Kilka pytań o opcje

Wszystko, co dotyczy szeroko rozumianych instrumentów pochodnych, przede wszystkim opcji, ale też swapów czy kontraktów terminowych. Hedging, short volatility i zagrania kierunkowe. Co kto lubi.
masterinho
Posty: 2
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:49
Tu mieszkam: wwa

Kilka pytań o opcje

Post autor: masterinho »

Witam wszystkich. To mój pierwszy post, zainteresowałem się opcjami, ale mam kilka pytań, dla niektrych pewnie podstawowe, ale dla mnie czarna magia.
Otóż planuję zbudować mój portfel dywidendowy, i zamierzam wystawiac Calle na trzymane akcje. Ale nie za bardzo chciałbym, aby zostały te Calle wykonane, więc jedynie co to wystawiać z odległym Strike, żeby nie zostały wykonane?

Jak to jest z opcjami europejskimi? Bo czytałem, że mogą zostać wykonane tylko w okreśłonym terminie? Czy na spółki w USA są dostępne tego typu opcje? Jeśli tak to jak je wybrać w Interactive Broker?

Znalazłem jeden ETf QYLD, który wypłaca dywidendę 11 % rocznie z wystawianych Calli. To możliwe? Tzn, nie chcę go kupić, ale interesuje mnie ich model, bo jak są w stanie wygenerować 11 % dywidendy z wystawianych calli to całkiem satysfakcjonujący wynik, tylko jak nie doprowadzić do wykonania tych opcji? Czytając trochę o tym ETF w internecie, znalazłem taką informację, (ktoś pisał w komentarzu tylko_ że wystawiają właśnie opcje europejskie i rollują dzień przed terminem. To możliwe?

I chyba ostatnie pytanie ;) co to jest rollowanie opcji covered Call? Tzn mam na myśli rollowanie na inny termin? Najpierw trzeba kupić Call i później wystawić opcję na inny termin?

Przepraszam za podstawowe pytania, ale nie bardzo znalazłem na nie nigdzie odpowiedzi ;)
kubus
Posty: 4
Rejestracja: 15 mar 2021, 21:55
Tu mieszkam: -=-

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: kubus »

Zacznijmy od podstaw: https://pl.wikipedia.org/wiki/Covered_call
A teraz twoj wspomniany ETF: https://www.etf.com/QYLD

A wyczytac z opisu mozna ze:
Enter QYLD, which matches QQQ's Nasdaq-100 exposure, but earns income by selling call options and passes it on to investors net of fees.
Covered call ETFs are hardly new, but QYLD was the first to apply it to the Nasdaq-100
Wiec tak, zarabiaja na premiach ... a czy mozna zarabiac wiecznie na premiach? No tego nie wiadomo ;)
korver
Gość niedzielny
Posty: 24
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: korver »

Podłączę się pod temat, gdyż mam pytanie odnośnie pozycji BULL CALL. Proszę mnie poprawić, jeżeli źle to rozumiem - grając zakres 230/280 na spółkę SE, zapłaciłem za opcję BULL CALL wygasającą w sierpniu 1400 USD. W chwili obecnej kurs SE jest $271,3 i pokazuje mi na Lynxie zysk 93% ok $1300. Maksymalny zysk, jaki mogę z tego zagrania osiągnąć przy założeniu, że w momencie wygaśnięcia kurs będzie minimum $280.01 jest kwota: $5000 (szerokość spreada) - $1400 (koszt zakupu) = +$3600, zgadza się? Obecny wynik +93% sugeruje, jakby z tego zagrania za dużo się już nie dało wyciągnąć i na logikę kusi zamknąć opcję przed czasem.
kuba
Gość niedzielny
Posty: 17
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: tu

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: kuba »

A to czasem nie jest po prostu iloraz zysku do zainwestowanej kwoty? Czyli masz 1300/1400=93%, ale max zysk to cały czas 3600/1400=257%
CLM
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: CLM »

korver pisze: 26 kwie 2021, 22:18 Podłączę się pod temat, gdyż mam pytanie odnośnie pozycji BULL CALL. Proszę mnie poprawić, jeżeli źle to rozumiem - grając zakres 230/280 na spółkę SE, zapłaciłem za opcję BULL CALL wygasającą w sierpniu 1400 USD. W chwili obecnej kurs SE jest $271,3 i pokazuje mi na Lynxie zysk 93% ok $1300. Maksymalny zysk, jaki mogę z tego zagrania osiągnąć przy założeniu, że w momencie wygaśnięcia kurs będzie minimum $280.01 jest kwota: $5000 (szerokość spreada) - $1400 (koszt zakupu) = +$3600, zgadza się? Obecny wynik +93% sugeruje, jakby z tego zagrania za dużo się już nie dało wyciągnąć i na logikę kusi zamknąć opcję przed czasem.
Skoro masz 93% przy takim kursie to pewnie zbliża się termin wygasania, albo patrzysz na coś innego. Szkoda, że screena nie pokazałeś gdzie ten zysk masz pokazany, ale postaram się krótko wytłumaczyć kilka kwestii posługując się swoim screenem:
Selection_001.png
Selection_001.png (51.92 KiB) Przejrzano 414 razy
Każda dobra platforma oblicza BEP, max loss, max profit itd. Powyzszy screen pochodzi z Lynxa/IB i mozesz to wyswietlić klikając prawym na combo i wybierając 'Analytical Tools -> Performance Profile'

