Kalkulator podatkowy

Czytałeś ostatnio dobrą książkę? Znalazłeś fajny webinar? Odkryłeś ciekawy artykuł w prasie lub wpis na innym blogu? Wpadł Ci w ręce wartościowy raport lub newsletter? Podziel się wrażeniami.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: winio »

Szacunek za wkład pracy i udostępnienie!
Co prawda u mnie nie działa (wyskakuje błąd - chciałem testowo sprawdzić, czy dobrze policzyłem w Excelu), ale moje akurat rozliczenie jest proste, bo i transakcji niewiele. Zresztą kwoty tak małe, że nikomu z US nie będzie się chciało tego sprawdzać :)
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

winio pisze: 18 kwie 2021, 21:31Co prawda u mnie nie działa (wyskakuje błąd - chciałem testowo sprawdzić, czy dobrze policzyłem w Excelu)...
Witaj. Znalazłem błąd w dziennikach i poprawiłem.

Sprawa była błaha. Po prostu na końcu niektórych wierszy były puste znaki (spacje), które w efekcie doklejały się do kwoty.
Skrypt rozpoznawał to jako błąd (nieliczbowa kwota) i odmawiał dalszego przetwarzania raportu.
Teraz ustawiłem go tak, żeby usuwał wszelkie puste znaki na końcu każdego z wierszy.

Rozwiązane!

Have fun!
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: winio »

Zatem, jeśli mogę Ci jakoś pomóc jako beta-tester (nie mam problemów z 'prywatnością'): na pewno jest błąd przy rozliczeniu spreada opcyjnego - policzmy to zatem razem na piechotę :-)
Jakby co - mam na myśli sprzedaż BULL PUT SPREADA (106/110) na papiery TKWY. Transakcja zakończyła się 'porażką całkowitą', czyli maksymalną możliwą stratą. Policzmy (w euro) - za spreada otrzymałem 250 euro premii - 699 euro dla mnie za sprzedaż puta 110 i 449 euro kosztu za zakup puta 106. W dniu wygaśnięcia kurs był poniżej 106 euro, zatem strata (szerokość spreada) 400 euro. Twój program ją dobrze policzył, ale zapomniał że otrzymałem przecież pieniądze za wystawienie spreada. Strata nie wynosi zatem 400 euro tylko 150. Dodatkowo program nie uwzględnił prowizji dla Lynx, to w sumie jest 6 euro - dwa razy po 3 euro, zatem całkowita strata 'w Excelu' to 156 Euro. Taką samą stratę pokazuje również Lynx.
tkwy.JPG
tkwy.JPG (19.73 KiB) Przejrzano 7295 razy
pozdrawiam i polecam się jak mogę w czymś pomóc :)
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

winio pisze: 18 kwie 2021, 23:46Jakby co - mam na myśli sprzedaż BULL PUT SPREADA (106/110) na papiery TKWY.
Przyjrzałem się temu i uważam, że nie ma tam błędu.

1. Mój program nie widzi spreada, lecz widzi 2 niezależne transakcje na opcjach (tj. obie nogi osobno).
Bo IB/Lynx też nie wpisuje spreadów do zestawień, tylko poszczególne zakupy, sprzedaże oraz wygaśnięcia opcji.

2. Mamy więc zakup opcji put na TKWY (i później wygaśniecie) oraz sprzedaż opcji put TKWY (i później wygaśnięcie), przy czym obie z innym strike'iem (106/110).
Obie transakcje są rozliczane prawidłowo.
Na wystawieniu opcji jest dochód (bo wygasła), a na zakupie strata (bo również wygasła). Razem sumują się jednak w zysk.
Przy czym dochód z opcji wystawionej pojawia się już w momencie wystawienia, gdyż premia opcyjna stanowi dochód natychmiastowy, o czym pisałem tutaj odpowiadając innemu koledze.

3. Prowizja jest uwzględniana przy obu transakcjach. Nie ma jej w polu przychód/rozchód, ale jest uwzględniana w polu dochód/strata.
A to dlatego, że przychód/rozchód ma informować tylko o wartości transakcji (tj. wielkości obrotu bez prowizji). Natomiast dochód/strata ma informować o dochodzie/stracie z podatkowego punktu widzenia.
Jest o tym wyraźnie napisane w części opisowej zestawienia.

