Wymiana akcji z premią czyli darmowe pieniążki dla małego inwestora

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje.
Awatar użytkownika
Rozgotowany Makaron
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 25 maja 2021, 08:34
Tu mieszkam: Kuchnia Włoska

Wymiana akcji z premią czyli darmowe pieniążki dla małego inwestora

Post autor: Rozgotowany Makaron »

Chciałem się z wami podzielić rodzajem specjalnej sytuacji w której można zgarnąć darmową premię przy oferowanej wymianie akcji. Identyczny schemat powtarza się 1-2 razy na rok. Post dedykuje zwłaszcza małym inwestorom, którzy nie zarządzają milionami a teraz do rzeczy:


Wymiana na przykładzie

Firma Cummins (CMI) oferuje możliwość wymiany swoich akcji na akcje Atmus Filtration (ATMU) z premią -> na każde 100$ akcji CMI dostaje się 107,53$ akcji ATMU (https://www.okapivote.com/CumminsAtmusExchange/).
Ryzykiem niestety jest fakt że do czasu wymiany może dojść do mocnego zrzutu akcji.
Jak się przed tym zabezpieczyć? – Otóż obok zakupienia akcji CMI należy jednocześnie zaszortować akcje Atmus i to ryzyko odpada.

Skoro tak to można się pakować grubym pakietem akcji co nie?
Niestety pojawia się inny problem tj. inni też chcą zakupić akcje CMI i zgarnąć premię przy wymianie ale istnieje ograniczona ilość akcji i możliwe że nasze akcje nie zostaną wymienione w rezultacie czego zostaniemy z ryzykowną pozycją long na CMI oraz short na ATMU. I tutaj pojawia się ważny zapis w tej transakcji tj. akcjonariusze posiadający pakiet mniejszy niż 100 akcji mają priorytet (odd-lot)
beneficial holders of less than 100 shares of Cummins Common Stock who validly tender all of their shares will not be subject to proration if the Exchange Offer is oversubscribed
(https://www.sec.gov/ixviewer/ix.html?do ... FER_798635 -> patrz rozdział Proration; Odd-Lots).

Co więc należy zrobić? – Kupując 99 akcji CMI, następnie akceptując wymianę oraz zabezpieczając się shortem na akcje ATMU można w łatwy sposób zarobić darmową premię (99 akcji CMI po obecnym kursie 265,8$ * 7,53% daje około 1980$ zysku) bez większego ryzyka. W praktyce dojdą jeszcze koszty szortowania oraz premia na samym końcu pewnie się zmniejszy - w zapisach ustanowiony jest maksymalny współczynnik wymiany czyli maksymalna ilości akcji ATMU która może zostać wymieniona za 1 akcję CMI. Jeśli ilość akcji przekroczy ten wskaźnik to premia w wymianie będzie proporcjonalnie mniejsza. Finalny współczynnik zostanie podany 2 dni przed końcem wymiany i będzie obliczany tutaj https://www.okapivote.com/CumminsAtmusExchange/ a wstępnie wynosi 13,3965. Jeśli nie rozumiesz jak współczynnik wymiany wpływa na premię to spokojnie - złap wdech i popatrz na obliczenia w excelu, który przygotowałem:


Więcej teorii

Jakie są ryzyka? Polecam przeczytać ten artykuł - https://www.specialsituationinvestments ... trategies/ - fajnie opisuje całą transakcję wraz z ryzykami:
 • transakcja może zostać anulowana choć jeszcze się to nie zdarzyło. Wyglądałoby to trochę jakbyś zorganizował ślub z weselem po czym w dniu ślubu wchodzisz do kościoła i na pytanie od księdza "czy bierzesz sobie tą kobietę za żonę?" odpowiadasz "e jednak mi się nie chce, może innym razem",
 • odd lot (priorytet dla akcjonariuszy z mniejszą ilością akcji niż 100) może zostać anulowany - dla transakcji wymiany akcji jeszcze się to nie zdarzyło,
  współczynnik maksymalnej wymiany może się zmienić. To często występuje i zmniejsza premię dlatego zawarcie transakcji w ostatni dzień zazwyczaj przynosi mniejszy zwrot,
 • ktoś może Ci wykrzaczyć pozycje short na opcjach jeśli nie było dostępnych akcji do pożyczenia i trzeba było skorzystać z opcji.
Zawarcie transakcji w ostatni możliwy dzień wymiany usuwa bądź zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienie 3 pierwszych problemów (gdzie pierwsze dwa praktycznie nie występują) - znasz dokładny poziom wymiany, kurs akcji ma mało czasu żeby się wahać w jakąkolwiek stronę, wiesz ile musisz akcji zaszortować. Polecam jeszcze raz artykuł zalinkowany powyżej gdzie autor podaje statystyki że statystycznie można najwięcej zarobić kupując pozycję long na samym początku bez żadnego hedga ale to tylko statystyka i zwiększa Ci się ryzyko (dla transakcji MMM/NEOG jednak lepiej było się hedgować):
timeline2.png
timeline2.png (109.43 KiB) Przejrzano 3350 razy
zwrot.png
zwrot.png (25.96 KiB) Przejrzano 3350 razy
Ten schemat powtarza się raz na jakiś czas więc prędzej czy później znów będzie można zawrzeć podobną transakcję. Tutaj przykłady tego samego schematu wraz z rozumowaniem:
https://www.specialsituationinvestments ... 80-upside/
https://www.valueinvestorsclub.com/idea ... 8899032511


