Degiro

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Degiro

Post autor: Besso »

Archiwalny wątek: -> Degiro

Dalszą dyskusję, proszę prowadzić tutaj.
GPR
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 20 kwie 2021, 13:39
Tu mieszkam: Polska

Re: Degiro

Post autor: GPR »

Degiro likwiduje Fundusz Rynku Pieniężnego (MMF) w które inwestowane były niezainwestowane przez nas pieniądze i wprowadza w to miejsce konto bankowe flatexDEGIRO w banku AG na którym będą trzymane posiadane przez nas pieniądze. Więcej w linkach:

Informacje: https://www.degiro.pl/data/pdf/pl/flate ... 1633619949
Warunki: https://www.degiro.pl/data/pdf/pl/flate ... 1633619949
cennik: https://www.degiro.pl/data/pdf/pl/Cenni ... 1633619949

mirror: https://prnt.sc/1v9oc8x

Granica ochrony: 100000EUR na deponenta na instytucję kredytową
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Degiro

Post autor: Sebo »

Tylko PLN? Czy są może konta w różnych walutach ?
bywaj
Gość niedzielny
Posty: 23
Rejestracja: 14 mar 2021, 16:23
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: Degiro

Post autor: bywaj »

Póki co cały czas jest konto tylko w EUR, czyli doładowanie w PLN lub EUR, wypłata w PLN.
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Degiro

Post autor: Sebo »

Sprawdziłem, są konta w Euro, PLN, USD i GBP. (Nie wiem, czemu piszesz, że tylko Euro, to bardzo wprowadź w błąd.)

Wypłaty w PLN tylko. Wpłaty w PLN i Euro - jeśli dobrze zrozumiałem.
Dla mnie oK jeśli są USD i GBP Euro to jest OK.
bywaj
Gość niedzielny
Posty: 23
Rejestracja: 14 mar 2021, 16:23
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: Degiro

Post autor: bywaj »

Przez konto tylko w EUR rozumiem, że nie możesz mieć subkonta w innej walucie. Nie wiem co rozumiesz przez konto w USD i GDBP. To że możesz kupować akcje na giełdzie amerykańskiej nie znaczy, że możesz przechowywać dolary na koncie. Po prostu za każdym razem w momencie zakupu przewalutowuje twoje eur na dolary i na odwrót.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 172
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Degiro

Post autor: Thorwald »

W Degiro jak ostatnio się tym bawiłem to były dwie opcje zarządzania walutami. Automatyczna, że trzymasz w Eur (ja tą walutę mam) i automatycznie przelicza się po kursie międzybankowym na dowolną walutę do zakupu akcji lub Manualną, że wymieniasz sobie na USD lub GBP kiedy chcesz i z tego subkonta płacisz za kupowane w dolarach lub funtach akcje.
bywaj
Gość niedzielny
Posty: 23
Rejestracja: 14 mar 2021, 16:23
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: Degiro

Post autor: bywaj »

To wszystko prawda, ale to sa konta techniczne i nie mozesz nimi doladowac konta. Po kursie miedzybankowym przelicza Ci tylko euro/pln (lub inna walute podstawowa jesli zakladales w innym kraju). Jak kupujesz akcje amerykanskie to juz przeliczenie eur/usd jest z mala prowizja (0,1%). Przy recznej wymianie jest za to stala prowizja 10 euro. Zreszta wszystko jest w w tabeli oplat i prowizji
buk0f
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:17
Tu mieszkam: Kraków

Re: Degiro

Post autor: buk0f »

TLDR: Degiro pod pretekstem zmniejszania prowizji efektywnie zwiększa je.

W piątek wysłali do swoich klientów takiego oto emala, w którym piszą, że wprowadzają bezporwizyjne inwestowanie na NYSE i NASDAQ... ale tylko na miesiąc...
AutoFX z 0,1% na 0,25%, margin w euro z 1,25 na 3%, do każdej transakcji 0,5euro na pokrycie "zewnętrznych" kosztów.
I tak dla przykładu po 20 grudnia transakcja na NYSE i NASDAQ będzie droższa niż jest aktualnie mimo "bezprowizyjności":

było: 0.5€ + 0.004USD * ilość_akcji + 0.1% * cena_zamówienia
będzie: 0.5€ + 0.25% * cena_zamówienia
Szanowny Panie
Nasza misja jest jasna: „detaliczny” dostęp do rynku kapitałowego, po to umożliwić każdemu kształtowanie własnej przyszłości finansowej. Przez lata byliśmy znani z niewiarygodnie niskich opłat i dostępu detalicznego do jednego z największych asortymentów produktów i giełd. Teraz idziemy o krok dalej.

