Crypto

Towary i surowce, waluty, nieruchomości, REIT-y, sztuka, farmy wiatrowe, ubezpieczenia, wina, zabytkowe samochody i wszystko inne, na czym można zarobić jakieś pieniądze.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

odrion pisze: 20 maja 2021, 20:49 Ale jak kupować, to właśnie wtedy kiedy inni się boją :)
Wtedy najlepiej - ale zdaje się ten wczorajszy flash crash, to nie był strach, a margin call'e zlewarownych uczestników rynku i niska płynność ;P

BTW. Masz jakąś wizję rynku na najbliższe miesiące? Bo nagle niedźwiedzie obwieszczają koniec hossy, byki chwalą się zakupami w dołku, a ja kupiłem, trzymam 45% tego co kupowałem w 2019 (pech chciał, że zostałem z reką w nocnikach tj. TRON, EOS) i myślę co tu począć dalej...
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Moim zdaniem, to koniec korekty na BTC. Opór na ok 30k jest kluczowy. Odbiliśmy się od tego miejsca:
Obrazek

Na BTC dominance doszliśmy do 40% i to również było kluczowe miejsce. Miałem je w głowie już dużo wcześniej.
Jednak trochę sam siebie przekonałem (co było błędem), że w tym cyklu jeszcze jest miejsce na spadek dominacji BTC (więcej projektów innych niż BTC, w tym niektóre bardzo dobre).
Myślę, że dalej jest to możliwe, ale jednak powinienem się mocniej trzymać pierwotnej strategii sprzedaży sporej części portfela w okolicach 42% BTC.dominance.

Spodziewam się teraz odbicia na BTC i myślę, że najbliższych dniach/tygodniach Alty odbiją.
Jest jednak również w grze scenariusz odbicia BTC przy dalszych spadkach na Altcoinach.

Na chwilę obecną nic nie robię. Moje alty w portfelu, to bardzo wartościowe projekty i myślę, że i tak pokażą siłę.
Jeżeli BTC odbije i razem z nim Alty (nawet mocniej niż BTC), to będę chciał po mocniejszych ruchach cashować części mniejszych projektów, które trzymam: np ANT, DRGN, ENJ, VET, TRX. Muszę zaparkować część w USDC, żeby mieć pod ręką na takie akcje jak ten crash.
ADA, DOT, ZIL, RSR , KSM, ATOM, ALGO - trzymam do nowych ATH w USDT.

Chcę w miarę szybko 10% portfela wrzucić w USDC. Być może wyląduje to w Blockfi i będzie czekać, generując te 8.6%.

Ja mam ten komfort, że nawet po tych spadkach mój portfel w PLN ciągle ma >400% zwrotu. Mało tego, ja cały portfel (mimo tego, że już tak urósł) cały czas traktuje jako funny money, czyli tak jakby tego nie było.
Oczywiście pojawiają się argumenty, że weszliśmy w bear market, natomiast moim zdaniem dane on chain tego nie pokazują i ja traktuje takie momenty jako okazję do kupowania fajnych coinów po świetnych cenach. Teraz nie wykorzystałem tego odpowiednio, ale next time będzie lepiej ;).

Na pewno te spadki powinny wszystkim uświadomić, aby realizować profity w drodze do góry. Niby oczywiste, ale jednak mało osób to stosuje.
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Crypto

Post autor: Maro »

Od czego najlepiej zacząć temat krypto, kogo czytać/słuchać żeby się trochę zapoznać z tym rynkiem i wybrać coś z masy różnych projektów?
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Maro pisze: 20 maja 2021, 21:35 Od czego najlepiej zacząć temat krypto, kogo czytać/słuchać żeby się trochę zapoznać z tym rynkiem i wybrać coś z masy różnych projektów?
@Maro,
A gdzie jesteś w temacie? Masz już coś kupione? Wiesz jak to robić? Masz konta na paru giełdach? Jakieś portfele?
Masz problem ze startem w ogóle w temacie krypto, czy już trochę wiesz i tylko nie wiesz co kupić ? ;)