4. Oczywiście w wyniku wykonania PUTa doszło do przypisana akcji (zakup 100 akcji po cenie strike z zerową prowizją), ale to pojawia się w rubryce akcje i tam też jest rozliczane. Jeśli takie akcje później są sprzedaż drożej - masz zysk, a jeśli taniej - masz stratę.
Ale jak pisałem, to już jest rozliczane w akcjach i nie ma wpływu na same opcje.

Reasumując.

Myślę, że cała nasz dyskusja wynika z tego, że ty widzisz pojedynczego spreada, a mój kalkulator widzi 3 osobne zagrania: zakup + wygaśnięcie puta, sprzedaż + wygaśnięcie puta, zakup + sprzedaż akcji.
Jeśli to wszystko sobie posumujesz, to będzie ci się zgadzać.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: winio »

OK, w zasadzie wychodzi na to samo (nawet Ty masz rację wspominając o terminach, to bardziej precyzyjne). W każdym razie póki co z kalkulatora wychodzi mi sporo większa 'strata' niż z Excela/Lynxa. Poszukam rozbieżności.
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Weź jeszcze pod uwagę, kursy walut NBP, bo one powodują, ze dochód podatkowy może nie zgadzać się z ekonomicznym.
Jeśli np kupisz akcje za 100$ i sprzedaż 110$, to zarobiłeś. Ale jeśli w tym czasie dolar staniał o połowę, to wyjdzie ci strata w złotówkach (strata podatkowa).
Efekt jest taki, że czasem wychodzą takie kwiatki jak zysk dolarowy i strata złotówkowa, albo odwrotnie. Nie jest to jednak błąd, a paradoks przepisów, które nakazują stosować kursy NBP (osobno do zakupu i osobno do sprzedaży) i nie pozwalają ich korygować.
leszekw
Gość niedzielny
Posty: 17
Rejestracja: 14 mar 2021, 11:55
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: leszekw »

A czy jest możliwe żeby kalkulator liczył jeszcze inne klasy aktywów tzn. kontrakty futures oraz opcje na kontrakty futures?
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Jest możliwe, ale muszę mieć wyciąg. Do tej pory nie spotkałem się z tymi kontraktami (na konkretnych wyciągach), więc ich nie uwzględniłem.
Bo żeby coś liczyć muszę mieć możliwość praktycznego przetestowania tego.
leszekw
Gość niedzielny
Posty: 17
Rejestracja: 14 mar 2021, 11:55
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: leszekw »

spoko na moim możesz testować:), CSV przesłać? w sensie załadować do kalkulatora?
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Tak, oczywiście. Rozumiem, że te futures to dotyczą roku 2021, a nie poprzedniego ? Bo jeśli tak, to musi być wyciąg oczywiście z tego roku.
Oczywiście kalkulator nie policzy transakcji późniejszych niż za ostatni rok podatkowy (czyli obecnie 2020).
Ale to nie ma znaczenia, bo nam zależy tylko żeby zachował wyciąg i żebym mógł znaleźć te transakcje futures (jako wzór), które chcesz dopisać.
leszekw
Gość niedzielny
Posty: 17
Rejestracja: 14 mar 2021, 11:55
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: leszekw »

Ok przesłałem plik nazywa się leszek.csv. To jest za 2020 rok i są tam pozycje na opcjach na kontrakty terminowe. Ponieważ mam to już policzone to od razu będzie można sprawdzić czy kalkulator daje taki sam wynik.
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Aktualizacja 21.04.2021, 10:00

1. Zmieniłem sposób rozliczania transakcji Forex, po bardzo długich przemyśleniach i research'u o którym pisałem --> tutaj.
Uważam, że (aby być w zgodzie z przypisami) należy oddzielić transakcje walutowe dokonywane w związku z nabyciem innych aktywów (np akcji) od transakcji spekulacyjnych.
W związku z powyższym, kalkulator obecnie śledzi wszystkie przepływy pieniężne i paruje je ze sobą wg metody FIFO. Tylko transakcje Forex sparowane z innymi transakcjami Forex (wg tej samej waluty bazowej, lecz przeciwstawne znakiem +/-), generują zysk lub stratę.
Pozostałe transakcje są neutralne podatkowo, gdyż nie służą spekulacji, a tylko zaoptarywaniu się w walutę pod inne zakupy, bądź realizacji zysków z transakcji na innych aktywach.

