Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Czytałeś ostatnio dobrą książkę? Znalazłeś fajny webinar? Odkryłeś ciekawy artykuł w prasie lub wpis na innym blogu? Wpadł Ci w ręce wartościowy raport lub newsletter? Podziel się wrażeniami.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Z drugiej strony patrząc: co stoi na przeszkodzie, żeby uwzględnić incydentalną wymianę walut z konta brokerskiego ?
To działa w dwie strony - mały pieniądz, ale też mało roboty.
Ogólnie więc uważam, że to batalia o pietruszkę.

Ja zwracam uwagę na o wiele poważniejszy problem. Bez uwzględnienia walut wyjdą ci czyściutkie głupoty w rozliczeniach, co pisałem na początku i o czym też pisał winnie-the-pooh.
W takim mBanku masz sprawę prostą, koszty masz w złotówkach i przychody też. Jak zamykasz pozycję, to nie obchodzi cię dlaczego zarobiłeś - czy dlatego, że akcje podrożały, czy może akcje stoją w miejscu, ale to waluta podrożała.
Dochód to dochód, masz więcej złotówek i od tych złotówek płacisz podatek. Proste i jasne.

W takim IB/Lynx jest zupełnie inaczej, bo koszty ponosisz w walucie obcej i przychody też w niej masz. Ale tej waluty nie musisz w ogóle kupować.
Jeśli sprzedasz akcje za tyle samo co je kupiłeś, to konto ci się wyzeruje i wróci do stanu poprzedniego.
No, ale stosując kursy średnie NBP do akcji (osobno do kosztów i osobno do przychodów), wyjdzie ci dochód/strata, których nigdy w rzeczywistości nie uzyskasz/nie poniesiesz, w żaden sposób.

Pozycje walutowe możesz sobie otwierać i zamykać tak obrotami na akcjach, jak i parami walutowymi.
Możesz czym innym otwierać a czym innym zamykać - mogę sprzedać akcje za EUR, sprzedać EUR/USD, a na końcu dopiero sprzedać USD/PLN.
Mogę też kupić EUR/USD, a potem sprzedać EUR/PLN i kupić USD/PLN.
W obu przypadkach nabywam i pozbywam się walut obcych trochę na około, ale mogę zarobić/stracić na różnicach kursowych.
Aż się prosi więc żeby jakoś to rozliczać, dlatego obstaję przy stanowisku żeby poszczególne waluty obce rozliczać jako osobne źródła dochodów/strat. Waluty, a nie pary walutowe.

PS. A co do opcji to sprawa wydaje mi się dość prosta i wątpię żeby tu był jakiś spór z US.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Dobra, wygląda na to, że mam interpretacje, które raz na zawsze wyjaśniają problem różnic kursowych przy obrotach na akcjach i innych instrumentach.

Te różnice kursowe w przypadku osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej po prostu pomijamy!

Podatkowe różnice kursowe powstają wyłącznie w sytuacjach wskazanych w art. 24c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. wtedy, gdy równocześnie dane zdarzenie gospodarcze wyrażone zostało w walucie obcej i realizacja tego zdarzenia nastąpiła w walucie obcej. Zasady ustalania różnic kursowych określonych w ww. przepisie stosują – w myśl art. 24c ust. 10 ww. ustawy – wyłącznie podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej.

Ustawodawca w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie przewidział uwzględnienia różnic kursowych dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w sposób jednoznaczny regulują zasady opodatkowania przychodów uzyskiwanych z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. W przypadku gdy przychody uzyskiwane są w walucie obcej zastosowanie znajdują przepisy wyżej przywołanego art. 11a ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odnosząc się bezpośrednio do stanowiska Wnioskodawcy, w przedmiotowej sprawie podkreślić bowiem należy, iż dochód, o którym mowa w cytowanym powyżej art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to pojęcie języka prawnego. Definiowane jest ono za pomocą definicji legalnej, zawartej właśnie w tym przepisie.

Oznacza to w szczególności, że dochód nie jest pojęciem ekonomicznym, lecz prawnym. Dochód jest bowiem nadwyżką przychodów podatkowych, a nie ekonomicznych, nad kosztami ich uzyskania. Niezależnie zatem od tego, czy po stronie podmiotu występuje zysk w znaczeniu ekonomicznym, możemy mieć do czynienia z dochodem podatkowym a mianowicie w sytuacji gdy przychód podatkowy jest wyższy od kosztu jego uzyskania w sensie podatkowym.