Czytałeś kompendium od Zyggmunta?
https://www.tradingforaliving.pl/live/v ... p?f=6&t=69

dla zupełnie zielonych polecałem wcześniej:
https://mojplanb.pl/poradnik-kryptowaluty-od-a-do-z
oraz
https://mojplanb.pl/poradnik-kryptowalu ... l-bonusowy

Oglądać trzeba wszystko co się da.
Z polskiego YT krypto proponuję zacząć od Piotra Ostapowicza. Z angielskiego Coin Bureau.
Jest tego oczywiście dużo dużo więcej, ale musisz zobaczyć co Ci podejdzie. Ogromną wiedzę ma np Andrzej z "dziennej dawki dyskomfortu" ale to nie są treści dla każdego. Jego odcinki często mają ponad godzinę i nie każdy wytrzyma takie szczegóły w jakie on się zanurza ;).
Mój jeden z ulubionych youtuberów to Hashoshi.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

odrion pisze: 20 maja 2021, 21:32 Ja mam ten komfort, że nawet po tych spadkach mój portfel w PLN ciągle ma >400% zwrotu. Mało tego, ja cały portfel (mimo tego, że już tak urósł) cały czas traktuje jako funny money, czyli tak jakby tego nie było.
To jest zarówno komfort jak i dyskomfort - rok temu mój portfel walutowy stanowił może z 5-6% całego kapitału inwestycyjnego, teraz to już 1/3 (waluty urosły, spółki podupadły na wycenie), więc o ile spadek 40% w 2019/2020 nie robił na mnie wrażenia, to obecnie kwotowo już się robi nieco gorąco, nieprawdaż? ;P

Ja mam plan część Stableów wrzucić z powrotem na portfel - na razie celuję w DAI i marne 3,5% na Ledgerze, a resztę zainwestować w stokenizowane Japko i MSFT na Binance ;) Liczę, że niebawem dodadzą więcej ciekawych spółek, bo tak utknąć na pięciu, chyba nie zamierzają?
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Jaki masz cel inwestowania np w AAPL, czy MSFT na Binance zamiast na normalnej giełdzie. Chodzi o aspekt podatkowy?

Wierzysz w same spółki i to że cena pójdzie do góry ?
Już parę razy powoływałem się na Fastgraphs jako bardzo fajne narzędzie i poniżej wrzucam screeny z całkiem świeżych filmów gdzie były pokazane wyceny tych 2 firm. Tutaj linki do kontentego video:

https://www.youtube.com/watch?v=eXl3AqQ ... FASTgraphs
MSFT ok 21 minuty, ale polecam całość.

https://www.youtube.com/watch?v=eQoEH48 ... FASTgraphs
AAPL ok 22 min, ale również polecam całość.

Innymi słowy - to są bardzo dobre firmy, ale bardzo drogo wyceniane.
Jeszcze rozumiem, inwestycje w spółki typu SE, MELI gdzie wyceny są też z kosmosu, ale wzrosty dają nadzieję przynajmniej na pozytywny sentyment i ruch ceny do góry.
Takie spółki jak MSFT czy AAPL są teraz wg mnie stanowczo za drogie. Ale to tylko moje skromne zdanie.
Załączniki
Fastgraphs AAPL.JPG
Fastgraphs AAPL.JPG (69.29 KiB) Przejrzano 6201 razy
Fastgraphs MSFT.JPG
Fastgraphs MSFT.JPG (105.38 KiB) Przejrzano 6201 razy
Maro
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: Polska

Re: Crypto

Post autor: Maro »

@osrion

Dzięki za materiały, jestem na samym początku i chce się przekonać czy w tym faktycznie są jakie kolwiek fundamenty czy to czysta psychologia. Planuję trochę się zgłębić w temat wybrać kilka projektów i wrzucic w to jakieś funny money ok. 2-3% kapitału jak mnie to przekona, a z czasem więcej
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

odrion pisze: 20 maja 2021, 23:46 Jaki masz cel inwestowania np w AAPL, czy MSFT na Binance zamiast na normalnej giełdzie. Chodzi o aspekt podatkowy?
Zgadza się - moi brokerzy z bliżej nieokreślonych względów gardzą BUSD, więc pozostaje Binance ;|
Jeśli nie dodadzą innych stokenizowanych spółek będzie to AAPL i MSFT, choć tak, mam świadomość, że to dość kosztowne tickery, ale chodzi głównie o substytut value, do przetrzymywania gotówki. Na razie mam tylko małą pozycję testową w Japku (strasznie ubogi ten interfejs binance do zakupu spółek, jedyne zlecenie to MKT, nie ma oczekujących, limitów, nic..)
Gdyby dodali BRK/BLK to bym się nawet nie zastanawiał tylko władował wszystkie stable ;)
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Crypto

