Uwaga na przelewy PLN z mbanku do Interactive Brokers

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
RiszardinioBigusDig
Forumowy wyga
Posty: 204
Rejestracja: 03 lis 2021, 20:57
Tu mieszkam: In the middle of nowhere

Uwaga na przelewy PLN z mbanku do Interactive Brokers

Post autor: RiszardinioBigusDig »

Chciałem przestrzec przed robieniem przelewu PLN z mbanku do Interactive Brokers. Nie jestem sam z tym problemem na twiterze jest Pan, który ma identyczną sytuację. Problem ponoć nie występuje gdy korzystamy z przelewu USD, EUR.

Przelew wykonałem około 2 tygodni temu i nie ma po nim śladu. To znaczy mbank twierdzi, że wysłał pieniądze, a Interactive twierdzi, że nie dostał pieniędzy. Dane do przelewu pokrywają się z wcześniejszymi przelewami, które wykonywałem do IB jak i z danymi, które oni podają do przelewu.

Złożyłem reklamację do mbanku na której rozpatrzenie mają kolejne dwa tygodnie.

Postaram się dać znać jak sprawa się zakończyła.
rebahas
Stały bywalec
Posty: 112
Rejestracja: 15 mar 2021, 13:59
Tu mieszkam: PL

Re: Uwaga na przelewy PLN z mbanku do Interactive Brokers

Post autor: rebahas »

Pamiętam kiedyś za czasów IB w UK to mieli normalnie polskie konto w Citibanku ale po migracji na Węgry wszystko się koncertowo spierdoliło na każdej linii ;)
RiszardinioBigusDig
Forumowy wyga
Posty: 204
Rejestracja: 03 lis 2021, 20:57
Tu mieszkam: In the middle of nowhere

Re: Uwaga na przelewy PLN z mbanku do Interactive Brokers

Post autor: RiszardinioBigusDig »

Niesamowite dostałem przelewy :)

Wczoraj złożyłem z konsultantem mbanku prawilną reklamację bo wcześniejsza, którą stworzyłem z systemem mbanku okazała się niewidoczna dla konsultanta. Jeżeli ktoś miał jakąś styczność z bazami danych lub programowanie może domyślać się w czym problem ;) Taka ciekawostka id stworzonej reklamacji miał bardzo niską numerację, a stworzony z konsultantem gdzieś tak z milion wyższą. Wpadki w bankowości mbanku o których dało się słyszeć na przestrzeni ostatniego roku nie są przypadkiem moi mili. System nie jest dopracowany. W dodatku sam odkryłem inny problem, ale po co go ujawniać jeśli działa on z korzyścią dla mnie ;)

Dzisiaj dostałem informację, że moja reklamacja jest przetwarzana i mbank przesłał komunikat swift do zagranicznego banku celem potwierdzenia płatności. Jeśli wina leżała po mojej stronie mam zostać obciążony kwotą ok. 50Euro.

Jakąś godzinę po otrzymaniu tej wiadomości stał się cud i przelew został zaksięgowany na koncie IB po 15 dniach od nadaniu przelewu.

Wczoraj wysłałem dodatkowy depozyt tym razem z konta EUR. Przelew dotarł chwilę po 15.

Jeżeli ktoś się zastanawia jak dokonać płatności na konto w IB sprawa jest prosta tylko przelew sepa w Euro dlatego, że dochodzi w ciągu 1 dnia i nie jest z tego powodu pobierana żadna opłata w przeciwieństwie do przelewu z konta PLN czy USD.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Uwaga na przelewy PLN z mbanku do Interactive Brokers

Post autor: iMisiek »

RiszardinioBigusDig pisze: 23 sie 2022, 17:08 Niesamowite dostałem przelewy :)

Wczoraj złożyłem z konsultantem mbanku prawilną reklamację bo wcześniejsza, którą stworzyłem z systemem mbanku okazała się niewidoczna dla konsultanta. Jeżeli ktoś miał jakąś styczność z bazami danych lub programowanie może domyślać się w czym problem ;) Taka ciekawostka id stworzonej reklamacji miał bardzo niską numerację, a stworzony z konsultantem gdzieś tak z milion wyższą. Wpadki w bankowości mbanku o których dało się słyszeć na przestrzeni ostatniego roku nie są przypadkiem moi mili. System nie jest dopracowany. W dodatku sam odkryłem inny problem, ale po co go ujawniać jeśli działa on z korzyścią dla mnie ;)

Dzisiaj dostałem informację, że moja reklamacja jest przetwarzana i mbank przesłał komunikat swift do zagranicznego banku celem potwierdzenia płatności. Jeśli wina leżała po mojej stronie mam zostać obciążony kwotą ok. 50Euro.

