Podejście do opcji

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Podejście do opcji

Post autor: Marcin »

Witam

szybkie pytanko o to jak Wy działacie, czy macie jakiś schemat, czy na czuja w zależności od sytuacji? :)
a jeśli tak, to jak najczęściej Wam to wychodzi??

czy jak wystawiacie opcje, obojętnie czy Covered Calle, czy Put-y czy jakieś Iron Condory, czy Strangle czy jakiekolwiek inne strategie, to czy zamykacie te opcje przed czasem, a jeśli tak to z jakim zyskiem? na jakim poziomie? (30% 50% czy inne?) czy zostawiacie do wygaśnięcia i ewentualnie w ostatnich dniach, godzinach itd rolujecie je na inne terminy??

tak się zastanawiam czy są jakieś takie prawidłowości...no bo keszując zysk nawet 30-50% to jednak zysk jest księgowany już na koncie i można wystawić kolejne opcje, uwolnić margina itd...

Ciekawi mnie jak Wy podchodzicie do tego tematu i jak robicie??
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Podejście do opcji

Post autor: lenon »

Pytanko szybkie ale w ramach odpowiedzi można o tym pisać opasłe książki.

W ramach szybkiej odpowiedzi nie będę pomocny, bo mogę tylko napisać: To zależy....
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Podejście do opcji

Post autor: kuba »

To ja będę nieco bardziej pomocny ;)
Polecam przejrzeć materiały na blogu, filmiki od Tomka, stronę https://optionalpha.com/, kanał project finance na YouTube https://m.youtube.com/channel/UCYOHtOzMZGwXBLZX1Ltf78g
A jak będziesz czuł niedosyt to https://tastytrade.com to kopalnia wiedzy o opcjach i futures.

Ja ostatnio wystawiam głównie strangle na ETFy z delta 10-20 i 40-60 DTE i w razie czego roluje na następny miesiąc przesuwając nieco strike price. Tylko w moim przypadku to jest bardziej funny money, więc że bardzo nie przyjmuje się dużymi wahaniami portfela.
sebastianka
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2021, 11:58
Tu mieszkam: Kraków

Re: Podejście do opcji

Post autor: sebastianka »

Korzystałeś z optionalpha.com? Jak to się sprawdza? W czym Ci to pomaga w porównaniu z narzędziami dostępnymi na platformach?
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Podejście do opcji

Post autor: kuba »

Na optionalpha korzystałem kiedyś tylko z materiałów edukacyjnych, jakieś takie szkolenie można powiedzieć. Z innych narzędzi nie korzystam, więc nic konkretnego nie mogę powiedzieć
Marcin
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Podejście do opcji

Post autor: Marcin »

Super!!! dzięki kuba! :)
właśnie o coś takiego mi chodziło...kiedy zamykać CC, lub inne strategie i czy w ogóle... :)

ja wiem lenon, że wszystko to "zależy" ale pytanie było do Was, do Ciebie, jak Ty robisz, jak częściej itd... :)
ciekawi mnie to...

zastanawiam się po prostu czy jak wystawiasz opcje na 30-45 dni i po kilku dniach masz 20-30% zysku, czy to keszować czy czekasz dalej...czasami w następnych dniach przychodzi zwrot kursu akcji i nagle masz na minusie opcje itd...a te skeszowane 20-30% zysku to zawsze zysk na koncie w twardej walucie ;)

pamiętam co mówił Tomek, że zamyka strangle przy 50% zysku w mniej niż 50% czasu, chodzi o te parametry zysku przypadające na 1 dzień...i jak się zaburzą to przywracamy...i w sumie chyba to jest właściwa odpowiedź...

no ale Wy jak robicie??
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Podejście do opcji

Post autor: kuba »

Nie ma uniwersalnej zasady kiedy i co zamykać. Według backtestów przeprowadzanych przez tastytrade strangle powinno się zamykać przy 50% zysku lub bodajże 200% straty. Straddle natomiast już przy 25% zysku (nie pamiętam dokładnie jaki poziom straty podają, chyba 100-200%).
Co do innych strategii to musiałbyś poszukać.

