Interactive Brokers

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Interactive Brokers

Post autor: Pixel2 »

Udało wam się zmienić base currency dla starego numer ID sprzed migracji? (Chce rozliczyc podatek wg ich kursu zamiast bawic się z NBP).
Bo wg mnie to nie dziala - zmienia się tylko dla bieżącego rachunku, a na starym ID raporty lecą wg starej base currency (lub sztywno USD). Odczekalem dwa dni...
Napisałem też do supportu, ale może ktoś od ręki pomoże.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: reuptake »

Mam takie pytanie:

czy komuś udało się opanować rozliczenie podatku od dywidend?

Teoretycznie sprawa jest prosta. Generujemy raport i mamy tam "witholding tax", czyli ile pobrano w USA. Tylko, że tak:

Po pierwsze, nie do końca wiadomo dlaczego, w raporcie za 2020 mam tam mnóstwo pozycji z datami 2019. Wytłumaczono mi, że to jakieś zwroty podatku, który był pobrany w 2019. Problem w tym, że nie ma żadnej daty, kiedy dokładnie ten zwrot nastąpił.

Druga kwestia to tajemnicza dla mnie tabela "Change in Dividend Accruals". Co ja właściwie mam zrobić z tymi informacjami?

Mam jeszcze ten "amerykański PIT", gdzie jest suma pobranego podatku i nie dość, że to jest nie bardzo do wykorzystania przy rozliczeniach z naszym US, to jeszcze ta suma się nie zgadza z tym, co jest w sekcji "Witholding Tax"

Jeśli ktoś zna odpowiedzi na te pytania, to byłbym wdzięczny za podpowiedzi, jak sobie z tym radzicie w praktyce.
Awatar użytkownika
Wickedfox
Stały bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:45
Tu mieszkam: PL

Re: Interactive Brokers

Post autor: Wickedfox »

Ktoś wie, gdzie można aktywować możliwość handlowania lewarowanymi etf-ami (chodzi mi o opcje)?
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Interactive Brokers

Post autor: Ostap_Bender »

Account Settings -> Trading Experience & Permissions -> Options
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Interactive Brokers

Post autor: Pixel2 »

reuptake pisze: 06 kwie 2021, 11:51 Mam takie pytanie:

czy komuś udało się opanować rozliczenie podatku od dywidend?

Teoretycznie sprawa jest prosta. Generujemy raport i mamy tam "witholding tax", czyli ile pobrano w USA. Tylko, że tak:

Po pierwsze, nie do końca wiadomo dlaczego, w raporcie za 2020 mam tam mnóstwo pozycji z datami 2019. Wytłumaczono mi, że to jakieś zwroty podatku, który był pobrany w 2019. Problem w tym, że nie ma żadnej daty, kiedy dokładnie ten zwrot nastąpił.

Druga kwestia to tajemnicza dla mnie tabela "Change in Dividend Accruals". Co ja właściwie mam zrobić z tymi informacjami?

Mam jeszcze ten "amerykański PIT", gdzie jest suma pobranego podatku i nie dość, że to jest nie bardzo do wykorzystania przy rozliczeniach z naszym US, to jeszcze ta suma się nie zgadza z tym, co jest w sekcji "Witholding Tax"

Jeśli ktoś zna odpowiedzi na te pytania, to byłbym wdzięczny za podpowiedzi, jak sobie z tym radzicie w praktyce.
Zanim nie trafiłem na Twoje pytania myślałem, że to proste i że mam ogarnięte :-)
A na poważnie.
konto IB mam od 2020 więc nie mam tam niczego z 2019 - wylicza się prosto:
dywidenda to suma pozycji typu: "Dividends" oraz "Payment In Lieu Of Dividends"
podatek u źródła to: "Withholding Tax"
jedno przez drugie wychodzi mi na 15% (z jakimiś miejscami po przecinku).
Zakładam, że od dywidendy policzę 19% i odejmę to co wskazał IB jako potrącony podatek.

Mam dziwne pozycje (ale wycancelowane) w 2021 - w styczniu mi coś naliczali i anulowali - kilka takich pozycji.