2. Dodałem też obsługę różnych mnożników dla opcji, automatycznie wykrywanie mnożnika oraz podawanie go w tabelkach.
To przymiarka do wprowadzenia obsługi opcji na futures oraz samych kontraktów futures.


leszekw pisze: 20 kwie 2021, 09:20Ok przesłałem plik nazywa się leszek.csv. To jest za 2020 rok i są tam pozycje na opcjach na kontrakty terminowe. Ponieważ mam to już policzone to od razu będzie można sprawdzić czy kalkulator daje taki sam wynik.
Tak dla informacji. Nie ma znaczenia jak się plik nazywa, bo ta nazwa nie jest nigdzie zachowywana (ja nawet nie wiem pod jakimi nazwami ktoś przesyła pliki).
Pliki otrzymują nazwy generowane wewnętrznie, na podstawie sum kontrolnych. Tzn, że Twoja nazwa pliku jest tylko dla Ciebie.

To nie ma jednak znaczenia, bo po słowach kluczowych Futures da się znaleźć raport.

Poczekaj dzień lub dwa i będziesz miał te kontrakty (i opcje na nie). Teraz miałem szmat roboty w związku z prawidłową obsługą Forex, o czym pisałem powyżej.
U mnie to ma znaczenie, bo akurat na moim własnym rozliczeniu wychodzi spora różnica podatkowa, jeśli się prawidłowo nie rozliczy Forexu.
A zabawa w śledzenie przepływów pieniężnych oraz uwzględnianie także faktu, że ludzie mają ustawione różne waluty bazowe, znacząco skomplikowała kalkulator.
Matiasso
Posty: 1
Rejestracja: 07 kwie 2021, 12:56
Tu mieszkam: 3City

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Matiasso »

Wojtas pisze: 17 kwie 2021, 10:04 W związku z powyższym, wprowadziłem kolejne, następujące aktualizacje kalkulatora:

1. Dodano podsumowania zbiorcze dochodów z całego roku (wszystkie akcje razem, wszystkie opcje razem, itp.), tak żeby łatwo było to przepisać do PIT-38.
Wojtas, dziękuję za włożoną pracę i szczytny cel.

Mam pytanie odnośnie sumowania i wpisywania kwot do PIT-38. Nie bardzo wiem jak zabrać się do wyciągnięcia poprawnie kwot przychodów i kosztów z tak skonstruowanej przez Ciebie tabelki, mianowice:
Załóżmy, że miałem w 2020 zysk i jest to wskazane u Ciebie w SUMA POZYCJI OD 1 DO 5. W PIT-38 muszę natomiast wpisać przychody i koszty z różnicy których automatycznie wychodzi mój zysk. Jeśli zacznę sumować przychód/rozchód dla każdego rodzaju aktywów to wyjdzie mi jakaś jedna wartość która jest, no właśnie nie wiem, czym?. Czy nie jest tak, że muszę ręcznie powyciągać z tabeli odpowiednie kwoty które dotyczą zakupu (koszty) i sprzedaży (przychód) i takie też kwoty wpisać do PIT-38 sprawdzając poprawność obliczeń poprzez porównanie wartości zysków?
Tak jak w PIT/ZG w którym podajemy tylko dochody mogę wyciągać bezpośrednio kwoty z tabeli tak z PIT-38 mam wrażenie, że jest spore ryzyko błędów w obliczeniach jeśli rzeczywiście wymaga to ręcznego sumowania. Chyba, że czegoś nie rozumiem, wtedy będę wdzięczny za oświecenie.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: arku »

możesz jeszcze raz, łopatologicznie napisać jak łączyć raporty za 2019 i 2020? wczytuję 2019, potem 2020 klikam generuj i nadal nie mam rozliczonych transakcji z 2019.
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Matiasso pisze: 21 kwie 2021, 16:39Załóżmy, że miałem w 2020 zysk i jest to wskazane u Ciebie w SUMA POZYCJI OD 1 DO 5. W PIT-38 muszę natomiast wpisać przychody i koszty z różnicy których automatycznie wychodzi mój zysk.
Tak bardzo skupiłem się na kwestiach skomplikowanych, że z głowy wyleciały mi te proste, acz oczywiste.
Dopisze te 2 kolumny (przychody, koszty) do podsumowania dochodów, z prawej strony.

