Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Czytałeś ostatnio dobrą książkę? Znalazłeś fajny webinar? Odkryłeś ciekawy artykuł w prasie lub wpis na innym blogu? Wpadł Ci w ręce wartościowy raport lub newsletter? Podziel się wrażeniami.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Wojtas pisze: 10 kwie 2021, 18:39
Pixel2 pisze: 10 kwie 2021, 16:59Dlatego ja to pomijam i tyle. Opodatkowuję tylko operacje kupna sprzedaży aktywów typu akcje/opcje i przychody z dywidendy i odsetek.
Weź pod uwagę, że mam w zestawieniu jakieś kilkadziesiąt transakcji Forex CFD, które opodatkowuję.
Pod nimi mam mniej więcej tyle samo transakcji Forex, które wyglądają z grubsza tak samo (spekulacja jak nic!).
Na ew pytanie urzędu, czemu te pierwsze rozliczyłem a tych drugich nie, co mam odpowiedzieć ?
Jest to jakiś powód :-)
Ja bym je po prostu jakoś odróżnił - zaznaczył w swoim excelu, że to "sztuczna pozycja wymiany pod zakup akcji" lub coś w tym stylu. Takim komntarzem odznaczyłem u siebie (mam tylko takie i jest ich ok 10).
Mam świadomość, że jest to ryzyko... co najwyżej zapłacę ten podatek z odsetkami jeśli trafi się kontrola i mi to zakwestionują - biorę to pod uwagę.
Jak jesteś jednak przekonany, że opodatkować je powinieneś to pamiętaj, aby opodatkować też wymianę walut w kantorze online, pomiędzy rachunkami, przy zakupach karą itd... (paranoja...)
Nie kwestionuję Twojej logiki i uzasadnień - mam po prostu inne podejście do ryzyka - prowadzę firmę (+DG) od ponad 20 lat i gdybym się nad wszystkim tak zastanawiał jak nad tą wymianą walut to dostałbym paraliżu biznesowo-podatkowego :-) Jak zaczynałem to przerażało mnie podpadnięcie urzędnikom, bałem się kontroli itd... z czasem się uodparniasz i z góry zakładasz, że ile byś się nie starał, to coś tam "znajdą" - ważne by znaleźli rzeczy, które "mało Cie potem kosztuje". Trzeba pilnować tych "grubych".
Ostatnio zmieniony 10 kwie 2021, 19:28 przez Pixel2, łącznie zmieniany 1 raz.
fantom
Gość niedzielny
Posty: 23
Rejestracja: 09 kwie 2021, 15:39
Tu mieszkam: Sao Paulo

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: fantom »

Wojtas, twój sposób liczenia nie jest spójny z zacytowaną przez Ciebie interpretacją.

Wg interpretacji (która jest, krótko mówiąc, bez sensu), nie ma znaczenia to, jakie faktycznie koszty lub przychody walutowe podatnik poniósł w związku z zakupem/sprzedażą akcji. Dyrektor IS mówi w efekcie: kupujesz akcje po 1000 EUR, sprzedajesz po 1000 EUR, Twój zysk/stratę liczymy po kursie średnim NBP, nie ma znaczenia po ile kupiłeś/sprzedałeś euro użyte do kupna akcji - zysk lub strata z tego tytułu są bez znaczenia podatkowego.

Przy tej interpretacji powinniśmy więc wyliczyć zysk z akcji metodą NBP, a zysk lub stratę z "obrotu" 1000 EUR (czyli najpierw kupno za złotówki, użycie ich do kupna akcji, sprzedaż akcji i potem wymianę po sprzedaży do PLN) kompletnie zignorować - w końcu różnice kursowe się nie liczą. Czyli mogę sobie np. sprzedać akcje, kwotę uzyskaną ze sprzedaży przechowywać na koncie, i sprzedać później po korzystniejszym kursie - zysk z mojego 'trzymania' będzie wg tej interpretacji różnicą kursową, a więc bez znaczenia podatkowego ('kurs z faktycznej wymiany się nie liczy')!

