Książki

Czytałeś ostatnio dobrą książkę? Znalazłeś fajny webinar? Odkryłeś ciekawy artykuł w prasie lub wpis na innym blogu? Wpadł Ci w ręce wartościowy raport lub newsletter? Podziel się wrażeniami.
masterinho
Gość niedzielny
Posty: 9
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:49
Tu mieszkam: wwa

Re: Książki

Post autor: masterinho »

Ludzie opamiętajcie sie!!! Czy wam po prostu nie wstyd pisać, żeby dawać coś za darmo czy przeczytać w bibliotece bo wam szkoda 100 zł? Za pracę jaką Tomek wykonuję, pewnie dzięki niej zarobiliście sporo pieniędzy lub się sporo dowiedzieliście, ale nie daj darmo bo sie należy. Mam nadzieję, że autor w przyszłości nigdy nie wpadnie na pomysł, by rozdawać ksiązki za darmo:) Zapewne setki godzin pracy, nawet jakby ebook, więc nie warto tego poświecać dla kogoś niewdzięcznego, kto nie docenia tej pracy.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: The Hague

Re: Książki

Post autor: Ostap_Bender »

Wracajac do tematu watku. Pare moich rekomendacji z ostatnio przeczytych ksiazek:

* Ostatnia ksiazka Tomka
* Big Debt Crises , Ray Dalio - Ksiazka zawiere wiele szczegolowych analiz dotychczas kryzysow zadluzeniowych z ostatnich 500 lat :). Moze tez byc pewnym drogowskazek odnosnie obecnej sytuacji w jakiej sie znajdujemy globalne. Co ciekawe ksiazka zostala upublikowana w 2018 a wiec przed wydarzeniami jakie nastapily po pandemii.
Sebo
Stały bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Książki

Post autor: Sebo »

Dzięki Tomek za wyjaśnienie.
Trochę piszesz patrząc z góry, mnie nie interesuje za darmo, bo nic nie ma za darmo, co do palmy to codziennie leże pod palmą, a autograf no proszę Cię, sam też o tym pisałeś kiedyś.
Popieram wydanie papierowe i wiem, że kosztuje, zgadzam się w pełni, Twoje odpisanie jest trochę takie uszczypliwe. Up to you.

Odpowiem innej osobie, ja nie pisałem by rozdawał za darmo, tylko, że sam o tym pisał.
Tak trader21 ma droższą, kupiłem i jest z autografem, ale nie czytałem, bo jestem w podróży od paru lat. Z tego co pamiętam, to było dla pierwszych osób.

Ostatnio bardzo dużą modą, jest na pisanie książek w świeci finansów.
Up to me.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 172
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Książki

Post autor: RayDalio »

Sebo pisze: 20 lip 2021, 19:36 Ostatnio bardzo dużą modą, jest na pisanie książek w świeci finansów.
Up to me.
Szafrański przetarł tę ścieżkę: https://jakoszczedzacpieniadze.pl/ile-z ... -u-wydawcy
Jak się okazało, ze można na tym świetnie zarobić to wszystkim blogerom finansowym w Polsce zaświeciły się oczy. Nie ma w tym nic złego, zwykły biznes. Trader21 pewnie zarobił na swojej książce więcej niż kiedykolwiek miał na koncie inwestycyjnym :)

Obrazek
wieczny_byk
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:55

Re: Książki

Post autor: wieczny_byk »

Niektórym to chyba kokosik na główkę spadł pod tą palmą.
Mów na każdym kroku, że jesteś w tajlandii >> pytaj się czemu książka warta 90zł nie jest za darmo :D
Załączniki
rsz_cebula.jpg
winnie-the-pooh
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Książki

Post autor: winnie-the-pooh »

RayDalio, Michał Szafrański robił za swojego wydawcę sam. I opisał to, że gdyby wydał książkę w typowym modelu, to 90% tego zysku zostałoby u wydawcy. Zresztą to ładnie wynika z jego podsumowań. Następne książki już wydał mniej się angażując i mniej zarabiając. Więc mnie to zupełnie nie dziwi, ale to nie był zarobek tylko na samej książce ale także na ograniczeniu kosztów procesu wydawniczego przez zastąpienie pracy innych pracą swoją własną. Wtedy taka książka to nie tyle książka, co biznes.
Baldwin
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 15:07
Tu mieszkam: Polska

Re: Książki

Post autor: Baldwin »

