Brak ofert bid pod PUTem

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
informatyknag
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 10 paź 2024, 15:55
Tu mieszkam: Kraków

Brak ofert bid pod PUTem

Post autor: informatyknag »

Witam szanowne grono,

Pytanie techniczne, lub też "correct me if I'm wrong":
Interesuje się spółką z rangu small caps. Konkretnie NASDAQ:GRAB. Taki azjatycki uber. Akcję tej spółki rzeczywiście chciałbym posiadać, wiec chciałem sobie wystawić(SELL PUT) żeby zająć pozycję trochę taniej niż na rynku, no bo wiadomo zgarniam sobie premium. Natomiast widzę że nie ma żadnych innych ofert PUT, pod Bidem dla Strike price 3.5 nie ma żadnej ceny. Natomiast widzę że pod opcją BUY/ASK PUT jest liczba "8" i cena "0.10"

I teraz pytanie czy dobrze rozumiem znaczenie liczby "8" w tej komórce. Rozumiem że, to pokazuje aktualnie ofertę na 8 opcji(czyli 800 akcji) i ktoś generalnie kupuje sobie ubezpiecznie i jest skłonny zapłacić 10 USD premium za to "ubezpieczenie" za każdą opcję.

Czyli teraz jakby Ja chciałbym sobie wystawić PUTa(Sell PUT) i wpisał w swojej ofercie bid: 0.10 dla np: 8 opcji. To rozumiem że dostałbym 80 USD premium i zobowiązuję się do kupna tych akcji po cenie strike price (3.5 usd) jeśli cena akcji spadnie do tego poziomu w określonym terminie?

Czyli:
1) Dostaje 80 USD premii
2) Jeśli cena akcji spadnie do Strike price(3.5) do końca 15 Listopada to wtedy kupię 800 akcji za kwotę 2800 USD
3) Jeszcze minus jakaś mała prowizja dla IBKR

Dobrze to rozumiem, czy coś gadam głupoty? Po prostu mnie interesuje dlaczego nie ma żadnej ceny i volume pod komórką SELL PUT? Czyżby mój zakupiony SELL PUT był pierwszym PUTem z tym Strike price?
Załączniki
example2.jpg
example2.jpg (145.76 KiB) Przejrzano 546 razy
informatyknag
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 10 paź 2024, 15:55
Tu mieszkam: Kraków

Re: Brak ofert bid pod PUTem

Post autor: informatyknag »

Dobra już sam widzę że piszę głupoty. Wychodzi na to, że jeśli nie ma "ofert" pod bid'em to nie ma zainteresowanych że taka opcje kupić. Czyli jeśli weźmiemy mój przykład, który podawałem:

Dla BUY/ASK PUT jest widoczną liczba "8" i i cena 0.10 to pokazuje że jest osoba lub kilka osób, które sumarycznie wystawiły 8 opcji put i chcą dostać 0.10 USD premię na akcję. Więc jeśli ja teraz wrzuciłbym do systemu "SELL GRAB Nov'15'24 PUT@0.10" i quantity 8 to w Option chain pokazało by się pod "BUY/ASK PUT" liczbą 16 i cena 0.10. Dobrze to rozumiem, czy znów piszę głupoty (xD)

W sensie jak ktoś wystawia SELL PUT i to idzie do systemu to licznik zainteresowania idzie do góry ALE w rubryce BUY/ASK?
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 256
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Brak ofert bid pod PUTem

Post autor: iMisiek »

Proponuje sobie dodac kolumne open int - bedzie pokazywało ile jest otwartych kontraktów.

W tym przypadku jest cale 100. Dobra rada im szybicej sie wyleczysz z takich opcji tym lepiej dla Ciebie
Załączniki
Screenshot 2024-10-18 205911.png
Screenshot 2024-10-18 205911.png (83.38 KiB) Przejrzano 523 razy
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 270
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Brak ofert bid pod PUTem

Post autor: winnie-the-pooh »

Dokładnie tak.
W Tasty jest łatwy do sprawdzenia poziom płynności - są gwiazdki. Na instrumentach poniżej trzech gwiazdek lepiej już uważać. Wtedy płynność dalszych opcji może być zerowa.
ODPOWIEDZ