Poza tym, na jakiej zasadzie chcesz parować kupione w styczniu 1000 EUR (które posłużą do nabycia akcji) ze sprzedanymi w grudniu 1000 EUR (które pochodzą ze sprzedaży akcji). Ja tego aktywa nie trzymałem przez rok, euro było w mojej kieszeni 2 dni w roku (dzień zakupu euro do dnia zakupu akcji plus dzień sprzedaży akcji do dnia wymiany na PLN), a mam je opodatkować tak, jakbym je trzymał cały rok (różnica w kursie między początkiem a końcem roku)? Upraszczając, to tak jakbym kupił sobie dolary, pojechał za granicę kupić zboże, przetransportował, sprzedał je po koszcie w USD (biznes nie wypalił) i wymienił na PLN, i podczas transakcji dowiedział się, że państwo w międzyczasie zrujnowało złotówkę, i teraz każe mi:
1. Policzyć wartość zboża w PLN w momencie sprzedaży, odjąć od tego wartość zboża w PLN w momencie zakupu i opodatkować "zysk" PLUS
2. Policzyć wartość w PLN sprzedanych na koniec roku dolarów (uzyskanych ze sprzedaży zboża), odjąć od niej wartość w PLN kupionych dolarów na początku roku, i opodatkować również ten "zysk" ('na wymianie').
Przecież to jest tak nielogiczne, że aż strach.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

fantom pisze: 10 kwie 2021, 19:26Poza tym, na jakiej zasadzie chcesz parować kupione w styczniu 1000 EUR (które posłużą do nabycia akcji) ze sprzedanymi w grudniu 1000 EUR (które pochodzą ze sprzedaży akcji). Ja tego aktywa nie trzymałem przez rok, euro było w mojej kieszeni 2 dni w roku (dzień zakupu euro do dnia zakupu akcji plus dzień sprzedaży akcji do dnia wymiany na PLN), a mam je opodatkować tak, jakbym je trzymał cały rok (różnica w kursie między początkiem a końcem roku)?
No dobrze, a jak mam np minus 10.000 EURO, bo wtopiłem na akcjach, które kupiłem i sprzedałem na margin (bez handlu walutą).
A potem kupuję 1000 EUR.PLN (dług spada), po roku sprzedaję 1000 EUR.PLN - dług znowu wzrasta. Podatkuję spekulację EUR.PLN na Forex, czy nie ?
Oczywiście tak, bo przybyło mi złotówek.

No a jeśli pomiędzy kupiłem i sprzedałem akcje za 1000 EURO ? Czy mogę wtedy parować te akcje ze spekulacjami na EUR.PLN, skoro tak czy siak, poruszam się cały czas obrębie długu ?
No bo nie kupujesz przecież za własne, tylko za pożyczone, nieważne czy twój dług wynosi akurat 10.000 czy może 9.000 EURO.

Czy może lepiej po prostu odłączyć całą rubrykę Forex w zestawieniu i liczyć EUR.PLN oraz inne pary walutowe, zupełnie osobno, osobno oddzielając zysk z obrotu nimi, tak jak robi się oddzielnie obrót Forex CFD i odrębnie podatkuje go.

Pixel2 pisze: 10 kwie 2021, 19:22Jak jesteś jednak przekonany, że opodatkować je powinieneś to pamiętaj, aby opodatkować też wymianę walut w kantorze online, pomiędzy rachunkami, przy zakupach karą itd... (paranoja...)
Ale tego nikt nie będzie kontrolował. To nie są konta inwestycyjne.

Natomiast z IB teoretycznie mogą sobie wziąć cały wyciąg, bo to jest konto typowo do generowania zysków z inwestycji. One do niczego innego nie służy.
I wtedy będę musiał wyjaśnić, dlaczego pominąłem np 1/3 pozycji z tego zestawienia, które widnieją pod rubryką Forex i gdzie są wyraźnie wykazane pary walutowe, obrót nimi oraz zysk na nich.
Natomiast rubryka Forex CFD która wygląda dokładnie tak samo i dokładnie w tym samym zestawieniu, a różni się tylko dźwignią, już normalnie będzie przeze mnie opodatkowana.
I z tego się nie będę umiał wytłumaczyć. Wolę więc zapłacić (traktując Forex oraz Forex CFD równoważnie) i mieć spokój. Tym bardziej, że o konieczności podatkowania Forexu piszą wszędzie, więc ciężko się tłumaczyć "nie wiedziałem".
fantom
Gość niedzielny
Posty: 23
Rejestracja: 09 kwie 2021, 15:39
Tu mieszkam: Sao Paulo

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: fantom »

Patrząc z perspektywy na całość naszej dotychczasowej dyskusji, nasuwają mi się przykre spostrzeżenia. Myślę, że nie ma się co łudzić odnośnie interpretacji "dyrektorów", "naczelników" itp., bo na pewno nie były one pisane przez dyrektora czy naczelnika, a przez jakąś "panią", lub "pana" urzędnika, którzy tylko czekają do 16, żeby odebrać dzieci ze szkoły, a giełdę to widzieli czasami w TV. Nie umniejszam kompetencji tych osób, ale biorąc pod uwagę jak seryjnie są produkowane interpretacje, i jak wielu zagadnień dotyczą, nikt nie ma takiej wiedzy i możliwości, żeby regularnie odpowiadać na nie z pełnią kompetencji.