Post autor: Ostap_Bender »

@odrion na jakiej platformie/portalu robiłeś te analizy które przedstawiłeś na screenshocie?
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

To jest Fastgraphs.

https://www.youtube.com/c/FASTgraphs/videos

To jest płatne narzędzie. Ja nie mam subskrypcji, natomiast śledzę kanał gdzie co-funder omawia wiele spółek, przy okazji pokazując jak funkcjonuje narzędzie. Wiele spółek, które mnie interesują były omawiane.
Bardzo mi się podoba metodologia i sposób prezentacji w Fastgraphs. Polecam obejrzeć parę filmów z kanału.

Ja wstawiłem powyżej printscreena z filmu Fastgraphs o konkretnych spółkach.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

Ciekawe czasy... w pięć dni mamy promocję po -70%, na którą w zamierzchłych czasach np. 2015 czy 2017 musieliśmy czekać po kilka miesięcy.
Skoro rynek tak przyśpieszył, to zapewne już w czerwcu osiągniemy dno całkowite, a na jesień nowe ATH ;)

Nie mogłem się dziś powstrzymać przed zakupami i dorzuciłem odrobinę RUNE, LUNA i BAKE. Wy coś nabieracie za ćwierć-darmo?
Poxop
Posty: 1
Rejestracja: 03 maja 2021, 19:08
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Crypto

Post autor: Poxop »

Obyś miał rację z tym ATH za kilka miesięcy.
Takiego strachu jaki panuję na crypro twitterze to jeszcze nie widziałem, ludzie zaczynają już pytać o warunki pracy w Macu ;)

Czekam dopiero aż nowe środki dotrą na giełdę i również dokładam do wora.
Nastawiam się głównie na Lunę, chociaż rozważam też BNB i jakieś pomniejsze shitcoiny.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

Poxop pisze: 23 maja 2021, 19:05 Obyś miał rację z tym ATH za kilka miesięcy.
Wyznaję zasadę, iż czym szybciej spada, tym szybciej rośnie i vice versa ;)
Co prawda nie jestem obecny na rynku od zarania dziejów, ale tak dzikie spadki osatnio widziałem w marcu 2020... W 2017 opadało w bardziej naturalny sposób, przerywane odreagowaniami, ponownymi próbami wejścia na nowe ATH.
Nawet jeśli będziemy musieli poczekać, to dno jest już bliżej niż ostatnie szczyty ;]
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

Q'bot pisze: 23 maja 2021, 18:18 dorzuciłem odrobinę RUNE, LUNA i BAKE.
Taki dość przyzwoity zdechły kot dziś..
Sorry za post pod postem, ale edytować się nie da
rune.JPG
rune.JPG (11.15 KiB) Przejrzano 5929 razy
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Crypto

Post autor: Szoł Mi De Many »

odrion pisze: 20 maja 2021, 21:32 Moim zdaniem, to koniec korekty na BTC. Opór na ok 30k jest kluczowy. Odbiliśmy się od tego miejsca:
Obrazek

Na BTC dominance doszliśmy do 40% i to również było kluczowe miejsce. Miałem je w głowie już dużo wcześniej.
Jednak trochę sam siebie przekonałem (co było błędem), że w tym cyklu jeszcze jest miejsce na spadek dominacji BTC (więcej projektów innych niż BTC, w tym niektóre bardzo dobre).
Myślę, że dalej jest to możliwe, ale jednak powinienem się mocniej trzymać pierwotnej strategii sprzedaży sporej części portfela w okolicach 42% BTC.dominance.

Spodziewam się teraz odbicia na BTC i myślę, że najbliższych dniach/tygodniach Alty odbiją.
Jest jednak również w grze scenariusz odbicia BTC przy dalszych spadkach na Altcoinach.

