ETF SP500 a Model na Scrabie

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
rey
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2023, 11:38
Tu mieszkam: Wroclaw

ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: rey »

Hej!

Zrobiłem backtest na 30 spółkach z SP500 używając modelu Tomka na Scrabie. Total Profit za 10 lat wyszedł 115.72%.
Dla porównania sprawdziłem ETF na SP500 (https://www.ishares.com/uk/individual/e ... rough=true) i tutaj cumulative return to 195%.
Jaki jest zatem sens używania tego modelu, rebalasingu itd. jeśli zysk jest i tak prawie o połowe mniejszy niż na zwykłym ETFie z którym nic nie trzeba robić?

Z góry dziękuję za odpowiedzi
Załączniki
ishares.png
ishares.png (309.64 KiB) Przejrzano 3665 razy
scrab.png
scrab.png (402.29 KiB) Przejrzano 3665 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: Tomek »

A co to jest "Model Tomka", że tak zapytam?

Funduszowych modeli nie będę oczywiście publikował, ale np. ten, który tworzyliśmy rok temu w ramach Uniwersytetu Inwestycyjnego 2023 w okresie, który podałeś, osiągnął prawie 700% cumulative return i w przeciwieństwie do S&P 500 odnotowuje już nowe szczyty.

Bez nazwy-1.jpg
Bez nazwy-1.jpg (416.76 KiB) Przejrzano 3574 razy
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: iMisiek »

Tomek pisze: 03 sty 2024, 14:22 A co to jest "Model Tomka", że tak zapytam?

Funduszowych modeli nie będę oczywiście publikował, ale np. ten, który tworzyliśmy rok temu w ramach Uniwersytetu Inwestycyjnego 2023 w okresie, który podałeś, osiągnął prawie 700% cumulative return i w przeciwieństwie do S&P 500 odnotowuje już nowe szczyty.


Bez nazwy-1.jpg
A jak wyglada wynik za 20 lat a nie 10 lat okres ostatnie 10 lat w 90% polnoc
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: Tomek »

To nieistotne czy była północ czy południe, bo nie rozpatrujemy wyników w próżni, tylko porównujemy je do zachowania innego instrumentu finansowego w tym samym czasie (w tym wypadku do S&P 500).

Niemniej, tu wyniki za ostatnich 18 lat (historyczne dane do robienia backtestów mamy tylko od połowy 2006 roku, więc za pełnych 20 lat nie mogę wygenerować, no ale 2004-2006 to też był rajd, więc wyniki byłyby tylko lepsze).

Razem wychodzi ponad 4000% cumulative return, czyli ciągle utrzymujemy jakieś 23% CAGR vs. 7% po stronie S&P 500. Przy tak długim okresie backtestów zahaczamy już pewnie o jakieś survivorship bias, więc w rzeczywistości ten wynik pewnie byłby nieco niższy, ale ciągle różnica pomiędzy aktywnym inwestowaniem a pasywnym trzymaniem S&P 500 jest gigantyczna.

Screenshot 2024-01-08 at 12.40.35.jpg
Screenshot 2024-01-08 at 12.40.35.jpg (653.59 KiB) Przejrzano 3480 razy
rey
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2023, 11:38
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: rey »

Przepraszam, nastąpiła pomyłka "Model Tomka" to miał być model "Uniwersytet 2023". Dziękuję za wyjaśnienie, mam za to inne pytanie:
Jak widać na wykresie porównującym wartość SP500 do Portfolia, w zasadzie od pandemii on niewiele rośnie.
wykres.png
wykres.png (170.39 KiB) Przejrzano 3436 razy
Tutaj dla porównania mój test, tylko krótszy okres. Model taki sam jak z Uniwersytetu 2023, możliwe, że nieco inny screener w porównaniu do Twojego porfolio. Tutaj również widać, że po pandemii wzrost jest bardzo mały, a nawet trochę spada. Tak więc mam obawy, że jeśli w tym roku zacznę inwestować z tą strategią to w porównaniu ze zwykłym ETF na SP500 stracę, albo wyjdę na tyle samo co ETF. Może być tak, że model działał przed pandemią ale teraz potrzeba zmienić parametry?