Reasumując, na gruncie przedmiotowej sprawy, nie jest możliwe odliczenie straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych od dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia papierów wartościowych oraz pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających. Natomiast różnice kursowe zarówno ujemne jak i dodatnie w przypadku uzyskiwania przychodów w walucie obcej, ponoszenia kosztów w walucie obcej, nabywania waluty obcej w celu zapłaty tą walutą obcą a także sprzedaży uzyskanej waluty obcej w celu jej wymiany na złote nie mogą być uwzględnione dla określenia kwoty dochodów z ww. tytułów ponieważ zasady te nie dotyczą podatników uzyskujących dochody ze źródła przychodów „kapitały pieniężne”.
Źródło: Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB2/415-24/11-2/MK)

A także:
...Stanowisko takie zajął też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 13.01.2011 r. sygn. akt III SA/Wa 1356/10: „W ocenie Sądu, kluczowe znaczenie dla rozstrzygnięcia tego sporu ma powołany przez Ministra Finansów w zaskarżonej interpretacji art. 24c ust. 10 u.p.d.o.f, w myśl którego to przepisu, zasady ustalania różnic kursowych określone w ust. 1-9 stosują podatnicy prowadzący działalność gospodarczą lub działy specjalne produkcji rolnej.

Wbrew argumentacji zawartej w skardze, zdaniem Sądu, z przepisu tego jednoznacznie wynika, że podatnicy uzyskujący przychody z innych źródeł przychodów, czyli także jak w niniejszej sprawie z kapitałów pieniężnych, nie rozpoznają różnic kursowych. Choćby więc u podatników takich faktycznie różnice takie występowały to z woli ustawodawcy, w sensie prawnym one nie powstają i podatnicy ci nie mogą ich w żaden sposób uwzględnić (por. Komentarz do art. 24c u.p.d.o.f. <w:> A. Bartosiewicz, R. Kubacki, PIT, Komentarz, Lex 2009)”.
Źródło: Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (IPPB2/415-366/13-2/MK1)


PS. Podatkujemy natomiast samoistne (niepowiązane z akcjami) obroty na forexie, czyli typowy spekulacyjny handel parami walutowymi, zgodnie z tym co opisano w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach (IBPBII/2/415-1314/10/AK).
Takie obroty podatkujemy podobnie jak handel na instrumentach pochodnych.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Wojtas pisze: 06 kwie 2021, 06:29 Ja zwracam uwagę na o wiele poważniejszy problem. Bez uwzględnienia walut wyjdą ci czyściutkie głupoty w rozliczeniach, co pisałem na początku i o czym też pisał winnie-the-pooh.
W takim mBanku masz sprawę prostą, koszty masz w złotówkach i przychody też. Jak zamykasz pozycję, to nie obchodzi cię dlaczego zarobiłeś - czy dlatego, że akcje podrożały, czy może akcje stoją w miejscu, ale to waluta podrożała.
Dochód to dochód, masz więcej złotówek i od tych złotówek płacisz podatek. Proste i jasne.

W takim IB/Lynx jest zupełnie inaczej, bo koszty ponosisz w walucie obcej i przychody też w niej masz. Ale tej waluty nie musisz w ogóle kupować.
Jeśli sprzedasz akcje za tyle samo co je kupiłeś, to konto ci się wyzeruje i wróci do stanu poprzedniego.
No, ale stosując kursy średnie NBP do akcji (osobno do kosztów i osobno do przychodów), wyjdzie ci dochód/strata, których nigdy w rzeczywistości nie uzyskasz/nie poniesiesz, w żaden sposób.
...
Odnośnie tego co piszesz - podejdź do tego "księgowo". Czyli oddziel fizyczne przepływy pieniądza (transfery, kredyty, wymiany waluty) od operacji - i wtedy podejście w IB nie będzie się różniło od podejścia w polskim DM. W obu przypadkach operacji dokonujesz w "jakiejś" walucie i stosujesz te same zasady zaliczania w koszty i przychody.
Dodatkowo dla operacji w walucie innej niż PLN wprowadzona zasadę przeliczenia (księgowego!) na PLN wg ustalonego kursu NBP.
Fakt - wychodzą kwiatki typu wynik transakcji w PLN <> 0 a w walucie = 0, ale z tym wg mnie trzeba się pogodzić. Dzięki temu nie trzeba śledzić przepływu realnego pieniądza i rozstrzygać którą część akcji kupiłeś z waluty na Twoim rachunku (i po jakim kursie nabytej) a którą część z margina (i po jakim kursie przeliczasz odsetki i w którym momencie).
Podejście "księgowe" upraszcza... i poza drobiazgami wszędzie i względem wszystkiego jest takie samo.

