Crypto

Towary i surowce, waluty, nieruchomości, REIT-y, sztuka, farmy wiatrowe, ubezpieczenia, wina, zabytkowe samochody i wszystko inne, na czym można zarobić jakieś pieniądze.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Crypto

Post autor: reuptake »

Oczywiście, że jest ryzyko i to wielowymiarowe.

Po pierwsze jest LUNA (o której pierwsze słyszę, a trochę w krypto siedzę) jako collateral: 25 w rankingu w CoinMarketCap, więc jednak nie zupełnie top, na dodatek bardzo zmienna. Z samą LUNĄ może coś się stać (nie wnikam jak jest skonstruowana, ale to młody projekt). Na dodatek jeśli ona jest jedynym zabezpieczeniem, to nie ma w tym elementu dywersyfikacji. Wszystko wisi na jednym.

Po drugie jest ryzyko tego systemu, jeśli są to smartcontracty, to może być w nich po prostu błąd, który wyjdzie w pewnych okolicznościach.

Po trzecie, to co wspomniano, czyli likwidacje. W sytuacji krachu różnie się dzieje. Przykładem tutaj słynny Black Thursday sprzed ponad roku, kiedy teoretycznie (i praktyczne) sprawdzony w boju MakerDAO sprzedawał collateral za symbolicznego dolara (bo blockchain tak się zapchał, że nie można było przebijać ofert).
Dante
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2021, 11:44
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Crypto

Post autor: Dante »

Panowie, ja się odnosiłem jedynie do tego, że nie występuje ryzyko braku spłaty takiej pożyczki, a nie że cały protokół jest w pełni bezpieczny i nie ma żadnego ryzyka...

Przy czym do teraz nie wiedziałem o sytuacji z MakerDAO, jeśli coś podobnego jest możliwe na Anchorze to rzeczywiście jest to istotny czynnik ryzyka.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Ładnie pompują DOGE ;)

Jeżeli chodzi o ogólny rynek to kolejny poziom prawie osiągnięty:
Obrazek

Patrząc na sentyment na rynku myślę, że lecimy w dalej w dół na dominacji BTC.
Ja powoli zaczynam wystawiać pierwsze zlecenia do realizacji zysków.


Z innych info, to ciężko wskoczyć w wolny slot do stakowania na DOT na Binance, ale teraz są wolne miejsca na 30 dni.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Dziś ładne spadki. Kto miał ustawione odpowiednie zlecenia, to mógł kupić w fajnej cenie.
U mnie weszło zlecenie na KSM. Szkoda tylko, że nie przewidziałem, że może spaść aż tyle ;).
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

Mnie wpadła LUNA i LIT - aż się zdziwiłem, że tak odległe zlecenia zrealizowało ;P
Ziliqua coś widzę najgorzej to zniosła - mam na myśli regenerację po spadku ;<
Awatar użytkownika
MarcinBB
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2021, 22:17

Re: Crypto

Post autor: MarcinBB »

ten LIT https://coinpaprika.com/coin/lit-lition/ ? Wykres wyglada tragicznie.

Co/Kto Cie do tej krypto przekonuje?
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

Ja tak zerkam na Tezosa trochę - tygodniówki wyglądają znośnie - tylko technicznie nań spoglądam...

Obrazek
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

MarcinBB pisze: 21 kwie 2021, 14:28 ten LIT https://coinpaprika.com/coin/lit-lition/ ? Wykres wyglada tragicznie.

Co/Kto Cie do tej krypto przekonuje?
Ja mam LIT -> Litentry.
Ekspozycjna pośrednio na Polkadot. Wg mnie ciekawy projekt z szansami na załapanie slotu na parachainie Polki.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Q'bot pisze: 22 kwie 2021, 23:20 Ja tak zerkam na Tezosa trochę - tygodniówki wyglądają znośnie - tylko technicznie nań spoglądam...

Obrazek
Tezos jak najbardziej. Wg mnie maksymalnie na BTC spadniemy do 41k. Pytanie czy nie odbije wcześniej. Technicznie świeczka zatrzymała się idealnie na fibo, więc równie dobrze może to być już koniec spadków.

Z Altów to może w końcu załapałbym Thetę . Nie udało mi się złapać uciekającego pociągu więc teraz byłaby szansa ;).
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

Tak czoś czuję, że to pora na ewakuację do stableów.
Wykres zaczyna odchylać się w lewą stronę, wolumen maleje, zaraz nastąpi śmierć kliniczna...

Obrazek
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Re: Crypto

Post autor: mlubinski »

a koledzy i koleżanki (jeśli są tu jakieś panie :) ) co myślicie o inwestycji w Cardano? zastanawia mnie ostatni powolny (acz stabilny) wzrost na tym crypto ?
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Hmmm :)
Jak nie śledziłeś wcześniej wpisów na wątku krypto, to możesz nie wiedzieć, że jestem ADA-bugiem ;). U mnie na dzień dzisiejszy zwrot na ada 2900%, ale nie zamierzam sprzedawać.