Tylko chwilę odetchnę.
arku pisze: 21 kwie 2021, 18:32możesz jeszcze raz, łopatologicznie napisać jak łączyć raporty za 2019 i 2020? wczytuję 2019, potem 2020 klikam generuj i nadal nie mam rozliczonych transakcji z 2019.
Sprawdziłem, działa.

Natomiast z tego posta wynika, że wybierasz pliki jeden po drugim. Tak to nie działa. Musisz wybrać 2 pliki jednocześnie, tj. w odpowiednim polu musisz mieć napisane, że wybrano 2 pliki.
2 pliki naraz możesz wybrać, albo zaznaczając je w ramkę przy wybieraniu, albo klikając na nie po kolei, ale z przytrzymanym klawiszem CTRL.

Jak masz wybrane 2 pliki, to dopiero wtedy klikasz Prześlij raporty.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: arku »

Wojtas pisze: 21 kwie 2021, 20:00
arku pisze: 21 kwie 2021, 18:32możesz jeszcze raz, łopatologicznie napisać jak łączyć raporty za 2019 i 2020? wczytuję 2019, potem 2020 klikam generuj i nadal nie mam rozliczonych transakcji z 2019.
Sprawdziłem, działa.

Natomiast z tego posta wynika, że wybierasz pliki jeden po drugim. Tak to nie działa. Musisz wybrać 2 pliki jednocześnie, tj. w odpowiednim polu musisz mieć napisane, że wybrano 2 pliki.
2 pliki naraz możesz wybrać, albo zaznaczając je w ramkę przy wybieraniu, albo klikając na nie po kolei, ale z przytrzymanym klawiszem CTRL.

Jak masz wybrane 2 pliki, to dopiero wtedy klikasz Prześlij raporty.
dzięki, teraz jest ok.
Michal_Hubert
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwie 2021, 17:30
Tu mieszkam: Gotham City

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Michal_Hubert »

Cześć,

Super sprawa z tym kalkulatorem ! Robi robotę :)

Ciekawi mnie natomiast kwestia niby zrealizowanego zysku który pojawia się w wyniku wymiany walut.
Np:
1) wczoraj wpłaciliśmy 100 EUR. Kurs USD był 1.2. Mimo, że nie wymienialiśmy EUR->USD to "Basis in USD" jest 120 USD.
2) dzisiaj wymieniamy wpłacone 100 EUR na USD po kursie 1.3. "Proceeds in USD" jest 130 USD.
3) P/L = Proceeds - Cost co daje 10 USD.

I teraz jest pytanie czy takie coś podlega opodatkowaniu ?
W tabeli Trades P/L dla transakcji wymiany waluty nie jest wykazany żaden zysk. Ale w Forex P/L Details jest podany zysk 10 USD. Tak samo jest w tabeli "Realized & Unrealized Performance Summary" w części "Realized".
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Michal_Hubert pisze: 22 kwie 2021, 17:45I teraz jest pytanie czy takie coś podlega opodatkowaniu ?
Niepoliczalne.

Analogiczna sytuacja jak ja miałem z transferem akcji, które kupiłem parę lat temu na koncie brokerskim w Alior Banku.
Kalkulator dochodu nie policzy, bo nie jest w stanie, pomimo, że rozpozna i uwzględni transfer przychodzący.
A to dlatego, że w raporcie źródłowym przy transferze nie ma podanej ceny nabycia ani nawet daty, bo tych IB/Lynx po prostu nie zna.
Żeby takie coś policzyć, musiałbym (i tak z resztą robię) wykasować ten transfer akcji z pliku CSV i w jego miejsce dodać "dodatkowy" zakup tych samych akcji wg danych z Alior Banku, tak jak gdyby nastąpił on bezpośrednio w IB/Lynx.

