Odsetki od gotówki na koncie brokerskim a obowiązek podatkowy

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
brws
Gość niedzielny
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2023, 22:34
Tu mieszkam: Lublin

Odsetki od gotówki na koncie brokerskim a obowiązek podatkowy

Post autor: brws »

Cześć,
będę wdzięczny za podpowiedź odnośnie następującej kwestii - posiadam konto brokerskie w Lynx (zarządzanie i logowanie możliwe również przez interfejs IB - w Lynx nazywają tą bramkę logowania jako 'zarządzanie kontem'). Plan by nie zaprzątać sobie głowy podatkami i rozliczeniami był prosty czyli 'buy and hold' do emerytury jednego etf-a akumulacyjnego. Tak też robię dokupując kolejne jednostki w dogodnych momentach. Problem w tym, że kilka miesięcy temu na konto brokerskie przelałem stosunkowo większą kwotę w celu dokupienia wspomnianego etf-a. Niestety zanim przelew doszedł to okazja uciekła, dodatkowo zdążyłem już zamienić plny na usd (bezpośrednio pod Lynxem). Postanowiłem spokojnie przetrzymać kwotę licząc, że zaraz nadarzy się kolejna okazja. Trwało to kilka miesięcy. W dniu dzisiejszym wygenerowałem sobie raport pod IB i ku mojemu zdziwieniu okazało się, że Lynx (a raczej IB) dopisało mi odsetki w kwocie kilkuset złotych od tej trzymanej kilka miesięcy gotówki. Jednocześnie w raporcie widzę, że broker odprowadził podatek u źródła (withholding tax) w wysokości 20% od przyznanych odsetek. Czy w/w historia generuje obowiązek podatkowy wobec rodzimego US, konieczność rozliczenia podatkowego i uwzględnienia tego w PIT38 na tej samej zasadzie, jak gdybym otrzymał dywidendę lub zamykał poszczególne pozycje na koncie brokerskim? Jeśli tak, to czy np. USSoft miałby tutaj zastosowanie, czy jednak tego nie będzie w stanie ogarnąć (z tego co widzę rozlicza jedynie zamknięte pozycje i otrzymane dywidendy). Dodatkowo żeby było bardziej zagmatwanie w dniu dzisiejszym chcąc zalogować się przez w/w furtkę IB, broker obligatoryjnie tuż po zalogowaniu przedstawił mi formularz W8BEN do wypełnienia. Chwilę po wypełnieniu na skrzynkę inbox otrzymałem Ireland Interest Tax Form 8-3-6 również do obligatoryjnego wypełnienia (ciekawe, że chcą by oryginał po angielsku podbił i podpisał polski US - już to widzę). Czy wiąże się to w jakiś sposób z wyżej opisaną historią z odsetkami i pobranym podatkiem i czy oznacza, że póki nie odeślę im podpisanego przez US formularza 8-3-6 to nie można zastosować umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z Irlandią? Nie rozumiem też, co miałby pobrać polski US skoro broker uciął już 20% od przyznanych odsetek. Strasznie to zagmatwane.
Z góry dzięki za pomoc.
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 195
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Odsetki od gotówki na koncie brokerskim a obowiązek podatkowy

Post autor: winnie-the-pooh »

Jeśli na stałe mieszkasz w Polsce to masz nieograniczony obowiązek podatkowy. Więc masz obowiązek zadeklarować każdy przychód i dochód. Obowiązek ten jest modyfikowany podpisanymi umowami o unikaniu podw. opodatkowania i one mają pierwszeństwo (plus jest jakia ogólnoeuropejska norma - (dyrektywa?) na wypadek gdyby z jakimś krajem EU nie było takiej umowy).
Ja liczę sam, bez softu wspomagającego. Excel ogarnia temat (tak, wraz z przeliczaniem walut). Te formularze (amerykański W8BEN, Irlandzki 8-3-6, są pewnie inne i inne procedury, kiedyś była tutaj dyskusja o Szwecji - podatek da się odzyskać, ale trzeba samemu uruchomić procedurę w Szwecji) są pomocne, gdyż umożliwiają brokerowi zastosowanie umów o unikaniu podw. opodatkowania, tam gdzie prawo danego kraju umożliwia takie działanie w ten sposób. Bez nich musi potrącić podatek u żródła zgodnie przepisami krajów skąd jest przychód (np. US 30%). Nie jestem doradcą podatkowym i nie opieraj się wyłącznie na tym co piszę (porada doradcy kosztuje ok. 350 zł /h, więc czasem warto).
Moim zdaniem tak - powinieneś uwzględnić dochody z odsetek w PIT z dochodów kapitałowych. Moim zdaniem możesz od podatku naleznego w PL odliczyć podatek zapłacony za granicą, taki jaki on był (choć są tutaj także inne interpretacje, że tylko taki jaki wynika z umowy, choć w rzeczywistości potrącony został większy).
W deklaracji PIT skarbówka jest zainteresowana nie tylko pobraniem podatku, ale także samym faktem osiągnięcia przychodu zagranicą, więc nawet jak podatku nie będzie, zgodnie z prawem zeznać powinieneś.
ALe ponownie - najlepiej raz pogadać z doradcą i potem stosować.
brws
Gość niedzielny
Posty: 6
Rejestracja: 20 sty 2023, 22:34
Tu mieszkam: Lublin

Re: Odsetki od gotówki na koncie brokerskim a obowiązek podatkowy

Post autor: brws »

Dziękuję za odpowiedź. Dodatkowo zastanawiam się, czy ten formularz 8-3-6 dotyczy jedynie odsetek od depozytu z konta irlandzkiego, czy może coś się zmieniło i od tego roku np. sprzedając jednostki ETF-a mającego rezydenturę w Irlandii (np. (VWRA) bez dostarczenia tego formularza do brokera naliczą również od tej operacji podatek na 2 poziomie w wysokości 20% zamiast 0% ? Podobnie w przypadku spływających dywidend. Jak to jest?
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 195
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Odsetki od gotówki na koncie brokerskim a obowiązek podatkowy

Post autor: winnie-the-pooh »

Moim zdaniem taka deklaracja ma na celu objęcie Cię benefitami umowy o unikaniu podw. opod. Więc teraz zajrzyj do tej umowy i tam będą opisane zasady opodatkowania.
Zatem w kolejności:
- najpierw reguły z umowy
- potem dla spraw nieuregulowanych - polska ustawa o PIT.
ODPOWIEDZ