Odnośnie wymiany walut - doradca podatkowy przyjął temat do rozpoznania "sprawdzimy czy jest tu jakiś wątek wymagający analizy i wrócimy z informacją" :-) (ta informacje to pewnie będzie cena za analizę jeśli wyczują temat).
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Pixel2 pisze: 06 kwie 2021, 11:16Fakt - wychodzą kwiatki typu wynik transakcji w PLN <> 0 a w walucie = 0, ale z tym wg mnie trzeba się pogodzić.
No trzeba się pogodzić. Z tymi wykładniami, które wkleiłem powyżej, to ja nie polemizuję. Są interpretacje, jest wyrok WSA, że dochód podatkowy ma prawo mieć się nijak do ekonomicznego. Trudno.

Dla mnie temat różnic kursowych jest już zamknięty.


Śledzimy tylko handel na walutach (forex) i ew dochód/stratę z takiej spekulacji, co nie oznacza, że musimy śledzić wszystkie przepływy walut.
Jeśli kupię 20.000 USD/PLN i sprzedam 20.000 USD/PLN to mam zysk/stratę na różnicy, bez względu na stan konta przed, po, czy pomiędzy. Tak jak to rozumiem, sumując ustalenia powyżej.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Przy okazji, odnośnie co do poprzedniego. Warto zauważyć, że przy takiej wykładni, podatkowo wychodzą zupełnie inaczej kontrakty na różnicę (CFD), a inaczej instrumenty bazowe.

Jeśli kupię akcje za 1000$ i sprzedam je tydzień później za 1000$, to w złotówkach będę miał zupełnie inny dochód niż w dolarach (w dolarach by się wyzerował, jeśli nie liczyć prowizji).
W złotówkach wyjdzie co innego, bo w momencie kosztu (zakupu akcji) będzie prawie na pewno inny kurs NBP, niż w momencie przychodu (sprzedaży akcji). Mój dochód złotówkowy zależy więc w 100% od tej różnicy kursowej.

Ale przy CFD będzie już z goła inaczej. Ponieważ tutaj nie ponosimy żadnego kosztu (zmienia się wyłącznie margin), za to powstaje nam dochód w momencie zamknięcia pozycji.
Jedyny koszt który ponosimy od razu przy CFD, to prowizja.

Więc przy zakupie akcji wzór na dochód będzie: (przychód razy kurs NBP dla dnia przychodu) minus (koszt razy kurs NBP dla dnia kosztu).
A przy zakupie CFD na te same akcje, wzór będzie: (przychód minus koszt) razy kurs NBP dla dnia przychodu (dla dnia zamknięcia pozycji).

Podobna sytuacja jest przy handlu parami walutowymi. Kupując EUR.USD, zyskujemy EUR tracimy USD. Natomiast dla EUR.USD (CFD) powstaje nam tylko pozycja z taką parą walutową i płacimy tylko prowizję (w walucie bazowej) oraz zmienia się nam margin. Nie ponosimy jednak żadnych innych kosztów.

No i parę 10.000 EUR.USD możemy zamknąć parą 10.000 EUR.PLN. Kupujemy EUR za USD (koszt w USD liczymy wg kursu NBP), ale sprzedajemy już za PLN (tutaj nie musimy dokonywać przeliczeń kursów).
Takiego manewru nie da się zrobić na EUR.USD (CFD) - tam otworzyć i zamknąć pozycję trzeba tą samą parą, bo na CFD handlujemy parami, a bezpośrednio na forex już tylko pojedynczymi walutami.

No i na koniec, odkupienie samych USD nie będzie już podlegać żadnej korekcie kursu, bo przepisy o różnicach kursowych (art. 24c Ustawy) nie stosuje się do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Dobra, zrobiłem już swój kalkulator podatkowy na podstawie ustaleń z tego wątku, który generuje piękny HTML z tabelkami.

Uwzględniłem: akcje, ETFy, opcje, dywidendy, forex, forex CFD oraz pozostałe opłaty. Dodałem też prosty translator angielsko-polski, który tłumaczy opisy z IB Activity Statement.
Wyliczenia zgodnie z kursami średnimi NBP (dla dnia poprzedzającego) z dokładnością do 9-tego miejsca po przecinku.

Jeszcze tylko front-end muszę dorobić i dam wam to tu do testowania.

PS. Niepotrzebnie się tylko namęczyłem z korygowaniem różnic kursowych. Po tym jak przeczytałem wykładnię, cała praca poszła w odstawkę.
Shit, a tyle roboty z tym było.
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Q'bot »

@Wojtas, to na zasadzie przemielenia jakiegoś pliku wejściowego tworzysz?
Bo w sumie każdy broker inaczej sobie wymyśla plik CSV, który możemy wygenerować i potem nawet do portfolio menagerów nie da się poprawnie zaimportować ;P
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Tak, mój skrypt mieli Activity Statement wygenerowany w Interactive Brokers w formacie CSV. Wystarczy wybrać okres taki żeby pokrywał cały poprzedni rok (cały rok podatkowy).