Gdzie masz tą tabelę, którą wspominasz - jestem szczęśliwy, bo na nią nie trafiłem :-)

Ja bazuję na raporcie "cash transactions".
Ładuję go do excela a tam sobie już zrobiłem:
- przeliczanie na kurs NBP D-1 (bazuję na dacie SettleDate)
- grupowanie po latach
- grupowanie po typach pozycji (dywidenda, podatek, otrzymane/zapłacone odsetki, inne opłaty itp)
wystarczy przepisać do PITa :-)
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Interactive Brokers

Post autor: Pixel2 »

Co do ichniejszych PITów, mi się one zgadzają z moimi wyliczeniami:
Mam trzy "pity-1042S" wg pola nr 1, które oznacza typ przychodu:
  • dywidenda - u mnie income type 06 i 34 - sumuje się do sumy otrzymanych dywidend, a podatek z pola 8 do naliczonego przez nich podatku na wyciągu (w walucie oczywiście i z zaokrągleniem)
  • odsetki otrzymane - 01 - sumuje mi się na kwotę odsetek otrzymanych od IB za pożyczanie instrumentów, pole podatek (08) jest tu puste.
Awatar użytkownika
Wickedfox
Stały bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:45
Tu mieszkam: PL

Re: Interactive Brokers

Post autor: Wickedfox »

Ostap_Bender pisze: 06 kwie 2021, 21:19 Account Settings -> Trading Experience & Permissions -> Options
to nie to, ale udało się chodzi o leveraged trading products.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: reuptake »

Pixel2 pisze: 07 kwie 2021, 00:47 Co do ichniejszych PITów, mi się one zgadzają z moimi wyliczeniami:
Mam trzy "pity-1042S" wg pola nr 1, które oznacza typ przychodu:
  • dywidenda - u mnie income type 06 i 34 - sumuje się do sumy otrzymanych dywidend, a podatek z pola 8 do naliczonego przez nich podatku na wyciągu (w walucie oczywiście i z zaokrągleniem)
  • odsetki otrzymane - 01 - sumuje mi się na kwotę odsetek otrzymanych od IB za pożyczanie instrumentów, pole podatek (08) jest tu puste.
Podejrzewam, że komplikacje zaczynają się dopiero kiedy masz konto przez dłuższy czas. Ja zmieniałem konto tam i konto, które założyłem w 2020 też nie ma niczego z 2019 roku, natomiast to konto wcześniejsze ma mnóstwo "poprawek" do dywidend z 2019.

Ja używam Activity Reports, od lat już tak robię, a widzę, że to czego Ty używasz jest w Flex Queries.

Zaraz jeszcze spróbuję z tym powalczyć.

Edit: zrobiłem to flex query i tak jak przypuszczałem, mam tam transakcje z 2019, w tym z Settle Date z 2019.
iva12
Posty: 4
Rejestracja: 06 kwie 2021, 14:14
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: iva12 »

reuptake pisze: 06 kwie 2021, 11:51 Mam takie pytanie:

czy komuś udało się opanować rozliczenie podatku od dywidend?

Teoretycznie sprawa jest prosta. Generujemy raport i mamy tam "witholding tax", czyli ile pobrano w USA. Tylko, że tak:

Po pierwsze, nie do końca wiadomo dlaczego, w raporcie za 2020 mam tam mnóstwo pozycji z datami 2019. Wytłumaczono mi, że to jakieś zwroty podatku, który był pobrany w 2019. Problem w tym, że nie ma żadnej daty, kiedy dokładnie ten zwrot nastąpił.

Druga kwestia to tajemnicza dla mnie tabela "Change in Dividend Accruals". Co ja właściwie mam zrobić z tymi informacjami?