W związku z powyższym ja będę starał się wykazać taką kwotę, która nie jest sprzeczna z przepisami i zarazem najbliższa realiom ekonomicznym.
Wszystkie operacje na walutach będę wykazywał po kursach z dnia poprzedzającego. Kupuję akcje na kredyt w euro? Krótka pozycja na euro, długa na akcjach. Dostaję dywidendę w euro, która wpływa mi na konto i broker używa jej, by pokryć mój dług częściowo? Częściowe zakmnięcie pozycji krótkiej w euro. Dokupuję akcji za euro na kredyt? Znów otwarta krótka pozycja, etc.

Nie będę bawił się w "łączenie" danych obrotów z zakupem akcji, jak wynikałoby z powyższej interpretacji z 2011, bo jest to kretyńskie. Po prostu, kupuję 1000 euro, otwieram długą pozycję eur, kupuję za to euro akcje - zamykam pozycję w euro, rozpoznaję w tym momencie przychód/stratę z FX, etc. Nie wyklucza się to wcale z interpretacją o 'różnicach kursowych' - mój zysk/strata na FX nie jest różnicą kursową, to jest zysk/strata na pozycji FX, a przecież państwo każe nam opodatkowywać transakcje FX. :) I być może tu był błąd wnioskodawcy, że nazwał to "różnicami kursowymi", a nie wynikiem z transakcji walutowych.

P.S. Aha, i gdyby w tej interpretacji z 2011 stan był taki, że wnioskodawca nie miałby strat kursowych, a zyski, to jestem przekonany, że Urząd tak by to uzasadnił, że by te zyski opodatkował. Jednak jako że to była strata i zmniejszała dochód fiskusa, no to nie, to nie wliczamy ;) Z samej natury te interpretacje służą celom Państwa, nie wydaje ich niezależny organ, a organ będący z nami w konflikcie interesów - daleeeko więc im do wyroków sądowych (które też idealne nie są, zwłaszcza w niższych instancjach).
WOJTEK
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 19 mar 2021, 15:27
Tu mieszkam: wołomin

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: WOJTEK »

Mam pytanie co do dywidendy. IB nalicz mi 30% podatek u zródła. W takej sytuacji jak wygłąda rozliczanie tego podaku w polsce jeżeli stawka wynosi 19%
I drugie pytanie prawdopodobnie muszę wypelnic formularz podakowy W-8BEN zeby pobierali 15% czy taki formularz jest na stronie brokera bo nie mam o tym zielonego pojęcia
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

WOJTEK pisze: 10 kwie 2021, 20:41Mam pytanie co do dywidendy. IB nalicz mi 30% podatek u zródła. W takej sytuacji jak wygłąda rozliczanie tego podaku w polsce jeżeli stawka wynosi 19%
Nawet jeśli nie złożyłeś W8-BEN, to i tak musisz dopłacić 4% w Polsce. Bo polski urząd potraktuje to tak, że należy się 15% w USA, a to że ty nie złożyłeś W8-BEN i płacisz extra 15% karnie, to już ich nie interesuje.

WOJTEK pisze: 10 kwie 2021, 20:41I drugie pytanie prawdopodobnie muszę wypelnic formularz podakowy W-8BEN zeby pobierali 15% czy taki formularz jest na stronie brokera bo nie mam o tym zielonego pojęcia
Powinieneś go złożyć przy zakładaniu konta, on jest w formie elektronicznej. Ciężko go natomiast później odnaleźć, ale gdzieś jest, bo go tam na 100% widziałem.

Z tego co piszą tutaj, to byłoby:
I am not sure, but I think you need to go your into your Account Settings, then click the (i) button next to your profile and then Update Tax Forms at the bottom.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Wojtas pisze: 10 kwie 2021, 21:53
WOJTEK pisze: 10 kwie 2021, 20:41Mam pytanie co do dywidendy. IB nalicz mi 30% podatek u zródła. W takej sytuacji jak wygłąda rozliczanie tego podaku w polsce jeżeli stawka wynosi 19%
Nawet jeśli nie złożyłeś W8-BEN, to i tak musisz dopłacić 4% w Polsce. Bo polski urząd potraktuje to tak, że należy się 15% w USA, a to że ty nie złożyłeś W8-BEN i płacisz extra 15% karnie, to już ich nie interesuje.
To ja trochę tego nie rozumiem. Rozważaliśmy tutaj, jak dokładnie rozliczyć "withholding tax", zwłaszcza, że zdarzają się tam różne zwroty itd. A teraz piszesz, że dla naszego urzędu to jest zawsze 15% i trzeba dopłacić.