Na chwilę obecną nic nie robię. Moje alty w portfelu, to bardzo wartościowe projekty i myślę, że i tak pokażą siłę.
Jeżeli BTC odbije i razem z nim Alty (nawet mocniej niż BTC), to będę chciał po mocniejszych ruchach cashować części mniejszych projektów, które trzymam: np ANT, DRGN, ENJ, VET, TRX. Muszę zaparkować część w USDC, żeby mieć pod ręką na takie akcje jak ten crash.
ADA, DOT, ZIL, RSR , KSM, ATOM, ALGO - trzymam do nowych ATH w USDT.

Chcę w miarę szybko 10% portfela wrzucić w USDC. Być może wyląduje to w Blockfi i będzie czekać, generując te 8.6%.

Ja mam ten komfort, że nawet po tych spadkach mój portfel w PLN ciągle ma >400% zwrotu. Mało tego, ja cały portfel (mimo tego, że już tak urósł) cały czas traktuje jako funny money, czyli tak jakby tego nie było.
Oczywiście pojawiają się argumenty, że weszliśmy w bear market, natomiast moim zdaniem dane on chain tego nie pokazują i ja traktuje takie momenty jako okazję do kupowania fajnych coinów po świetnych cenach. Teraz nie wykorzystałem tego odpowiednio, ale next time będzie lepiej ;).

Na pewno te spadki powinny wszystkim uświadomić, aby realizować profity w drodze do góry. Niby oczywiste, ale jednak mało osób to stosuje.
Odrion, wspomniales BlockFi. Na ile to jest bezpieczne ? Widze, ze wycena wysoka, duze obroty itd. Ale firma mloda, nie wiem co tam maja w papierach.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Ja generalnie nie mam za dużego zaufania do tego typu powierzania środków. Blockfi ma duża konkurencję. Jest Celcius, crypto.com i inne.
Jest np na YT wiele materiałów porównujących te platformy. Tutaj przykład:
https://www.youtube.com/watch?v=sf73cEWNrj8

Śledzę regularnie L.Alden i podoba mi się jej podejście do wielu tematów (makro, dywersyfikacja portfolio, cały czas uwzględnianie ryzyka w jej analizach).
To jest osoba, która ma bardzo otwartą głowę. Od początku 2020 zaczęła oprócz akcji i tematów makro powoli dodawać analizy o BTC (analizy on-chain). M.in od kwietnia 2020 publicznie deklarowała long dla BTC (jak był koło 7k USD). Potem dokładała tych analiz więcej - np pisała jej opinie na temat ETH.
W jej portfolio krypto to malutki %, ale jej analityczno inżynierskie podejście mi się podoba i lubię czytać jej ocenę sytuacji.


Napisała m.in publiczny aktykuł na temat BlockFi.
https://www.lynalden.com/blockfi/
Zdecydowanie polecam (szczególnie sekcję Risk analysis).

Przy moim braku zaufania do wrzucania większych środków w DeFi/CeFi na razie poziom akceptacji przeszło właśnie BlockFi oraz staking na Bianance. Oczywiście niewielką częścią portfela.

Inna sprawa, że skoro przy obecnym spadku żadna z platform się nie wysypała, to można powiedzieć, że całkiem niezły test zaliczyły.
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Crypto

Post autor: Szoł Mi De Many »

Dzieki Odrion za informacje.
Jak nie tajemnica - jaki % portfolio traktujesz jako max dla krypto ? Ja jestem totalnie swiezy w temacie, dla mnie krypto to czysta spekulacja, wiec nie zamierzam pakowac w to jakis powazniejszych srodkow, a i tak zaczalem od stacking na binance.
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Crypto

Post autor: rebahas »

odrion pisze: 20 maja 2021, 21:47 Oglądać trzeba wszystko co się da.
Z polskiego YT krypto proponuję zacząć od Piotra Ostapowicza. Z angielskiego Coin Bureau.
Jest tego oczywiście dużo dużo więcej, ale musisz zobaczyć co Ci podejdzie. Ogromną wiedzę ma np Andrzej z "dziennej dawki dyskomfortu" ale to nie są treści dla każdego. Jego odcinki często mają ponad godzinę i nie każdy wytrzyma takie szczegóły w jakie on się zanurza ;).
Mój jeden z ulubionych youtuberów to Hashoshi.
Z oglądać co się do to bym uważał, bo można trafić na naganiaczy i krętaczy jakim jest właśnie między innymi P.Ostapowicz >>> https://forum.bitcoin.pl/viewtopic.php? ... start=1460 i omega - także takich ludzi unikać.