Od poniedziałku będziemy oferować inwestowanie bez prowizji na giełdach amerykańskich. W trakcie tego procesu zmieniliśmy i zharmonizowaliśmy nasze tabele opłat, eliminując wiele zmiennych składników cenowych. Zmienione opłaty zaczną obowiązywać od 20 grudnia 2021 r. Bezprowizyjne inwestowanie będzie obowiązywało od poniedziałku.
Sprawdź nasze nowe opłaty
Bezprowizyjne inwestowanie na giełdach amerykańskich
Na początek, od poniedziałku będziemy oferować handel bez prowizji na wszystkich dużych giełdach amerykańskich i kanadyjskich, takich jak New York Stock Exchange, NASDAQ i Toronto Stock Exchange.

Handel zryczałtowaną opłatą na GPW
W przypadku transakcji na GPW odejmiemy zmienny procent i pobierzemy stałą prowizję, dzięki czemu duże transakcje będą jeszcze bardziej atrakcyjne. W przypadku akcji będzie to 1 PLN i 2 EUR dla ETF-ów.

Inwestowanie w bezprowizyjne ETF-y pozostaje bez zmian
Obecnie oferujemy podstawowy wybór 200 funduszy ETF dostępnych do inwestowania bez kosztów prowizji. Ta usługa pozostanie bez zmian.

Brak płatności za przepływ zleceń, brak zleceń grupowych tylko raz dziennie
Dzięki tym modyfikacjom jesteśmy największym paneuropejskim brokerem bez prowizji i to z dostępem do najlepszych giełd. W przeciwieństwie do małych giełd typu „market maker”, te giełdy charakteryzują się bardzo wysokimi wolumenami i niskimi spreadami, bez ukrytych kosztów. Dzięki wysokiemu wolumenowi obrotu osiągnęliśmy pozycję lidera kosztowego w Europie. Nie sprzedajemy nikomu przepływu zleceń naszych Klientów, nie otrzymujemy żadnych płatności z giełd w tych transakcjach bez prowizji ani nie rozliczamy tych transakcji tylko raz dziennie jako zlecenie grupowe po nieoptymalnych cenach realizacji.

Stałe opłaty na innych giełdach
Opłaty za Tradegate Exchange, która pozwala na wczesny i późny handel, oraz wszystkie inne europejskie giełdy zharmonizują się według ryczałtowej stawki 3,90 EUR za transakcję. Giełdy Azji i Pacyfiku będą się wiązały ze zryczałtowaną stawką w wysokości 5 EUR za transakcję. Wszystkie transakcje na obligacjach będą miały stawkę ryczałtową w wysokości 2 EUR za transakcję.

Opcje opłaty transakcyjnej i kontrakty terminowe do 0,75 EUR za kontrakt
Ale to nie wszystko. Opłaty transakcyjne dla opcji i kontraktów terminowych wyniosą 0,75 EUR za kontrakt, wśród najniższych opłat transakcyjnych dla opcji i kontraktów terminowych na rynku.

Koszty obsługi zewnętrznej, koszty wymiany walut, opłaty za środki debetowe
Dostarczając Państwu naszą bardzo szeroką ofertę ponosimy wiele kosztów zewnętrznych. Aby uprościć starą strukturę z wieloma różnymi opłatami zmiennymi, postanowiliśmy naliczyć niewielką stałą i przejrzystą opłatę w wysokości 0,50 EUR za transakcję na wszystkie produkty (z wyjątkiem opcji i kontraktów terminowych, naszego bezpłatnego wyboru ETF i transakcji Tradegate) w celu pokrycia kosztów zewnętrznych koszty, takie jak koszty rozliczeń i rozrachunku, opłaty maklerskie, opłaty za noty kontraktowe, wydatki regulacyjne i koszty realizacji. Chociaż ceny bez prowizji będą dostępne od poniedziałku, zewnętrzna opłata zacznie obowiązywać od 20 grudnia 2021 r., kiedy wejdzie w życie również nowy model cenowy.

