Degiro, a podatek

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
arczi1985
Posty: 2
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:28
Tu mieszkam: Sosnowiec

Degiro, a podatek

Post autor: arczi1985 »

Witam
W zeszłym roku zakupiłem kilka akcji za pośrednictwem Degiro. Akcje nadal trzymam i nie sprzedałem ich. na FRP mam też luzem trochę gotówki i wygląda że z tego mam jakiś zysk w wysokości 78gr ( w raporcie rocznym ). Poza transakcjami zakupu akcji nie robiłem tam nic ale w raporcie jest coś takiego :



Skąd ta pozycja sprzedaż papierów wartościowych i zysk w wysokości 40,18 zł? Tak jak piszę nic nie sprzedawałem.
Zatem teraz od której kwoty powinienem odprowadzić podatek? od kwoty 40,18 zł czy od kwoty z podsumowania raportu czyli 78gr??
Jedno mi przychodzi do głowy jeśli chodzi o tą sprzedaż... mianowicie jakoś w sierpniu był split akcji które kupiłem, wtedy broker automatycznie sprzedał posiadane przeze mnie akcje i kupił odpowiednio większą ich ilość. Czy to z tego wziął się ten zysk??
I jaki PIT muszę złożyć? PIT 38/ZG ??
jrk
Posty: 1
Rejestracja: 21 mar 2021, 13:13
Tu mieszkam: staszów

Re: Degiro, a podatek

Post autor: jrk »

w zeszłym roku miałem podobnie. ta kasa z czegoś wynika popatrz dobrze w zestawieniu.
arczi1985
Posty: 2
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:28
Tu mieszkam: Sosnowiec

Re: Degiro, a podatek

Post autor: arczi1985 »

Jak dobrze rozumiem wzięło się to ze sprzedaży jednostek FRP. Mam więc całe 78gr dochodu z tego tytułu.
Czy zatem przy takiej kwocie powinienem złożyć PIT?? jeśli tak to jaki?? załącznik ZG do PIT-38 ??
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Degiro, a podatek

Post autor: Sebo »

Na stronie Degiro masz info, że rynek pieniężny generuje stratę, więc oni Ci ta stratę rekompensują ze swoich pieniędzy. Jeśli w jakiś dziwny sposób masz zysk może przez kurs walutowy, bądź chwilowe wahania na rynku pieniężnym to masz drobny zyska. A to jak uwzględnić w podatkach to już inny temat i sam musisz zdecydować.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Degiro, a podatek

Post autor: Ostap_Bender »

Degiro na standardowym koncie moze wypozyczac nasze akcje do pokrycia shortow, moze w zamian za to splywaja do inwestorow jakies dodatkowe groszowe zyski?
Sebo
Stały bywalec
Posty: 127
Rejestracja: 17 maja 2021, 16:56
Tu mieszkam: Bangkok

Re: Degiro, a podatek

Post autor: Sebo »

To jest fundusz rynku pieniężnego masz zyski a czasem straty, jak są straty Degiro pokrywa z własnej kieszeni. Przeczytaj na stronie brokera.
ODPOWIEDZ