IB wspólne konto

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
peikmann
Gość niedzielny
Posty: 7
Rejestracja: 24 wrz 2021, 10:56
Tu mieszkam: Wejherowo

IB wspólne konto

Post autor: peikmann »

Cześć. Mam konto w IB i chciałbym aby moja żona miała też dostęp do tego konta tzn. możliwość wypłat pieniędzy itp w razie gdyby mi się coś stało.
Wiem, że można zrobić konto joint ale czytałem, że trzeba przychody na pół dzielić (trochę skomplikowane). To by jeszcze dało się obejść ale jest jeszcze konto ojca który inwestuje i chce aby była możliwość na wypłątę środków w razie gdyby jemu coś się stało. Tu konto joint raczej odpada.

Jak to zrobić?
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: IB wspólne konto

Post autor: winio »

(nieoficjalnie) - podać hasło?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: IB wspólne konto

Post autor: Tomek »

W praktyce możesz dodać drugą osobę (pełnomocnika) do swojego konta indywidualnego, tj. nadać jej oddzielny login i hasło oraz zaznaczyć u brokera do jakich funkcji ta osoba ma mieć dostęp (przegląd raportów, handel, wypłaty etc.). Można to zrobić poprzez zaplecze administracyjne -> Settings -> Users settings -> Add user (chyba takim plusikiem się dodaje usera).

Natomiast trzeba mieć świadomość, że każde pełnomocnictwo wygasa z datą Twojej śmierci, więc jeśli ktokolwiek zleciłby przelew z Twojego konta brokerskiego po dacie i godzinie Twojego zgonu, to popełni przestępstwo. Dlatego powstało konto typu Joint, gdzie dwie osoby mają równorzędne prawa do środków.

W realnym świecie takie problemy rozwiązuje się poprzez założenie spółki w jakiejś przyjaznej jurysdykcji, gdzie mamy miniumum kosztów prowadzenia firmy i minimum księgowości (np. Delaware, Wyoming), a następnie otworzenie konta brokerskiego na spółkę, w której udziały mogą być emitowane/sprzedawane komu tylko chcesz (ojciec, żona, dzieci, znajomi) bez potrzeby zmian czegokolwiek na rachunku brokerskim.

Od biedy można to nawet zrobić poprzez spółkę z o.o. w Polsce, tylko księgowość będzie bardziej wymagająca.
peikmann
Gość niedzielny
Posty: 7
Rejestracja: 24 wrz 2021, 10:56
Tu mieszkam: Wejherowo

Re: IB wspólne konto

Post autor: peikmann »

Hasło wiadomo ale mamy jeszcze ustawiony sms na numer telefonu to trochę komplikuje.

Pozatym nie wyobrażam sobie, że zamiast pomagać w zagrożenia życia ktoś będzie biegł robić przelewy :) :)

Ten numer ze spółka zoo albo zagraniczną spółką podoba mi się, prowadzę firmę i nawet może to by mi było na rękę.
Masz namiar na kogoś kto może coś takiego zrealizować i doradzić czy miałoby sens w moim przypadku?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: IB wspólne konto

Post autor: Tomek »

Czasem faktycznie ma sens połączenie tego z inną działalnością operacyjną, zwłaszcza jeśli ona by przeważała w udziale przychodów. Wtedy można pomyśleć nawet o spółce za granicą, np. w Estonii, gdzie CIT jest odroczony do momentu dystrybucji i możesz go reinwestować. No ale żeby uniknąć CFC, to działalność giełdowa nie może przekroczyć 33% przychodów. Kiedyś ja się zajmowałem wdrażaniem takich rozwiązań, ale już mi się ta działalność znudziła, bo szalenie frustrujące jest, kiedy co roku zmieniają się przepisy i w kółko trzeba wymyślać coś nowego, być cały czas na bieżąco z ustawami etc.

Co do pomocy w ogarnięciu tego w na spółkę z o.o. (ale nie tylko):

Jeśli masz obroty liczone w setkach tysięcy złotych, to polecam: https://oniszczuk.com
Jeśli w milionach złotych, to: https://www.mddplaw.pl
Jeśli masz obroty liczone w dziesiątkach tysięcy, to raczej Ci się to nie opłaca, bo koszty księgowości, raportowania i przepychanek z fiskusem Cię przytłoczą.
PiotrB
Posty: 1
Rejestracja: 16 sty 2022, 21:49
Tu mieszkam: Kraków

Re: IB wspólne konto

Post autor: PiotrB »

jestem przed podobnym dylematem, z tego co wyszukałem w Internecie powinno się wybrać > Joint Tenancy with Rights of Survivorship
Rozwiązuje to wszelkie problemy spadkowe po śmierci.
4shby
Posty: 1
Rejestracja: 17 gru 2022, 14:20
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: IB wspólne konto

Post autor: 4shby »

aktualnie stoję przed podobnym dylematem i zastanawiam się który `joint` lepiej wybrać dla małżeństwa?

1) "Joint Tenants with Rights of Survivorship" - pasuje jak najbardziej ale obawiam się, że będą problemy z rozliczeniem podatku (?)
czy może
2) "Community Property" - wyglądą mega spoko dla małżeństw

Najlepsza opcja było by "Tenancy by the Entirety" niestety niedostępna.
ODPOWIEDZ