Efektywność środków na koncie w IB

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

Witam

szybkie pytanie:

chciałbym zainwestować w IB nieco większe środki, powiedzmy 1-2 mln pln i założyłem sobie taktykę aby wystawiać opcje i zgarniać premie a następnie za te środki kupować spółki itd, przy czym te 1-2 mln miałoby leżeć na koncie jako takie zabezpieczenie dla brokera pod te wystawiane opcje, ale tak się zastanawiam czy nie dałoby się jakoś lepiej wykorzystać tych środków, niż tylko aby leżały, chciałbym też skorzystać z margina i tak się zastanawiam, co byście sugerowali?

jak najefektywniej wykorzystać te środki na tym koncie??

czy pozostawić je po prostu jako zabezpieczenie pod opcje, czy lepiej kupić za nie obligacje korpo lub akcje typu KO, czy inne dywidendowe spokojne, ale czy kupując coś, dalej mogę wystawiać opcje czy jednak, skoro nie mam wolnych środków to i opcji nie wystawię? a jeżeli wystawię to czy np. nie dużo dużo dużo mniej niż z gotówki? idzie jakoś to obliczyć? można gdzieś to podejrzeć?

co byś Ty zrobił? jak najlepiej wykorzystać te pieniądze?
Awatar użytkownika
iMisiek
Forumowy wyga
Posty: 245
Rejestracja: 14 mar 2021, 21:04
Tu mieszkam: PL

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: iMisiek »

Marcin pisze: 03 sie 2021, 17:18 Witam

szybkie pytanie:

chciałbym zainwestować w IB nieco większe środki, powiedzmy 1-2 mln pln i założyłem sobie taktykę aby wystawiać opcje i zgarniać premie a następnie za te środki kupować spółki itd, przy czym te 1-2 mln miałoby leżeć na koncie jako takie zabezpieczenie dla brokera pod te wystawiane opcje, ale tak się zastanawiam czy nie dałoby się jakoś lepiej wykorzystać tych środków, niż tylko aby leżały, chciałbym też skorzystać z margina i tak się zastanawiam, co byście sugerowali?

jak najefektywniej wykorzystać te środki na tym koncie??

czy pozostawić je po prostu jako zabezpieczenie pod opcje, czy lepiej kupić za nie obligacje korpo lub akcje typu KO, czy inne dywidendowe spokojne, ale czy kupując coś, dalej mogę wystawiać opcje czy jednak, skoro nie mam wolnych środków to i opcji nie wystawię? a jeżeli wystawię to czy np. nie dużo dużo dużo mniej niż z gotówki? idzie jakoś to obliczyć? można gdzieś to podejrzeć?

co byś Ty zrobił? jak najlepiej wykorzystać te pieniądze?
Nie wiem jak w IB ale w TastyWorks jak wystawiasz naked PUT to zmniejszany jest buying power wiec nie możesz za te pieniądze kupić coś innego
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: kuba »

No nie, to działa trochę inaczej, moim zdaniem dla każdego brokera jest podobnie, a może nawet tak samo ;) Posiadane akcje mogą stanowić zabezpieczenie pod wystawiane opcje.

Założymy, że masz $1000 na koncie margin, co oznacza że możesz kupić akcje za $2000 (broker pożyczy brakujący $1000 dając dźwignie 2:1).

I jeśli teraz kupisz akcje za $1000, to stan gotówki będzie zero, natomiast "używasz" tylko $500 buying power ze względu na dźwignie. Drugie $500 buying power możesz wykorzystać jako zabezpieczenie pod opcje.