Ciekawe i wyważone analizy ma Jurek S analizy i spokojnie można od niego zacząć. Oczywiście Andrzej z "dziennej dawki dyskomfortu" mega +++ no ale to jak chce się dobrze poznać projekt w który chce się wbić na dłużej.
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Crypto

Post autor: rebahas »

odrion pisze: 20 maja 2021, 21:32 Chcę w miarę szybko 10% portfela wrzucić w USDC. Być może wyląduje to w Blockfi i będzie czekać, generując te 8.6%.
Zobacz sobie waves.exchange, bo tam stake USDC/USDT z fajnym apy 30% a przy ostatnich spadkach jak lend podskoczył to nawet 50% chwilowo było. Trzymam tam też trochę USDN, NSBT i Waves oczywiście na stake.
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Crypto

Post autor: Szoł Mi De Many »

rebahas pisze: 02 cze 2021, 14:50
odrion pisze: 20 maja 2021, 21:32 Chcę w miarę szybko 10% portfela wrzucić w USDC. Być może wyląduje to w Blockfi i będzie czekać, generując te 8.6%.
Zobacz sobie waves.exchange, bo tam stake USDC/USDT z fajnym apy 30% a przy ostatnich spadkach jak lend podskoczył to nawet 50% chwilowo było. Trzymam tam też trochę USDN, NSBT i Waves oczywiście na stake.
A co wiadomo o fundamentach tego waves.exchange ? Sporo gield wyparowalo razem ze srodkami, wspominany BlockFi ma srodki i wspolpracuje z duzymi instytucjami, co go przynajmniej w pewnym stopniu uwiarygadnia. Pytam bo 30% brzmi swietnie, ale jak cos jest piekne to tam jest zawsze jakis trup w szafie
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Szoł Mi De Many pisze: 02 cze 2021, 14:44 Dzieki Odrion za informacje.
Jak nie tajemnica - jaki % portfolio traktujesz jako max dla krypto ? Ja jestem totalnie swiezy w temacie, dla mnie krypto to czysta spekulacja, wiec nie zamierzam pakowac w to jakis powazniejszych srodkow, a i tak zaczalem od stacking na binance.
Dobre pytanie :).
Pytanie jak liczyć porftfolio. Bo u mnie giełda i crypto stanowi mniej niż 50% portfela inwestycyjnego.
Jeżeli policzymy do całości portfela inwestycyjnego to wyglada to tak:
- oryginalny plan na alokację crypto -> 3%
- zainwestowane - ok 1.5% kapitału

crypto urosło w szczytowym momencie do ok 10% portfela i na krachu spadło do ok 7%.
Nie robiłem rebalancingu do zakładanych 3% z kilku powodów. Nie mam w planach na razie wychodzenia z crypto do fiatów.
Pewnie przed obecnym dużym spadkiem powienem agresywniej wychodzić od stablecoinów, ale łatwo mówić po fakcie ;)
Moim celem jest budowanie portfela w BTC. Po drodze trochę ten portfel będzie pracować na stakingu crypto albo stablecoinów. Część krypto kupuję-sprzedaję, ale np ADA chcę trzymać długoterminowo. W każdym razie po obecnym "krachu" mój portfel crypto spadł na dzisiaj z ATH w PLN o 30% i tylko 10% wyrażone w BTC. Jako, że mnie głównie interesuje (na tym etapie) wartość posiadanych satoshi (BTC), to nie ma tragedii.

Pytanie o % portfela jest zasadne i co z tym robić, bo jak u mnie portfel w crypto w PLN był na ATH, to już stanowił ok 60% portfela giełdowego.
To jest za dużo, ale z uwagi, że inwestycja w krypto była poniżej 10% tego co pracuje na giełdzie, to mam też komfort na spadki na krypto i mogę sobie spokojnie trzymać portfel bez zbędnych ruchów. Muszę przyznać, że liczba transakcji na crypto jest mniejsza niż na giełdowym ;).