Ustawa mówi dość wyraźnie:
"Podatnicy, o których mowa w art. 3 obowiązek podatkowy ust. 1, uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5, od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1, od tych przychodów (dochodów), odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19 %."
i podobnie jest to zresztą w PIT, gdzie jest napisane, że odejmujemy podatek zapłacony za granicą.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

reuptake pisze: 10 kwie 2021, 22:24 Ustawa mówi dość wyraźnie:
"Podatnicy, o których mowa w art. 3 obowiązek podatkowy ust. 1, uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5, od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1, od tych przychodów (dochodów), odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19 %."
i podobnie jest to zresztą w PIT, gdzie jest napisane, że odejmujemy podatek zapłacony za granicą.
Ja też to tak rozumiem.
Zastanawiam się jeszcze czy liczyć to pozycja po pozycji czy nie potraktować jako sumy:
A - suma otrzymanych dywidend
B - suma zapłaconych u źródła podatków
i jesli 19% od A jest większe od B to doplacę różnicę... jeśli mniejsze to nie będę nic dopłacał.

Może trzeba to policzyć pozycja po pozycji ale nie mam tego dużo i nie chcę komplikować rozliczenia (za to sumą A liczę osobno na każdy kraj dywidendy).
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

reuptake pisze: 10 kwie 2021, 22:24To ja trochę tego nie rozumiem. Rozważaliśmy tutaj, jak dokładnie rozliczyć "withholding tax", zwłaszcza, że zdarzają się tam różne zwroty itd. A teraz piszesz, że dla naszego urzędu to jest zawsze 15% i trzeba dopłacić.
Tu nie ma znaczenia co ja uważam, ale że najwyraźniej tak sobie uważa nasz fiskus.

Tutaj jest ich stanowisko:
Jeżeli uzyskano przychód z dywidendy poza terytorium RP, należy od przychodu (wypłaconej dywidendy brutto) obliczyć w Polsce podatek wg stawki 19% i wykazać go w zeznaniu np. w PIT-38 w części E w poz. 45. Od tego podatku odlicza się podatek zapłacony (potrącony) za granicą, przy czym zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską a USA, wartość zapłaconego podatku, który podlega odliczeniu w Polsce nie może przekroczyć 15% kwoty dywidendy brutto.
...
Podstawa prawna:
- art. 3, art. 4a, art. 11a, art. 17 ust. 1 pkt 4, art. 30a ust. 1 pkt 4, ust. 9 i 11, art. 45, art. 45 cd ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2019 r., poz. 1387 ze zm.).
- art. 11 i 20 Umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Waszyngtonie dnia 8.10.1974 r.
(Dz. U. z 1976 r. nr 31, poz. 178).

A tutaj cały wątek.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Bo trzeba rozróżnić dwie sytuacje: kiedy mamy udokumentowany witholding tax i kiedy nie mamy go udokumentowanego. Ta druga sytuacja miała miejsce u niektórych polskich brokerów oferujących zakup akcji/ETF za granicą. Nie dość, że przy amerykańskich akcjach był potrącany (przez finalnego brokera) 30% witholding tax, to jeszcze nie dostawało się żadnej informacji o tym, że taki podatek i w jakiej wysokości był pobrany.

Tymczasem tu mamy dokładnie udokumentowane, kiedy i jaki podatek był pobrany.

Suma czy pozycja po pozycji: o ile rozumiem problem, to musimy policzyć pozycja po pozycji (bo przecież trzeba przeliczyć na PLN) i potem podsumować, zarówno same dywidendy jak i podatek.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Dobrze, inaczej. Jako przedsiębiorca mam prawo odliczyć składkę zdrowotną (część) od podatku dochodowego oraz składkę emerytalną i rentową od dochodu.
Jeśli zapłacę te składki w wysokości 2x wyższej niż wynika to z przepisów, to znaczy, że mogę również w wysokości 2x wyższej je odliczyć ?
Na 100% nie.

