Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Artur
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2021, 19:54
Tu mieszkam: Łódź

Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: Artur »

Hej,

Inwestuje na rynku Szwedzkim w spółki Ericsson oraz ABB poprzez Lynx i zauważyłem, że płacę 30% podatku od dywidendy. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania? @Tomek Pamiętam, że też inwestujesz w Ericsson. Podejmujesz jakieś działania, żeby zmniejszyć opodatkowanie dywidendy?

Najlepszego,
Artur
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwcji

Post autor: winnie-the-pooh »

<GOOGLE>W Szwecji obowiązuje zryczałtowana stawka podatku w wysokości 30% od zysków kapitałowych.</GOOGLE>
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: Thorwald »

1. Dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie.

2. Jednakże dywidendy takie mogą być opodatkowane także w Umawiającym się Państwie, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma swoją siedzibę, i zgodnie z prawem tego Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do dywidend ma miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, to podatek tak ustalony nie może przekroczyć:

a) 5% kwoty dywidend brutto, jeżeli osobą uprawnioną jest spółka (inna niż spółka osobowa), której bezpośredni udział w kapitale spółki wypłacającej dywidendy wynosi co najmniej 25 %;

b) 15% kwoty dywidend brutto we wszystkich pozostałych przypadkach.

Postanowienia tego ustępu nie dotyczą opodatkowania spółki w odniesieniu do zysków, z których dywidendy są wypłacane.

3. Określenie "dywidendy" użyte w tym artykule oznacza dochód z akcji albo innych praw niebędących wierzytelnościami, praw do udziału w zysku, jak również dochód z innych praw w spółce, które według prawa podatkowego Państwa, w którym spółka wypłacająca dywidendy ma siedzibę, jest pod względem podatkowym traktowany jak dochód z akcji.

4. Postanowienia ustępów 1 i 2 nie mają zastosowania, jeżeli osoba uprawniona do dywidend, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w Umawiającym się Państwie, wykonuje w drugim Umawiającym się Państwie, w którym znajduje się siedziba spółki wypłacającej dywidendy, działalność gospodarczą poprzez zakład w nim położony, bądź wykonuje w tym drugim Państwie wolny zawód za pomocą położonej tam stałej placówki, i gdy udział, z tytułu którego wypłaca się dywidendy, faktycznie wiąże się z działalnością takiego zakładu lub stałej placówki. W takim przypadku stosuje się postanowienia artykułu 7 lub artykułu 14.

5. Jeżeli spółka, której siedziba znajduje się w Umawiającym się Państwie, osiąga zyski lub dochody z drugiego Umawiającego się Państwa, wówczas to drugie Państwo nie może ani obciążyć podatkiem dywidend wypłacanych przez tę spółkę, z wyjątkiem przypadku, gdy takie dywidendy są wypłacane osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w tym drugim Państwie, lub przypadku, gdy udział, z tytułu którego dywidendy są wypłacane, faktycznie wiąże się z działalnością zakładu lub stałej placówki położonej w drugim Państwie, ani też obciążać niewydzielonych zysków spółki podatkiem od niewydzielonych zysków, nawet kiedy wypłacone dywidendy lub niewydzielone zyski całkowicie lub częściowo pochodzą z zysków albo dochodów osiągniętych w tym drugim Państwie.
żródło - Konwencja między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu, podpisana w Sztokholmie dnia 19.11.2004 r.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: winnie-the-pooh »

Thorwald pisze: 29 mar 2021, 19:56
Dzięki. Nie miałem zupełnie tej świadomości. Hmm, pozostaje się pytać.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: winnie-the-pooh »

Zanim się czegoś więcej dowiem rzuć okiem na to: http://www.kdpw.pl/pl/Uczestnicy/Docume ... ja(MK).pdf Nie rozwiązuje to tematu, ale widać, że się jakoś da.
Artur
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2021, 19:54
Tu mieszkam: Łódź

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: Artur »

Dzięki za ten link. Przeglądałem trochę googla, ale wygląda na to że czeka mnie weekend poszukiwań. Wysłałem zapytanie do urzędu podatkowego w Szwecji. Może przyślą instrukcje. :)
Mario62
Posty: 1
Rejestracja: 31 mar 2021, 16:20
Tu mieszkam: Malmö

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: Mario62 »

Najlepiej otworz konto ISK lub KF (lepsze, bo to konto sciaga podatek zabrany w ameryce) w Avanza lub Nordnet i tam zabieraja podatek szablonowo jedyne 0.375%. I nie potrzebujesz tego potem deklarowac.
Investeringssparkonto. ISK
Inga avgifter.
Skatt på 0,375 % för 2021.
Slipp deklarera vinster och förluster.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: winnie-the-pooh »