Podsumowując: obecna alokacja (7% całości portfela inwestycyjnego w PLN) jest za duża, ale, że te 7% zrobiło się z małej inwestycji, na razie nic z tym nie robię i planuję trzymać, żeby rosło, albo spadło. Jak znowu dobijemy do 10% udziału, to agresywniej będę wyciągać środki w stablecoiny.
Jest w planach też zamiana altów na BTC, ale musimy zejść poniżej 40% dominacji. W obecnym cyklu liczę, że dobijemy do 30-35% dominacji BTC.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Szoł Mi De Many pisze: 02 cze 2021, 15:10
rebahas pisze: 02 cze 2021, 14:50

Zobacz sobie waves.exchange, bo tam stake USDC/USDT z fajnym apy 30% a przy ostatnich spadkach jak lend podskoczył to nawet 50% chwilowo było. Trzymam tam też trochę USDN, NSBT i Waves oczywiście na stake.
A co wiadomo o fundamentach tego waves.exchange ? Sporo gield wyparowalo razem ze srodkami, wspominany BlockFi ma srodki i wspolpracuje z duzymi instytucjami, co go przynajmniej w pewnym stopniu uwiarygadnia. Pytam bo 30% brzmi swietnie, ale jak cos jest piekne to tam jest zawsze jakis trup w szafie
Jak widzę takie stopy zwrotu to pali mi się żółta lampka. Niedawno (luty) było 65% APY dla USDC.
Jeżeli jeszcze dodamy jakieś LAMBO lokaty:
https://waves-exchange.medium.com/waves ... d8fa1a71ba
to lampka robi się czerwona.

Czytam jeszcze że można zerwać "lokatę" bez utraty odsetek.
Może jestem sceptykiem, ale dla mnie to brzmi too good to be true ;)

Ja mam 15% APY na stakingu ZIL, ale ZIL nie opuszcza mojego cold walleta i to jest ta róznica, która ma dla mnie znaczenie.

Waves z 30% APY powinno wykosić konkurencję. Blockfi, Celcius czy inni z <10% APY na USDC chyba muszą pakować manatki.
Ciekawe na waves jest to, że APY dla BTC to tylko ok 4% and dla USDC 30%. Moja spiskowa teoria jest taka, że dla takich platform wyciąganie środków może być zabójcze. Ludzie jak widzą duże spadki na BTC mogliby wyciągać BTC z waves, żeby sprzedać przy dużych spadkach.
USDC nie spada, więc ludzie nie mają motywacji żeby wyciągać..... Pytanie czy rzeczywiście platforma zarabia tyle na pożyczaniu, żeby zapłacić te 30% odestek, czy może okaże się, że przy wypłatach będzie kto pierwszy ten lepszy.


BlockFi, waves czy inne platformy -> jak się zwiną, to nie zobaczymy środków. Każdy musi ocenić ryzyko zwinięcia i na tej podstawie inwestować lub nie.
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Crypto

Post autor: Szoł Mi De Many »

odrion pisze: 02 cze 2021, 16:23
Szoł Mi De Many pisze: 02 cze 2021, 14:44 Dzieki Odrion za informacje.
Jak nie tajemnica - jaki % portfolio traktujesz jako max dla krypto ? Ja jestem totalnie swiezy w temacie, dla mnie krypto to czysta spekulacja, wiec nie zamierzam pakowac w to jakis powazniejszych srodkow, a i tak zaczalem od stacking na binance.
Dobre pytanie :).
Pytanie jak liczyć porftfolio. Bo u mnie giełda i crypto stanowi mniej niż 50% portfela inwestycyjnego.
Jeżeli policzymy do całości portfela inwestycyjnego to wyglada to tak:
- oryginalny plan na alokację crypto -> 3%
- zainwestowane - ok 1.5% kapitału

crypto urosło w szczytowym momencie do ok 10% portfela i na krachu spadło do ok 7%.
Nie robiłem rebalancingu do zakładanych 3% z kilku powodów. Nie mam w planach na razie wychodzenia z crypto do fiatów.
Pewnie przed obecnym dużym spadkiem powienem agresywniej wychodzić od stablecoinów, ale łatwo mówić po fakcie ;)
Moim celem jest budowanie portfela w BTC. Po drodze trochę ten portfel będzie pracować na stakingu crypto albo stablecoinów. Część krypto kupuję-sprzedaję, ale np ADA chcę trzymać długoterminowo. W każdym razie po obecnym "krachu" mój portfel crypto spadł na dzisiaj z ATH w PLN o 30% i tylko 10% wyrażone w BTC. Jako, że mnie głównie interesuje (na tym etapie) wartość posiadanych satoshi (BTC), to nie ma tragedii.