Wracając do pierwotnego pytania - w zasadzie nie ma ograniczeń co możesz kupić, wszystko zależy od twojego doświadczenia w inwestowaniu, horyzontu czasowego, skłonności do ryzyka itp.
Ja wybrałbym jakiś ETF, który chciałbym mieć w swoim portfelu i zaczął od wystawienia PUTa poniżej ceny rynkowej, czyli próbowałbym go kupić taniej niż teraz. Jeśli się uda to super, bo i tak chciałem go mieć, a jak się nie uda to i tak zarobiłem trochę na wystawieniu opcji
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

Hej

dzięki za odpowiedzi :)

a ma znaczenie jakie instrumenty kupujesz w stosunku do zabezpieczenia? przykładowo wiadomo, że obligacje będą bardziej bezpieczne niż akcje, lub akcjo KO od akcji AAPL i jeśli za cały hajs kupie przykładowo obligi korpo, lub tak jak sugerujesz ETF-a np. SPY czy dalej mogę wystawiać opcje na przykład na akcje AAPL i jak nie mam gotówki i wystarczająco margina to IB sprzeda mi to co mam, żeby zrealizować PUT-y jak wejdą? ;)
nie wiem czy dobrze wyjaśniłem, może posłużę się przykładem:

hipotetycznie:
mam 10 000$ na koncie w gotówce, kupuję akcje KO/obligacje korpo etc. za 20 000$ czyli wykorzystałem całego dostępnego margina i teraz chce wystawiać PUT-y na akcje AAPL OTM, żeby tylko zgarniać premie, ale nie chce ich kupować...ale kiedyś może się zdarzyć, że wejdą mi te PUT-y (nic straconego, mam jedną z najlepszych firm na świecie) i teraz: czy mogę w ogóle zrobić to co napisałem, czy broker sprzeda mi posiadane przeze mnie akcje KO, żeby zrealizować PUT-y, i kupić akcje AAPL czy w ogóle będzie to niemożliwe aby wystawiać opcje, skoro nie mam kasy i wykorzystałem całego margina?

z góry dzięki za odpowiedź :)
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: kuba »

Marcin pisze: 04 sie 2021, 10:46 a ma znaczenie jakie instrumenty kupujesz w stosunku do zabezpieczenia?
Wydaje mi się, że przy zwykłym koncie margin broker zawsze blokuje 50% (możliwe, że przy bardzo zmiennych akcjach nawet więcej) wartości niezależnie czy to akcje czy obligacje. Dopiero jak masz konto typu portfolio margin (dostępne dla kont powyżej $150k albo i więcej), to wtedy chyba uwzględnia się zmienność instrumentu przy wyliczaniu potrzebnego zabezpieczenia.
Marcin pisze: 04 sie 2021, 10:46 mam 10 000$ na koncie w gotówce, kupuję akcje KO/obligacje korpo etc. za 20 000$ czyli wykorzystałem całego dostępnego margina i teraz chce wystawiać PUT-y na akcje AAPL OTM
Jeśli użyłeś całego dostępnego margina na zakup akcji cl/obligacji, to nie możesz już wystawić opcji.
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Hubert »

Przy opcjach musisz obserwować margin maintenance, najlepiej poćwicz trochę na platformie demo i wtedy będziesz widział jak zmienia się margin maintenance w stosunku do kolejnych wystawianych opcji. Broker Ci nic nie sprzeda dopóki nie dostaniesz margin call . Generalnie polecam pomału zapoznawać się z opcjami i budować portfel. W sensie najlepiej wpłać część i dopłacaj pomału do rachunku cobyś miał amunicję jak przyjdą ciężkie czasy :)
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

Hej

dzięki za odpowiedzi :)
to co sugerowalibyście zrobić, albo co Ty byś zrobił, gdybyś chciał wystawiać opcje OTM na AAPL, żeby zgarniać premie (nie chcemy kupować akcji) no i masz te powiedzmy hipotetycznie 10 000 $ na koncie gotówki...zostawiłbyś żeby leżała pod zabezpieczeniem dla opcji, czy jakoś byś ją wykorzystał...??

bo zakładam, że skoro wykorzystany margin do końca to już opcji nie wystawisz jak pisał kuba, no to co lepiej?

kupię za połowę akcje/obligacje to drugie 50% może pójść pod opcje na AAPL, (czyli przykładowo wystawię 1 opcje) ale jak całość gotówki będzie leżała na koncie to wystawię tych opcji 2x więcej (wystawię 2 opcje), więc zgarnę większą premię...z tymże wydaje mi się to nieefektywne, żeby kasa tylko leżała na koncie...

co sugerujecie?
lenon
Forumowy wyga
Posty: 152
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:31
Tu mieszkam: Polska

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: lenon »

Generalnie nie ma znaczenia, czy zabezpieczeniem margina będą akcje, obligacje czy cash. Większość pozwala na maksymalny lewar 2:1.