Mam jeszcze ten "amerykański PIT", gdzie jest suma pobranego podatku i nie dość, że to jest nie bardzo do wykorzystania przy rozliczeniach z naszym US, to jeszcze ta suma się nie zgadza z tym, co jest w sekcji "Witholding Tax"

Jeśli ktoś zna odpowiedzi na te pytania, to byłbym wdzięczny za podpowiedzi, jak sobie z tym radzicie w praktyce.
mam tak samo (zwrot za 2019); myślę żeby po prostu zrobić korrekte PIT 38 2019.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: reuptake »

Próbowałem to jakoś policzyć jeszcze raz i szczerze mówiąc nic mi się nie zgadza. Nawet w odniesieniu do konta założonego w 2020 roku, na którym nie mam korekt dla wcześniejszych lat.

Mam tak (w raporcie Activity)

Dividends : tutaj jakaś wartość
Withholding Tax: tutaj wartość odpowiadająca Dividends * 15%
Change in Dividend Accruals: z tym nie wiem właściwie co zrobić

Potem mam osobną tabelę Change in Dividend Accruals, gdzie z kolei mam w podsumowaniu pola: Tax, Net Amount, Gross Amount. Net Amount = Change in Dividend Accruals z tabelki wyżej.

Mam też Witholding Tax w raporcie podatkowym. Nie zgadza się z Witholding Tax z Activity statement (aczkolwiek tu może być jakaś kwestia związana z tym, że miałem 2 konta, dla konta zamkniętego w styczniu 2020 nie mogę wygenerować tego raportu podatkowego, ale mam wrażenie, że być może styczeń został uwzględniony w raporcie dla "nowego" konta – chociaż wpisany jest tylko identyfikator nowego konta).
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: reuptake »

Dodam jeszcze, że dla konta zamkniętego w styczniu 2020 mam dodatni podatek. Faktycznie wygląda na to, że powinno się złożyć korektę…

Ja niestety w 2019 (i poprzednich latach) źle w ogóle wpisywałem dywidendy (doliczałem je do przychodu), więc może tym bardziej powinieniem.

W ogóle to US u mnie próbował to drążyć, wygląda na to, że dostają od IB albo od IRS jakieś informacje.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Interactive Brokers

Post autor: Pixel2 »

odnośnie Change in Dividend Accruals i samego Dividend Accruals
tu linki do artykułów na portalu IB:
Change in Dividend Accruals
oraz
Dividend Accruals

w skrócie po omieceniu wzrokiem wyczytałem, że dywidenda jest "symulowana/prognozowana" na podstawie deklarowanej wartości i naszego prawa do niej na dzień dywidendy, jednak ważna jest faktycznie wypłacona wartość, która od tej przewidywanej może się różnić.
Acruals nie powodują księgowań gotówki.

Przejrzałem wyciąg "activity" i też je mam.
Normalnie się zerują - tj jest pozycja plus pozycja "czyszcąca", ale np. dla ADR dywidenda jest pomniejszana o opłatę za utrzymywanie ADRa (w kolumnie Fee pojawia się wartość).
Damian
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2021, 13:18
Tu mieszkam: Śląsk

Re: Interactive Brokers

Post autor: Damian »

lenon pisze: 23 mar 2021, 16:40
Tomek pisze: 23 mar 2021, 14:49 No to jest nonsens, nie ma co ukrywać, ale na szczęście ciągle można korzystać z margina w celu zakupów akcji.
Mamy kolejne zastosowanie dla opcji - wystawiamy jakieś bardzo płynne opcje z minimalnym spreadem i niską deltą, gotówka idzie do wypłaty, odkupujemy opcje zamykając pozycję :)
cześć,
czy ktoś mógłby rozwinąć ten pomysł?
Jestem w IBKR od zeszłego roku i właśnie możliwość kupienia USD na kredyt kiedy są tanie oraz wypłaty PLN w Margin były fajnymi korzyściami z tego konta. Bardzo słabo z tą migracją zrobili
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek »

Równie dobrze można chyba zagrać na krótko na jakichś płynnych i stabilnych akcjach. Efektem będzie dodatnia gotówka, którą można wymienić na inną walutę, a potem z margina odkupić akcje sprzedane na krótko. Napisałem "chyba", bo sam tego nie testowałem, ale powinno się udać.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: lenon »