Sprawy techniczne
 • Ostatni dzień wymiany to obecnie 13 marzec (może się zmienić) ale u konkretnego brokera może się to różnić więc należy się zapytać swojego czy i do kiedy będzie to możliwe - w XTB prawdopodobnie nie będzie to możliwe z racji akcji syntetycznych, w IB zazwyczaj wymiana jest możliwa w ostatni dzień ale nie przez cały dzień więc trzeba zakładać pozycję na początku sesji.
 • Żeby zabezpieczyć pozycję należy zaszortować odpowiednią ilość akcji ATMU i tu uwaga, że jeśli tak jak w przypadku spółki Kenvue (poprzednia wymiana JNJ / KVUE) nie będzie już dostępnych akcji to będzie trzeba założyć shorta za pomocą opcji. Można też w ogóle nie zabezpieczyć pozycji ale to zmienia profil ryzyka, który opisałem wyżej.
  Gdyby faktycznie akcje były tak mocno szortowane, że broker już by ich nie wypożyczał ale miał dostępne opcje (przypadek Interactive Brokers) to można założyć pozycję syntetyczną short poprzez opcje (Buy ATM Put, Sell ATM Call) co niestety komplikuje transakcje. Osoby które nie wiedzą co to opcje prawdopodobnie powinny sobie dać siana z całą transakcją i mogą się rozejść.
 • Oprócz hedga należy zakupić mniej akcji niż 100 a następnie należy wymienić wszystkie akcje aby skorzystać z pierwszeństwa przy wymianie (odd-lot). Jeśli zakupimy 99 akcji ale wymienimy tylko 50 to nie zadziała.
 • Współczynnik wymiany będzie obliczany tutaj https://www.okapivote.com/CumminsAtmusExchange/ i zostanie finalnie ustalony 2 dni przed końcem wymiany. Przypominam współczynnik maksymalnej ilości akcji możliwej do wymiany może nam zmniejszyć finalną premię.
 • Ile akcji szortować?
  W podlinkowanym excelu dodałem wyliczenia ile akcji należy szortować po zakupie 99 akcji dla podanego kursu. Ogólnie są 2 opcje albo szortujemy od razu całą wartość z premią, którą dostaniemy albo szortujemy tylko wartość 99 akcji CMI i w rezultacie na końcu otrzymamy 7,53% premii w postaci akcji ATMU, które na końcu sprzedamy. Po wymianie certyfikatu na akcje pozycja short na ATMU powinna po prostu zniknąć.
 • Jak wymienić akcje w Interactive Brokers?
  Najpierw musimy zakupić akcje CMI. Następnie przechodzimy do podstrony "Corporate Action Manager" (najlepiej wpisać w wyszukiwarce na ich stronie). Prawdopodobnie w zakładce "Choice Actions" będzie opcja do wymiany gdzie zaznaczamy konkretną liczbę akcji (czyli wszystkie jakie mamy a mamy ich mieć mniej niż 100). Ta opcja może nie być dostępna od razu ale powinna się pojawić do jakiejś godziny po zakupie akcji CMI.
 • 13 marca jest ostatnim dniem kiedy możemy dokonać wymiany - ja sam planuje zawrzeć transakcje w ten ostatni dzień ale na początku sesji żeby zdążyć z wymianą. Pomimo że 13 marca jest ostatnim dniem to nie dostaniemy od razu akcji po weekendzie - w zamian akcje CMI zamienią się na pewnego rodzaju certyfikat, który to dopiero zostanie zamieniony na akcje ATMU po około tygodniu. Przez ten okres będzie trzeba trzymać pozycję short a w rezultacie zapłacić odsetki od pożyczenia się akcji ATMU. Akcje już są mocno szortowane więc odsetki mają wpływ.
 • Jeśli dotrwałeś do tego punktu to szacun.
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: Wymiana akcji z premią czyli darmowe pieniążki dla małego inwestora