Tylko to są takie ogólne wartości wyliczane najczęściej dla SPY w okresie kilku lat. Dużo zależy od Twojego doświadczenia i tolerancji na straty. Jeśli jeszcze nie bawiłeś się opcjami, to spróbuj znaleźć jakieś akcje, które chciałbyś kupić i wystaw PUTa na mniej więcej 45 dni poniżej aktualnej ceny i jeśli cena akcji spadnie, to kupisz akcje i możesz od razu wystawić covered CALL.

Niestety nie znam żadnej magicznej receptury, która działa zawsze i wszędzie ;)
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Podejście do opcji

Post autor: iMisiek »

Cześć
Tomek mówił na chyba ostatnim webinarze, ale to tez zależy od jakie opcje wystawiasz

Ja powiem tam na razie skupiłem się Naked Short Put. Tomek miał racje bo ostatnio jak przejechałem jak to sie mówi dupą nie nieheblowanej desce

Jak nie minęło 50% czasu a Ty masz 50 % to zamykasz. Ostatnio miałem 55% zysku a minęło może 10% czasu i chciałem mieć 60% zysku (jeszcze 5% więcej wiec to taka chciwość) o później okazało się, że z 55% zysku zrobiło się nawet -300%.
Miałem tez strzały ze po 1 dniu zysk był 6o% i wiec zamykam nie patrząc co będzie dalej. Ostatnio udało się na opcji z 9 DTE zrobić w 2 dni 95%.

Trzeba pilnować Buying Power

Jak to Tomek mówi - "to zależy", ale mogę powiedzieć trzeba częściej a małymi porcjami. Patrzyc na VIX, na IV, IVR/IVP

Moze Tomek cos doda od siebie
Marcin
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Podejście do opcji

Post autor: Marcin »

iMisiek - dzięki! też tak myślę właśnie, że chyba jednak warto zamykać wcześniej pozycje, które przyniosły już duży zysk (od każdego z osobna będzie zależało ile to jest duży zysk ;) ale niekoniecznie najlepszym wyjściem jest czekanie do końca, choć jak tych opcji masz dużo powystawianych to rolowanie, odkupywanie i wystawianie nowych, pożera sporo prowizji wbrew pozorom no i trzeba nieustannie to kontrolować... :)

no i może się tak zdarzyć, że wystawiłeś opcje, w krótkim czasie masz powiedzmy te 30-60% zysku zamykasz wystawiasz nowe opcje, przywracając delte albo początkowe parametry i nagle kurs zawraca i jesteś w plecy, a jakbyś nie ruszał tamtej opcji to kilka dni złych wymazałoby te kilka dobrych i byłbyś względnie na "0" a czas jednak leci, więc theta robiłaby swoje ;))

no i to taka rozkminka właśnie... ;)))
sebastianka
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2021, 11:58
Tu mieszkam: Kraków

Re: Podejście do opcji

Post autor: sebastianka »

Również polecam filmiki Tomka na youtube i artykuły na blogu, dopiero kilka tyg. temu zacząłem praktykę na opcjach według jego opisów, ale wydaje mi się, że warto.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Podejście do opcji

Post autor: iMisiek »

Marcin pisze: 14 paź 2021, 16:00 iMisiek - dzięki! też tak myślę właśnie, że chyba jednak warto zamykać wcześniej pozycje, które przyniosły już duży zysk (od każdego z osobna będzie zależało ile to jest duży zysk ;) ale niekoniecznie najlepszym wyjściem jest czekanie do końca, choć jak tych opcji masz dużo powystawianych to rolowanie, odkupywanie i wystawianie nowych, pożera sporo prowizji wbrew pozorom no i trzeba nieustannie to kontrolować... :)

no i może się tak zdarzyć, że wystawiłeś opcje, w krótkim czasie masz powiedzmy te 30-60% zysku zamykasz wystawiasz nowe opcje, przywracając delte albo początkowe parametry i nagle kurs zawraca i jesteś w plecy, a jakbyś nie ruszał tamtej opcji to kilka dni złych wymazałoby te kilka dobrych i byłbyś względnie na "0" a czas jednak leci, więc theta robiłaby swoje ;))

no i to taka rozkminka właśnie... ;)))
Jak zarobiłem 30-60% na opcji w krótkim okresie (np tak ja wczoraj zrobiłem sell PUT i dziś zamknąłem z 55% zyskiem) to nie zawsze wracam na ta sama pozycje (delte)
Marcin
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Podejście do opcji