I drugie pytanie, jak znaleźć spółki takie jak NVidia czy Synopsis, które są w początkowej fazie wzrostu? Wiem, że AI się ciągle rozwija niemniej jednak te spółki już bardzo wzrosły (mają co prawdą dalej wysoki upside czy price target ale mimo wszystko, raczej nie wzrosną już tyle co w ostatnich 1-2 latach).

Dziękuję za odpowiedź.
wykres2.png
wykres2.png (1.21 MiB) Przejrzano 3436 razy
wykres.png
wykres.png (170.39 KiB) Przejrzano 3436 razy
Załączniki
screener.png
screener.png (176.85 KiB) Przejrzano 3436 razy
rey
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2023, 11:38
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: rey »

Jeszcze uzupełniając mój poprzedni post, szczególnie widać to w latach Jan. 1, 2021 — Jan. 1, 2024.
SP500 - 26.99%
Portfolio - 13.72%

Czy możliwym jest, że po pandemii coś się zmieniło i musimy zmodyfikować model?
screenshot.png
screenshot.png (1.28 MiB) Przejrzano 3408 razy
portflio2.png
portflio2.png (104.33 KiB) Przejrzano 3408 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: Tomek »

Zerknij na ostatnią część ostatniego wykresu, który wkleiłeś – tu dobrze widocznym jest, że dopiero na koniec 2023 roku SPX solidnie wyprzedziło wyniki portfela. W 2021 roku szły praktycznie łeb w łeb, w 2022 roku portfel wygrywał z indeksem; przez większą część 2023 były na równi, a dopiero ostatni kwartał 2023 był duży wyskok SPX. Niemniej, moim zdaniem jest to raczej anomalia związana z wybitnie dobrym zachowaniem się samego benchmarku w tym okresie, a nie z kiepskim zachowaniem się portfela bazującego na omawianym modelu. Nie wyciągałbym żadnych wniosków z tak krótkich obserwacji.

Aczkolwiek tym, co zmieniło się po pandemii, to mega inflacja i w efekcie rosnące stopy procentowe, co uderza szczególnie w spółki typu growth (a więc preferowane przez ten konkretny model). Nie wiem, ale zakładam, że to mogło także zaważyć na wyniku z ostatnich 2-3 lat, który jest słabszy niż ten z ostaniej dekady, kiedy stopy były na niskich poziomach.

No ale patrząc od dzisiaj wprzód, to raczej spodziewamy się powrotu właśnie do środowiska niskich stóp, a nie na odwrót, czyli sytuacja zupełnie odmienna od tej z ostatniego okresu.
rey
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2023, 11:38
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: rey »

Dziękuję za odpowiedź. Faktycznie pewnie jest to spowodowane wysoką inflacją i stopami.
Mam jeszcze jedno pytanie co do wskaźnika Revenue TTM 5Y? w modelu scoringowym.
Dlaczego nazywa się on 5Y? Przecież już jest tam TTM czyli Trailing 12 months - nie powinien być to przychód za ostatnie 12 miesięcy?
Czy my liczmy wzrost Revenue przez ostatnie 5 lat?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: Tomek »

To jest TTM, czyli przychód z ostatnich 12 mcy (a raczej z ostatnich czterech pełnych zakończonych kwartałów), ale liczymy tutaj, jak bardzo on się zmienił po pięciu latach; no bo inaczej sama ta wartość nam nic nie powie.