Tabele kursów średnich biorę z plików: archiwum_tab_a_2020.csv, archiwum_tab_b_2020.csv, a także archiwum_tab_a_2019.csv i archiwum_tab_b_2019.csv ze strony NBP.
Te 2 ostatnie to dlatego, że jak ktoś przeprowadzał transakcje na samym początku 2020 roku, to dzień poprzedzający wypada mu na końcówkę 2019.

I tak, każdy broker wymyśla sobie własny CSV, ale ten z IB mam już ogarnięty dla języka English.

PS. Właśnie sobie dorobiłem CFD dla akcji i ETFów. Brakuje mi już tylko obligacji, a to dlatego, że nie mam ich w swoim raporcie (nie handlowałem jeszcze nimi).
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Rozumiem, że rozlicza wg FIFO?
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Tak, obowiązek stosowania FIFO wynika z art. 30a ust. 3 w związku z art. 30b ust. 7 Ustawy.
Jeśli ktoś liczy inaczej, to liczy źle.

Przy okazji i tak będzie trzeba jeszcze generować i zapisywać przeniesienia z lat poprzednich.
Mogę przecież kupić akcje i trzymać je przez 20 lat, a dopiero potem sprzedać. Przez te 20 lat będę miał "koszt zawieszony" (razem z odpowiadającym mu kursem NBP), który będę musiał sobie zapisać i przechowywać z roku na rok.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

OK, jasne, sam tak robię, mam historię właściwie od początku działalności na giełdzie. Przy czym nie zrobiłem jednego programu, który liczy wszystko od pliku z giełdy: liczę oddzielnie dywidendy, opłaty itd, a oddzielnie transakcje na akcjach/etfach, wszystko w Google Sheets, po czym transakcje wrzucam do programu od FIFO (umie też LIFO i średnią ważoną).

Ten Twój program będzie jakoś dostępny do przetestowanie? W jakiejś wersji do pobrania? Chętnie bym porównał…

PS. Zawsze mnie zastanawiało, czy w razie kontroli US mam obowiązek dostarczyć wyciągi w wersji elektronicznej…
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Zrobiłem sobie to samo w excelu, bo wolę odpowiadać za swoje błędy przez US a nie za cudze :-P I mam to wszystko u siebie na dysku pod ręką.

Co do ładowanie pliku - możesz zrobić ładowanie "od początku świata" i wtedy apka sama przeliczy FIFO za wszystkie lata poprzednie i da wynik na zadany rok włącznie z danymi na rok bieżący (pożądanymi w grudniu dla optymalizacji podatkowej).

Ja w excelu mam FIFO, ale pozycje otwierające do każdej zamykającej zaznaczam ręcznie. Jeśli trzeba dzielę pozycje na dwie (tworzę wiersz z resztówką).
Dokładnie tą samą metodą sprawdzam rozliczenia PIT-8C z mbanku od dobrych kilku lat i wychodzą na to samo co w PIT8C.

Co do kontroli - powinieneś przedstawić "rozliczenie i dowody księgowe". Kolega uważa, że "rzuci" inspektorowi wtedy surowy wyciąg z IB... Inny twierdzi, że lepszy jest własny wydruk z przeliczeniami.... gdzieś w necie czytałem, że US zażądał tłumaczenia przysięgłego wyciągu, który był w EN.
Ja sobie z excela do PDF "drukuję" i zawczasu przygotowuję dokumentację (zrzut od brokera itp) pod każdy PIT co roku, by mieć to pod ręką a nie tworzyć w pośpiechu na wypadek kontroli.

Sprawa kupna-sprzedaży waluty
Dostałem odpowiedź od doradcy podatkowego długą na dwa ekrany. Zaczyna się tak:
Na wstępie należy wskazać, że zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy o PIT opodatkowaniu podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Transakcje wymiany walut nie zostały wyłączone z opodatkowania.
potem wywód o sposobie dokumentowania, podejściu, ryzyku, konsekwencji itp, kończy się tak:
Reasumując, zgodnie z przepisami podatkowymi zysk z w/w operacji podlega opodatkowaniu. Jeśli po przeanalizowaniu całokształtu okoliczności sprawy, szacunek ryzyka będzie do zaakceptowania po stronie podatnika, trzeba mieć świadomość, że brak ujawnienia zysków w zeznaniu może wiązać się z przyszłymi sankcjami (w szczególności o charakterze odsetkowym).
Reasumując - trzeba sobie samemu zważyć ryzyko, ale jeśli się uzna, że się płaci podatek to warto być konsekwentnym i zrobić to za 5 lat wstecz :-)
Ja postanowiłem temat "olać" i trwać na stanowisku, że jest nieistotny... ale mam świadomość, że nie jest to zgodne z ustawą podatkową.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Pixel2 pisze: 08 kwie 2021, 21:26 Zrobiłem sobie to samo w excelu, bo wolę odpowiadać za swoje błędy przez US a nie za cudze :-P I mam to wszystko u siebie na dysku pod ręką.