Sytuacja z walutą jest podobna. Pytanie jednak zasadnicze: za ile kupiłeś walutę przed wpłaceniem (kursy średnie NBP nie mają tu znaczenia) i czy w ogóle ją kupowałeś ?
Mogło przecież być tak, że sprzedałeś iPhone'a na eBayu, za którego dostałeś 100 EUR, a potem te 100 EUR wpłaciłeś na IB/Lynx.
Wtedy sprzedaż tak uzyskanej waluty będzie traktowana jako różnica kursowa (dodatnia lub ujemna), a różnic kursowych w ogóle nie podatkuje się u osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej (patrz art. 24c ust. 10 Ustawy o PDOF).

W praktyce kalkulator więc sprzedaż wpłaconej waluty nie traktuje jako dochód, bo nie jest w stanie go policzyć. Nie wiadomo przecież jak została nabyta wpłacona waluta (kupiona czy uzyskana ze sprzedaży innych aktywów), a jeśli została kupiona, to za ile?
I jeśli są to małe kwoty, to na tym bym poprzestał. Organy podatkowe też nie zajmują się takimi bzdurami. Jeśli kupisz EUR na wakacje, wydasz połowę z tego na tych wakacjach, a resztę po powrocie sprzedaż z powrotem za PLN, to też możesz osiągnąć zysk (stratę) z wymiany.
Pobiegniesz to opodatkować ? Na pewno nie i w praktyce Urząd Skarbowy też tego nie kontroluje.

Sytuacja zmienia się jeśli są to kwoty duże i znaczące. Np jeśli kupiłeś 1.000.000 USD w swoim banku, a potem wpłaciłeś na IB/Lynx, to już jest problem.
Nie masz innego wyjścia niż ręcznie wyedytować plik CSV, usunąć transakcję wpłaty, a zamiast niej dodać "dodatkową" transakcję zakupu tej waluty, wg danych ze swojego oryginalnego banku. Czyli dokładnie tak jak ja robiłem z transferem akcji.

Niestety mądrzejszych rozwiązań nie ma, bo kalkulator nie jest w stanie wyciągnąć danych "z powietrza" i może się opierać tylko na tym, co jest przesłanych raportach.

Reasumując.

Mniejsze kwoty: olewaj.
Większe: ręczna edycja CSV.
Michal_Hubert
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwie 2021, 17:30
Tu mieszkam: Gotham City

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Michal_Hubert »

Wojtas pisze: 22 kwie 2021, 22:38 Analogiczna sytuacja jak ja miałem z transferem akcji, które kupiłem parę lat temu na koncie brokerskim w Alior Banku.
Kalkulator dochodu nie policzy, bo nie jest w stanie, pomimo, że rozpozna i uwzględni transfer przychodzący.
A to dlatego, że w raporcie źródłowym przy transferze nie ma podanej ceny nabycia ani nawet daty, bo tych IB/Lynx po prostu nie zna.
Żeby takie coś policzyć, musiałbym (i tak z resztą robię) wykasować ten transfer akcji z pliku CSV i w jego miejsce dodać "dodatkowy" zakup tych samych akcji wg danych z Alior Banku, tak jak gdyby nastąpił on bezpośrednio w IB/Lynx.
Próbowałeś ustawić cost basis pozycji transferowanych tak jak opisano tutaj ? https://www.interactivebrokers.com/en/s ... rbasis.htm
Ja jestem w trakcie transferu ACATS i z tego co mi powiedzieli, jest szansa, że zaciągną koszty nabycia, ale może to chwilę potrwać.
Wojtas pisze: 22 kwie 2021, 22:38 Sytuacja z walutą jest podobna. Pytanie jednak zasadnicze: za ile kupiłeś walutę przed wpłaceniem (kursy średnie NBP nie mają tu znaczenia) i czy w ogóle ją kupowałeś ?
Mogło przecież być tak, że sprzedałeś iPhone'a na eBayu, za którego dostałeś 100 EUR, a potem te 100 EUR wpłaciłeś na IB/Lynx.
Wtedy sprzedaż tak uzyskanej waluty będzie traktowana jako różnica kursowa (dodatnia lub ujemna), a różnic kursowych w ogóle nie podatkuje się u osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej (patrz art. 24c ust. 10 Ustawy o PDOF).
Ja jej nie kupowałem bo zarabiam w EUR.