Powodów mojego podejścia jestdużo. Moja teza inwestycyjna jest taka, że ADA będzie trzecią krypto po BTC i ETH, chociaż wiem, że DOT jeszcze wszystkiego nie pokazał. W każdym razie dla mnie to projekt, który pewnie będę trzymać (przynajmniej sporą część) nawet jak wejdziemy w bessę

Właśnie wybijamy ATH w USDT, ale jak spojrzysz w BTC to jeszcze jest miejsce na wzrosty.
Wiele wydarzeń jeszcze przed ADA, m.in smart contracty.

Pytanie czy teraz kupować? Najlepiej było kupić na ostatniej korekcie. Ale nie wykluczone, że teraz będzie mocny ruch w górę bez pull backu, bo i tak była długa konsolidacja.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Q'bot

ZIL również wybija ATH w USD :)
Nie wiem czy widziałeś, że próbują w końcu zainteresować szersze grono. Do tej pory marketing projektu to była pięta achillesowa, ale jak to się potwierdzi:
https://en.cryptonomist.ch/2021/04/28/z ... t-project/

to myślę, że jeszcze zobaczymy sensowne wzrosty.

Trochę mnie martwił ostatni rajd ETH, bo schodziliśmy na BTC dominance a dużo altów stało w miejscu (ETH ruszało tym wykresem), ale wygląda na to, że dziś wracamy do normy. Zobaczymy jak będzie dalej.
Ja chyba też zrobię jak pisałeś wcześniej, że niektóre projekty przerzucę do USDC i poczekam - BTC.D już 46%. Mam dużo wątpliwości, czy będziemy w stanie zejść poniżej 40% więc część altów przerzucę do BTC a część do USDC.
cmtenis
Gość niedzielny
Posty: 9
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:41
Tu mieszkam: Niemcy

Re: Crypto

Post autor: cmtenis »

Czy nie lepiej wychodzić do USDT zamiast USDC, wydaje mi się, że tam kapitalizacja znacznie większa( pewnie obrót lepszy też) no i chyba audyt też mieli, że mają pełne pokrycie w dolarach. No jeszcze jest stable z Binance BUSD też jest do ewentualnej ewakuacji.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Mimo tego niby audytu USDT jakoś mam mniejsze zaufanie do nich niż do USDC. Masz rację co do obrotu, ale zamienię alty na usdt a potem zrobię jeden ruch do UDSC.

Z USDC pewnie przyczaję się gdzieś (np Blockfi) i zobaczymy co się dalej wydarzy ;).
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Re: Crypto

Post autor: mlubinski »

odrion pisze: 06 maja 2021, 13:24 Hmmm :)
Jak nie śledziłeś wcześniej wpisów na wątku krypto, to możesz nie wiedzieć, że jestem ADA-bugiem ;). U mnie na dzień dzisiejszy zwrot na ada 2900%, ale nie zamierzam sprzedawać.

Powodów mojego podejścia jestdużo. Moja teza inwestycyjna jest taka, że ADA będzie trzecią krypto po BTC i ETH, chociaż wiem, że DOT jeszcze wszystkiego nie pokazał. W każdym razie dla mnie to projekt, który pewnie będę trzymać (przynajmniej sporą część) nawet jak wejdziemy w bessę

Właśnie wybijamy ATH w USDT, ale jak spojrzysz w BTC to jeszcze jest miejsce na wzrosty.
Wiele wydarzeń jeszcze przed ADA, m.in smart contracty.

Pytanie czy teraz kupować? Najlepiej było kupić na ostatniej korekcie. Ale nie wykluczone, że teraz będzie mocny ruch w górę bez pull backu, bo i tak była długa konsolidacja.
dzięki kolego za tą odpowiedź! gratulacje ze zwrotu :) aż się w głowie kręci :D
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Crypto

Post autor: Baldwin »

Co sądzicie o HEXie?

Wykresowo ślicznie, ale pachnie scamem.

I jeszcze mam pytanie z jakiś źródeł czerpiecie informacje na temat wysokości prowizji, np. w Ethereum? Są takie dane?
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Nie znam i nie śledzę HEXa więc nie wypowiem się. Rzuciłem okiem na ich stronę i widząc APY40% zapala mi się żółta lampka.

Co do ETH możesz tutaj spróbować.
https://etherscan.io/gastracker

Ja jak wykonuję transakcję to w Ledgerze mam propozycję co do gas i kosztów transakcji w momencie wykonywania i mi to wystarcza.
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Ciekawy czas na krypto. Ktoś zarobił coś na spekulacji na shitcoinach?
Nie żebym to polecał. Ja trzymam się z daleka, ale jak się widzi Shiba, Akita i inne meme coiny, to zastanawiam się, czy ktoś z forum gra w "gorące krzesło" na tych tokenach.

