Interactive Brokers

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: Baldwin »

Ja nie mam najlepszych odczuć co do transferów.
Przelew mi wrócił z adnotacją błędny bank pośredniczący...
W correspondent bank wpisałem Bank Handlowy, Senatorska w Warszawie, CITIPLPXXXX, bo taki generują.

Jeśli to nie tajemnica, to mogę spytać co Wy wpisywaliście?
Ervel pisze: 19 mar 2021, 17:11 Wczoraj do południa zleciłem przelew do IB, dziś około 14 środki pojawiły się na rachunku maklerskim. Także praktycznie w ciągu jednego dnia.
Przelew w złotówkach zlecałem ze zwykłego ROR w mBank na niemiecki rachunek IB w JP Morgan. Koszt zwykłego przelewu (bodajże SWIFT) wyszedł 35 zł za 10 000 zł i rósł przy wielokrotności 10 000 zł, np. dla 40 000 zł było to już 140 zł.
Besso pisze: 23 mar 2021, 17:49 Są dobre wieści - szybko działają z ticketami. Rozpatrzyli pozytywnie, mam już pieniądze na koncie. Przelałem 10k PLN na ich niemieckie konto JPM. Przelew zrobiłem z Alior Banku. 30 zł prowizji.
Notabene odpisują mi raz na tydzień... głównie makra w stylu, że się zajmujemy i proszę o cierpliwość.
Wojtas

Re: Interactive Brokers

Post autor: Wojtas »

Baldwin pisze: 24 mar 2021, 05:30Jeśli to nie tajemnica, to mogę spytać co Wy wpisywaliście?
O ile pamiętam to nic nie wpisywałem przy przelewach walutowych SWIFT. Tylko nr rachunku, odbiorcę oraz kod BIC banku odbiorcy.
Jakub
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:26
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Interactive Brokers

Post autor: Jakub »

Baldwin pisze: 24 mar 2021, 05:30 Ja nie mam najlepszych odczuć co do transferów.
Przelew mi wrócił z adnotacją błędny bank pośredniczący...
W correspondent bank wpisałem Bank Handlowy, Senatorska w Warszawie, CITIPLPXXXX, bo taki generują.
Miałem dokładnie ten sam problem - po telefonie do ING poradzili mi zostawić to pole puste. Tak też zrobiłem - przelew dotarł w ciągu 2 dni.
Awatar użytkownika
Ervel
Posty: 2
Rejestracja: 19 mar 2021, 17:01
Tu mieszkam: Kraków

Re: Interactive Brokers

Post autor: Ervel »

Baldwin pisze: 24 mar 2021, 05:30 Ja nie mam najlepszych odczuć co do transferów.
Przelew mi wrócił z adnotacją błędny bank pośredniczący...
W correspondent bank wpisałem Bank Handlowy, Senatorska w Warszawie, CITIPLPXXXX, bo taki generują.
Nie miałem takiego pola do wpisania. Wpisałem numer rachunku IB w JP Morgan i tyle. Numer rachunku był w formacie IBAN tj z DE na początku. Aczkolwiek co bank to nieco inne systemy.
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: Baldwin »

To trochę niepoważne, że IB generuje Bank Handlowy jako pośredniczący, a wg mojego banku JP Morgan współpracuje obecnie z mBankiem...
Bez komentarza...
Wysyłam jeszcze raz, zobaczymy.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: lenon »

Przelałem testowo 1000 USD z Alior Kantora do IB. Zaksięgowali po 3 dniach roboczych. Ze strony Aliora bezpłatnie z opcją OUR, niestety któryś bank pośredniczący przytulił 10 USD.
Testował ktoś większe kwoty? Zastanawiam się, czy banki pośredniczące ograniczą się do tych 10 USD, czy może prowizja jest proporcjonalna do przelewu, np 1%. Bo jeśli tak, to poważniejsze kwoty rzeczywiście najtaniej będzie przelewać w EUR SEPĄ.
Trej
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2021, 23:45
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: Trej »

Niedawno włączałem w IB dodatkowe opcje, musiałem przy tym wypełnić jakieś dodatkowe formularze i nagle zostałem pozbawiony możliwości zakupu ETF-ów. Komunikat mówi, że jestem klientem indywidualnym i dlatego nie mam dostępu. Czy jest jakiś sposób, żeby przywrócić tę możliwość?
Wojtas

Re: Interactive Brokers

Post autor: Wojtas »

lenon pisze: 29 mar 2021, 08:28Przelałem testowo 1000 USD z Alior Kantora do IB. Zaksięgowali po 3 dniach roboczych. Ze strony Aliora bezpłatnie z opcją OUR, niestety któryś bank pośredniczący przytulił 10 USD.
Testował ktoś większe kwoty? Zastanawiam się, czy banki pośredniczące ograniczą się do tych 10 USD, czy może prowizja jest proporcjonalna do przelewu, np 1%. Bo jeśli tak, to poważniejsze kwoty rzeczywiście najtaniej będzie przelewać w EUR SEPĄ.
Jest proporcjonalna do przelewu. Ja wysyłam z opcją kosztową SHA i jak dotychczas bez prowizji.