Co do ładowanie pliku - możesz zrobić ładowanie "od początku świata" i wtedy apka sama przeliczy FIFO za wszystkie lata poprzednie i da wynik na zadany rok włącznie z danymi na rok bieżący (pożądanymi w grudniu dla optymalizacji podatkowej).

Ja w excelu mam FIFO, ale pozycje otwierające do każdej zamykającej zaznaczam ręcznie. Jeśli trzeba dzielę pozycje na dwie (tworzę wiersz z resztówką).
Dokładnie tą samą metodą sprawdzam rozliczenia PIT-8C z mbanku od dobrych kilku lat i wychodzą na to samo co w PIT8C.
Ostatnio jak sprawdzałem, to w Excelu nie dało się zrobić FIFO na samych formułach, bez pisania skryptu. Ręcznie bym nie wyrobił, mam za dużo operacji.
Pixel2 pisze: 08 kwie 2021, 21:26 Co do kontroli - powinieneś przedstawić "rozliczenie i dowody księgowe". Kolega uważa, że "rzuci" inspektorowi wtedy surowy wyciąg z IB... Inny twierdzi, że lepszy jest własny wydruk z przeliczeniami.... gdzieś w necie czytałem, że US zażądał tłumaczenia przysięgłego wyciągu, który był w EN.
Ja sobie z excela do PDF "drukuję" i zawczasu przygotowuję dokumentację (zrzut od brokera itp) pod każdy PIT co roku, by mieć to pod ręką a nie tworzyć w pośpiechu na wypadek kontroli.
Bardziej się zastanawiam, co w sytuacji kiedy dostaną właśnie pliki PDF, albo co gorsza pół ryzy papieru z wydrukowanymi setkami/tysiącami transakcji (nie mam może aż tyle, ale załóżmy, że bym miał).
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

FIFO robię ręcznie... mam niecały tysiąc pozycji na IB, na GPW znacznie mniej.
w jednej z kolumn wyliczam z daty rok,
sortuję wg instrumentu i daty malejące i jadę od góry wszystkie pozycje zamykające (C) w danym roku.
Jak trafię na jakąś to to w kolumnie rok rozliczenia wpisuje rok i szukam w od góry pozycji na tą samą ilość instrumentu - przy każdej tez dodaje rok rozliczenia.
I tak do dołu...
robię to w miarę na bieżąco - a na pewno już w grudniu by mieć obraz sytuacji.
Z tego excela na bieżąco poprzez filtrowanie i sumy częściowe mam rozliczenia na dowolny rok wstecz oraz dla pozycji z pustym rokiem rozliczenia mam pozycje otwarte.
Jak mam chwilę zrzucam sobie nowe pozycje i "doklejam na końcu listy" przeciągając formuły liczące kurs i wartość pozycji z PLN.
Kursy NBP sobie wtedy też dociągam...
i tak mi ten excel puchnie... z IB mam tylko rok historii z GPW ponad 10 lat.

Excel pozwala też analizować sobie po spółce lub typie instrumentu (np. czy lepiej wyszedłem na opcjach czy na akcjach), lub przejrzeć prowizje itp... - ja tam lubię mieć takie coś offline.
Na początku planowałem robić co rok nową zakładkę ale w jednej jest "elastyczniej".
Osobną mam do operacji "cash" - opłaty, odsetki, dywidendy, podatki itp...

To czego jeszcze nie skończyłem to rozdziału transakcji na kraj do PIT ZG - w sumie wiem, że mam tylko z 4krajow operacje ale ta ilość giełd (w tym opcyjnych) mnie zniechęca - dopiero połowę tabeli kontrolnej opracowałem.

Co do plików PDF, CSV - myślę, że oni teraz tak wolą... nie muszą się nigdzie ruszać i mogą poddać analizie... w firmie to już od dawna proszą o skany faktur itp... dopiero jak coś się im nie zgadza to konkretnie cisną o specyficzny dokument.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: reuptake »

