt. spółki. Kiedyś bodajże @glina to polecał. Teraz jest dość mocna przecena, sprawdzam fundamenty, wskaźniki, sentyment i nie dokopałem się do czegoś istotnego. Coś musi być, czego nie znalazłem. Zyskowność firmy ponadprzeciętna, fundamentalnie też wygląda zdrowo. Gdzie jest haczyk?
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

RayDalio pisze: 07 maja 2021, 09:49 Na wiarę to można przyjmować te price targety, które zawsze są bullish i podbijane za każdym razem jak cena dogoni target. Tesla po $1000? Będzie $3000!
Eeeee tam, zawracasz głowę. Mania teraz jest tu:
Fundstrat Briefing Maintains Six-Digit Bitcoin Price Forecast, $10K Ethereum Target

Ledwo przeczytałem artykuł na WSJ, a już VeChain skoczył o 16%.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert »

korver pisze: 07 maja 2021, 12:17 Ktoś ma zdanie o spółce The Trade Desk (TTD)? Będę wdzięczny za wszelkie negatywne informacje nt. spółki. Kiedyś bodajże @glina to polecał. Teraz jest dość mocna przecena, sprawdzam fundamenty, wskaźniki, sentyment i nie dokopałem się do czegoś istotnego. Coś musi być, czego nie znalazłem. Zyskowność firmy ponadprzeciętna, fundamentalnie też wygląda zdrowo. Gdzie jest haczyk?
Czasami nie ma haczyka tylko jest okazja inwestycyjna ale to decyzja zależy od każdego z osobna. Ja mam TTD po 615 wczoraj kupione :)
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

korver pisze: 07 maja 2021, 12:17 Ktoś ma zdanie o spółce The Trade Desk (TTD)? Będę wdzięczny za wszelkie negatywne informacje nt. spółki. Kiedyś bodajże @glina to polecał. Teraz jest dość mocna przecena, sprawdzam fundamenty, wskaźniki, sentyment i nie dokopałem się do czegoś istotnego. Coś musi być, czego nie znalazłem. Zyskowność firmy ponadprzeciętna, fundamentalnie też wygląda zdrowo. Gdzie jest haczyk?
TTD polecalem i nadal polecam. To #1 w inteligentnym dostarczaniu reklam online.

Ostatnio zaognil sie konflikt miedzy Apple a Facebook o zasady prywatnosci i pozycjonowanie reklam. Rynek ponadto odchodzi od cookies i uuznal, ze to odbije sie negatywnie na TTD.

Tak sie akurat sklada ze TTD jest inicjatorem i pionierem Unified ID 2.0 nie wymagajacym uzycia ciasteczek.
https://www.thetradedesk.com/us/about-u ... lution-2-0

W rzeczywistosci oznacza to, ze jeszce bardziej pozostawi w tyle rozwiazania legacy. Mozna spokojnie kupowac.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

Kurcze, spodziewałem się szczerze, że ktoś ostudzi mój zapał... Pierwszą partię mam już kupioną. Chcę dołożyć do pozycji i szacuję jakim kapitałem.

Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Wojtas pisze: 07 maja 2021, 12:24
RayDalio pisze: 07 maja 2021, 09:49 Na wiarę to można przyjmować te price targety, które zawsze są bullish i podbijane za każdym razem jak cena dogoni target. Tesla po $1000? Będzie $3000!
Eeeee tam, zawracasz głowę. Mania teraz jest tu:
Fundstrat Briefing Maintains Six-Digit Bitcoin Price Forecast, $10K Ethereum Target

Ledwo przeczytałem artykuł na WSJ, a już VeChain skoczył o 16%.
O krypto to nawet nie piszę, bo będą o tym w przyszłości mówić jak teraz o tulipomanii.
korver pisze: 07 maja 2021, 12:17 Ktoś ma zdanie o spółce The Trade Desk (TTD)? Będę wdzięczny za wszelkie negatywne informacje nt. spółki. Kiedyś bodajże @glina to polecał. Teraz jest dość mocna przecena, sprawdzam fundamenty, wskaźniki, sentyment i nie dokopałem się do czegoś istotnego. Coś musi być, czego nie znalazłem. Zyskowność firmy ponadprzeciętna, fundamentalnie też wygląda zdrowo. Gdzie jest haczyk?
Też nic złego nie napiszę, oprócz tego, że drogie jak większość spółek dzisiaj.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert »

Jeżeli chodzi o wycenę TTD to już nie jest tak drogo PS forward zbliża się do 20 więc można pomału akumulować, jak spadnie na 550 to dobierać i zbudować pozycję w okolicach 580. Teraz była sroga przecena więc pewnie jesteśmy bliżej jej końca niż początku
Załączniki
TTD_chart.png
TTD_chart.png (65.91 KiB) Przejrzano 3092 razy
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: odrion »

Wojtas pisze: 07 maja 2021, 12:24
Eeeee tam, zawracasz głowę. Mania teraz jest tu:
Fundstrat Briefing Maintains Six-Digit Bitcoin Price Forecast, $10K Ethereum Target

Ledwo przeczytałem artykuł na WSJ, a już VeChain skoczył o 16%.
Wiesz ile osób twierdziło, że jest mania jak BTC był po 1000 USD w 2017?
Ja również zaliczałem się do tego grona ;).