Nasz fiskus traktuje to więc tak, że wg umowy między Polską a USA powinieneś zapłacić 15%. A jeśli zapłaciłeś więcej, bo czegoś tam nie dopełniłeś, to jest to twoja wina i twój problem.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Wojtas pisze: 10 kwie 2021, 22:57
reuptake pisze: 10 kwie 2021, 22:24To ja trochę tego nie rozumiem. Rozważaliśmy tutaj, jak dokładnie rozliczyć "withholding tax", zwłaszcza, że zdarzają się tam różne zwroty itd. A teraz piszesz, że dla naszego urzędu to jest zawsze 15% i trzeba dopłacić.
Tu nie ma znaczenia co ja uważam, ale że najwyraźniej tak sobie uważa nasz fiskus.
OK… Nie dotyczy mnie to bezpośrednio, więc nie będę wnikał. Przeczytałem nawet tą umowę z USA i faktycznie, jakby urząd się uparł to może ją tak zinterpretować. W tym momencie wygląda jakby to amerykański fiskus ją łamał, opodatkowując niezgodnie z umową, ale pewnie ma na to podkładkę w formie niewypełnionego formularza.

Pewnie można by to próbować sądownie podważyć…

Edit: zwłaszcza, że art 20 tej umowy nie mówi nic o limitach. Więc IRS sobie pobrał niezgodnie z umową, ale jednak stan faktyczny jest taki, że pobrał 30% i zgodnie z art 20 można to odliczyć.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

reuptake pisze: 10 kwie 2021, 22:58 Suma czy pozycja po pozycji: o ile rozumiem problem, to musimy policzyć pozycja po pozycji (bo przecież trzeba przeliczyć na PLN) i potem podsumować, zarówno same dywidendy jak i podatek.
chodziło mi o to, że na PLN przeliczam pozycja po pozycji wg NBP D-1 - zarówno dywidendę jak i pobrany podatek u źródła.
Potem odpowiednio to sumuję (po krajach) i sprawdzam już na sumach czy "mam coś do dopłaty w PL" (czy 19% od sumy w PLN jest większe niż suma pobranego podatku u źródła w PLN).
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Pixel2 pisze: 10 kwie 2021, 23:28 chodziło mi o to, że na PLN przeliczam pozycja po pozycji wg NBP D-1 - zarówno dywidendę jak i pobrany podatek u źródła.
Potem odpowiednio to sumuję (po krajach) i sprawdzam już na sumach czy "mam coś do dopłaty w PL" (czy 19% od sumy w PLN jest większe niż suma pobranego podatku u źródła w PLN).
Nie mam pojęcia. W świetle tych rozważań o "limicie" podatku pobranego za granicą, może to nie zadziałać. Z drugiej strony PIT nic o tym nie mówi, w PIT jest napisana kwota podatku pobranego i tyle. Nie wiem, dlaczego ktoś miałby tam wpisywać 1000 jak ma jak byk napisane na statemencie od brokera, że pobrano 2000. Ja mam wszystko z 1 kraju, nie bardzo wiem, jak się rozlicza wiele krajów.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

reuptake pisze: 10 kwie 2021, 23:11Edit: zwłaszcza, że art 20 tej umowy nie mówi nic o limitach. Więc IRS sobie pobrał niezgodnie z umową, ale jednak stan faktyczny jest taki, że pobrał 30% i zgodnie z art 20 można to odliczyć.
Nie musi tak być.
Pamiętam sytuację z życia, jak jeden podatnik (sprzedawca) naliczył na fakturze VAT i go zapłacił, bo tak kazał mu jego US. A drugi - nabywca ten VAT z tej faktury chciał odliczyć, ale jego US już mu na to nie pozwolił, bo stwierdził, że ta transakcja jest "zwolniona z VAT".

To nie jest więc tak, że możesz sobie odliczać tyle ile zapłaciłeś, ale tyle ile zdaniem urzędu zapłacić powinieneś.
Powyższa sytuacja z VATem była oczywiście kuriozalna, ale co do podatku od dywidend, to jest jasne ile zapłacić powinieneś (15%).
Mogą ci powiedzieć: "a idź Pan sobie to wyprostuj w IRS i wystąp tam o zwrot nadpłaty".

Ale kłócił się nie będę. Chcesz to sobie z nimi walcz.

Jak to pisał Gwiazdowski:
W sytuacji gdy sprawę podatkową obywatela rozpatruje trzech byłych pracowników fiskusa (bo to oni stanowią większość sędziów w izbach finansowych sądów administracyjnych), to trudno mówić o ich pełnej niezawisłości. Sposobu myślenia nie zmienia się z chwilą zmiany sprawowanej funkcji.