Szafrański jest akurat bardzo dobrym przykładem. Jednakże, jakby nie było, blog Tomka jest znacznie bardziej niszowy. Długi w Polsce ma prawie każdy, a nadmiar gotówki bardzo niewielki procent społeczeństwa. Z tego procentu powiedziałbym dość niewielki procent ładuje hajsy na giełdę, raczej idąc w nieruchomości (patrząc przynajmniej po moich znajomych).
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Książki

Post autor: Tomek »

Ja też zostałem zainspirowany przez Michała Szafranskiego do tego, żeby w ogóle zacząć myśleć o self-publishingu. Michał zrobił świetną robotę pokazując, ze można ten proces przeprowadzić samemu i osiągnąć prawdziwy sukces. Przetarł niejako szlak i wielki szacun za to, bo patrzę na niego z uznaniem nie tyle jako na autora, ale jako na biznesmena. Z tym, ze jest kilka różnic.

Michał najpierw latami wypracował sobie renomę i autorytet, zgromadził ogromna liczbę czytelników, czy nawet fanów, oraz zbudował potężną bazę kontaktów w swoim newsletterze. Dzieki temu miał te książkę komu sprzedawać. Tak jak Baldwin napisał, moja tematyka jest niszowa, jego bardziej przystępna, dlatego Michał ma sto razy więcej czytelników niż ja, a zatem może potem książkę sprzedawać wyłącznie własnymi kanałami bez marketingowej pomocy ze strony wydawnictwa.

Druga rzecz to sam proces przygotowania publikacji. Michał to opisywał w serii artykułów, z których wynikało, ze to droga przez mękę. Dla niego wydawanie tej ksiazki stało się w pewnym momencie full-time job i zabierało więcej czasu i zaangażowania niż jej napisanie. Było to możliwe w jego przypadku, bo wcześniej odszedł ze swojej korpo i mógł się w stu procentach skupić na wydaniu książki.

Ja na co dzień prowadzę dwa wielomilionowe fundusze, restrukturyzuje spółkę akcyjną z kilkudziesięcioma akcjonariuszami, robie merger dwóch podmiotów, walczę z KNF-em, pozywam Urząd Skarbowy, a do tego cały czas prowadzę jeszcze konsulultacje dla kilku międzynarodowych korporacji. O dzialalnosci edukacyjnej, typu Uniwersytet czy webinary, nawet nie wspominając. Dlatego zdałem sobie jednak sprawę, ze self-publishing w moim przypadku jest nierealny.

Natomiast nie demonizowalbym współpracy z wydawnictwem, bo mnie akurat swietnie się działa razem z ekipą z Maklerska.pl. Sam w życiu nie pomyślałbym o wielu rozwiązaniach, które dla nich były oczywiste, bo są w ich pracy na porządku dziennym. Podział zyskow mysle, ze tez jest uczciwy - jedna trzecia ceny okładkowej to koszt wydania książki, jedna trzecia zysk dla wydawnictwa i jedna trzecia zysk dla mnie. Od tego jeszcze trzeba zapłacić podatek oczywiście, no ale uważam, ze to sprawiedliwy układ.
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 172
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: Książki

Post autor: RayDalio »

I bardzo dobrze. Edukacja finansowa w Polsce leży. Im więcej ludzi przeczyta choćby jedną przyzwoicie napisaną książkę w tym temacie, tym lepiej. Autorom należy się słuszne wynagrodzenie i chyba faktycznie tylko w Polsce trzeba się z tego tłumaczyć.
Każda publika jest inna. Ludzie czytający tradera21 są w większości innymi ludźmi niż ci, którzy czytają Szafrańskiego czy Iwucia. Ich książki też są
inne.
winnie-the-pooh pisze: 20 lip 2021, 23:01 RayDalio, Michał Szafrański robił za swojego wydawcę sam.
Tłumaczysz mi rzeczy, które są w artykule, który podlinkowałem.
Awatar użytkownika
MarcinBB
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2021, 22:17

Re: Książki

Post autor: MarcinBB »

Sebo pisze: 19 lip 2021, 12:52 I kupuje książkę, a nawet autografu nie ma autora, tragedia.
Seba jak zawsze w punkt!