Pixel2 pisze: 08 kwie 2021, 22:12 FIFO robię ręcznie... mam niecały tysiąc pozycji na IB, na GPW znacznie mniej.
w jednej z kolumn wyliczam z daty rok,
sortuję wg instrumentu i daty malejące i jadę od góry wszystkie pozycje zamykające (C) w danym roku.
Jak trafię na jakąś to to w kolumnie rok rozliczenia wpisuje rok i szukam w od góry pozycji na tą samą ilość instrumentu - przy każdej tez dodaje rok rozliczenia.
I tak do dołu...
robię to w miarę na bieżąco - a na pewno już w grudniu by mieć obraz sytuacji.
Ja bym się pewnie 10x pomylił… no i to żmudne bardzo. Przy czym ja bardzo często zamykam pozycje tylko częściowo. Spojrzałem i np. SPY mam w tym momencie zakupione po 6 różnych cenach, a GLD i IEF nawet po 9.
Pixel2 pisze: 08 kwie 2021, 22:12 Excel pozwala też analizować sobie po spółce lub typie instrumentu (np. czy lepiej wyszedłem na opcjach czy na akcjach), lub przejrzeć prowizje itp... - ja tam lubię mieć takie coś offline.
No tak, ja to wszystko też mam w Sheets (i mogę w każdej chwili ściągnąć do Excela).
Pixel2 pisze: 08 kwie 2021, 22:12 To czego jeszcze nie skończyłem to rozdziału transakcji na kraj do PIT ZG - w sumie wiem, że mam tylko z 4krajow operacje ale ta ilość giełd (w tym opcyjnych) mnie zniechęca - dopiero połowę tabeli kontrolnej opracowałem.
Rozumiem, że to dlatego, że handlujesz na giełdach w różnych krajach.
Pixel2 pisze: 08 kwie 2021, 22:12 Co do plików PDF, CSV - myślę, że oni teraz tak wolą... nie muszą się nigdzie ruszać i mogą poddać analizie... w firmie to już od dawna proszą o skany faktur itp... dopiero jak coś się im nie zgadza to konkretnie cisną o specyficzny dokument.
Ja wiem, że wolą. Pytałem bardziej, co w sytuacji, kiedy ktoś oświadczy, że nie ma nic w formie elektronicznej, tylko na papierze. I jest to np. 50 stron cyfr.
fantom
Gość niedzielny
Posty: 23
Rejestracja: 09 kwie 2021, 15:39
Tu mieszkam: Sao Paulo

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: fantom »

Cześć!

Jak traktujecie wypłacone przez brokera odsetki od pożyczonych akcji w ramach Stock Yield Enhancemet Program?
Osobiście potraktowałbym to jako przychód z kapitałów pieniężnych, stawka 19%, przychód w PLN przeliczany wg kursu NBP z dnia poprzedzającego uznanie konta.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

fantom pisze: 09 kwie 2021, 15:53 Cześć!

Jak traktujecie wypłacone przez brokera odsetki od pożyczonych akcji w ramach Stock Yield Enhancemet Program?
Osobiście potraktowałbym to jako przychód z kapitałów pieniężnych, stawka 19%, przychód w PLN przeliczany wg kursu NBP z dnia poprzedzającego uznanie konta.
ja tak to traktuję...
i raczej nie pomijałbym tego przychod (nawet małego), bo jest on na formularzu ichniejszego PITa (form 1042-S income code 01) co może oznaczać, że trafia do naszego urzędu info na ten temat....
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

Sprawdzając kolegom temat "PITów" odnalazłem w katalogu z plikami od IB plik FX Income Worksheet for 2020
Jakoś poprzednio go zignorowałem, bo nie robiłem transakcji forex poza kilkoma wymianami waluty w jedną stronę (kupiłem USD w dołku).
I bardzo się zdziwiłem - w pliku w kolumnie "income or loss" wykazany jest dodatni wynik 5000 ("Subtotal for PLN") - co gorsza ten wynik jest najpewniej w USD :-( mam to opodatkować? to się wydaje być wirtualnym 'income'
Dla HKD dla przykładu mam zero (obracałem paroma akcjami na SEHK)

Skąd oni wytrzasnęli wynik na transakcji w jedną stronę? (nie konwertowałem USD na PLN)
przykład kawałka tabelki poniżej:
fx_income.png
fx_income.png (261.04 KiB) Przejrzano 9139 razy
fantom
Gość niedzielny
Posty: 23
Rejestracja: 09 kwie 2021, 15:39
Tu mieszkam: Sao Paulo

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: fantom »

Dzięki i zgadzam się, zdecydowanie lepiej nie pomijać przychodów z Yield Enhancement.
Wklejone przez Ciebie zyski na konwersji to prawdopodobnie wirtualny zapis, który jest dokonywany przez IBKR jeśli użyje się domyślnego "smart order routing" przy konwersji walut. Jest to zrobione po to, żeby traderzy walutowi widzieli pozycje, które zajęli, i mogli policzyć zysk/stratę na nich w momencie zamknięcia. Z tego co rozumiem jeśli np. kupisz USDPLN, za nabyte USD kupisz akcje, po roku je sprzedasz i przekonwertujesz USD z powrotem na zlotowki, to wynik na transakcji walutowej bedzie liczony niejako 'podwojnie' - raport pokaze wynik na transakcji walutowej (cena sprzedaży USD - cena zakupu USD sprzed roku), a także zysk na pozycji na akcji, który z natury zawiera też wynik na kursie (cena sprzedaży akcji - cena zakupu przekonwertowana na walutę bazową, więc uwzględniająca ruch kursu).
Wojtas pisze: 07 kwie 2021, 22:19 Podobna sytuacja jest przy handlu parami walutowymi. Kupując EUR.USD, zyskujemy EUR tracimy USD. Natomiast dla EUR.USD (CFD) powstaje nam tylko pozycja z taką parą walutową i płacimy tylko prowizję (w walucie bazowej) oraz zmienia się nam margin. Nie ponosimy jednak żadnych innych kosztów.

