Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
PPP
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 04 mar 2022, 13:09
Tu mieszkam: Polska

Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: PPP »

Dzień dobry.

Próbowałem wyszukać odpowiedzi na pytanie, ale słowo "margin" jest ignorowane, bo występuje zbyt często.
W swojej książce Pan Tomasz opisuje zakupy na margin jako sposób na nie kupowanie dolarów, gdy są drogie. Jednak temat nie jest tam rozwinięty.
Czy jest gdzieś wątek, lub blog post opisujący ten mechanizm?
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: winnie-the-pooh »

Wpłacasz złotówki na rachunek, kupujesz akcje za USD. W efekcie masz ujemne saldo gotówkowe w USD (broker pożycza Ci USD na margin, którego Ci udziela, gdyż wpłaciłeś złotówki i je tam trzymasz jako zabezpieczenie) i leżą sobie nadal PLNy. Od salda ujemnego w USD płacisz odsetki wg stopy brokera do czasu zamiany PLN na USD i wyzerowania ujemnego salda USD.
PPP
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 04 mar 2022, 13:09
Tu mieszkam: Polska

Re: Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: PPP »

Dziękuję za odpowiedź.
Mam pytania uzupełniające, jeżeli mogę.

Powiedzmy, że wpłacam 100 tys. PLN, gdy dolar kosztuje 4PLN. Czy w takim przypadku mogę wziąć margin maks. 25 tys. USD? Czy mogę więcej, ale wtedy mamy do czynienia ze zjawiskiem dźwigni/kredytu?

Czy dobrze rozumiem, że taki manewr robimy w momencie kiedy spodziewamy się, że kurs dolara w dłuższym terminie będzie niżej o co najmniej cenę tych odsetek? I planujemy spłacić margin po lepszym dla nas kursie USD/PLN?

A co w sytuacji, gdy kurs dolara pójdzie do góry, dla przykładu do 5PLN. W takim momencie mamy margin wyższy niż zabezpieczenie. Czy broker natychmiast zamknie jakieś nasze pozycje? Czy będziemy mieli jakiś czas na dopłacenie PLN? Czy może po prostu w tym momencie zaczyna się efekt dźwigni/kredytu?
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: winnie-the-pooh »

Wymagania poziomu marginu zabezpieczającego obliczane są o ile wiem przed każdą transakcją (tzw. intial margin), oraz na zakończenie dnia (tzw. overnight margin). Z tego ten drugi jest zwykle bardziej restrykcyjny. To znaczy zatem, że poziom margina się zmienia wraz ze zmianami stanu rynku czy kursów walutowych lub samych wymagań brokera lub giełdy. A te potrafią być zaostrzane z dnia na dzień w sytuacji silnego wzrostu zmienności na rynku.
Jeśli poziom zabezpieczenia z jakichkolwiek przyczyn będzie zbyt mały broker może samodzielnie zadziałać i zamknąć pozycje wg swojego uznania.

O ile dobrze rozumiem, to w Twoim przykładzie będziesz mógł wydać co najmniej 25k USD (płacisz odsetki). Będziesz mógł zapewne wydać więcej, ale tutaj już wolę oddać głos lepszym ode mnie,
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: Tomek »

Tak jest, wszystko się zgadza. Bez użycia mechanizmu dźwigni będziesz mógł wydać 25k USD, ponieważ posiadasz 100% zabezpieczenia dla tej kwoty pod postacią leżących na rachunku 100 000 PLN. Natomiast tak, jak pisze winnie, w rzeczywistości będziesz mógł wydać o wiele więcej (niecałe 50k USD), ale to będzie oznaczało już wejście na margin, tj. skorzystanie z mechanizmu dźwigni, żeby dokonać zakupów lewarowanych.