Natomiast wg moich doświadczeń większe znaczenie ma tryb przelewu (normalny, pilny, ekspresowy), o czym już pisałem wielokrotnie.
Wysyłacie normalnym, czyli najpowolniejszym. Ten sam przelew SHA - normalny na tą samą kwotę potrafi przejść bez żadnych prowizji, podczas gdy na SHA ekspresowym prowizje banków pośredniczących się pojawiają.
Przerabiałem to, wysyłając pieniądze do Chin.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Interactive Brokers

Post autor: Ostap_Bender »

Trej pisze: 29 mar 2021, 23:52 Niedawno włączałem w IB dodatkowe opcje, musiałem przy tym wypełnić jakieś dodatkowe formularze i nagle zostałem pozbawiony możliwości zakupu ETF-ów. Komunikat mówi, że jestem klientem indywidualnym i dlatego nie mam dostępu. Czy jest jakiś sposób, żeby przywrócić tę możliwość?
Możesz jedynie kupić ETFy notowane na europejskich giełdach, do ETFów notowanych w USA nie będziesz miał dostępu ze względu na regulacje MIFID2 (przynajmniej bezpośrednio, można poróbować poprzez opcje.
Trej
Posty: 3
Rejestracja: 29 mar 2021, 23:45
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: Trej »

Ostap_Bender pisze: 30 mar 2021, 18:54
Możesz jedynie kupić ETFy notowane na europejskich giełdach, do ETFów notowanych w USA nie będziesz miał dostępu ze względu na regulacje MIFID2 (przynajmniej bezpośrednio, można poróbować poprzez opcje.
Dziękuję za odpowiedź. Znalazłem artykuł na ten temat: https://www.tradingforaliving.pl/jak-w- ... nx-broker/
Czy to jedyny artykuł, czy znajdę jeszcze dokładniejszy opis?
Czy koszty związane z działaniem w ten sposób będą większe? Mniejsze? Niż zakup gołych ETF-ów? Dodam, że chciałem kupować ETFy partiami, za kwoty ok. 1000 zł.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek »

Tutaj znajdziesz jeszcze drugi opis: https://www.tradingforaliving.pl/jak-kupic-etf/
TomekN
Posty: 4
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:07
Tu mieszkam: PL

Re: Interactive Brokers

Post autor: TomekN »

Cześć,
Czy obecnie warto zmienić opłaty z fixed na tiered w przypadku handlu akcjami USA, etfami na LSE i giełdach w EU oraz opcjami USA ?
Wydaje się ze wszelkie materiały mówią, że tiered jest tańszy, ale może jest jakiś duży haczyk, na który należy zwrócić uwagę ?

https://merelycurious.me/post/interacti ... ommissions
https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=713

Na pewno policzenie opłat jest bardziej skomplikowane w tiered.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek »

Tired ma sens dla bardzo dużych wolumenów, bo tam stawka prowizji spada progresywnie. W każdym przypadku, w którym nie handlujesz pakietami po parę tysięcy sztuk akcji bardziej opłaca się fixed.
losmichal
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwie 2021, 13:36
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: losmichal »

Tomek pisze: 02 kwie 2021, 13:12 Tired ma sens dla bardzo dużych wolumenów, bo tam stawka prowizji spada progresywnie. W każdym przypadku, w którym nie handlujesz pakietami po parę tysięcy sztuk akcji bardziej opłaca się fixed.
Witam,
w moim przypadku działa to dokładnie odwronie :)

Swoje zakupy robie w paczkach po ok. 1k-5k$, prowizja jaką płacę to średnio ok. 0.3-0.4$ przy Tired (w Fixed zawsze było 1$)

Paradoksalnie najwiecej zapłaciłem gdy ten wolumen był najwiekszy: ZNGA 305 9.82$ (2993.58$) 1.13$ - ostatnia wartość to prowizja
Inne przykłady:
HZNP 12 86.20$ (1034.40$) 0.39$
ZG 21 144.00$ (3024.00$) 0.31$
DOCU 15 207.50$ (3112.50$) 0.32$
SHOP 1 1119.00$ (1119.00$) 0.35$
IDXX 4 503.95$ (2015.80$) 0.34$
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek »

No nie żartuj? To muszę zgłębić ten temat, bo kiedyś w Tired było tak, że liczymy procentowo od wolumenu, ale prowizje nigdy nie wynosiły mniej niż 1 USD. A powiedz jeszcze, czy masz konto w wersji Lite czy Pro?
losmichal
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwie 2021, 13:36
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: losmichal »

Tomek pisze: 02 kwie 2021, 14:05 No nie żartuj? To muszę zgłębić ten temat, bo kiedyś w Tired było tak, że liczymy procentowo od wolumenu, ale prowizje nigdy nie wynosiły mniej niż 1 USD. A powiedz jeszcze, czy masz konto w wersji Lite czy Pro?
Pro,

poza wyżej wspomnianą ZNGA na ok 400 tranzakcji żadna nie przekroczyła 1$,
drugie jest
UNM 36 27.79$ (1000.26$) 0.47$
najmniej
ZI 65 46.29$ (3008.85$) 0.23$

najczęściej wypada 0.34-0.35 a od czego to zależy to szczerze mówiąc pojęcia nie mam :)
Wojtas

Re: Interactive Brokers

Post autor: Wojtas »

Ja siedzę na tiered już od dawna. Jest prawie zawsze lepszy, a oszczędności są realne.