Pytanie o % portfela jest zasadne i co z tym robić, bo jak u mnie portfel w crypto w PLN był na ATH, to już stanowił ok 60% portfela giełdowego.
To jest za dużo, ale z uwagi, że inwestycja w krypto była poniżej 10% tego co pracuje na giełdzie, to mam też komfort na spadki na krypto i mogę sobie spokojnie trzymać portfel bez zbędnych ruchów. Muszę przyznać, że liczba transakcji na crypto jest mniejsza niż na giełdowym ;).

Podsumowując: obecna alokacja (7% całości portfela inwestycyjnego w PLN) jest za duża, ale, że te 7% zrobiło się z małej inwestycji, na razie nic z tym nie robię i planuję trzymać, żeby rosło, albo spadło. Jak znowu dobijemy do 10% udziału, to agresywniej będę wyciągać środki w stablecoiny.
Jest w planach też zamiana altów na BTC, ale musimy zejść poniżej 40% dominacji. W obecnym cyklu liczę, że dobijemy do 30-35% dominacji BTC.
Dzieki Odrion za otwartosc. Jestes wywazony jak zwykle w swoim podejsciu i opiniach, wiec pytanko nieco odbiegajace od watku: skoro gielda i krypto to mniej niz 50% calego portfela, to co u Ciebie dominuje ? Nieruchomosci ? Bank ziemski : ) ? U mnie wiekszosc bezpiecznie siedzi w indeksowanych obligach, ale docelowo chcialbym moj portfel przemodelowac.
Szoł Mi De Many
Stały bywalec
Posty: 46
Rejestracja: 19 mar 2021, 21:03
Tu mieszkam: Tu

Re: Crypto

Post autor: Szoł Mi De Many »

odrion pisze: 02 cze 2021, 17:08
Szoł Mi De Many pisze: 02 cze 2021, 15:10

A co wiadomo o fundamentach tego waves.exchange ? Sporo gield wyparowalo razem ze srodkami, wspominany BlockFi ma srodki i wspolpracuje z duzymi instytucjami, co go przynajmniej w pewnym stopniu uwiarygadnia. Pytam bo 30% brzmi swietnie, ale jak cos jest piekne to tam jest zawsze jakis trup w szafie
Jak widzę takie stopy zwrotu to pali mi się żółta lampka. Niedawno (luty) było 65% APY dla USDC.
Jeżeli jeszcze dodamy jakieś LAMBO lokaty:
https://waves-exchange.medium.com/waves ... d8fa1a71ba
to lampka robi się czerwona.

Czytam jeszcze że można zerwać "lokatę" bez utraty odsetek.
Może jestem sceptykiem, ale dla mnie to brzmi too good to be true ;)

Ja mam 15% APY na stakingu ZIL, ale ZIL nie opuszcza mojego cold walleta i to jest ta róznica, która ma dla mnie znaczenie.

Waves z 30% APY powinno wykosić konkurencję. Blockfi, Celcius czy inni z <10% APY na USDC chyba muszą pakować manatki.
Ciekawe na waves jest to, że APY dla BTC to tylko ok 4% and dla USDC 30%. Moja spiskowa teoria jest taka, że dla takich platform wyciąganie środków może być zabójcze. Ludzie jak widzą duże spadki na BTC mogliby wyciągać BTC z waves, żeby sprzedać przy dużych spadkach.
USDC nie spada, więc ludzie nie mają motywacji żeby wyciągać..... Pytanie czy rzeczywiście platforma zarabia tyle na pożyczaniu, żeby zapłacić te 30% odestek, czy może okaże się, że przy wypłatach będzie kto pierwszy ten lepszy.