Jeśli przy kursie 4.0 wykorzystasz 25k USD mając zabezpieczenie w wysokości 100 000 PLN, a kurs dolara pójdzie potem do góry, to nic się nie stanie. Nie musisz spłacać tego zobowiązania. Broker nie zacznie zamykać żadnych pozycji, ponieważ zabezpieczeniem zaciągniętej pożyczki są nie tylko złotówki, ale też akcje, które kupujesz za dolary. Dopiero jeśli dolar poszedłby do góry o około 50%, to dopiero wtedy zabezpieczenie 100 000 PLN przestanie wystarczać i trzeba będzie coś dopłacić do rachunku albo zamknąć jakieś pozycje.
paviko
Posty: 2
Rejestracja: 23 lis 2021, 08:37
Tu mieszkam: Polska

Re: Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: paviko »

Czy da się w IB lub LYNX otworzyć "prawdziwą" forex'ową pozycję sell EURPLN lub USDPLN i "zarabiać" na swapie? Czy jednak to zmienili i jedynie pobierają odsetki od ujemnego salda "EUR"/"USD" a za "PLN" już nie płacą?
PPP
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 04 mar 2022, 13:09
Tu mieszkam: Polska

Re: Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: PPP »

A czy operacja zakupu na margin za USD kiedy na koncie posiadam PLN jest możliwa, gdy jestem w IB na Węgrzech?
Teraz jest tak, że wpłacam PLN (takie mam base currency) i w momencie zakupu akcji otrzymuję akcje, a następnie automatycznie wykonywane jest zlecenie zakupu dolarów, aby pokryć kosz tego zakupu. Czy tak samo się nie stanie nawet jak będę posiadał konto Margin?
ADAKO
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 16 mar 2021, 21:24
Tu mieszkam: Pl

Re: Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: ADAKO »

PPP pisze: 11 wrz 2022, 23:55 A czy operacja zakupu na margin za USD kiedy na koncie posiadam PLN jest możliwa, gdy jestem w IB na Węgrzech?
Teraz jest tak, że wpłacam PLN (takie mam base currency) i w momencie zakupu akcji otrzymuję akcje, a następnie automatycznie wykonywane jest zlecenie zakupu dolarów, aby pokryć kosz tego zakupu. Czy tak samo się nie stanie nawet jak będę posiadał konto Margin?
Tak. Złotówki sobie "zabezpieczają" a akcje kupione za USD są na koncie pod spodem ze znakiem minus (debetu).
PPP
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 04 mar 2022, 13:09
Tu mieszkam: Polska

Re: Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: PPP »

Dzięki za odpowiedź. Ale czy możesz mi powiedzieć jak to się wyklikuje? Tak jak pisałem wyżej, w tej chwili nie mam na to wpływu, kiedy kupuję $. Nie mogę sobie kupić $ za PLN. To się zawsze odbywa automatycznie po tym jak już otrzymam akcje (do kilku minut później).
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: kuba »

A masz konto typu cash czy margin? Bo jeśli to pierwsze, to znaczy że broker nie pożyczy Ci nawet centa ;⁠)
Musisz w Client Portal zaaplikować o zmianę konta na margin, chyba trwa to min. jeden dzień

Tu jest jakaś instrukcja jak to zrobić https://guides.interactivebrokers.com/a ... nttype.htm
PPP
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 04 mar 2022, 13:09
Tu mieszkam: Polska

Re: Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: PPP »

Mam cash i wiem, że będę musiał to zmienić. Ale zanim to zrobię chciałem się upewnić, że ktoś już to przeszedł dla konta na Węgrzech.

Jedyny sposób w jaki jestem sobie to w stanie wyobrazić, że może to działać, to że nie będzie już żadnych automatycznych transakcji. Od tej pory zawsze jak będę kupował za walutę, której nie mam to będzie brało z margin.
Ale nie potrafię sobie wyobrazić jak potem taki margin zlikwidować.
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: kuba »

Będziesz miał USD na minusie.
Np. przelewasz 5000PLN, kupujesz za $1000, masz na koncie +5000pln oraz -$1000.
Żeby to 'zlikwidowac' to sprzedajesz ok. 4750PLN i kupujesz $1000. W efekcie masz 250pln, $0 i akcje za $1000
PPP
Gość niedzielny
Posty: 12
Rejestracja: 04 mar 2022, 13:09
Tu mieszkam: Polska

Re: Wysoki kurs dolara, zakupy z Margin

Post autor: PPP »

Dziękuję Kuba
ODPOWIEDZ