Dzięki za wyjaśnienia !
Daro
Posty: 2
Rejestracja: 17 mar 2021, 23:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Daro »

Cześć,

Wojtas, kapitalna sprawa z tym kalkulatorem, szacuneczek za pracę i udostępnienie 👏👏👏

Jedna rzecz do poprawki albo przynajmniej zwrócenia uwagi korzystającym.
Mianowicie, skrypt nie widzi że był split na akcjach np. apple w sierpniu. Miałem akcje i opcje, po splicie zamknąłem wszystkie pozycje, a wg skryptu zostałem z otwartymi pozycjami krótkimi. Więc dalej wyszły dość spore rozbieżności z tym co liczyłem na piechotę.
Oczywiście, ręczna edycja cvs pomogła i jest OK.
Ale bez korekty w kolejnych latach już by cuda mogły wychodzić z pozycjami, których nie ma...

Druga rzecz, faktycznie przydałaby się kolumna z podsumowaniem przychody/koszty.

Poza tym rewelacja 😉 brawo Ty👌👏
Michal_Hubert
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwie 2021, 17:30
Tu mieszkam: Gotham City

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Michal_Hubert »

Kalkulator do kosztów wrzucił obsługę rachunku oraz opłaty za wymianę walut. Te koszty są pomniejszone o odsetki. Czy to jest poprawne ?
Czy odsetki nie powinny być traktowane tak samo jak dywidenda ? Art 30a mówi o odsetkach więc z tego by wynikało, że otrzymane odsetki nie powinny zmniejszać przychodu a być uwzględnione przy obliczaniu pola 45 w pit 38.
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Michal_Hubert pisze: 23 kwie 2021, 18:22Kalkulator do kosztów wrzucił obsługę rachunku oraz opłaty za wymianę walut.
Tak, wymiana walut pod zakupy innych aktywów (akcji itp.) jest tak traktowana.
Natomiast wymiana walut w celu zarabiania na spekulacji (zarabianiu na różnicach kursowych), jest rozliczana przy zamykaniu pozycji na walutach.
Generalnie pozycje spekulacyjne forex (kupujesz żeby sprzedać drożej) to coś innego niż cała reszta wymiany walut, czyli wymiana pod zakupy innych aktywów i z realizacji zysków/strat na innych aktywach.
I to pomimo, że siedzi to wszystko w jednym i tym samym garnku. Tu jest główny szkopuł, że trzeba to niestety oddzielić, śledząc przepływy pieniężne.

Wracając jednak do tych opłat od wymiany pod inne zakupy (lub z realizacji zysków/strat ze sprzedaży).
Można by oczywiście je doliczać do kosztów prowizji przy tych akcjach i wspólnie rozliczać dopiero przy zamknięciu pozycji. Byłoby to nawet bardziej poprawnie.
Zastanawiałem się jednak czy to nie wprowadzi jeszcze więcej niejasności i komplikacji - więcej pytań, które będzie trzeba gdzieś wyjaśniać.
A kwoty to są iście bzdurne i ostatecznie nie wpłyną przecież na kwotę podatku, lecz co najwyżej te parę złotych (dosłownie parę złotych) zapłacisz w innym terminie.
Michal_Hubert pisze: 23 kwie 2021, 18:22Te koszty są pomniejszone o odsetki. Czy to jest poprawne ?
Czy odsetki nie powinny być traktowane tak samo jak dywidenda ? Art 30a mówi o odsetkach więc z tego by wynikało, że otrzymane odsetki nie powinny zmniejszać przychodu a być uwzględnione przy obliczaniu pola 45 w pit 38.
Ale są traktowane jak dywidenda. Odsetki otrzymane są w podsumowaniu w wierszu przy dywidendzie, a pod spodem jest podsumowanie obu wierszy.
Natomiast odsetki zapłacone dodaje się do kosztów. Pisał o tym już pixel2 tutaj i tak to też uwzględniłem.
Daro pisze: 23 kwie 2021, 10:17Mianowicie, skrypt nie widzi że był split na akcjach np. apple w sierpniu.
Nie miałem do czynienia ze splitami, dlatego ich jeszcze nie uwzględniłem.
To są po prostu zdarzenia niestandardowe, których dopóki się nie spotka, to nie sposób je wszystkie uwzględnić "z góry".
Jak znajdę ten raport to przyjrzę się zaraz temu.
Daro pisze: 23 kwie 2021, 10:17Druga rzecz, faktycznie przydałaby się kolumna z podsumowaniem przychody/koszty.
Spokojnie mam to zaplanowane na weekend. Miałem to zrobić dziś, ale źle się czułem.
Daro pisze: 23 kwie 2021, 10:17Poza tym rewelacja 😉 brawo Ty👌👏
Dziękuję za uznanie. Pracy i testów było sporo.
Michal_Hubert
Gość niedzielny
Posty: 5
Rejestracja: 22 kwie 2021, 17:30
Tu mieszkam: Gotham City