Post autor: Marcin »

No tak, nie zawsze wrócisz na tą samą pozycję jak działasz na akcjach, choć ja np. dlatego działam cały czas np. na AAPL, że tam stosunkowo te premie z opcji są duże, beta rozsądna a i spółka stabilna, ale jak wystawiasz strangle na indeksie to co innego ;)
winnie-the-pooh
Forumowy wyga
Posty: 235
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:24
Tu mieszkam: Warszawa

Re: Podejście do opcji

Post autor: winnie-the-pooh »

Trochę filozoficznie napiszę. O ile akcje są dla mnie jakby liczbami naturalnymi, to opcje to co najmniej liczby zespolone.
Ich zastosowań jest taka masa, że można spędzić lata na ich odkrywaniu.
1) można za ich pomocą kupować i sprzedawać akcje z premią (short PUT/short CALL)
2) można za ich pomocą handlować ryzykiem (strachem), sprzedając je w czasie wysokiego IV i odkupując jak IV spadnie.
3) można za ich pomocą uzyskiwać zyski (i straty) z ruchów cen akcji (mając zabezpieczenie poprzez zdefiniowaną stratę) używając spreadów, np. na akcje, których cena nominalna jest duża (vide Amazon).
4) można z nich konstruować pozycje syntetyczne działające 1:1 tak jak akcje i uzyskać efekt dźwigni finansowej (zarówno symulacja LONG jak i SHORT)
5) można nimi zabezpieczać pozycje i całe portfele przed ryzykownymi wydarzeniami znanymi w czasie (long PUT na akcje lub całe indeksy)
6) można za pomocą pozycji risk reversal zabezpieczać planowane zakupy (vide wpis na blogu Tomka)
7) można wykorzystać dźwignię w czasie spodziewanych silnych wzrostów/spadków (long CALL/long PUT)

cuda, Panie, cuda !
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Podejście do opcji

Post autor: iMisiek »

Marcin pisze: 15 paź 2021, 11:16 No tak, nie zawsze wrócisz na tą samą pozycję jak działasz na akcjach, choć ja np. dlatego działam cały czas np. na AAPL, że tam stosunkowo te premie z opcji są duże, beta rozsądna a i spółka stabilna, ale jak wystawiasz strangle na indeksie to co innego ;)
Tak jak napisał powyżej Winnie-the-pooh możliwości jest wiele.
Ja powiem tak - raczej się uczę dopiero do do guru opcyjnego jeszcze przede mną długa droga. Jestem chyba na etapie w którym mogę powiedzieć ze wiem ilu jeszcze rzeczy nie wiem.

Strangle na indeksie - nie tego jeszcze nie próbowałem. Na razie naked sell put na spółki czasami do tego put'a dobieram call wiec wychodzi short strangle - to nie znaczy ze wszystko było bajkowo. Już raz przejechałem się. Wymiar kary był stosunkowo łagodny ale poczułem.
Staram się patrzeć na IV Rank versus IV Percentile Ciągle się uczę. Goście z TastyWorks maja nosa i powiem tak kilka strzałów od nich dało mi możliwość ze zgarnąłem ponad 50% premii w jeden dzień
marcel.galan7
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 17 wrz 2021, 22:12
Tu mieszkam: Gdańsk

Re: Podejście do opcji

Post autor: marcel.galan7 »

Rozumiem, że to wątek dla początkujących lub średnio zaawansowanych więc spróbuję się podłączyć.