Różnica między złotem a BTC to tylko kwestia percepcji. Ja rozumiem manię na DOGE, innych shitcoinach, ale czy chcemy tego czy nie, disruptors które wymyśla ARK, to będzie nic do tego co blockchain zrobi z tym co znamy. Widać zresztą co się dziej z DeFI/ CeFi.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: odrion »

Akurat Zyggmunt wrzucił ciekawy materiał w temacie "bańki" BTC. Polecam zapoznać się. Sceptycy mogą pominąć część praktyczną, ale początek będzie jak znalazł :).

https://www.tradingforaliving.pl/live/v ... p?f=6&t=69
Awatar użytkownika
glina
Stały bywalec
Posty: 143
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:52

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina »

7.05.2021 po otwarciu
PTON +9..6%
NET +8.6%
ROKU +15%
SQ +5.3%
DDOG +9.7%

niech to bedzie nauczka ze dobrych akcji sie nie sprzedaje.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

Czyli zamiast być 40% w plecy to ktoś jest "tylko" 30% w plecy. I to wszystko, kiedy indeksy biją rekordy. Dobra okazja do wyskoczenia z tej spekulacji. Ciekawe jak to będzie wyglądać przez następny kwartał.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

odrion pisze: 07 maja 2021, 14:11Wiesz ile osób....
Może bym ci i odpowiedział, ale manią się nie dyskutuje.

Popieram natomiast spekulantów kryptowalut. Warto było wrzucić na hazard środki w kilka projektów. Zmienność jest tak duża, że zysk na jednych, z nawiązką rekompensował ew straty na drugich.
Teraz jednak ryzyko oczywiście systematycznie wzrasta, bo nie wiadomo kiedy fala się wycofa i pociągnie wszystkie łodzie w dół.

Sam chciałem się do tego hazardu dołączyć i powstrzymało mnie tylko brak ich dostępności na IB, a nie chciałem znowu przerzucać środków pomiędzy platformami, bo utrudnia mi to życie.
Szkoda, że IB czy Lynx nie mają łatwej ekspozycji na krypto. Coś tam niby jest, jakieś fundusze, ale przypomina to resztki z pańskiego stołu, raczej niż typowe krypto-giełdy.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek »

Hmm, Wojtas, nie mam teraz dostępu do platformy, więc na sto procent nie podam tickera, ale na IB/Lynx były ten rzeczywisty indeks na BTC, bo sam handlowałem na niego kontraktami w zeszłym roku. Na 80% wydaje mi się też, że na ten indeks były już dostępne opcje. Wiem, że to tylko jedna z kryptowalut, no ale zawsze coś.
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

Nie, no są fundusze w Szwecji, które dają ekspozycję na Bitcoina. Pisali o tym m.in. na Lynx.
Wymaga to jednak uprawnień do Complex and Leveraged Products oraz pakietu notowań do ich giełd.

W porównaniu do klasycznych giełd - Bitfinex czy Binance, nędznie to wygląda. Ale na upartego, zawsze coś.
korver
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: korver »

glina pisze: 07 maja 2021, 15:44 7.05.2021 po otwarciu
PTON +9..6%
NET +8.6%
ROKU +15%
SQ +5.3%
DDOG +9.7%

niech to bedzie nauczka ze dobrych akcji sie nie sprzedaje.
TTD to the moon! ;-)
Poczatkujacy
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 22 mar 2021, 20:41
Tu mieszkam: no tak

Re: Live o wszystkim

Post autor: Poczatkujacy »

RayDalio pisze: 07 maja 2021, 13:14
O krypto to nawet nie piszę, bo będą o tym w przyszłości mówić jak teraz o tulipomanii.
jak zaczynam myśleć o crypto to też mam wrażenie, że pozamiata jeszcze niejednego. No chyba już pora, aby można było iść do sklepu kupić w normalnej cenie kartę graficzną, ale np. taki btc ma to w nosie i dalej rośnie :/
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Live o wszystkim

Post autor: Szoł Mi De Many »

korver pisze: 07 maja 2021, 13:01 Kurcze, spodziewałem się szczerze, że ktoś ostudzi mój zapał... Pierwszą partię mam już kupioną. Chcę dołożyć do pozycji i szacuję jakim kapitałem.

Dzięki za odpowiedzi.
No jezeli PS Forward na poziomie 20 nie studzi Twojego zapalu to sie pakuj. Ja tylko jeszcze dodam (chociaz nie jest to oczywiscie najlepszy wskaznik), ze PE Forward jest ponad 90, a long term EPS Groth to 30%. Tak wiec jeszcze minie dobra chwila, jak ta spolka dojdzie do jakiejs przyzwoitej wyceny.
Co z drugiej strony nikomu do tej pory nie przeszkadzalo : )
Wojtas

Re: Live o wszystkim

Post autor: Wojtas »

Poczatkujacy pisze: 07 maja 2021, 17:57jak zaczynam myśleć o crypto to też mam wrażenie, że pozamiata jeszcze niejednego.
Są dziś bardzo konkretne przyczyny wzrostu tego, tak jak były w czasie poprzedniej fali-manii.