Od 20 grudnia 2021 r. będziemy pobierać opłatę 0,25% za AutoFx, wśród najniższych kursów walut na rynku. Pożyczki z depozytem zabezpieczającym z alokacją będą pobierane w wysokości 3% rocznie i 4% rocznie bez alokacji.


Więcej informacji?
Więcej informacji na temat naszych ofert bez prowizji i nowego modelu cenowego, który wejdzie w życie 20 grudnia 2021 r., można znaleźć na naszej stronie dotyczącej opłat. W przypadku pozostałych pytań prosimy o kontakt z naszym Biurem Obsługi Klienta.

Z poważaniem,
DEGIRO
Gdyby napisali, że aktualizują cennik to bym jeszcze to jakoś przebolał (no może poza marginem) ale takto mam finalny argument by w końcu przejść do IB...
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Degiro

Post autor: rebahas »

buk0f pisze: 20 lis 2021, 18:50 TLDR: Degiro pod pretekstem zmniejszania prowizji efektywnie zwiększa je.
(...)
Gdyby napisali, że aktualizują cennik to bym jeszcze to jakoś przebolał (no może poza marginem) ale takto mam finalny argument by w końcu przejść do IB...
No marketing to widać mają bardzo dobry. Ja się już z dwa lata temu wylogowałem z Degiro i uważam to za dobrą decyzję.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Degiro

Post autor: Ostap_Bender »

Degiro to dobry broker jak ktos chce sobie kupic europejskie etfy na indexy albo poszczegolne akcje. ALe do czegokolwiek innego tylko IBKR.
Przeciez w DeGiro nie ma nawet dostepu do opcji.
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Degiro

Post autor: Sebo »

Nie każdy używa opcji, ale masz akcje na cały świat plus bezpłatne etf.
Plus bezpłatne akcje w USA i Kanadzie.
Super strona i PL.
paviko
Posty: 2
Rejestracja: 23 lis 2021, 08:37
Tu mieszkam: Polska

Re: Degiro

Post autor: paviko »

Przecież w Degiro są opcje i kontrakty terminowe, nie korzystałem, ale można je włączyć w ustawieniach "Trader'a". Wyciąg z opłat na dole.

Zmiany prowizji nie są oczywiste. Niektórzy zyskają, niektórzy stracą. Jeśli ktoś kupuje ETF'y w EUR to zyskają obracający większym kapitałem (stała opłata 2,5EUR). Jeśli ktoś aktywnie gra na giełdach USA, Kanada, również zyska jeśli będzie kombinował z autofx - tylko zakup za nowe środki z autofx, a jeśli chcemy zmodyfikować portfel USD to wyłączyć autofx i wtedy stała opłata 0,5 EUR za transakcję. Dziwne, że zwiększyli opłatę do 0,25% FX. Coraz więcej instytucji oferuję kursy międzybankowe, np. Aion.

IBKR to był ewenement dopóki można było mieć konto w UK lub USA - broker nie do pobicia. Obecnie, to nie powierzyłbym swoich inwestycji długoterminowych depozytariuszowi na Węgrzech - to już prawie jak Turcja lub Rosja (a za kilka lat to nie będzie wątpliwości). Chyba nie ma alternatywy dla Degiro w Europie - Lynx, Saxo zdecydowanie droższe.

------------------
 1. Opcje zwykłe:
  Eurex (Niemcy) € 0.75 za kontrakt
  MEFF (Hiszpania) € 0.75 za kontrakt
  Euronext LIFFE (Holandia, Belgia, Francja, Portugalia) € 0.75 za kontrakt
  Inne kraje € 0.75 za kontrakt
 2. Norweskie Opcje OMX
  OMX DANIA (akcje) € 0.75 za kontrakt
  OMX Finlandia (akcje) € 0.75 za kontrakt
  OMX Szwecja (akcje) € 0.75 za kontrakt
  OMX Szwecja (indeksy) € 0.75 za kontrakt
  OMX Norwegia (akcje) € 0.75 za kontrakt
 3. Amerykanskie Opcje
  CME1, CBOE1, CBOT1, COMEX1, NYMEX1 - USD 0.75 za kontrakt
  Za korzystanie z tych rynków zostanie naliczona opłata za połączenie w wysokości 5,00 EUR za miesiąc kalendarzowy. Opłata ta będzie
  pobierana za handel i utrzymywanie (niezależnie od wielkości) pozycji na tym rynku.
 4. Wykonanie/Przypisanie Opcji
  Wykonanie / Assignment / Pieniężne wykonanie opcji € 1.00 za kontrakt
buk0f
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 02 kwie 2021, 10:17
Tu mieszkam: Kraków