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

Rozgotowany Makaron pisze: 20 lut 2024, 18:15
 • Ostatni dzień wymiany to obecnie 13 marzec (może się zmienić) ale u konkretnego brokera może się to różnić więc należy się zapytać swojego czy i do kiedy będzie to możliwe - w XTB prawdopodobnie nie będzie to możliwe z racji akcji syntetycznych, w IB zazwyczaj wymiana jest możliwa w ostatni dzień ale nie przez cały dzień więc trzeba zakładać pozycję na początku sesji.
 • 13 marca jest ostatnim dniem kiedy możemy dokonać wymiany - ja sam planuje zawrzeć transakcje w ten ostatni dzień ale na początku sesji żeby zdążyć z wymianą.
Chcesz to robić w IBKR? Pytałeś ich czy robiąc to tak jak planujesz faktycznie zdążysz z wymianą? Bo nie jestem pewien czy kupując CMI 13 marca (nawet jeśli to będzie rano) to czy w ogóle zobaczysz go w Corporate Action Manager skoro chyba nadal obowiązuje rozliczanie T+2?
Awatar użytkownika
Rozgotowany Makaron
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 25 maja 2021, 08:34
Tu mieszkam: Kuchnia Włoska

Re: Wymiana akcji z premią czyli darmowe pieniążki dla małego inwestora

Post autor: Rozgotowany Makaron »

Tak, będę to robić w IBKR.
W praktyce po zakupieniu akcji gdzieś do godziny pojawia się opcja w Corporate Action Manager do wymiany więc nie powinno tu być żadnej zasady T+2 (przynajmniej tak to działało w ostatniej wymianie kilka miesięcy temu).
Jeśli chodzi o drugie pytanie to zadałem im poniższe pytanie:
what is the last time when I can exchange CMI stock (Cummins Inc) for ATMU stock (Atmus Filtration Technologies) on your platform if I will buy Cummins shares?
W odpowiedzi otrzymałem to od supportu IBKR:
Cummins Inc. has offered to exchange up to 67,054,726 shares of Atmus Filtration Technologies Inc common stock for its outstanding shares of Cummins Inc. common stock.

The terms of the offer are as follows (subject to proration):

Option 1 - Take no action

Option 2 - Tender shares for exchange: receive 107.53 USD of Atmus Common Stock for each 100 USD of Cummins common, stock subject to an upper limit of 13.3965 shares of Atmus common stock per share of Cummins common stock

Please Note: The Exchange Offer does not provide for a lower limit or minimum exchange ratio. If the upper limit is in effect, you may receive less than 107.53 USD of Atmus common stock for each 100 USD of Cummins common stock that you tender.

Odd lot Priority: Yes
Odd lot Priority Terms: Beneficial holder of 99 shares or less, who tenders the entire position held, will not be subject to proration

Note: Odd lot validity will be determined at the time of submission to the street

Guaranteed Delivery: Yes
Last day to purchase shares and be eligible to tender: 2024-03-13

The deadline to submit shares to this offer is 2024-03-13 @ 13:00 (America/New_York).

In the absence of an election, no action will be taken.
Z odpowiedzi wynikałoby, że można kupić akcje tego samego dnia i należy je wymienić najpóźniej do godziny 19 czasu polskiego.
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: Wymiana akcji z premią czyli darmowe pieniążki dla małego inwestora

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

ok, czyli do środy można kupić i jeszcze zdążyć z zapisem, ale premia może już wtedy nie wynosić 7.5% bo ostateczny exchange ratio będzie wyznaczony dzisiaj wieczorem
Awatar użytkownika
Rozgotowany Makaron
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 25 maja 2021, 08:34
Tu mieszkam: Kuchnia Włoska

Re: Wymiana akcji z premią czyli darmowe pieniążki dla małego inwestora

Post autor: Rozgotowany Makaron »

Do środy ale do godziny 19 polskiego czasu. Sesja zaczyna się o 15:30, przez pierwsze 15 minut pijesz kawkę, przez kolejne 15 minut zawierasz transakcję long/short więc mamy godzinę 16. Do godziny powinna się pojawić opcja wymiany więc zaznaczasz wymianę i jest godzina 17. Do godziny 19 możesz narkotycznie odświeżać kurs albo po prostu zająć się czymś pożytecznym.

