Akcje w spadku - sprzedać czy nie?

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
PanGrypa
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwie 2022, 19:43
Tu mieszkam: warszawa

Akcje w spadku - sprzedać czy nie?

Post autor: PanGrypa »

Dzień dobry,

Uprzedzam, że jestem totalnym laikiem w temacie tradingu i akcji - szukam specjalisty, który podpowie co w tej sytuacji najlepiej zrobić.

Jakiś czas temu, dostałem akcje w spadku po cioci. Akcje firmy z branży metalowej, całkiem dużej. Akcje aktualnie posiadają członkowie zarządu i może dwie osoby (w tym ja). Od momentu, kiedy akcje przeszły na mnie, prezes tej firmy wydzwania kilka razy w tygodniu, aby wymusić ich sprzedaż. Aktualnie wartość tych akcji to ok 20tyś zł. (ok 2100 akcji) - dostałem delikatnie wyższą ofertę + opłatę podatków, notariusza itp. Generalnie mocno im zależy na odkupieniu tych akcji. dzisiaj podczas rozmowy poinformował, że jeśli się nie zdecyduję, to oni i tak zrobią wszystko aby te akcje umorzyć.

Nie mam pojęcia co z tym zrobić.. Czy umorzenie akcji w takim wypadku jest mocno realne? jeśli tak to wtedy zostaję bez wynagrodzenia, czy też muszą mnie spłacić, ale już zgodnie z wartością akcji na rynku? Skoro mogą umorzyć to po co proponują więcej aby odkupić je raptem miesiąc wcześniej? (walne zgromadzenie mają za ok miesiąc). Istnieje taka możliwość, że te akcje za jakiś czas mogą być o wiele więcej warte i dlatego tak naciskają aby im je odsprzedać teraz? Bardzo proszę o pomoc w tym temacie kogoś kto zna się na takich sprawach. Nie chcę tego sprzedać na siłę za 20tyś jeśli za rok mogą być warte 20x tyle. Nie chcę też robić nikomu pod górkę, jeśli nie chcą rozegrać tego na moją niekorzyść.
Gdyby ktoś wolał kontakt telefoniczny lub zaproponować rozwiązanie zostawiam również telefon. 577 123 610.

Pozdrawiam
as69
Gość niedzielny
Posty: 14
Rejestracja: 29 kwie 2021, 22:28
Tu mieszkam: Polska

Re: Akcje w spadku - sprzedać czy nie?

Post autor: as69 »

PanGrypa pisze: 25 kwie 2022, 20:04 Akcje firmy z branży metalowej, całkiem dużej. Akcje aktualnie posiadają członkowie zarządu i może dwie osoby (w tym ja).


Całkiem duża firma. Akcje posiada raptem kilka osób...
PanGrypa
Posty: 2
Rejestracja: 25 kwie 2022, 19:43
Tu mieszkam: warszawa

Re: Akcje w spadku - sprzedać czy nie?

Post autor: PanGrypa »

To chyba nie ma w sumie większego znaczenia.. Ale dzięki za pomocny komentarz
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Akcje w spadku - sprzedać czy nie?

Post autor: Thorwald »

PanGrypa pisze: 25 kwie 2022, 20:04 Akcje firmy z branży metalowej, całkiem dużej.
Żeby wycenić posiadane przez Ciebie akcje trzeba by mieć bilans spółki. Możesz się zwrócić do spółki, by dali ci sprawozdanie roczne za 2020 i 2021r. Możesz zajrzeć do KRS https://ekrs.ms.gov.pl/
Jeżeli chcesz by Ci pomóc to przedstaw dane z KRS, bilans to wtedy można to jakoś wycenić.
CubaLibre
Gość niedzielny
Posty: 8
Rejestracja: 04 lut 2022, 21:00
Tu mieszkam: Gliwice

Re: Akcje w spadku - sprzedać czy nie?

Post autor: CubaLibre »

jeżeli sam Prezes do Ciebie wydzwania, to musi mu bardzo zależeć
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Akcje w spadku - sprzedać czy nie?

Post autor: winio »

Zawsze możesz zdewersyfikować inwestycję i sprzedać połowę udziałów :)
(to nie jest porada inwestycyjna)

Swoją drogą ciekawe czy reszta zarządu wie że prezes wydzwania? Można się ich spytać, a nuż się okaże że prezes chce akcje dla siebie?
Rozmowy telefoniczne z prezesem powinieneś sobie ponagrywać, takie groźby nie mogą być od tak sobie rzucane na wiatr.
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Akcje w spadku - sprzedać czy nie?

Post autor: Ostap_Bender »

To jest temat do dyskusji z jakims prawnikiem/radca prawnym.
Thorwald
Forumowy wyga
Posty: 170
Rejestracja: 15 mar 2021, 04:41
Tu mieszkam: Polska

Re: Akcje w spadku - sprzedać czy nie?

Post autor: Thorwald »

Pytanie jest jak rozumiem o wycenę akcji i radcy prawni nie są specjalistami od wycen akcji.
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Akcje w spadku - sprzedać czy nie?

Post autor: lenon »

Kiedyś miałem podobną sytuację powiązaną z delistingiem słowackiego Asseco. Po delistingu zamiast zapisu na koncie dostałem akcje imienne. Przez następne kilka miesięcy firma regularnie molestowała mnie listami o odkupienie tych akcji po cenie sporo wyższej niż ostatnia notowana, co konsekwentnie ignorowałem. Okazało się, że zaplanowali wypłacenie akcjonariuszom tłustej dywidendy z zysków zakumulowanych przez kilka poprzednich lat i nie chcieli, żeby ta kasa poszła do jakichś 'losowych inwestorów'.
Jak już kasa z dywidendy wpłynęła na konto, doszedłem do wniosku że kolejne dywidendy będą już 'normalne', czyli z bieżących rocznych zysków, a ja zostaję z niepłynnym papierem, którego raczej nie sprzedam na OLX. Skorzystałem z oferty i sprzedałem te akcje do Asseco - co ciekawe nie chcieli skorygować pierwotnej oferty o wartość wypłaconej dywidendy - czysty zysk :)

Co jest też ciekawe, te akcje leżały na IKZE i zostały z niego odpisane niejako pomijając reguły zapisane w ustawie (kasa z dywidendy i ze sprzedaży akcji poszła na zwykłe konto).

Może w tym przypadku jest podobnie? Jak rozumiem te akcje nie są notowane na giełdzie? W jaki sposób je wycenisz? I jak i komu je ewentualnie sprzedasz jeśli nie zarządowi? Będzie na nie jakikolwiek kupiec w przyszłości?
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Akcje w spadku - sprzedać czy nie?

Post autor: Hubert »

Nie ma prawa umorzyć akcji to tak nie działa. W sumie jak nie jest to publiczna spółka to możesz trzymać te akcje jak długo chcesz . Negocjuj cenę i tyle a na dodatek jeździj na walne i zgłaszaj sprzeciw to każdej uchwały ( masz takie prawo i nic Cię to nie kosztuje a utrudnia im życie :)
ODPOWIEDZ