Rev TTM dla jednej spółki może wynosić dzisiaj 12 mln, a dla drugiej 40 mld. Co nam to mówi? Ano nic. Dlaczego patrzymy, gdzie przychód jednej i drugiej był 5 lat temu i porównujemy to do tego, gdzie jest dzisiaj. Stąd Revenue TTM 5y.
rey
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2023, 11:38
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: rey »

Mam jeszcze jedno pytanie, w modelu scoringowym po zastosowaniu modelu Uniwersytet 2023 - 25 najlepszych spółek to spółki głownie z Chin (tylko 6-8 spółek to spółki z US, Tajwanu, Brazyli etc.). Dodatkowo w tych spółkach brakuje dużo danych, jak widać na załączonym screenshocie jest ! przy Fundamentals i Growth.

Teraz moje pytanie, jak mogę zdywersyfikować portfel tak aby spółki chińskie nie przekraczały 50% portfela? Wiem, że w screenerze mogę zaznaczyć, żeby pomijał spółki z Chin ale wtedy nie będzie żadnych z Chin.
Co zrobić z brakującymi wskaźnikami?

Dziękuję za odpowiedź,

Pozdrawiam
screenshot scrab.png
screenshot scrab.png (671.4 KiB) Przejrzano 2828 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: Tomek »

Nie no, bazowanie dzisiaj na tych spółkach, które dodane były do modelu na początku 2023 roku jest w ogóle bez sensu, bo bazę tych spółek trzeba regularnie aktualizować i uzupełniać. Ja polecam raz na kwartał, bo wtedy pojawiają się nowe dane finansowe i część spółek powinna wylecieć, a część dołączyć do takiej bazy. Po tym ostatnim roku wiele spółek chińskich by wyleciało z automatu, ale te, które by zostały (a których nie chcesz), to można po prostu wyrzucić ręcznie tym małym iksem (krzyżykiem) widocznym przy ich tickerach.
rey
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2023, 11:38
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: rey »

Uruchomiłem screener jeszcze raz i wygląda to tak, lista jest już inna:
lista.png
lista.png (594.53 KiB) Przejrzano 2734 razy
Zrobiłem backtest i na dzień dzisiejszy lista transakcji wygląda tak
lista2.png
lista2.png (756.74 KiB) Przejrzano 2734 razy
I teraz moje pytanie, jeśli dzisiaj chcę zacząć kupić te spółki, to listę 25 spółek biorę ze screenera? (Bo w backteście nie ma 25 spółek, bo część jest na SELL)

I jeszcze jedno pytanie, Excel mi pokazuje ile mam czego kupić ale czy mam robić jakiś dollar cost averaging? Powiedzmy, że mam 50k - mam za tą całą sumę kupić dzisiaj spółki czy np. podzielić to na 5 x 10k $ i kupować co miesiąć?

Z góry dzięki!
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: Tomek »

Kurde, na pewno byliśmy na tych samych zajęciach Uniwersytetu? :) Przecież tam wszystko dokładnie omawialiśmy i pokazywałem, jak to robić w praktyce. Spróbuj w wolnej chwili wrócić do końcowych nagrań z kilku ostatnich zajęć, gdzie to wszystko robiliśmy krok po kroku razem z wyjaśnieniami, co i jak. Trudno mi tak na forum w formie tekstowej zerojedynkowo odpowiadać na pytania, które zawierają w sobie wielowątkowe zniuansowane aspekty.
rey
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2023, 11:38
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: rey »

Przepraszam za zamieszanie, oglądam nagrania raz jeszcze :)
Mam jeszcze pytanie, w Scoringu jedna z moich 25 top firm (Shoals Technologies Group Inc) okazuje się, że jest na giełdzie dopiero o 2021 dlatego nie ma dla niej danych z dłuższego okresu:
data missing 2.png
data missing 2.png (447.67 KiB) Przejrzano 2576 razy
Co zrobić w takiej sytuacji? Przeanalizować ją na podstawie analizy miękkiej i wtedy zadecydować czy dodać ją do portfela?
(Tzn wiem, że wszystkie spółki które zamierzamy kupić i tak powinniśmy jeszcze dogłębniej przeanalizować - ale tutaj jest dodatkowe ryzyko, że firma jest krótko na giełdzie - a istnieje od 1996)

Rozumiem, że jak brakuje 50% dla jakiegoś wskaźnika to Max.Score to nie jest np. 10 a tylko 5.