W sytuacji kiedy wykorzystałeś cały margin i za Twój cash+pożyczkę od brokera kupiłeś akcje/obligacje/opcje, broker upłynni część tych udziałów jeśli wartość tych udziałów spadnie (bo lewar wzrośnie powyżej 2:1, na co broker nie pozwala). Podobnie jeśli ktoś zrealizuje Twoje wystawione puty. W takiej sytuacji musisz kupić odpowiednią ilość akcji (dzieje się to automatycznie). W sytuacji gdy nie masz wystarczająco dużo margina na taką transakcję, broker również sprzeda Ci część udziałów tak, aby Twój lewar zredukował się spowrotem do 2:1.

Oczywiście to sytuacja teoretyczna, nie polecam wykorzystywania margina 'pod korek'. Jeśli już chcesz brać pożyczkę od brokera, dobrze by było, żebyś zastanowił się nad najgorszym prawdopodobnym scenariuszem (np spadek AAPL o 30%, realizacja wszystkich putów, wygaśnięcie wszystkich calli OTM itd) i wykorzystał tylko tyle margina, aby nie doszło do wymuszonego sprzedawania Twoich udziałów przez brokera (najczęściej po konkretnych spadkach notowań).
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Ostap_Bender »

Prawdziwi twardziele z Robinhooda podchodza do tematu w bardziej przebojowy sposob wykorzystujac bugi po stornie platformy :) -
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

dzięki lenon za info, podsumowując:

możesz obracać się jak chcesz i zabezpieczeniem może być wszystko w obrębie dostępnego lewara 2:1 czyli Twój cash idzie w dubla i tego przekroczyć się nie da i tak:

- cash jest najbezpieczniejszy bo nigdy nie przekroczysz lewara, ale z cashu nie ma żadnego dodatkowego hajsu...
- akcje mogły by spaść i wtedy dostaniesz margin calla, bo przekroczysz lewar,
- lepszym rozwiązaniem byłoby kupienie nawet obligacji korpo na 5% one będą bardzo zbliżone bezpieczeństwem do cashu (też nie przekroczysz lewara) a dodatkowo inkasujesz 5 punktów
- natomiast z akcji, większe ryzyko (bo jak spadną to margin call) ale jak wzrosną to i zwiększa Ci się pożyczka, którą możesz wziąć + ewentualnie dywidenda...

dobrze rozumuję? :)
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Hubert »

Ja zaczynałem od portfela 30 % cash 20 % obligacje 30 łatki USA 50 % akcje i te puty co miałem wystawione odpowiadały 50 % wartości pozostałych aktywów. Jest to bezpieczne i komfortowe rozwiązanie. Z czasem jak już będziesz czuł rynek to zaczniesz zmieniać te proporcje. Ale myśle że to jest dobre rozwiązanie na początek.
kuba
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 15 mar 2021, 11:33
Tu mieszkam: PL

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: kuba »

To ja miałem podobnie: 33% akcje globalne (VT), 33% obligacje długoterminowe USA (VGLT), reszta to gotówka
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

