Samodzielne obliczenie podatku

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Przemek-KR
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2021, 19:38
Tu mieszkam: łódzkie

Samodzielne obliczenie podatku

Post autor: Przemek-KR »

Cześć Wszystkim!
Mój pierwszy post tutaj :-) Całkiem niedawno odkryłem forum i genialny kanał Tomka na youtube.

W 2020 założyłem rachunek u zagranicznego brokera i muszę teraz sam obliczyć podatek z transakcji na giełdach poza PL.
Podpowiedzcie mi proszę:

A. załóżmy że otworzyłem pozycję 10 lipca i zamknąłem 10 listopada. Czy powinienem:
- przeliczyć transakcję otwarcia po kursie PLN z dnia poprzedzającego czyli 9 lipca i analogicznie transakcję zamknięcia po kursie z 9 listopada - w ten sposób mam wynik w PLN
- czy może obliczam wynik transakcji w walucie i dopiero wtedy przeliczam ją na PLN po kursie z 9 listopada?

B. Sprzedaję kredytowego spreada bull put 10 lipca za 100USD i pozwalam mu wygasnąć worthless 21 sierpnia - czy te 100 USD przeliczam po kursie z dnia poprzedzającego otwarcie transakcji czy z dnia poprzedzającego wygaśnięcie opcji?

C. shortuje pozycje 10 lipca a potem odkupuje akcje 10 listopada - po drodze broker obciąża mnie za wypożyczenie akcji - jak rozliczyć ten koszt, pojawia się praktycznie codziennie więc, jeżeli chciałbym użyć kursów dzień po dniu to jakaś masakra do policzenia - może dodać sumę opłat do transakcji zamykającej pozycję?

D. dywidendy - zakładam, że po prostu biorę kurs PLN z dnia poprzedzającego, tak?

Bardzo dziękuje z góry za podpowiedzi
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Samodzielne obliczenie podatku

Post autor: Tomek »

Och, tyle razy to już było wałkowane, że gdyby nie pierwsze zdanie z pochwałą na temat mojego kanału na YouTube, to inaczej byśmy porozmawiali! :)

Przed wygenerowaniem wyciągu zmień sobie dzień wcześniej walutę bazową konta na PLN i wtedy wszystkie transakcje same wygenerują się od razu w przeliczeniu na złotówki, także nie będzie potrzeby żadnego ręcznego konwertowania walut. Settings -> Account settings -> Base currency. Najpóźniej po 48h od zmiany wygeneruj statement ponownie i wszystko będzie podane w PLN.
arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Samodzielne obliczenie podatku

Post autor: arku »

A ja mam pytanie czy ktoś ma link do strony naszego forumowego kolegi który udostępnił w poprzednim roku soft do automatycznego przeliczania transakcji na podstawie steatentu z IB?Lynx?
orzech
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 14 mar 2021, 07:45

Re: Samodzielne obliczenie podatku

Post autor: orzech »

arku
Stały bywalec
Posty: 149
Rejestracja: 15 mar 2021, 09:18
Tu mieszkam: Polska

Re: Samodzielne obliczenie podatku

Post autor: arku »

dzięki
Wojtas

Re: Samodzielne obliczenie podatku

Post autor: Wojtas »

Korzystałem z powyższego kalkulatora. Korzystałem też z tego: https://usstocks.pl/produkt/ussoft/

Niestety oba mi się nie podobają. A nie podobają mi się, bo nie uwzględniają walut (różnic kursowych oraz handlu na rynku forex), a bez tego wyjdą ci głupoty. Głupoty to znaczy: dochody których nie masz i straty których nie masz.

Opisałem to w swoim temacie: Jak prawidłowo rozliczyć podatek od zysków z giełd

I jest to też bezpośredni powód przez który pracuję nad własnym kalkulatorem, a nad którym prace powinienem zakończyć w ciągu tygodnia.
ODPOWIEDZ