Tak więc nie bądź tak święcie przekonany, że sąd na 100% stanie po swojej stronie, bo w praktyce często bronią urzędników (miałem okazję się przekonać na własnej skórze).
Ale jak wygrasz, to czekamy na precedensowe orzeczenie, które będzie tu zawsze mile widziane.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Jak mówią doradcy podatkowi - trzeba zważyć też ryzyko...
Pytanie ile masz tej dywidendy, ile wynosi różnica w sposobach liczenia itd...
To co US ma szansę dostać to sumę dywidendy brutto i sumę pobranego podatku u źródła. Sprawdzane jest na poziomie sum a nie pozycji których nie widzą.
Dodatkowo oni też się nie pochylają nad sprawami, które niewarte są wyprawki... no chyba, ze jakiś urząd z małej miejscowości i się tam nudzą - sam to przerabiałem 20lat temu - dostałem mandat 20zł, który mi potem na mój wniosek umorzyli. I aby Ciekawiej dostałem wezwanie w sprawie karnej skarbowej celem zapłaty... (gdy już zapłaciłem)... spocony się stawiłem a Pani z rozbrajającym uśmiechem mówi, że umorzyli mi tą karę i chcą mi ją zwrócić a nie mają druków "wezwanie z powodu zwrotu".
A jak już się pochylą i znajdą to dopłacisz z odsetkami... ważne aby nie ukrywać dochodów bo za to jest domiar 75% :-)
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Nie jestem wcale przekonany, że sprawa jest w 100% wygrana, pisałem tylko, że nie jest bez szans.

US tu sprytnie odwraca sytuację (a Ty idziesz w jego ślady), mówić, że umowa między Polską u USA określa ile zapłacić powinieneś. Otóż nie, ona określa (art 9), jaki podatek może to drugie państwo nałożyć. Witholding tax jest ode mnie pobierany, ja nie mam nic do gadania. Te wszystkie analogie z płaceniem VAT czy składki zdrowotnej nie są tu specjalne trafne. Pierwszy spór to jakby spór o to, jakie przepisy się stosują (tak jakby się spierać, czy to w ogóle jest dywidenda), druga sytuacja dotyczy twojej nadpłaty, a nie czegoś, co zostało pobrane.

Mamy dodatkowo sytuację, że w PIT jest jasno powiedziane, jaką kwotę mam wpisać i jakiego obliczenia dokonać. Mam wpisać kwotę pobranego podatku. Nie "do wysokości" czy coś takiego. Całe szczęście, że za nadpłatę podatku nic nie grozi, bo jeszcze by mogli się tego czepić, że wpisałem niezgodną ze stanem faktycznym kwotę.

Ale jeszcze raz mówię, że nie zamierzam tego eskalować, bo na szczęście odpowiednie formularza złożyłem i pobrano 15% (z czego potem część jest w następnym roku zwracana, ale to inna kwestia).
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Odnośnie podatku pobranego u źródła
Była dyskusja czy można odliczyć od podatku należnego w PL podatek pobrany u źródła w wysokości wyższej niż 15% (np. gdy broker pobierze 30%).

Akurat wypełniałem PITa38 - zgodnie z instrukcją pola G.46 trzeba to zrobić zgodnie z art 30a ust.9 ustawy o podatkach, nie więcej niż sami naliczyliśmy podatku od tych przychodów wg zasad z PL w polu G.45 (czyli różnica nie może być ujemna)
rzeczony art.30a ust.9 brzmi:
9. Podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, uzyskujący poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej przychody (dochody) określone w ust. 1 pkt 1-5, od zryczałtowanego podatku obliczonego zgodnie z ust. 1, od tych przychodów (dochodów), odliczają kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą, jednakże odliczenie to nie może przekroczyć kwoty podatku obliczonego od tych przychodów (dochodów) przy zastosowaniu stawki 19%.
z czego wynika, że limitem odliczenia nie jest kwota wynikająca z umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania a stawka 19%.
Na przykładzie:
Dostałem dywidendę (od zagranicznych akcji) w polskim DM i obciążyli ją podatkiem 30% u źródła w USA (bo nie obsługują formularza w8-ben):
dywidenda brutto: 100pln
dywidenda netto: 70pln
podatek u źródła: 30pln
wyliczenie podatku do pola G.45 w PIT38 daje 19% od 100, czyli 19zł.
w pole G.45 wpisujemy jako odliczenie 19zł a nie jak gdzieś wyżej wspominano 15zł (chyba, ze umknęło mi sprostowanie w tym temacie).