- Max Return to maksymalny zwrot i faktycznie jest liczony jako szerokosc spread - wkład własny (całkowity koszt zakupu) (Max Return + Max Loss = szerokość spreada). Procenty pod Max Return to Return/Risk czyli ile procentowo możesz zarobić w odniesieniu do zainwestowanej kwoty (jest to iloraz Max Return / Max Loss). W tym samym wierszu masz też podane pradowpodobieństwo osiągnięcia Max Return.
Max Return tak jak napisałeś można osiągnąć jeśli cena akcji zamknie się powyżej opcji z większym strikem (dla bull call spread jest to short call) w dniu wygaśniecia.
Twój P&L na twoim combo nie przekroczy Max Return.

- Max Loss to twój wkład własny (koszt zakupu combo) - jest to strategia ze zdefiniowanym ryzykiem więc maksymalnie możesz stracić 100%
W tej samej kolumnie masz jeszcze policzony BEP czego nie widać na screenshocie.

Nie wiem do jakich procentów odnosisz się w swoim poście, ale ja osobiście patrze na kolumne 'Unrealized P&L' i jest to liczone jako różnica pomiędzy 'Market Value - MKT VAL' a 'Avarage Price - AVG PRICE'

Average Price - the average cost is calculated by dividing your cost (execution price + commission) by the quantity of your position.
korver
Gość niedzielny
Posty: 24
Rejestracja: 14 mar 2021, 09:54

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: korver »

Obrazek

Nie wiem czy widać na PrtScreenie powyżej, ale najwyraźniej coś źle nazwałem. Już wiem na przykładzie ZEN, że moje rozumowanie było prawidłowe i zysk może być powyżej 100%, jest tak jak to opisałeś tylko stosunek zysku do kosztu.
as69
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2021, 22:28
Tu mieszkam: Polska

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: as69 »

Witajcie forumowicze. Chciałbym Was dopytać o opcję Covered Call, a w szczególności o jej rolowanie. Powiedzmy, że mam w portfelu 100 akcji b. dobrej sp-ki XYZ, której nie chcę sprzedawać, tylko poprawić na niej zyski. Znalazłem w sieci trochę na ten temat i rozpiszę w punktach co udało mi się wyczytać:

1. czas zawarcia opcji sprzedaży to 30-45 dni,
2. Strike na poziomie delty 0,2-0,5,
3. Rolowanie przy poziomie zysku 50%, lub gdy do końca życia opcji zostało 20 dni,
4. Rolowanie opcji, gdy mam stratę i delta opcji zbliża się do 1, lub gdy do końca opcji zostało 20 dni.

Jeśli któryś z podpunktów jest błędny proszę o poprawkę. Jeśli coś ważnego pominąłem, proszę o dopiskę.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 91
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: Tomek »

Cześć,

technicznie wszystko się zgadza, ale tak naprawdę, żeby podjąć dobrą decyzję, to trzeba by uwzględnić jeszcze pozostałe parametry, takie jak rewizje price targetu czy aktualny poziom upside'u. Jeśli na przykład price target nie jest rewidowany do góry, a upside dochodzi w okolice zera, to ja bym rolował takiego CALL-a nie na okolice delty 0.20, ale bardziej na okolice 0.50-0.60 lub nie rolował go wcale, tylko dał mu się wykonać spodziewając się lekkiej korekty, albo chociaż stagnacji na kursie akcji.

Jeśli dla odmiany price target cały czas rośnie, a upside jest wysoki, to w ogóle bym nie wystawiał żadnego CALL-a, żeby sobie nie ograniczać zysku.

Gdy z kolei celem nie jest sprzedaż akcji, ale jedynie uzyskanie dodatkowej premii, to poczekałbym też na moment, kiedy implied volatility będzie znacznie wyżej niż historical volatility i pomyślałbym o ewentualnym wystawieniu bardzo długiego CALL-a, np. na rok albo na dwa lata do przodu. Zazwyczaj premie za takiego CALL-a wyniosą około 20-25% wartości całej pozycji, a bardziej niż prawdopodobne jest to, że przy jakiejś korekcie uda się go odkupić o wiele taniej i wystawić nowego za kolejne premie.

Metod jest wiele i żadna nie jest tą jedyną poprawną.
as69
Posty: 2
Rejestracja: 29 kwie 2021, 22:28
Tu mieszkam: Polska

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: as69 »

Dziękuję za odpowiedź. A tego długoterminowego Call-a to z jaką deltą najlepiej wystawiać jeśli spółka jest typu growth?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 91
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Kilka pytań o opcje

Post autor: Tomek »

Szczerze mówiąc na spółki typu growth, to ja bym w ogóle nie wystawiał CALL-a, ale jeśli już to delty w okolicach 0.20-0.30, bo wtedy jest tylko 20-30% szans, że ten CALL zostanie wykonany.
ODPOWIEDZ