BlockFi, waves czy inne platformy -> jak się zwiną, to nie zobaczymy środków. Każdy musi ocenić ryzyko zwinięcia i na tej podstawie inwestować lub nie.
Jako jeszcze zielony w temacie nie zrozumialem jednej informacji, ktora chyba jest istotna: ''Ja mam 15% APY na stakingu ZIL, ale ZIL nie opuszcza mojego cold walleta i to jest ta róznica, która ma dla mnie znaczenie''.
Moglbys wytlumaczyc kwestie cold walleta i w jaki sposob zabezpecza to staking ?
Przy okazji: gdzie to robisz ? Binance ?
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Szoł Mi De Many pisze: 03 cze 2021, 20:17
odrion pisze: 02 cze 2021, 16:23

Dobre pytanie :).
Pytanie jak liczyć porftfolio. Bo u mnie giełda i crypto stanowi mniej niż 50% portfela inwestycyjnego.
Jeżeli policzymy do całości portfela inwestycyjnego to wyglada to tak:
- oryginalny plan na alokację crypto -> 3%
- zainwestowane - ok 1.5% kapitału

crypto urosło w szczytowym momencie do ok 10% portfela i na krachu spadło do ok 7%.
Nie robiłem rebalancingu do zakładanych 3% z kilku powodów. Nie mam w planach na razie wychodzenia z crypto do fiatów.
Pewnie przed obecnym dużym spadkiem powienem agresywniej wychodzić od stablecoinów, ale łatwo mówić po fakcie ;)
Moim celem jest budowanie portfela w BTC. Po drodze trochę ten portfel będzie pracować na stakingu crypto albo stablecoinów. Część krypto kupuję-sprzedaję, ale np ADA chcę trzymać długoterminowo. W każdym razie po obecnym "krachu" mój portfel crypto spadł na dzisiaj z ATH w PLN o 30% i tylko 10% wyrażone w BTC. Jako, że mnie głównie interesuje (na tym etapie) wartość posiadanych satoshi (BTC), to nie ma tragedii.

Pytanie o % portfela jest zasadne i co z tym robić, bo jak u mnie portfel w crypto w PLN był na ATH, to już stanowił ok 60% portfela giełdowego.
To jest za dużo, ale z uwagi, że inwestycja w krypto była poniżej 10% tego co pracuje na giełdzie, to mam też komfort na spadki na krypto i mogę sobie spokojnie trzymać portfel bez zbędnych ruchów. Muszę przyznać, że liczba transakcji na crypto jest mniejsza niż na giełdowym ;).

Podsumowując: obecna alokacja (7% całości portfela inwestycyjnego w PLN) jest za duża, ale, że te 7% zrobiło się z małej inwestycji, na razie nic z tym nie robię i planuję trzymać, żeby rosło, albo spadło. Jak znowu dobijemy do 10% udziału, to agresywniej będę wyciągać środki w stablecoiny.
Jest w planach też zamiana altów na BTC, ale musimy zejść poniżej 40% dominacji. W obecnym cyklu liczę, że dobijemy do 30-35% dominacji BTC.
Dzieki Odrion za otwartosc. Jestes wywazony jak zwykle w swoim podejsciu i opiniach, wiec pytanko nieco odbiegajace od watku: skoro gielda i krypto to mniej niz 50% calego portfela, to co u Ciebie dominuje ? Nieruchomosci ? Bank ziemski : ) ? U mnie wiekszosc bezpiecznie siedzi w indeksowanych obligach, ale docelowo chcialbym moj portfel przemodelowac.
Nieruchomości i metal fizyczny. Nieruchomości obecnie zbliżają się do 50% całości portfela.
Nie liczę tutaj mieszkań na wynajem - to dla mnie inna kategoria (ciężko mi to byłoby liczyć, tym bardziej, że robię to na dźwigni tj. kredycie. Mógłbym to uwzględniać w liczeniu wartości netto, ale akurat ten wskaźnik mnie specjalnie nie interesuje).
Do portfela inwestycyjnego liczę mieszkania, którymi flipuję.
Kiedyś miałem obligacje, w tym korporacyjne, ale wyleczyłem się z takich inwestycji :).
ODPOWIEDZ