Jakąś godzinę po otrzymaniu tej wiadomości stał się cud i przelew został zaksięgowany na koncie IB po 15 dniach od nadaniu przelewu.

Wczoraj wysłałem dodatkowy depozyt tym razem z konta EUR. Przelew dotarł chwilę po 15.

Jeżeli ktoś się zastanawia jak dokonać płatności na konto w IB sprawa jest prosta tylko przelew sepa w Euro dlatego, że dochodzi w ciągu 1 dnia i nie jest z tego powodu pobierana żadna opłata w przeciwieństwie do przelewu z konta PLN czy USD.
Przelewy EUR to przelewy SEPA, a jak robisz za granice Polski przelew PLN lub USD to idzie SWIFT wiec sa koszty. To jest z TOiP mBanku
RiszardinioBigusDig
Forumowy wyga
Posty: 204
Rejestracja: 03 lis 2021, 20:57
Tu mieszkam: In the middle of nowhere

Re: Uwaga na przelewy PLN z mbanku do Interactive Brokers

Post autor: RiszardinioBigusDig »

iMisiek pisze: 23 sie 2022, 17:12 Przelewy EUR to przelewy SEPA, a jak robisz za granice Polski przelew PLN lub USD to idzie SWIFT wiec sa koszty. To jest z TOiP mBanku
Po tej przygodzie już o tym wiem.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Uwaga na przelewy PLN z mbanku do Interactive Brokers

Post autor: iMisiek »

RiszardinioBigusDig pisze: 23 sie 2022, 17:17
iMisiek pisze: 23 sie 2022, 17:12 Przelewy EUR to przelewy SEPA, a jak robisz za granice Polski przelew PLN lub USD to idzie SWIFT wiec sa koszty. To jest z TOiP mBanku
Po tej przygodzie już o tym wiem.
Ja tez nie do końca napisałem prawdę
Przelew SEPA można zrobić tylko w EUR i tylko do krajów EU + okolice w poniższym linku

https://en.wikipedia.org/wiki/Single_Euro_Payments_Area

Jeśli chcemy np przelać EUR do Serbii, Japonii, Kenii czy UAE to pójdzie już przez SWIFT. Generalnie SWIFT chyba mozna kazdej waluty uzyć
DonKichot
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 14 cze 2022, 21:48
Tu mieszkam: Poland

Re: Uwaga na przelewy PLN z mbanku do Interactive Brokers

Post autor: DonKichot »

Tych systemów jest sporo, ale każdy poza SWIFT jest ograniczony regionalnie i walutowo.

Co się tyczy SEPA, to jest to po prostu system Unii Europejskiej umożliwiający transfer wyłącznie waluty euro i wyłącznie w jej obrębie.
Nie da się tym przesyłać dolarów ani złotówek, a poza granice UE nie da się tym przesłać niczego.

W Polsce też mamy swój system - tj. Elixir (dawniej był SYBIR).
W stanach mają ACH, w Rosji SPFS, a Chiny CIPS.
ADAKO
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 16 mar 2021, 21:24
Tu mieszkam: Pl

Re: Uwaga na przelewy PLN z mbanku do Interactive Brokers

Post autor: ADAKO »

Dodam swoje trzy grosze z moimi nowymi doświadczeniami - przesyłam PLN, żeby zabezpieczać pozycje a nie zamieniać na USD albo EUR.

W tym "moim" Aion-ie przelew zarówno USD jak i PLN czy EUR są za darmo (nie płacą mi za reklamowanie tego banku).
ODPOWIEDZ