No i parę 10.000 EUR.USD możemy zamknąć parą 10.000 EUR.PLN. Kupujemy EUR za USD (koszt w USD liczymy wg kursu NBP), ale sprzedajemy już za PLN (tutaj nie musimy dokonywać przeliczeń kursów).
Takiego manewru nie da się zrobić na EUR.USD (CFD) - tam otworzyć i zamknąć pozycję trzeba tą samą parą, bo na CFD handlujemy parami, a bezpośrednio na forex już tylko pojedynczymi walutami.

No i na koniec, odkupienie samych USD nie będzie już podlegać żadnej korekcie kursu, bo przepisy o różnicach kursowych (art. 24c Ustawy) nie stosuje się do osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Z zagadnień do tej pory poruszonych temat opodatkowania konwersji walutowych wydaje mi się najbardziej niespójny. Ustawa nie wymienia przychodów z konwersji walut jako podlegających pod opodatkowanie przychodów z kapitałów pieniężnych, a jedynie przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych. Czystą konwersję walut spot trudno nazwać handlem instrumentem pochodnym (tu nie pojawia się kontrakt, którego wartość zależy od instrumentu bazowego). Wydaje się, że tutaj istnieje luka w prawie, którą urzędy starają się zapełnić dziwnymi interpretacjami.

O powyższych interpretacjach można powiedzieć wszystko, ale nie to, że są spójne i logiczne. Kilka przykładów:

1. Kupuję akcje spółki za 1000 USD na koncie marżowym, powstaje mi dług w tej kwocie. Kilka dni później wymieniam złotówki na dolary, by spłacić dług. Po roku sprzedaję akcje za dolary i wymieniam na PLN. Nie uwzględniam straty/zysku na konwersji, tylko przyjmuję fikcję 'kursów średnich NBP', bo wymiana walut 'związana jest' z zakupem akcji.

2. Przychodzi mi na konto dywidenda, 100 GBP, trzymam ją na rachunku. Po pół roku wymieniam ją na PLN po kursie wyższym o 5%. Nie ma zysku na wymianie walut, bo jest to związane z dywidendą, która jest opodatkowana po kursie średnim z dnia poprzedzającego wypłatę. Ale jesli wymieniłbym tę dywidendę najpierw na USD, a dopiero potem na PLN, to już zysk/stratę na kursie musiałbym liczyć?

3. Kupuję 2000 USD za EUR w celu nabycia akcji. Rozmyślam się i kupuję tylko połowę zamierzonej liczby, wydając 1000 USD, pozostała część leży na koncie. Po roku sprzedaję akcje za 1200 USD, i konwertuję 1200 USD + zalegające do tej pory na koncie 1000 USD na złotówki. Ruchy walutowe na 1200 USD ignoruję, bo są związane z akcjami, ale na pozostałych 1000 USD już nie, bo to była samodzielna transakcja?

Wszystko to się nie klei i brak tu sensu, chyba że to ja coś błędnie interpretuję.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

mi też się nie klei i dlatego planuję nie rozliczać pomimo, że interpretacja podatkowa jest jednoznaczna.
Zobacz kolejne nonsens niezwiązane z inwestowaniem:
- mam rachunki walutowe - zasilam je "bo lubie" mieć walutę... jak płacę kartą w EUR lub USD to pobiera mi z nich walutę i co? powinienem przeliczyć zakup wg kursu PLN i naliczyć sobie wynik walutowy na transakcji?
- a jak mi braknie PLN to karta weźmie z konta walutowego, przeliczy na PLN (sprzeda walutę) bym mógł zapłacić...

