50 tys. na długi okres

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
sebastianka
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2021, 11:58
Tu mieszkam: Kraków

50 tys. na długi okres

Post autor: sebastianka »

Hej, jak w temacie, macie 50k zł. w co byście wsadzili i zapomnieli na 10 lat?
Wojtas

Re: 50 tys. na długi okres

Post autor: Wojtas »

W Amazon, Apple albo w jakiś ETF o stabilnym trendzie (np SPY).
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: 50 tys. na długi okres

Post autor: winio »

Ja bym wsadził w MTUM albo MSCI All-world
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 39
Rejestracja: 13 mar 2021, 21:24

Re: 50 tys. na długi okres

Post autor: Besso »

W zasadzie nie ma znaczenia kwota. Jeśli chcesz zapomnieć, to ETF. Spółki trzeba obserwować, bo w ciągu 10 lat może się zmienić... wszystko.
MTUM, all-world, SPY to dobre typy, koledzy wyżej dobrze radzą.
Wojtas

Re: 50 tys. na długi okres

Post autor: Wojtas »

Zgadzam się. Ja klęski Amazona, Apple, Microsoftu czy Google co prawda nie przewiduję, ale zawsze może zdarzyć się coś, czego nie jestem w stanie przewidzieć.

Żeby się załamał natomiast duży ETF, musi się załamać w zasadzie cała gospodarka. A wtedy i tak wszyscy będziemy mieli kłopoty.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: 50 tys. na długi okres

Post autor: winio »

Wojtas pisze: 18 mar 2021, 17:30 Zgadzam się. Ja klęski Amazona, Apple, Microsoftu czy Google co prawda nie przewiduję, ale zawsze może zdarzyć się coś, czego nie jestem w stanie przewidzieć.

Żeby się załamał natomiast duży ETF, musi się załamać w zasadzie cała gospodarka. A wtedy i tak wszyscy będziemy mieli kłopoty.
Na taką okazję może kupić sobie jedną złotą (uncjową) monetę. Za resztę MSCI World (jak nie masz nerwów na momentum).
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: 50 tys. na długi okres

Post autor: Q'bot »

winio pisze: 18 mar 2021, 18:44 Na taką okazję może kupić sobie jedną złotą (uncjową) monetę. Za resztę MSCI World (jak nie masz nerwów na momentum).
I jak to spieniężysz w razie potrzeby? Na bazarku? ;P
Ja ostatnio się zabezpieczyłem tokenami odzwierciedlającymi cenę złota - przynajmniej można tym obracać i wychodzić do stable'ów bez zdarzeń podatkowych...

A jak złoto spadnie do zera? Cóż.. wina Ryszarda ;P
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: 50 tys. na długi okres

Post autor: winio »

Fizyczne złoto to akurat zawsze i wszędzie spieniężysz (oczywiście kwestia marży, ale cóż - życie).
mlubinski
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 15 mar 2021, 08:31
Tu mieszkam: DE

Re: 50 tys. na długi okres

Post autor: mlubinski »

sebastianka pisze: 17 mar 2021, 20:25 Hej, jak w temacie, macie 50k zł. w co byście wsadzili i zapomnieli na 10 lat?
ciężkie pytanie w sumie, ale ja bym polecał przeznaczenie części na uniwersytet naszego gospodarza Tomka, a z resztą po zakończeniu sam zdecydujesz :) może się okazać, że pasywne inwestowanie nie jest dla Ciebie :)
po takim szkoleniu może się okazać, że będziesz zgarniał prowizje z handlu opcjami na (przykładowo) SPY :)
Awatar użytkownika
RayDalio
Forumowy wyga
Posty: 326
Rejestracja: 16 mar 2021, 20:43
Tu mieszkam: Singapoor

Re: 50 tys. na długi okres

Post autor: RayDalio »

sebastianka pisze: 17 mar 2021, 20:25 Hej, jak w temacie, macie 50k zł. w co byście wsadzili i zapomnieli na 10 lat?
Jesteśmy na etapie manii inwestorów detalicznych, więc jeśli się na tym nei znasz to jakiś low vol ETF typu AOK lub SPLV. Nie zarobisz na tym 10x, ale będziesz spał w miarę spokojnie, bo nie będzie takich wahań jak w innych ETF.
sebastianka
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2021, 11:58
Tu mieszkam: Kraków

Re: 50 tys. na długi okres

Post autor: sebastianka »

Dziękuje za odpowiedzi. Muszę to przemyśleć i dam Wam znać w co poszło. Faktycznie bezpieczne ETFy, mogą być najlepszym rozwiązaniem.
ODPOWIEDZ