Jeśli chodzi o zakup samych Call na dłuższy termin (perspektywa zarobku ok 3 miesiące), przeczytałem w wątku:
https://www.tradingforaliving.pl/co-to- ... pcje-call/

... że w ramach tego pomysłu warto kupować spółki które mają implied volatility do 25% i Delta powyżej 0,5 i kupować np na 6 miesięcy i odsprzedać po 3 kiedy jeszcze wartość wynikająca z time i implied volatility nie zredukowała się

To jaka jest dobra strategia w momencie gdy spółki mają ok 50% implied volatility?
Chmielo
Stały bywalec
Posty: 25
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:44
Tu mieszkam: Siedlce

Re: Podejście do opcji

Post autor: Chmielo »

Nie jestem specem od opcji ale IV 50 nic nam nie mówi, bo na KO to może być ogromna zmienność a na np.PTON to może być bardzo mało.Tą wartość należy porównać do HIstorical Volality.
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Podejście do opcji

Post autor: iMisiek »

marcel.galan7 pisze: 18 paź 2021, 18:26 Rozumiem, że to wątek dla początkujących lub średnio zaawansowanych więc spróbuję się podłączyć.

Jeśli chodzi o zakup samych Call na dłuższy termin (perspektywa zarobku ok 3 miesiące), przeczytałem w wątku:
https://www.tradingforaliving.pl/co-to- ... pcje-call/

... że w ramach tego pomysłu warto kupować spółki które mają implied volatility do 25% i Delta powyżej 0,5 i kupować np na 6 miesięcy i odsprzedać po 3 kiedy jeszcze wartość wynikająca z time i implied volatility nie zredukowała się

To jaka jest dobra strategia w momencie gdy spółki mają ok 50% implied volatility?
Ja nie czujesz sie jeszcze na siła dawac rady ale jesli chodzi o IV to tutaj sa dobre materialy

https://www.tastytrade.com/definitions/ ... ility-rank|

Tastyworks uzywaja IVR Implied Volatility Rank
IV rank is our favorite volatility measure at tastytrade. IV rank simply tells us whether implied volatility is high or low in a specific underlying based on the past year of IV data.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Podejście do opcji

Post autor: Marcin »

iMisiek pisze: 16 paź 2021, 08:47
Marcin pisze: 15 paź 2021, 11:16 No tak, nie zawsze wrócisz na tą samą pozycję jak działasz na akcjach, choć ja np. dlatego działam cały czas np. na AAPL, że tam stosunkowo te premie z opcji są duże, beta rozsądna a i spółka stabilna, ale jak wystawiasz strangle na indeksie to co innego ;)
Tak jak napisał powyżej Winnie-the-pooh możliwości jest wiele.
Ja powiem tak - raczej się uczę dopiero do do guru opcyjnego jeszcze przede mną długa droga. Jestem chyba na etapie w którym mogę powiedzieć ze wiem ilu jeszcze rzeczy nie wiem.

Strangle na indeksie - nie tego jeszcze nie próbowałem. Na razie naked sell put na spółki czasami do tego put'a dobieram call wiec wychodzi short strangle - to nie znaczy ze wszystko było bajkowo. Już raz przejechałem się. Wymiar kary był stosunkowo łagodny ale poczułem.
Staram się patrzeć na IV Rank versus IV Percentile Ciągle się uczę. Goście z TastyWorks maja nosa i powiem tak kilka strzałów od nich dało mi możliwość ze zgarnąłem ponad 50% premii w jeden dzień

Spoko, fakt, można z opcjami bardzo mocno poprawić swój portfel i jego wyniki, a najbardziej dla mnie odkrywcze było to, że na giełdzie można zarabiać cały czas, na różne sposoby a nie tylko kupić akcje i liczyć, że wzrosną... ;)) dzięki temu giełda stała się zrozumiała, poniekąd logiczna...ogólnie kawał dobrej roboty zrobił Tomek :) mega dużo się od niego nauczyłem i dalej się uczę i poszerzam wiedzę :)
sprawdzę ten IV rank co mówisz, bo raczej z tego nie korzystałem, patrzyłem historycznie na HV oraz na IV i określałem czy to jest aktualnie wysoki poziom czy niski... :)
Marcin
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Podejście do opcji

Post autor: Marcin »

marcel.galan7 pisze: 18 paź 2021, 18:26 Rozumiem, że to wątek dla początkujących lub średnio zaawansowanych więc spróbuję się podłączyć.