Uff... chyba rozliczyłem wszystkie swoje giełdy. Jeszcze tylko crypto mi zostały do obsłużenia.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Jednak nie zamknąłem tematu :-(

Załącznik do PIT-38 - PIT-ZG cyt. "Załącznik PIT/ZG składa się odrębnie dla każdego państwa uzyskania dochodu/przychodu. "
I tu poległem w interpretacji - czy zawierając transakcje za pośrednictwem IB na giełdach w USA, HK, DE i UK dochód uzyskałem:
a) w kraju brokera (dla IBKR - USA)?
b) kraju zawarcia transakcji a więc kraju lokalizacji giełdy na której kupiliśmy/sprzedaliśmy instrument? (pole Exchange na raporcie)
c) kraju notowania akcji/ETF? (pole ListingExchange)

Obstawiałem b) ale nabrałem wątpliwości.
Ale mam transakcje (akcje i opcje) zawierane poza US a zamykane poprzez BookTrading czyli jeśli dobrze rozumiem "u brokera, poza giełdą"
To jeśli teraz pozycja otwierająca jest w HK lub DE a zamykająca w "u brokera, poza giełdą" to zamknięcie raportuję w US (wg siedziby IBKR... a od tego roku w HU???)
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

A ja po przemyśleniu, obstawiam na a) kraj brokera.

Dlaczego ?

W zeszłym roku handlowałem w mBanku na rynkach zagranicznych, więc w tym roku dostałem od nich rozliczenie PIT-8C ze zbiorczym podsumowaniem transakcji.
Gdybym miał się teraz rozliczyć wg kraju zawarcia transakcji lub kraju notowania, musiałbym podzielić instrumenty wg giełd.
No ale jak mam to zrobić ? Musiałbym wziąć wyciągi i liczyć wszystko samemu. Ale po co mi w takim razie w ogóle PIT-8C ?
Logicznie więc przepisuję to wszystko jako dochody uzyskane w Polsce i to pomimo, że dla rynków zagranicznych mBank korzysta z usług innego brokera: KBC Bank NV (jako backend broker).

Za taką interpretacją wskazuje też cel składania PIT/ZG. No bo po co polskiemu fiskusowi ten formularz ?
A no po to, żeby mógł skontrolować czy prawidłowo się rozliczyłeś z dochodów zagranicznych, na podstawie kontroli krzyżowej.
A w jaki sposób to zrobią ?
Zwrócą się do źródła, ale nie do twojego brokera (bo zagraniczne firmy nie muszą odpowiadać na wezwania polskich urzędów), tylko do zagranicznego Urzędu Skarbowego pod który podlega twój broker. A ten pewnie udostępni im te informacje lub zmusi do tego zagranicznego brokera.

Zastanawiam się tylko czy wpisać Wielką Brytanię (gdzie znajduje się IB UK) czy USA (gdzie znajduje się IB LLC). W przypadku mBanku olewaliśmy zagranicznego backend brokera (KBC Bank NV) i naszym źródłem był frontend broker (mBank w Polsce).
Ale w przypadku IB sytuacja może być skomplikowana o tyle, że umowę z tego co pamiętam mamy chyba z oboma tymi brokerami - IB UK oraz IB LLC. Muszę sprawdzić.

Tak czy owak, wyjścia są 2:
- wrzucić wszystko pod Wielką Brytanię (IB UK)
- podzielić transakcje na CFD (te wykonuje IB UK w Wielkiej Brytanii) oraz całą resztę (którą wykonuje IB LLC w USA).

W drugim przypadku pojawia się jednak problem, bo z tego co gdzieś czytałem to IB UK stopniowo coraz więcej transakcji brał na siebie, zamiast wykonywać je za pośrednictwem spółki-matki (IB LLC). A my przecież nie mamy wiedzy które to transakcje, więc chyba jednak logiczniej byłoby wszystko przypisać brokerowi frontend (czyli IB UK w Wielkiej Brytanii).

PS.
W tym roku będzie prościej, bo IBCE bierze już wszystko na siebie, więc całość podpada pod Węgry lub Luksemburg (IBLUX) albo Irlandia (IBIE).
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

W wielu miejscach odnośnie kraju na potrzeby PIT/ZG jest mowa o lokalizacji giełdy i przykłady mówiące, że giełdy z jednego kraju nie wymagają odrębnych PIT/ZG a już giełda z kolejnego kraju tak...
:-(
Gdzieś oglądałem webinar z doradcą podatkowym, gdzie też o tym było mówione i o tym, ze PIT/ZG nie pozwala wprowadzić straty (tylko 0) i wtedy koszty niewykazane z PIT-ZG danego kraju trzeba pamiętać, aby sobie uwzględnić w sumie kosztów PIT-38 (pole C.23).
Poszukam tego webinaru. Poeksploruję temat i wrócę jak dojdę do odmiennych wniosków.