Re: Degiro

Post autor: buk0f »

Opcje są dostępne na raptem pare krajów UE. Opcji z COBE (czyli te, które interesują większość tutejszych forumowiczów) są aż 4 na indeksy DOW, R2000, VIX, SP500mini... dlatego w Degiro "nie ma opcji"
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Degiro

Post autor: Sebo »

Dczytałem i

Przegląd kosztów stron trzecich
Jeśli zlecenie jest składane za pośrednictwem giełdy lub innej platformy transakcyjnej, łączna cena obliczana jest z opłaty transakcyjnej DEGIRO powiększonej o koszty stron trzecich (koszty rozliczeń i rozliczenia, opłata maklerska, opłata za notę kontraktową, opłata regulacyjna i opłata za wykonanie).
DEGIRO nie pobiera prowizji i opłat od stron trzecich bezpośrednio, ale za pomocą stałej opłaty w wysokości 0,50 €. Stała opłata obejmuje wszystkie koszty naliczane przez giełdy lub platformy transakcyjne DEGIRO za wykonanie Pańskiego zlecenia. Polskie akcje podlegają stałej opłacie w wysokości 5 zł. Stała opłata w wysokości 0,50 € nie dotyczy Tradegate.

to znaczy, że teraz każda transakcja kosztuje 0,5E, mimo że brak prowizji za rynek USA to i tak za każdą transakcję biorą 0,5 E plus konwersja walutowa.
Jeśli dobrze zrozumiałem. Bezsensowne takie rozbijanie, bo nie każdy czyta wszystko, prowizja 0PLN, a co ciekawe to zrobili to tak, że pdf z opłatami jeden ma za parę stron dalej a inny ma stronę dalej, więc jak ktoś czyta do swojego konta, może tej opłaty nie zauważyć.
Niestety nic się nie zmieniło, dalej amerykańscy brokerzy są nie do pobicia. To już lepiej chyba wypadają azjatyccy brokerze.
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Degiro

Post autor: Baldwin »

Jakby nie było to krok w dobrą stronę i w moim prywatnym rankingu wciąż są top1 dla początkującego inwestora, a top2 dla polskiego inwestora z już nieco większym doświadczeniem i portfelem.
GPR
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 20 kwie 2021, 13:39
Tu mieszkam: Polska

Re: Degiro

Post autor: GPR »

Dość ciężko znaleźć informację o tym jak wypłacić swoje pieniądze z Degiro także może opisze pokrótce jak to się robi.

Przede wszystkim trzeba pamiętać że wypłacić można jedynie to co mamy opisane jak "wolna przestrzeń" (czyli wolne niezainwestowane środki)
Jako że w Degiro operujemy Euro a większość z nas wypłaca pieniądze do banku polskiego nie można od tak kliknąć by wypłacić te przykładowe 1000 euro. Gdy będziemy próbować otrzymamy komunikat
"Nie masz wystarczających środków pieniężnych na koncie."
co oznacza nie mniej nie więcej jak "na swoim koncie Degiro nie masz obecnie zdeponowanych żadnych złotówek które można wypłacić".
Najpierw więc trzeba zamienić euro na złotówki poprzez opcje "wymiana walut" znajdująca sie w prawym górnym rogu pod przyciskiem "zlecenie".
(ps. Kwoty po przecinku nie podlegają wymianie. W przypadku zamknięcia konta, te środki zostaną odesłane na główny rachunek bankowy klienta.)
W parze walut EUR/PLN DEGIRO nie pobierze żadnej opłaty a obie opcje wymiany (manualna i AutoFX) działają równie szybko (natychmiastowo).
Po tej akcji pojawi sie w zakłądce /na stronie twojego portfela dodatkowy wiersz z wymieniona kwota na polskie złote które możesz wreszcie przelać na swoje konto za pomocą polecenia/przycisku wypłać.
Przy czym w miejscu do wpisania kwoty wpisujesz ją w polskich złotych a nie w euro (jak sugeruje okienko wypłat).
Tu również liczby po przecinku nie zostają wypłacane do zamknięcia konta w Degiro.
Przelewy Degiro realizuje ok godz 17 a zaksięgowanie pieniędzy zależy od banku (bodaj do 4 dni).