Bo przecież podpis autora z dedykacją niesie często więcej treści (i wartości!) niż sama książka ;-)
aaaa.jpg
Sebo
Stały bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Książki

Post autor: Sebo »

Baldwin pisze: 20 lip 2021, 23:17 Szafrański jest akurat bardzo dobrym przykładem. Jednakże, jakby nie było, blog Tomka jest znacznie bardziej niszowy. Długi w Polsce ma prawie każdy, a nadmiar gotówki bardzo niewielki procent społeczeństwa. Z tego procentu powiedziałbym dość niewielki procent ładuje hajsy na giełdę, raczej idąc w nieruchomości (patrząc przynajmniej po moich znajomych).
Szafrański też ma bloga ale płatnego, tak na marginesie.
Też trzeba pamiętać co było tutaj wspomniane, Michał z tego żyje, nie zajmuje się innymi rzeczami jak np Tomek, więc różnica kolosalna.

Wieczny_byk odczep się jak nie rozumiesz ! Nie w.. się w temat ci nie znany.

Pisanie książek jest na topie inwestowanie też stało mega popularne, widać wszędzie po wpisach co kupić jak zainwestować, tyle, że nikt się nie uczy wszyscy jadą na gotowca. Wiedza to nie przeczytanie paru książek ale też wiele lat nauki.
Czy po przeczytaniu książki będziesz mądrzejszy ?
Każdy widzi jak jest.

Pisząc książkę czy tworząc kursy z góry powinniśmy zakładać, że jest i będzie to odpłatne i jak najbardziej jestem za jeśli będzie to profesjonalne podejście. Sam kupiłem książki, Szafrańskiego, tradera, Marcina i wiele innych, tak jak zawsze kupuję wersję papierową, teksty typu bo byś chciał za darmo, proszę sobie wsadzić w d...
Autograf dla innych bez znaczenia a dla innych o wielkim znaczeniu.
Po co wystawiacie jakieś durne zdjęcia nie wnoszące nic a zajmujące dużo miejsca typu wielki byk i ten drugi powyżej.
winnie-the-pooh
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Książki

Post autor: winnie-the-pooh »

Cieszę się, że daje się taką książkę nie tylko napisać ale ją wydać i mieć z tego zadowolenie. Mało tego dziś się spotyka.
Pamiętam kiedyś, jak byłem na studiach, to jeździłem na uczelnię notorycznie bez biletu (kontrolerzy wysiadali na przystanku wcześniej, zanim wsiadali studenci z akademika - był w tym sens). Ale jak już zacząłem mieć dochody, to także zacząłem płacić za bilety. Tak jak oczekuję, że moja praca będzie szanowana i opłacana, tak samo szanuję każdego, kto swoją pracą wspomaga mnie i z przyjemnością za to płacę.
(RayDalio, przepraszam, jeśli cytowanie odebrałeś negatywnie).
RayDalio pisze:Edukacja finansowa w Polsce leży. Im więcej ludzi przeczyta choćby jedną przyzwoicie napisaną książkę w tym temacie, tym lepiej. Autorom należy się słuszne wynagrodzenie i chyba faktycznie tylko w Polsce trzeba się z tego tłumaczyć.
Jakbym miał cztery ręcę to bym się każdą z nich pod powyższym podpisał.
rebahas
Gość niedzielny
Posty: 16
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Książki

Post autor: rebahas »

Niby książka o finansach a emocje na forum jak w dobry kryminale ;)

Zamówiłem sobie combo czyli papier+cyfra, bo na tyle na ile zdążyłem poznać Tomka przez bloga i forum to wiem, że ma dużą wiedzę w temacie i dużo do powiedzenia jeżeli chodzi o giełdę i według mnie jest to wiedza w większości unikalna. Patrząc na książki innych autorów tutaj wymienianych to są to pozycje, które tłuką mniej więcej to samo i większość to nie oszukujmy się ogólno znane i dostępne prawdy - to jest według mnie tak zwana "monetyzacja swojego bloga, strony, zasięgów" etc.
Także czekam na papier z niecierpliwością.
Sebo
Stały bywalec
Posty: 32
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Książki

Post autor: Sebo »

Kryminały to się kiedyś dobrze sprzedawały jak i harlekiny.
Zgadza się, Tomka wiedza z dziedziny finansowej, jest olbrzymia i taką książkę trzeba mieć w swojej kolekcji. Dokładnie ciężko jest o wiedzę unikalną, dużo blogerów pisze książki ale to powielanie Jet tego co było i jest. Dlatego też, wierzę że ta pozycja będzie unikalną.
ODPOWIEDZ