Polecam podsumowanie tutaj, gdzie ktoś to dokładnie policzył: kiedy jest lepszy i o ile.

Na giełdzie amerykańskiej nie ma się nawet nad czym zastanawiać. Natomiast z jakiegoś powodu trzaskało mi na tiered sporo większe stawki w Londynie, bodaj na ETFach.
Czemu to nie wiem, nie wgłębiałem się. Piszę tylko żeby mieć to na uwadze, że czasem gdzieś coś może nie "zatrybić".
Trzeba po prostu obserwować i porównywać, bo to zawsze najlepsza metoda.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek »

To ja od mniej więcej trzech lat żyłem w błędzie, bo ostatnio w 2018 roku zakładałem konto dla spółki i specjalnie pytałem w supporcie, żeby mi powiedzieli, co będzie dla mnie lepsze – tired miał wtedy minimalną stawkę 1 USD a dalej progresywne zwiększanie. No ale widać to już nieaktualne. Dzięki zatem za wyprowadzenie z błędu!
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: lenon »

@Tomek,
Lite jest dostępny tylko dla obywateli USA:
"US residents with Individual, Joint, IRA or eligible Trust accounts."

Faktycznie może być taniej przy odpowienio niskich obrotach:
Przy miesięcznym wolumenie <= 300,000 akcji koszt to USD 0.0035 per share, min $0,35, max 1% of trade value.

Taniej jest też na opcjach, w zależności od premium danej opcji.
TomekN
Posty: 4
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:07
Tu mieszkam: PL

Re: Interactive Brokers

Post autor: TomekN »

Dzięki. Z Waszych informacji wynika ze jednak warto przełączyć.
Czy po zmianie na tiered normalnie widać przewidywany, całkowity koszt przy zlecaniu transakcji ?
losmichal
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwie 2021, 13:36
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: losmichal »

TomekN pisze: 02 kwie 2021, 14:42 Dzięki. Z Waszych informacji wynika ze jednak warto przełączyć.
Czy po zmianie na tiered normalnie widać przewidywany, całkowity koszt przy zlecaniu transakcji ?
Tak,
Wybierając zakup 20 akcji AAPL pokazało mi Comission est: 0.29-0.41$
Wojtas

Re: Interactive Brokers

Post autor: Wojtas »

Tak, tylko ta zmiana nie jest od razu. Tam trzeba bodaj dzień odczekać.
Natomiast zawsze sobie możesz wszystko dokładnie posprawdzać także w raportach, a potem ew przełączyć się z powrotem.

Możesz też sobie wykonać trochę transakcji na koncie demo i zobaczyć ile cię pokasowało i kiedy. Testy, testy, testy i będziesz miał odpowiedź bez cienia wątpliwości.

PS. A co do supportu, to gdybym jak był dyrektorem w IB i mój pracownik doradzał by ludziom jak zaoszczędzić na prowizjach, to z miejsca wywaliłbym go z roboty.
Domyślnie ma być droższy plan, a informacje o tańszym mają być maksymalnie zaciemnione, niezrozumiałe i trudne do policzenia. To oczywiste ;)
masterinho
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:49
Tu mieszkam: wwa

Re: Interactive Brokers

Post autor: masterinho »

Mam pytanie odnośnie możliwych dat na opcje w IB, gdyż teraz wyświetla mi najwcześniejsze na 7 dni do przodu, nie mam opcji np 2-4 dniowych, to dlatego, że nie ma ofert czy trzeba coś dodatkowo włączyć? Dopiero zaczynam i chcę w pełni ustawić i poznać platformę ;)
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Interactive Brokers

Post autor: rebahas »

Miałem małą przygodę w grudniu i wycięło mnie na jakieś 2.5 mc niestety. No i temat rozliczenia się z podatku w IB. Zapytam się tutaj zanim zacznę drążyć bo mam wrażenie i poprawcie mnie jeśli się mylę, że po tej ich nieszczęsnej migracji nie mam dostępu do historii konta? Jak wybiorę "date custom" to max mogę się cofnąć do lutego 2021 i coś mi świta że jakoś początek lutego mi zmigrowali konto. Czytam teraz o tych przelewach i innych Waszych perypetiach i naprawdę to się dzieje, że solidnego brokera zostało coś takiego?
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Interactive Brokers

Post autor: rebahas »

Dobra chyba znalazłem trzeba u góry kliknać w swój nr ID i wtedy pojawia się menu i jest drugi stary nr ID tylko jak przećwiczyłem to trzeba mieć zaznaczone dwa numery (stary i nowy) aby wygenerować wyciąg za zeszły roku mimo, że nowym mam od lutego ale już mniejsza z tym.
ODPOWIEDZ