Zrobiłem tak ok tydzień temu. Miałem częściowo wykorzystany margin a więc pozycja cash na USD ujemna, brak gotówki w innych walutach. Potrzebowałem wypłacić PLN, efektywnie doprowadzając do zwiększenia wykorzystania pożyczki od brokera. Zeby to zrobić trzeba najpierw wymienić USD na PLN - wypłata jest możliwa tylko jeśli mamy na koncie cash w danej walucie.
Samej wymiany waluty IBCE (w przeciwieństwie do IBKR) nie pozwoli zrobić - bilans waluty którą się sprzedaje musi być po transakcji pozytywny.

Pierwsze rozwiązanie to sprzedaż części akcji, konwersja waluty, wypłata, odkupienie akcji na margin. Jeśli akcje są płynne i mają małe spready to może mieć sens, ale robiąc tak możesz zrealizować zysk lub stratę -> konsekwencje podatkowe.

Drugie rozwiązanie - wystawiasz opcje na płynnym instrumencie z niskimi spreadami. Zgarniasz za opcje credit w USD, wymieniasz walutę, wypłacasz, odkupujesz opcje zamykając pozycję.
Wersja z opcjami ma swoje ograniczenia - wystawienie nawet na chwilę 'gołej' opcji wymaga wykorzystania margina, więc wypłacisz w taki sposób tylko tyle na ile pozwala limit initial margin. Bezpieczniej działać na opcjach OTM (mniejsza zmienność ceny) ale całe ćwiczenie trwa na tyle krótko, że ryzyko straty na różnicy bid-ask jest pomijalne.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: lenon »

Tomek pisze: 08 kwie 2021, 13:26 Równie dobrze można chyba zagrać na krótko na jakichś płynnych i stabilnych akcjach. Efektem będzie dodatnia gotówka, którą można wymienić na inną walutę, a potem z margina odkupić akcje sprzedane na krótko. Napisałem "chyba", bo sam tego nie testowałem, ale powinno się udać.
Też powinno się udać. Nie sprawdzałem nawet co jest korzystniejsze ale podejrzewam że koszty całej operacji są podobne.

Wydaje mi się, że krótka pozycja na akcjach będzie bardziej narażona na zmiany ceny niż opcja OTM. Ale to raczej nie ma znaczenia jeśli wykonamy wszystkie operacje w 10 min.
Damian
Posty: 2
Rejestracja: 08 kwie 2021, 13:18
Tu mieszkam: Śląsk

Re: Interactive Brokers

Post autor: Damian »

dzięki za szybką reakcję :) brzmi sensownie, przećwiczę sobie to.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek »

Tylko opcje OTM są bardzo tanie, to znaczy dostać można za nie małą premię, więc trzeba by wystawić ich naprawdę dużo i tu już faktycznie ograniczenia margina mogą się włączyć.

Nie jestem też pewny, czy gotówkę uzyskaną ze sprzedaży akcji na krótko można wypłacić już tego samego dnia, czy nie trzeba czasem poczekać na jej pełne zaksięgowanie D+1. No ale to jest do sprawdzenia przy okazji w praktyce.

Tak czy inaczej, oba te triki pokazują, że na wszystko jest jakiś sposób, więc tak naprawdę to ja nie rozumiem, czemu mają służyć ograniczenia. Podobnie zresztą z tym zakazem handlu amerykańskimi ETF-ami z uwagi na brak przetłumaczonej dokumentacji. No brytyjskie ETF-y też nie mają przetłumaczonej, a język ten sam, co i w przypadku amerykańskich, tylko że brytyjskimi handlować można, natomiast amerykańskimi już nie. Czasem Unia przerasta samą siebie :)
makulatura
Posty: 3
Rejestracja: 08 kwie 2021, 22:27
Tu mieszkam: Krakow

Re: Interactive Brokers

Post autor: makulatura »

Market Data Subscriptions - który polecacie wybrać dla handlu akcjami w US? Opcja bez fajerwerków i wodotrysków proszę o podpowiedź ;)
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Interactive Brokers