Ważne
Widzę że już nie ma dostępnych akcji do shortowania a fee rate za pożyczenie akcji wzrósł do 77% więc tak jak poprzednim razem trzeba będzie tworzyć syntetyczną pozycję short poprzez opcje. Bez shortowania jest więcej ryzyk bo w ciągu tygodnia kurs może pójść w każdą stronę aczkolwiek statystycznie daje to trochę więcej zarobić tak jak na wykresie który podałem wyżej no i znikają koszty shortowania.
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: Wymiana akcji z premią czyli darmowe pieniążki dla małego inwestora

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

Ja już wszedłem, ale narazie tylko jedną nogą tzn. kupno CMI po około $270, bo shortów tak jak piszesz dzisiaj już w IBKR nie było. Ostateczny exchange ratio został właśnie ogłoszony i wynosi 12.0298, więc dla bezkosztowego hedge'a dla dzisiejszej ceny zamknięcia ATMU ($24.56) dałoby to premię 9.4% czyli całkiem nieźle. Jutro sprawdzę czy udałoby się bezkosztowo otworzyć takiego long puta+short calla (jak będzie drogo to może zostawię bez hedge'a).
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: Wymiana akcji z premią czyli darmowe pieniążki dla małego inwestora

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

Cummins opublikował wstępne dane dotyczące zapisów i pomyślnie dla małych akcjonariuszy odd lot provision nie zostanie anulowany. Natomiast dla dużych akcjonariuszy szykuje się potężna redukcja (ok. 93%) - jeżeli założymy że wielu z nich hedge'owało swój zapis i ma już shorta na ATMU, to teraz można się spodziewać, że konieczność zamknięcia pozycji może wygenerować squeeza na ATMU... zobaczymy, ale jak na razie po publikacji ATMU rośnie kolejne 2.5% na premarkcie.
Awatar użytkownika
Rozgotowany Makaron
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 25 maja 2021, 08:34
Tu mieszkam: Kuchnia Włoska

Re: Wymiana akcji z premią czyli darmowe pieniążki dla małego inwestora

Post autor: Rozgotowany Makaron »

Wymienione akcje są już dostępne na rachunkach IB
Awatar użytkownika
wlodzimierz_liszaj
Stały bywalec
Posty: 61
Rejestracja: 06 lis 2022, 17:05
Tu mieszkam: Nieciecza

Re: Wymiana akcji z premią czyli darmowe pieniążki dla małego inwestora

Post autor: wlodzimierz_liszaj »

No i 16% przytulone, super sprawa :)
Jeszcze pytanie - masz subskrypcję na tym portalu Special Situation Investments, który podlinkowałeś w pierwszym poście? Godny polecenia?
Pozdrowienia i dzięki że się podzieliłeś tą okazją na forum.
Awatar użytkownika
Rozgotowany Makaron
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 25 maja 2021, 08:34
Tu mieszkam: Kuchnia Włoska

Re: Wymiana akcji z premią czyli darmowe pieniążki dla małego inwestora

Post autor: Rozgotowany Makaron »

Nie mam subskrypcji do tej strony więc nie mogę się w pełni rzetelnie odnieść. Pytanie czy interesują Cię specjalne sytuacje które są tam podawane takie jak likwidacje czy arbitraże przy fuzjach i przejęciach. Możesz sobie za darmo przeczytać o zakończonych inwestycjach, tutaj masz np. podsumowanie roczne okazji które autor podawał: https://www.specialsituationinvestments ... ce-review/. Dla małego inwestora fajne są również sytuacje związane z tender offer które mają zawarty odd lot.

Za darmo wiele ciekawych specjalnych sytuacji wyróżnionych jest na tym blogu https://toffcap.substack.com/p/toffcaps ... monitor-22 ale jednak samemu trzeba wszystko analizować.

Sam pierwszy raz natknąłem się na wymianę akcji na stronie która traktuje o spinoffach: https://stockspinoffinvesting.com/upcoming/.
Najlepsze okazje są ukryte za płatnością więc wiadome jest że dla tych przypadków powinno się spędzić trochę więcej czasu na analizę bo jest większa szansa że kryje się tam cos fajnego.

Natomiast Jeśli chcesz na przyszłość tylko śledzić czy będzie kolejna wymiana akcji to ja po prostu chałupniczo wpisuje w Google News co tydzień frazę "split off exchange offer". Wymiana ma miejsce raz może dwa razy na rok więc gdy w końcu po kolejnym odświeżeniu strony Google widzę nadchodzącą wymianę niezbędne jest zatańczenie z radości przynajmniej do jednej skocznej piosenki.
ODPOWIEDZ