Armia ludzi dostała pieniądze od rządu, ma też oszczędności i nic specjalnego do roboty.
Do tego ucieczka przed utratą wartości walut FIAT. Czy słuszna czy nie, to nie ma tu znaczenia. Ważne, że ma to miejsce.
Do tego łatwiej się tym teraz handluje, bo giełdy są ustabilizowane a regulacje prawne ściślejsze. Poprzednio w ogóle nie było pojęcia kryptowalut w przepisach i wpadało to w prawa majątkowe, a to rodziło ryzyko PCC i inne kwiatki.

Można by tak wymieniać.

Także mania mnie nie dziwi, ale jej koniec jest mi z góry znany. Nie znam tylko (i aż) dat oraz poziomów docelowych tych walut.
A nie znam, bo nie mam danych (psychologia konsumentów i ich zasoby finansowe), które pozwoliłyby mi to policzyć.
Więc to jest gra na wyczucie. Jak dobrze wyczujesz, sporo zarobisz. A jak nie to lecisz.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot »

Wojtas pisze: 07 maja 2021, 16:22 W porównaniu do klasycznych giełd - Bitfinex czy Binance, nędznie to wygląda. Ale na upartego, zawsze coś.
Zdaje się, że w samej Kanadzie są trzy ETF'y na ETH ;)
Przy czym nie bardzo widzę sens posługiwania się takimi instrumentami, bo i spread się często rozjedzie i płynność mniejsza, aniżeli na dużych giełdach...

Gdyby nie portfel walutowy to byłbym głęboko w ciemnej dziurze, ze swoim portfelem akcyjnym - a tak, na jednym się traci, na drugim się nadrabia. Czekam na ten upadek Dow Jones'a z utęsknieniem ;)
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: odrion »

Cebulki tulipanów i mania powiadacie :).

To też są cebulki?
https://www.coindesk.com/from-paper-to- ... n-ethiopia

albo RSR:
Załączniki
RSR.JPG
RSR.JPG (107.05 KiB) Przejrzano 2853 razy
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Live o wszystkim

Post autor: RayDalio »

glina pisze: 07 maja 2021, 15:44 7.05.2021 po otwarciu
PTON +9..6%
NET +8.6%
ROKU +15%
SQ +5.3%
DDOG +9.7%

niech to bedzie nauczka ze dobrych akcji sie nie sprzedaje.
A po zamknięciu jest tak:
Obrazek

Niech to będzie nauczka, że jak masz okazję uciec z kiepskich akcji to powinieneś. Większość nie odrobiła nawet wczorajszych strat. No i pamiętajcie, że PTON taniej nie będzie.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: odrion »

Wojtas pisze: 07 maja 2021, 15:54
odrion pisze: 07 maja 2021, 14:11Wiesz ile osób....
Może bym ci i odpowiedział, ale manią się nie dyskutuje.
Nie wiem czy powinienem czuć się urażony. Przyjmę za dobrą monetę, że to nie stwierdzenie ad personam.

To mój ostatni post w temacie, bo nie ma sensu przekonywać nieprzekonanych. Można wypierać i przekonywać się, że to mania, ale blockchain już wywraca stolik. Za 5 lat to będzie tak normalne dla każdego jak internet. Okaże się, że giełdy mogą działać na blockchainie, nie będzie potrzeba notariuszy, bankowcy zobaczą, że nagle ludzie nie chcą u nich deponować środków. Jest też wiele zagrożeń, jak choćby CBDC.

Tak jak napisałem wcześniej, długo byłem w Twoim i Raya obozie. W pewnym momencie stwierdziłem, że warto byłoby trochę lepiej zrozumieć krypto, bo może jednak ten blockchain będzie wchodził w nasze życie. Od tego momentu trochę otworzyłem głowę i z ogromnym sceptycyzmem zacząłem się doszkalać. Potem pomyślałem, że nie ma lepszej nauki niż kupić coś (za grosze), zobaczyć jak działają giełdy, portfele i tak to potem poleciało.
W świecie krypto tak jak w każdym innym świecie (podobnie jak i na giełdzie) jest mnóstwo śmiecia, którego celem jest tylko pump and dump. Ale oprócz tego powstają projekty, które już albo mają generować realną wartość. BTC przeobraził się w store of value i mi też chwilę zajęło żeby przestawić się, że w rzeczywistości spełnia wszystkie warunki jakie spełnia złoto jako store of value. (nie ma tylko takiej historii).
Tym niemniej, mogę zrozumieć, że ktoś nie wierzy w BTC, ale brak wiary w zmiany, które niesie za sobą blockchain, może prowadzić do ignorancji i missed opportunites.
ODPOWIEDZ