A może też być tak, że nie ma w ogóle danych i czy wtedy spółka dostaje 0 punktów?
no data.png
no data.png (56.49 KiB) Przejrzano 2579 razy
Tak czy inaczej, jak traktować te spółki dla których dane są niekompletne lub ich nie ma?

Dziękuje!
rey
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2023, 11:38
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: rey »

I jeszcze jedno pytanie odnośnie Monthly Value at Risk 5% 5Y Lookback dla spółki BayCurrentConsulting - to jest ta sama spółka tylko notowana na innych giełdach, więc dlaczego wartość VaR jest inna? (Wiem, że my i tak bierzemy średnią ale mimo wszystko nie rozumiem, czemu wartości są inne)

Dzięki!
var.png
var.png (595.57 KiB) Przejrzano 2567 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: Tomek »

VaR jest liczony na podstawie zachowania się kursu akcji, zobacz jak zachowywał się kurs tego penny stock, tam jest zerowa płynność:

Screenshot 2024-02-12 at 07.59.16.png
Screenshot 2024-02-12 at 07.59.16.png (174.17 KiB) Przejrzano 2547 razy

Co do poprzednich kwestii, to o wszystkim rozmawialiśmy w trakcie zajęć.
rey
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2023, 11:38
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: rey »

Dlaczego nazywasz tą spółkę "penny stock"? Czy BYCRF i 6532.T to nie jest to samo czyli BayCurrent Consulting Inc?
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: Tomek »

Skrót myślowy, formalnie to nie jest penny stock, bo kurs akcji wynosi powyżej 5$, ale ja mówię "penny stock" na każde dziadostwo z OTC, którym nie da się handlować z uwagi na zerową płynność. BYCRF ma średni dzienny obrót pod postacią oszałamiających 26 sztuk akcji o łącznej wartości... 559$.

https://www.tradingforaliving.pl/encyklopedia/adr/
https://www.tradingforaliving.pl/encykl ... ny-stocks/
https://www.tradingforaliving.pl/encykl ... ink-sheet/
https://www.tradingforaliving.pl/encyklopedia/otc/
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: Hubert »

rey pisze: 10 sty 2024, 15:39

I drugie pytanie, jak znaleźć spółki takie jak NVidia czy Synopsis, które są w początkowej fazie wzrostu? Wiem, że AI się ciągle rozwija niemniej jednak te spółki już bardzo wzrosły (mają co prawdą dalej wysoki upside czy price target ale mimo wszystko, raczej nie wzrosną już tyle co w ostatnich 1-2 latach).

Dziękuję za odpowiedź.
No tu już screener nie wystarczy :) Tutaj trzeba czytać i czytać i czytać i miec nadzieje ze nawet jak znajdziesz spółkę która juz po dokładnej analizie fundamentalne miękkiej , technicznej i Bóg wie jakiej będzie wykazywać ze to jest to , to jeszcze trzeba miec nadzieje ze zarząd dowiezie to co obiecuje . A jak wiemy czasami nawet mimo chęci to sie nie udaje . Tomek widzę że uczniowe ambitny :) Tak trzymać Panowie !
rey
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2023, 11:38
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: rey »

Tomek pisze: 13 lut 2024, 07:22 Skrót myślowy, formalnie to nie jest penny stock, bo kurs akcji wynosi powyżej 5$, ale ja mówię "penny stock" na każde dziadostwo z OTC, którym nie da się handlować z uwagi na zerową płynność. BYCRF ma średni dzienny obrót pod postacią oszałamiających 26 sztuk akcji o łącznej wartości... 559$.