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Michal_Hubert »

Wojtas pisze: 23 kwie 2021, 19:44
Michal_Hubert pisze: 23 kwie 2021, 18:22Te koszty są pomniejszone o odsetki. Czy to jest poprawne ?
Czy odsetki nie powinny być traktowane tak samo jak dywidenda ? Art 30a mówi o odsetkach więc z tego by wynikało, że otrzymane odsetki nie powinny zmniejszać przychodu a być uwzględnione przy obliczaniu pola 45 w pit 38.
Ale są traktowane jak dywidenda. Odsetki otrzymane są w podsumowaniu w wierszu przy dywidendzie, a pod spodem jest podsumowanie obu wierszy.
Natomiast odsetki zapłacone dodaje się do kosztów.
Hmm... U mnie wygląda to tak:
rozliczenie3.png
rozliczenie3.png (162.36 KiB) Przejrzano 6987 razy
rozliczenie1.png
rozliczenie1.png (197.74 KiB) Przejrzano 6987 razy
I na koniec:
rozliczenie2.png
rozliczenie2.png (96.95 KiB) Przejrzano 6987 razy
Czyli jak rozumiem 0,04 obniżyło koszty. Nigdzie nie widzę aby to było uwzględnione jako dywidenda - jest jeszcze opcja, że ja to źle czytam :)

Kłaniam się nisko za zrobienie tego programu bo naprawdę ułatwia życie !
Wojtas

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: Wojtas »

Michal_Hubert pisze: 23 kwie 2021, 20:53Czyli jak rozumiem 0,04 obniżyło koszty. Nigdzie nie widzę aby to było uwzględnione jako dywidenda - jest jeszcze opcja, że ja to źle czytam :)
Zaraz zaraz. Ale rozmawialiśmy o odsetkach otrzymanych.
A teraz wkleiłeś coś zupełnie innego. Te 0,04, to po prostu zwrot opłaty za podgląd notowań (snapshot), a więc po prostu masz koszt i został ci on anulowany.

To ma się nijak do odsetek otrzymanych. Odsetki otrzymane to masz np z programu SYEP za wypożyczenie akcji.
No i te odsetki otrzymane mają zupełnie osobną sekcję i osobny wiersz w podsumowaniu (przy dywidendzie). Ale to tylko wtedy jeśli masz te odsetki, bo jeśli ich nie masz (nie otrzymywałeś odsetek), to ich nigdzie nie ma.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Kalkulator podatkowy

Post autor: arku »

Wojtas pisze: 23 kwie 2021, 19:44
Daro pisze: 23 kwie 2021, 10:17Mianowicie, skrypt nie widzi że był split na akcjach np. apple w sierpniu.
Nie miałem do czynienia ze splitami, dlatego ich jeszcze nie uwzględniłem.
To są po prostu zdarzenia niestandardowe, których dopóki się nie spotka, to nie sposób je wszystkie uwzględnić "z góry".
Jak znajdę ten raport to przyjrzę się zaraz temu.

u mnie w raporcie też zauważyłem nieprawidłowe przeliczenie w związku ze splitem, ale w odniesieniu do opcji na TSLA. Split był w ostatnich dniach sierpnia. Jeśli miałbyś czas to również na to mógłbyś rzucić okiem.
ODPOWIEDZ