Chwilowo dziś mamy mocny zjazd na fear and greed index.
Załączniki
fear and greed.JPG
fear and greed.JPG (107.43 KiB) Przejrzano 5948 razy
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

odrion pisze: 13 maja 2021, 21:29 Ktoś zarobił coś na spekulacji na shitcoinach?
Nie miałem nigdy odwagi by się pakować, ale podziwiam tych, którym się udało wyczuć sentyment ;)

Dziś resztki NANO sprzedane, czekam, aż EOS podbije i też wyjdę...

Zostają TRON, BAT, ZIL i ADA, na razie technicznie tylko z tej ostatniej mógłbym wychodzić, ale czy się opłaca?
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Q'bot pisze: 13 maja 2021, 21:33
odrion pisze: 13 maja 2021, 21:29 Ktoś zarobił coś na spekulacji na shitcoinach?

Zostają TRON, BAT, ZIL i ADA, na razie technicznie tylko z tej ostatniej mógłbym wychodzić, ale czy się opłaca?
Wychodzić z ADA? :)
Piszę z przymrużeniem oka, bo pewnie znasz moje zdanie ;) Na wykresie bardzo zdrowy wzrost, mnóstwo events, w tym odpalenie smart contracts. Obecnie zbliżamy się do 2 USD. Obstawiałem 5 USD do końca 2021, ale myślę, że spokojnie to przebijemy.
Wg wskaźników on-chain nie widać, żeby już miał być bear market więc ja nie myślę o masowej ewakuacji.
Mi się podoba wykres BTC.

W taki dzień jak dziś gdzie dużo projektów spada, m.in ADA i KSM pokazują siłę.
Myślę, że część pieniędzy z shitcoinów (Ci, którzy odpowiednio zdążą wyjść) popłynie do topowych projektów.

U mnie plan jest ciągle w grze i portfel wyrażony w BTC (dla mnie to jest głównym celem) ciągle robi u mnie ATH. Co nie znaczy, że nie trzeba realizować części zysków do USDC czy właśnie BTC
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

Dziś wiele walut zaczęło zbliżać się do swych linii trendu - jak tam Wasze plany zakupowe?
Ja się skusiłem na odrobinę Chainlink'a i czekam, choć ta cieprliwość jest trudna w realizacji ;P

Obrazek
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

Niestety nie miałem otwartych zleceń, a mogło by coś wpaść w nocy.

Spodziewałem się zejścia BTC do poziomu ok 41k USD więc na razie zero emocji po takich spadkach. U mnie portfel w BTC tylko lekko spadł więc jest ok.
Jakby ktoś nie miał ADA, to kupno po 1.6 USD to był fajny moment, ale nie trwało to długo i już ponad 1.8.

Ja na razie nic nie robię. Mój scenariusz bazowy to wzrost BTC w okolice 50k, ale nie wykluczam dalszego spadku.
Jeżeli zeszlibyśmy do 36k, to rozpocznę bezpośrednie kupowanie BTC.
Do tego czasu, czekam, na rozwój wydarzeń.

Mam nadzieję, że ludzie w końcu wyjdą z shitcoinów i przerzucą się na wartościowe projekty. ELON -85% za ostatnie 7 dni, SAFEMARS -65% ;).

PS. Ja zrobiłem zakupy całkiem niedawno przy cenie 350 USD, ale jakbym nie miał, to polowałbym na KSM - > za chwilę parachain auctions i myślę, że 1000 USD na KSM, to niedaleka przyszłość
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Crypto

Post autor: Q'bot »

odrion pisze: 19 maja 2021, 11:15 Jeżeli zeszlibyśmy do 36k, to rozpocznę bezpośrednie kupowanie BTC.
W sumie nie trzeba było długo czekać - teraz mam grubą rozkminę czy uśredniać w górę posiadane assety, czy pakować nowe...

Uff... ADA dokupiona, Luna dokupiona, Rune też...
odrion
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 13 mar 2021, 23:06

Re: Crypto

Post autor: odrion »

@Q'bot

Super kupiłeś. Tzn super moment i super spółki.
Mnie za bardzo absorbowała praca, żeby odpowiednio wykorzystać ten spadek na obkupienie się. Przy takiej dynamice, albo trzeba siedzieć przed kompem, albo jeszcze lepiej jak zaczyna się zwała, wstawiać absurdalnie niskie zlecenia. Już sobie 2 raz obiecuję, że to zrobię ;)
Zazdroszczę :).

Ja zwiększyłem ekspozycję na DOT, ale niestety nie po cenach z samego dołu.
Jak widzę po ile można było dobrać ADA, DOT, ZIL, KSM czy inne to aż mnie trafia ;).

Jestem przygotowany na zmienność na portfelu krypto i patrzę głównie na wartość portfela w BTC, ale na chwilę spadek portfela w PLN wyniósł ponad 50% i jak ruchy +/- 30% mało mnie ruszają, to nie powiem, że to zrobiło wrażenie.
Ale jak kupować, to właśnie wtedy kiedy inni się boją :)
Załączniki
fear index.JPG
fear index.JPG (103.03 KiB) Przejrzano 5540 razy
ODPOWIEDZ