Jeśli chodzi o zakup samych Call na dłuższy termin (perspektywa zarobku ok 3 miesiące), przeczytałem w wątku:
https://www.tradingforaliving.pl/co-to- ... pcje-call/

... że w ramach tego pomysłu warto kupować spółki które mają implied volatility do 25% i Delta powyżej 0,5 i kupować np na 6 miesięcy i odsprzedać po 3 kiedy jeszcze wartość wynikająca z time i implied volatility nie zredukowała się

To jaka jest dobra strategia w momencie gdy spółki mają ok 50% implied volatility?


Hej
no generalnie z tym IV to faktycznie zależy od spółki dość indywidualnie, bo dla niektórych wysoki IV to dla innych nigdy nie widziany poziom, mówiąc inaczej każda spółka ma swój wysoki poziom IV i HV i tyle :)
ale jeśli chodzi o mnie, to póki co nie kupiłem żadnego lapsa, ogólnie nie kupuję opcji, chyba że do zakładania spreadów lub odkupowanie opcji przed czasem ;)
Marcin
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Podejście do opcji

Post autor: Marcin »

Chmielo pisze: 18 paź 2021, 21:01 Nie jestem specem od opcji ale IV 50 nic nam nie mówi, bo na KO to może być ogromna zmienność a na np.PTON to może być bardzo mało.Tą wartość należy porównać do HIstorical Volality.

dokładnie... :)
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Podejście do opcji

Post autor: iMisiek »

Marcin pisze: 19 paź 2021, 10:52
Chmielo pisze: 18 paź 2021, 21:01 Nie jestem specem od opcji ale IV 50 nic nam nie mówi, bo na KO to może być ogromna zmienność a na np.PTON to może być bardzo mało.Tą wartość należy porównać do HIstorical Volality.

dokładnie... :)
Dlatego lepiej używać IV Rank vs. IV Percentile

https://support.tastyworks.com/support/ ... percentile
Marcin
Stały bywalec
Posty: 81
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Podejście do opcji

Post autor: Marcin »

Tasty robi dobrą robotę :)
sprawdziłem to IV, faktycznie łatwo się odnaleźć patrząc na to, proste, łatwe i przyjemne :)
marcel.galan7
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 17 wrz 2021, 22:12
Tu mieszkam: Gdańsk

Re: Podejście do opcji

Post autor: marcel.galan7 »

Czy jest ktoś kto aktualnie uczy się intensywnie opcji (zaczął) i chciałby pogadać raz na tydzień na temat strategii i postępów w nauce?
Z nauki programowania wiem ze takie konsultacje są dobre i łatwiej się uczyć. Jeśli jest ktoś chetny do takiej kooperacji w nauce to proszę o wiadomość priv.
sebastianka
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 16 mar 2021, 11:58
Tu mieszkam: Kraków

Re: Podejście do opcji

Post autor: sebastianka »

Ja się uczę od 3 tyg. jeśli masz ochotę to możemy pogadać na discord. Zrobiłem taki prosty kanał https://discord.gg/yHWwuyGF , zapraszam wszystkich chętnych :)
marcel.galan7
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 17 wrz 2021, 22:12
Tu mieszkam: Gdańsk

Re: Podejście do opcji

Post autor: marcel.galan7 »

Dziś rozmawialiśmy z kolegą Sebastianem luźno o dalszej nauce opcji (zapraszam chętnych początkujących do dołączenia do rozmów za tydzień w sobotę o 10.00 - powyżej link).

Jedno z pytań było takie:

Jeśli zakładamy bull put spreada to jeśli przykładowo

Wystawiony Put jest z poziomem 15
Kupiony Pun jest z poziomem 12

To co się może wydarzyć jeśli kurs akcji osiągnie poziom 13 czyli pomiędzy jednym a drugim. Może zdarzyć się tak że pojawią się akcje na rachunku od kogoś kto nam je sprzedał po 15? Jak się zamyka całą taką transakcje? Jako cały spread czy osobno oba puty?
ODPOWIEDZ