Co do IBKR - to patrząc po formularzach podatkowych "Form 1042-S"
Withholding agent's name: Interactive Brokers (UK) Ltd.
Country code: UK

Dotyczy to wprawdzie dywidend i odsetek, ale jasno wskazuje, że rozliczającym agentem jest IB-UK.
Wojtas pisze: 11 kwie 2021, 23:06 Tak czy owak, wyjścia są 2:
- wrzucić wszystko pod Wielką Brytanię (IB UK)
- podzielić transakcje na CFD (te wykonuje IB UK w Wielkiej Brytanii) oraz całą resztę (którą wykonuje IB LLC w USA).
Przy tym podejściu nie różnicowałbym CFD (i innych instrumentów) - bo dla konsekwencji - dajemy kraj naszego głównego brokera albo kraje gdzie się to odbywa (czyli kraje giełd).

Ciekawe, czy Ci, co korzystają z Lynx podają Czechy czy UK dla 2020?

Za to sobie przypomniałem, że testowałem plus500 i tam tez mam "plus" do rozliczenia... dojdzie Cypr :-|
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Pixel2 pisze: 12 kwie 2021, 00:32W wielu miejscach odnośnie kraju na potrzeby PIT/ZG jest mowa o lokalizacji giełdy i przykłady mówiące, że giełdy z jednego kraju nie wymagają odrębnych PIT/ZG a już giełda z kolejnego kraju tak...
:-(
Tylko zastanawia mnie jak to się ma do mBanku. W zeszłym roku kupowałem tam wyłącznie ETFy notowane na giełdach w Niemczech oraz w Londynie (złoto, srebro, miedź).
A teraz mam PIT-8C z jedną tylko pozycją Odpłatne zbycie papierów wartościowych, oraz dwie kolumny: Przychód oraz Koszty uzyskania przychodu.

Jak mam to podzielić wg giełd ? Tam nic nie ma, to prościutki formularz.

A jeśli mam nie dzielić, to dlaczego mam dzielić w IB ? U jednego brokera transakcje zagraniczne dzielimy, a u drugiego nie ?

EDIT:
No chyba, że.... właśnie przyszło mi do głowy. Gdzieś czytałem, że polscy brokerzy grupują instrumenty klientów i przeprowadzają we własnym imieniu, na zbiorczym koncie u brokera zagranicznego. I właśnie z tego powodu nie można złożyć u nich W8-BEN.
Wtedy wszystko by pasowało. My z mBanku mamy dochody w Polsce, a to mBank handluje za granicą (zamiast nas), a nam tylko udostępnia zyski.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

znalazłem ten webinar :-)
ogólnie to mocno chaotyczny i bym mu nie dawał wiary gdyby nie to, że gość ma wiedzę praktyczną i jednak robił dziesiątki rozliczeń od wielu lat.
przesłuchałem raz jeszcze na x2 :-)
-> kwestia wymiany walut - ok 39.05 - 40.35
-> kwestia pitow ZG do giełd - ok 52.18 do 53.50
Lynx: podatek-gieldowy-2020-webinar-z-ksiegowym

Co do PIT-8C od polskiego brokera (też mam mbank):
- podatek od źródła od dywidendy 30% mam policzony, nie ma opcji złożenia w8-ben. Też gdzieś czytałem (obiło mi się o uszy), że to przez to, że polscy brokerzy giełdę zagraniczną mają poprzez pośredników.
- dla dochodów objętych pit-8c nie trzeba wypełniać PIT-ZG.... są nawet osobne rubryki na dochody wpisywane w PIT-38 na bazie PIT-8C (C1 pola 20 i 21) a osobne na "Inne przychody" (C1 pola 22 i 23 - te wyliczane są na bazie sumy z PIT ZG)
- to co napisałeś o tym, ze nie inwestujemy wprost na giełdach zagranicznych może tłumaczyć fakt, że mbank nie stosuje kursów NPB d-1 do przeliczeń walut obcych przy transakcjach (a przynajmniej z analizy wyciągów vs pit-8c tak wychodzi).

Te fakty do kupy podważają logikę opartą na pit-8c by pit-zg robić tylko "na kraj brokera".
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Pixel2 pisze: 12 kwie 2021, 01:50Te fakty do kupy podważają logikę opartą na pit-8c by pit-zg robić tylko "na kraj brokera".
Tak zgadzam się. Myślę, że kluczem jest to, że w mBanku nie inwestujemy wprost za granicą. To tak samo jak jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych.
Tyle, że w mBanku to jest bardziej zakamuflowane.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Ja zawsze podawałem USA. Jeśli np. witholding tax jest pobierany w USA, to moim zdaniem przychody są z USA.
ODPOWIEDZ