Lynx mi odpowiedział, że nie wspierają tej umowy, więc potrącą 30%. Zasugerowali kontakt z polskim US i doradcą podatkowym.
orzech
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 14 mar 2021, 07:45

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: orzech »

Mario62 pisze: 31 mar 2021, 16:27 Najlepiej otworz konto ISK lub KF (lepsze, bo to konto sciaga podatek zabrany w ameryce) w Avanza lub Nordnet i tam zabieraja podatek szablonowo jedyne 0.375%. I nie potrzebujesz tego potem deklarowac.
Investeringssparkonto. ISK
Inga avgifter.
Skatt på 0,375 % för 2021.
Slipp deklarera vinster och förluster.
ISK lub KF są tylko dla rezydentów Szwecji. Dodatkowo IB (ani Lynx) nie mają tego dostępnego. Z bardziej znanych brokerów to tylko degiro kojarzę. Podatek na ISK trochę inaczej działa i jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ale nie ma co się zagłębiać jak autor nie mieszka w Szwecji.
Artur
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2021, 19:54
Tu mieszkam: Łódź

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: Artur »

Dzwoniłem dzisiaj do Lynx i okazało się, że od kilku dni, sporo klientów dzwoniło w tej sprawie, więc temat zaczyna być HOT. :) Lynx ma się skontaktować ze swoim działem podatkowym celem zastanowienia się, czy da się znaleźć jakieś rozwiązanie dla klientów - powstał ticket. Dam znać jak mi dadzą odpowiedź.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: winnie-the-pooh »

Wystarczy, że tutaj ruszyłeś temat :)
Artur
Posty: 4
Rejestracja: 17 mar 2021, 19:54
Tu mieszkam: Łódź

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: Artur »

Dostałem taką odpowiedź:

"In the event you hold a position over the ex-dividend date, your dividend may be subject to withholding tax. Shares held with Interactive Brokers are held in street name. For dividends on stocks traded in the United States, IBKR is a withholding agent. This means, that when allocating the dividend, IBKR will apply the applicable treaty rates as outlined by the Internal Revenue Service (IRS).

For dividends on stocks traded outside of the United States, the tax is applied by our clearing agent prior to receipt. In such a case, all dividends are paid using the US tax treaty rate and clients will be unable to take advantage of any country specific rates which may exist.

Specifically, you will unfortunately have to apply for a refund as we cannot apply up front a treaty tax rate if it exists between two non-US countries.

LINK../index.php

A request must be made each time 'after' the foreign dividend has been made.

Cost examples for a voucher for French, German and Swedish voucher is listed below.
France: EUR 125 per line
Germany: EUR 30 per line
Sweden 150 SEK per line

Please note for any applicable foreign dividends, a tax voucher must be requested via ticket after the dividend has been paid out each time. Specifically, it is not possible to apply the voucher for an entire time period and a voucher must be requested for each dividend payment."
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: Ostap_Bender »

Słabo, u innych brokerów jest tak samo - degiro, xtb, a nawet gorzej w XTB - pracuja nad wprowadzeniem w8 form :)).
W zasadzie taka polityka znacząco zmniejsza sens polowania na dywidendy chyba, że kupujemy przez jakiś dywidendowy ETF (niestety nic ciekawego nie ma na europejskich giełdach) który sobie jakoś ogarnia te tax treaty.
Z mojego researchu wynika, że UK, Hongkong, i Singapur ciągle mają 0% witholding tutaj nasuwa mi się dodatkowe pytanie - jak wygląda sprawa w przypadku spółek notowanych na danych giełdach przez ADRy lub ich brytyjskie odpowiedniki?. Załóżmy, że kupuję Francuską spółkę na giełdzie w USA - płacę wtedy 15% (30% - relief wynikający z w8 form) czy stawkę odpowiadającą witholding tax we Francji?.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: winnie-the-pooh »

Czyli Tomek ma w dwójnasób rację, że dywidenda to podwójny rabunek podatkowy (a teraz widać, że czasem i potrójny).
orzech
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 14 mar 2021, 07:45

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: orzech »

jeszcze tak tylko w temacie dorzuce:
https://www.skatteverket.se/servicelank ... 4d3e5.html
Wojtas

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: Wojtas »

Tak czy inaczej, coraz częściej się zastanawiam czy nie lepiej sprzedawać te spółki i odkupywać dzień później.
Zawsze jest oczywiście ryzyko, że odcięcie dywidendy nie zadziała (bo ono nie zawsze jest i w praktyce zależy to od uczestników rynku), ale kurde 30%?