https://www.tradingforaliving.pl/encyklopedia/adr/
https://www.tradingforaliving.pl/encykl ... ny-stocks/
https://www.tradingforaliving.pl/encykl ... ink-sheet/
https://www.tradingforaliving.pl/encyklopedia/otc/
Ok, dzięki za wyjaśnienie - czyli w tej sytuacji lepiej kupić 6532.T niż BYCRF z OTC, tak? Wolałem BYCRF bo nie muszę przeliczać kursu akcji z JPY
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: Tomek »

Nie kupuj BYCRF, bo możesz nie móc tego potem sprzedać przy tak niskiej płynności. Lepiej wymienić walutę i kupić akcje na giełdzie macierzystej.
rey
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2023, 11:38
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: rey »

Dzięki!
Mam jeszcze jedno pytanie. Wczoraj wrzuciłem do Excela 25 spółek ze scoringu (gdzie było 600 spółek, które trafiły tam ze screenera), dzisiaj otworzyłem na nowo tą samą listę scoringową w Scrabie a tam pojawiły się inne spółki w Top 25 (a dokładnie 6 nowych).
Jeśli już po 1 dniu jest taka różnica to co będzie za miesiąc kiedy mam robić rebalancing? (Zmieni się prawie cały portfel?)

Możliwe, że było to tłumaczone ale nie rozumiem/nie mogę znaleźć odpowiedzi - czy rebalancing robimy na podstawie tych Top 25 z przefiltrowanych już 600 (jak powyżej) czy co miesiąc włączamy Screener, filtrujemy po omawianych kryteriach, wrzucamy do Scoringu i wybieramy 25?)

PS. Proszę nie zwracać uwagi, że spółek na screenshocie jest 24 - to jest problem jak się kopiuje ze Scraba jeżeli się wcześniej jakieś spółki usunęło z listy, to on nie zmienia numeracji innych spółek (Jak spółka 7 została wyrzucona to na liście sa spółki 6 i 8 - swoją drogą można by to poprawić)
lista.png
lista.png (826.01 KiB) Przejrzano 2407 razy
Screenshot z dzisiaj 15.02:
account.png
account.png (594.64 KiB) Przejrzano 2407 razy
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: Tomek »

Zmienił się ranking tych spółek z ogona, bo one mają bardzo podobne wyniki scoringu (z zakresu 71-72%), więc tak naprawdę wystarczy mała zmiana jakiegoś parametru, np. cena spada i Upside rośnie (tak jak z 12-tego na 13-tego lutego) albo rynek mocno odbija (jak z 14-tego na 15-tego) i Upside lub P/S czy P/E spada, przez co spółka traci tego pół punktu procentowego w scoringu, a na jej miejsce na listę wskakuje inna.

To jest szum, nie ma sensu zwracać uwagi na to, jak spółki na scoringu rotują w międzyczasie, bo te różnice są minimalne. Rebalansuj ten portfel raz na miesiąc na podstawie tych firm, które masz w bazie modelu; a raz na kwartał (po serii wyników) uruchom screener jeszcze raz i uzupełnij bazę spółek.
rey
Gość niedzielny
Posty: 15
Rejestracja: 29 gru 2023, 11:38
Tu mieszkam: Wroclaw

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: rey »

Mam jeszcze jedno pytanie odnośnie P/E Forward - wydaje mi się, że nie był ten wskaźnik nie był omawiany podczas ostatniego UI, a w innych Twoich postach dosyć często się do niego odnosisz. Czy mógłbyś coś więcej o tym opowiedzieć? Rozumiem, że jest to obecna cena akcji podzielona przez estymowany przyszły EPS (czyli im większy mianownik, tym niższy P/E, im niższy P/E tym lepiej?)
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 566
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: ETF SP500 a Model na Scrabie

Post autor: Tomek »

Bo wcześniej żaden system nie pozwalał na tworzenie własnych wskaźników i na podstawianie do mianownika, np. prognozowanych EPS na dwa lata do przodu. Dopiero od niedawna taka możliwość jest, dlatego korzystamy z niej na obecnym Uniwersytecie po raz pierwszy.

No ale generalnie wszystko, co napisałeś, się zgadza.
ODPOWIEDZ