Osobiście powoli wycofuję sie z Degiro choć może zostawię sobie je jako opcję inwestycji w Euro.
Opłaty mają dość małe jednak jesli chcesz inwestować mniejsze kwoty na kilku rynkach (giełdach) to te 2,5 Euro rocznie od każdej giełdy potrafi zrobić jakąś tam różnicę. Na polski rynek (z racji małych prowizji, opłaty 2,5 euro oraz prowizji za wymianę między Euro a PLN sa jakąś tam opcją na inwestycje.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 172
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Degiro

Post autor: Thorwald »

Może dodam, że wypłacać możecie tylko na swoje konta w Polsce. Jeżeli dodacie swoje konto w innym kraju i zmienicie na podstawowe to zablokują wam W8-Ben bo "zmienia się rezydencja podatkowa". Tłumaczenie, że nie zmienia się rezydencja podatkowa i że można mieć konta w różnych krajach EU nie ma sensu.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 172
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Degiro

Post autor: Thorwald »

Na forum Revolut ktoś się skarżył, że dostał pismo z Urzędu Skarbowego w którym US zawiadamiał, że dostał informację za rok 2019 z Degiro o osiągniętych zyskach i US żąda by w ciągu 7 dni złożyć korektę PiTu za 2019 rok. Także Degiro donosi do US.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Degiro

Post autor: iMisiek »

Thorwald pisze: 25 lut 2023, 10:23 Na forum Revolut ktoś się skarżył, że dostał pismo z Urzędu Skarbowego w którym US zawiadamiał, że dostał informację za rok 2019 z Degiro o osiągniętych zyskach i US żąda by w ciągu 7 dni złożyć korektę PiTu za 2019 rok. Także Degiro donosi do US.
Jakos mnie to nie dziwi.
Skoro Degiro ma rezydecje holenderską a Holandia nalezy do Common Reporting Standard (CRS) wiec polski US bedzie miał te informacje
stock_hunter
Posty: 1
Rejestracja: 19 mar 2023, 20:04
Tu mieszkam: Ok

Re: Degiro

Post autor: stock_hunter »

Dwa pytania - przy generowaniu raportu rocznego nie ma dat realizacji sprzedaży akcji oraz po kursie z którego dnia została przeliczona wartość z np. USD na PLN. Jak powinienem to rozumieć w kwestii rozliczenia rocznego? Skoro US żąda przeliczenia walut z dnia poprzedzającego sprzedaż akcji.

Z góry dzięki
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 242
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Degiro

Post autor: winnie-the-pooh »

Jeśli chcesz aby było w 100% poprawnie, to przeliczyć musisz sam, biorąc średni kurs NBP z dnia poprzedzającego transakcję.
Kilka prostych operacji w arkuszu kalkulacyjncym. Na stronie NBP są arkusze z kursami.
Reanoe
Posty: 1
Rejestracja: 16 sie 2023, 11:28
Tu mieszkam: Katowice

Re: Degiro

Post autor: Reanoe »

Coś to Degiro na psy schodzi...
Bezpłatne ETFy stały się płatne, 1 euro od transakcji.
Do tego niektóre bezpłatne ETF irlandzkie są niedostępne, chociaż akumuluję od paru lat.
Przykład: IE00B1FZS244, przy próbie kupna pokazuje się poniższy komunikat:
Niestety, ten produkt jest zamknięty. Może to być spowodowane wymogami regulacyjnymi, używanym Profilem lub decyzją wewnętrzną.
GPR
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 20 kwie 2021, 13:39
Tu mieszkam: Polska

Re: Degiro

Post autor: GPR »

Ja ostatnio złożyłem niestety zlecenie dzienne a nie ciągłe. Ktoś kupił zaledwie kilka akcji i wskoczyła (nie mała) prowizja minimalna.
Trochę zabolało. Dlatego jednak przesiądę się raczej na XTB.
ODPOWIEDZ