Post autor: Ostap_Bender »

Tomek pisze: 08 kwie 2021, 14:55 Podobnie zresztą z tym zakazem handlu amerykańskimi ETF-ami z uwagi na brak przetłumaczonej dokumentacji. No brytyjskie ETF-y też nie mają przetłumaczonej, a język ten sam, co i w przypadku amerykańskich, tylko że brytyjskimi handlować można, natomiast amerykańskimi już nie. Czasem Unia przerasta samą siebie :)
Cel był chyba jasny - żeby prowizje zostawały u operatorów giełdy w Frankfucie lub Londynie co oczywiście jest groteskowe biorąc pod uwagę, że inwestor indywidualny może sobie zrobić krzywdę opcjami, cfd lub nawet jeszcze gorszymi rzeczami :).
Niestety nie wszystkie ciekawe amerykańskie ETFy są dostępne poprzez zakup opcji :(
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Interactive Brokers

Post autor: Pixel2 »

makulatura pisze: 08 kwie 2021, 22:30 Market Data Subscriptions - który polecacie wybrać dla handlu akcjami w US? Opcja bez fajerwerków i wodotrysków proszę o podpowiedź ;)
Ja mam:
US Securities Snapshot and Futures Value Bundle - Trader Workstation 10$/m
US Equity and Options Add-On Streaming Bundle - Trader Workstation 4.5$/m
Na starym forum było dość długa dyskusja i ten temat się przewijał kilka razy.
aaa nie da się kupić tylo tego za 4.5 bo to dodatek do tego za 10.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Interactive Brokers

Post autor: reuptake »

Ja chyba najbardziej sknerzę, bo mam tylko AMEX level 1 i NASDAQ level 1, w sumie 3 USD miesięcznie.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Interactive Brokers

Post autor: Ostap_Bender »

Panowie, szybkie pytanie odnośnie IBKR i witholding tax.

Jak wygląda sprawa respektowania tax treaty przez IBKR przy potrącaniu podatku od dywidend?
Gdy otrzymujemy dividendy z USA sprawa jest jasna - witholding tax to 30% lub 15% gdy wypełniliśmy W8 form.
Jak sprawa wygląda w przypadku innych jurysdykcji?
Np. załóżmy, że mjestem rezydentem podatkowym Holandii i kupiłem akcje Szwedzkiej spółki. Witholding tax dla Szwecji to 30% jednak obydwa kraje mają podpisane tax treaty obniżające witholding tax do 15% - https://taxsummaries.pwc.com/sweden/cor ... ding-taxes

Trzeba coś dodatkowo potwierdzić w IBKR czy też broker będzie zawsze pobierać te 30%?
TomekN
Posty: 4
Rejestracja: 14 mar 2021, 13:07
Tu mieszkam: PL

Re: Interactive Brokers

Post autor: TomekN »

Na platformie przy zleceniach na ETFy w EUR i wykorzystaniu Adaptive IB algo pojawia się komunikat, że jakieś zmiany w opłatach są po przekroczeniu pewnej kwoty. Zlecenie jest na zdecydowanie niższą.

Na stronie
https://www.interactivebrokers.com/en/i ... s1&conf=am

Jest taka sekcja:

For European stock Algo orders, IB will apply the commission cap as follows:

For EUR-denominated stocks every EUR 75,000 of executed value a new per order cap will be applied
For CHF-denominated stocks every CHF 100,000 of executed value a new per order cap will be applied
For GBP-denominated stocks every GBP 65,000 of executed value a new per order cap will be applied


Tylko co to właściwie znaczy.
makulatura
Posty: 3
Rejestracja: 08 kwie 2021, 22:27
Tu mieszkam: Krakow

Re: Interactive Brokers

Post autor: makulatura »

Pewnie na starym forum ten temat był wiele razy poruszany .. Gdzie mogę znaleźć informacje o dokładnych opłatach (na swoim bieżącym koncie) za margin? Chodzi mi o Interest rates, mam negatywny cash balance. Dzięki!
ODPOWIEDZ