winnie-the-pooh pisze: 12 kwie 2021, 18:53Czyli Tomek ma w dwójnasób rację, że dywidenda to podwójny rabunek podatkowy (a teraz widać, że czasem i potrójny).
Z tym, że opodatkowany jest zysk brutto na poziomie korporacji, a nie dywidenda.
Dywidenda opodatkowana jest tylko na poziomie udziałowca.
Jest to o tyle istotne, że dywidenda (wbrew pozorom) może istnieć bez zysku, a i zysk może istnieć bez dywidendy.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: Ostap_Bender »

Wojtas pisze: 18 kwie 2021, 20:44 Tak czy inaczej, coraz częściej się zastanawiam czy nie lepiej sprzedawać te spółki i odkupywać dzień później.
Za dużo roboty chyba że masz to zautomatyzowane przez API. Dodatkowo sprzedając spółkę przed dniem dywidendy zasadniczo realizujesz zysk kapitałowy z(jeśli jest obecny) i musisz zapłacić capital gain tax.
Wojtas pisze: 18 kwie 2021, 20:44 Z tym, że opodatkowany jest zysk brutto na poziomie korporacji, a nie dywidenda.
Dywidenda opodatkowana jest tylko na poziomie udziałowca.
Jest to o tyle istotne, że dywidenda (wbrew pozorom) może istnieć bez zysku, a i zysk może istnieć bez dywidendy.
Dywidenda jest pobierana w momencie wypłaty z wcześniej opodatkowego zysku więc według mnie jest tutaj podwójne, niekorzystne opodatkowanie.
Swoją drogą ciekawi mnie jak są księgowane buy backi i czy pozwala to firmom na obniżenie stopy opodatkowania wypracowanych zysków?
Wojtas

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: Wojtas »

Ostap_Bender pisze: 18 kwie 2021, 23:24Dywidenda jest pobierana w momencie wypłaty z wcześniej opodatkowego zysku więc według mnie jest tutaj podwójne, niekorzystne opodatkowanie.
Jeśli firma nie wypłaci dywidendy, a wykaże zysk, to również będzie go musiała opodatkować.
Jeśli przyjąć, że dzięki braku dywidendy akcje będą notowane wyżej (brak odcięcia), to w momencie ich sprzedaży i tak osiągniesz zysk na poziomie (byłego już) udziałowca.
Ten zysk będziesz musiał opodatkować, a tym samym nastąpi podwójne opodatkowanie dokładnie w taki sam sposób.

Ostap_Bender pisze: 18 kwie 2021, 23:24Swoją drogą ciekawi mnie jak są księgowane buy backi i czy pozwala to firmom na obniżenie stopy opodatkowania wypracowanych zysków?
Nie pozwala. Buybacki nie są kosztem, obciążającym zysk netto firmy. One pozwalają ci tylko odroczyć podatek na poziomie osobistym, bo fizycznie żadnych pieniędzy nie dostajesz, lecz osiągasz tylko niezrealizowany dochód wynikający ze wzrostu kursu akcji (jeśli on nastąpi).

Źródło: The Impact of Share Repurchases on Financial Accounting
A share repurchase has an obvious effect on a company’s income statement, as it reduces outstanding shares, but share repurchases can also affect other financial statements. However, note that buybacks do not impact the income statement line items (i.e., it is not recorded as an expense).
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: Ostap_Bender »

Dzięki Wojtas!
Wychodzi na to, że najefektywniej pod względem podatkowym wychopdzą firmy typu growth które bardzo dobrze planują inwestycje i dobrze szacują revenue (mam na myśli oczywiście Amazona)
Wojtas

Re: Podatek 30% od dydwidendy w Szwecji

Post autor: Wojtas »

No tak, firmy growth są o tyle dobre, o ile po prostu nie wykazują zysków, bo pieniądze ciągle reinwestują.
Przy czym nie każde wydatki obciążają bezpośrednio zyski, bo niektóre rozliczane są w ratach (amortyzacja).

Natomiast jak już firma wykaże zysk, to może zdecydować na co go przeznaczyć. Może nie wypłacić dywidendy ani buybacków, lecz powiększyć kapitał zakładowy.
Nie zwolni to jej jednak z podatku korporacyjnego od tego zysku. Bo przecież zysk jest. Fakt, że firma nie dzieli się nim z udziałowcami, nic tu nie zmienia z podatkowego punktu widzenia (na poziomie korporacji).
ODPOWIEDZ