Udokumentowanie tego jest wręcz niemożliwe, gdy się połączy mnogość możliwych operacji i interakcji :-(
Ala patrząc per analogię dla crypto -tam wprost piszą, że kupno czegoś za crypto jest momentem opodatkowania - czyli kupno czegoś za walutę też powinno być. Wracając z zagranicznych wakacji mamy cały wyciąg do rozliczenia - bo każdego dnia inny kurs :-(
Paranoja. nie rozliczam w życiu codziennym to dlaczego mam incydentalną wymianę waluty rejestrować i opodatkowywać? wyjdzie, że robię to nierzetelnie, bo nie wszystko rejestruję... więc nie robię :-|
fantom
Gość niedzielny
Posty: 23
Rejestracja: 09 kwie 2021, 15:39
Tu mieszkam: Sao Paulo

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: fantom »

Krótko mówiąc, witamy w Polsce, gdzie spółki wpisują jako czynnik ryzyka "niespójność i niepewność regulacji prawnych, zwłaszcza w zakresie skutków podatkowych".
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

w temacie FX Income Worksheet
znalazłem opis IB - Tax Information and Reporting
ale nic z tego sensownego nie rozumiem :-(
wychodzi na to, że otwieram pozycję wymiany waluty a jak tylko wydam tą kasę na akcje to oni rozpoznają to jako zamknięcie transakcji walutowej i wyznaczają wynik... Ktoś mądrzejszy już to rozkminiał?
Wojtas

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Wojtas »

Pixel2 pisze: 08 kwie 2021, 21:26Co do ładowanie pliku - możesz zrobić ładowanie "od początku świata" i wtedy apka sama przeliczy FIFO za wszystkie lata poprzednie i da wynik na zadany rok włącznie z danymi na rok bieżący (pożądanymi w grudniu dla optymalizacji podatkowej).
Tak zrobiłem jak radziłeś.
Mój skrypt teraz skanuje Activity Statement rok po roku, zaczynając od pierwszego roku (za który jest jakaś transakcja), a kończąc na roku poprzedzającym rok bieżący. Transakcje z roku bieżącego pomijam.

Efekt jest taki, że jak teraz mam np zakup 1000 akcji Apple w 2015, a następnie sprzedaż 500 akcji w 2018, to w rozliczeniu za 2020 będę miał pozycję z zakupem 500 akcji w 2015 roku i połową tamtejszej prowizji (bo reszta została już rozliczona w 2018).

fantom pisze: 09 kwie 2021, 15:53Jak traktujecie wypłacone przez brokera odsetki od pożyczonych akcji w ramach Stock Yield Enhancemet Program?
W którym miejscu Activity Statement są te dochody ?
Bo ja ich nie widzę, pomimo, że powinienem, bo akcje wypożyczałem, skoro mam dywidendy w formie Payment in Lieu.
fantom
Gość niedzielny
Posty: 23
Rejestracja: 09 kwie 2021, 15:39
Tu mieszkam: Sao Paulo

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: fantom »

W zakładce IBKR Managed Securities Lent Interest Details, zaraz po "Change in Dividend Accruals" w pliku pdf.
Pixel2 pisze: 09 kwie 2021, 19:23 w temacie FX Income Worksheet
znalazłem opis IB - Tax Information and Reporting
ale nic z tego sensownego nie rozumiem :-(
wychodzi na to, że otwieram pozycję wymiany waluty a jak tylko wydam tą kasę na akcje to oni rozpoznają to jako zamknięcie transakcji walutowej i wyznaczają wynik... Ktoś mądrzejszy już to rozkminiał?
Wg tego co pisali, dokładnie tak, kupno akcji/obligacji itd. za walutę niebazową traktowane jest jako zamknięcie pozycji na tej walucie i wyliczany jest wtedy zysk na transakcji w walucie bazowej.
Awatar użytkownika
Pixel2
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 05 kwie 2021, 10:29
Tu mieszkam: W-w

Re: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

Post autor: Pixel2 »

fantom pisze: 09 kwie 2021, 19:44
Pixel2 pisze: 09 kwie 2021, 19:23 w temacie FX Income Worksheet
znalazłem opis IB - Tax Information and Reporting
ale nic z tego sensownego nie rozumiem :-(
wychodzi na to, że otwieram pozycję wymiany waluty a jak tylko wydam tą kasę na akcje to oni rozpoznają to jako zamknięcie transakcji walutowej i wyznaczają wynik... Ktoś mądrzejszy już to rozkminiał?
Wg tego co pisali, dokładnie tak, kupno akcji/obligacji itd. za walutę niebazową traktowane jest jako zamknięcie pozycji na tej walucie i wyliczany jest wtedy zysk na transakcji w walucie bazowej.
no to pytanie czy to podlega opodatkowaniu w PL czy nie?
Byłbym za tym, że nie, bo sprawę waluty obcej transakcji na instrumentach załatwia obowiązek rozliczeń wg NBP z D-1... a jak jest naprawę to po kontroli skarbowe się dowiemy :-)
Wartości tych nie ma w statementsach... to może być specyfika rozliczeń w USA, której chyba nie podlegamy (ale to moje gdybanie).
ODPOWIEDZ