Dzięki kuba, dzięki Hubert :)
czaje, czaje...czyli jakaś większa część hajsu w gotówce pod zabezpieczenie opcji... :)
ja bym chyba poszedł w obligacje korpo, zawsze to ekstra 5% i robi się snowball z odsetek od kuponu i dywidend, oraz z wystawianych opcji ;)
a w moim przypadku, ja i tak dopłacam co miesiąc do konta więc margin callem się nie przemuje, poza tym pod korek też nie będę szalał...rozważania są hipotetyczne, chce zobaczyć jak działa ten mechanizm... :)
dzięki za Wasze opinie :)

po prostu teraz wiem, że możesz robić co chcesz ale w obrębie lewara 2:1 i tyle, oprócz oczywiście buying powera 4:1 ale to na jeden dzień, więc jak nakupuje obligiacji, to mnie wystawię opcji itd :)
Hubert
Stały bywalec
Posty: 94
Rejestracja: 20 mar 2021, 19:20
Tu mieszkam: Polska

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Hubert »

Obligacje corpo nie płacą 5 % chyba że z jakimś gównianym ratingiem, poza tym płynność i spread może Ci zjeść cały zysk z kuponu. Po drugie obligacje corpo są też zmienne więc mogą spaść i będziesz w dupie jak przyjdzie czas wykonania opcji a będziesz chciał kupić te akcje a nie rolować opcji. Ja nad tym myślałem swego czasu ale odpuściłem.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

ok, dzięki za info Hubert :)
masterinho
Gość niedzielny
Posty: 11
Rejestracja: 15 mar 2021, 16:49
Tu mieszkam: wwa

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: masterinho »

Co ja bym zrobił na Twoim miejscu? Na pewno nie byłbym zbyt chciwy, bo widzę, że chcesz jak najwięcej zarobić od razu, a to już sporo zwiększa ryzyko. Wiec może po prostu nie kombinuj, tylko wpłać na początek niewielką część np 50 - 100 000 i wystaw opcje zabezpieczone kasą, ale za takie puty może być mała premia, więc do rozważenia strategia? I nie korzystaj z margina, bo to jest skomplikowana sprawa i zmienna, więc możesz się przelewarować, zacznij na spokojnie, zobacz jak się będziesz czuł z tą strategią, może Ci nie będzie odpowiadała i zdecydujesz się wybrać inna. I na rynku nie ma rzeczy niemożliwych, szanse 8 % to też są szanse więc, to nie est tak, że to są pewne pieniądze, bo mogą PUTY wejść i zamiast zarobić stracisz. Najpierw przeanalizuj, czy chciałbyś mieć daną firmę na lata, bo możesz z nią zostać, chyba ze sprzedasz ze stratą.

Może bardziej Buy Write strategia by Ci odpowiadała? Możesz kupić np spółki dywidendowe i wystawiać calle i zgarniać dywidendę i premię za calle? Ja częściowo taką mam i jakoś dotychczas czuję się z tym dobrze")
ADAKO
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 16 mar 2021, 21:24
Tu mieszkam: Pl

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: ADAKO »

Marcin pisze: 04 sie 2021, 13:10 Dzięki kuba, dzięki Hubert :)
czaje, czaje...czyli jakaś większa część hajsu w gotówce pod zabezpieczenie opcji... :)
ja bym chyba poszedł w obligacje korpo, zawsze to ekstra 5% i robi się snowball z odsetek od kuponu i dywidend, oraz z wystawianych opcji ;)
a w moim przypadku, ja i tak dopłacam co miesiąc do konta więc margin callem się nie przemuje, poza tym pod korek też nie będę szalał...rozważania są hipotetyczne, chce zobaczyć jak działa ten mechanizm... :)
dzięki za Wasze opinie :)

po prostu teraz wiem, że możesz robić co chcesz ale w obrębie lewara 2:1 i tyle, oprócz oczywiście buying powera 4:1 ale to na jeden dzień, więc jak nakupuje obligiacji, to mnie wystawię opcji itd :)
Wydaje się, że dużo chcesz wystawić tych opcji, skoro mowa obyła o 1-2 mln i obawie o wejście w margin :).

Co do dźwigni, może być dużo większa. Nie wiem czy to dlatego, że większość (wszystkie) walory były kupowane na "automacie z opcji", czy ostatnie spadki na chińszczyźnie. Faktem jest, że obecnie mam margin 3.57:1, co nie jest oczywiście zdrowe, ale....
Kolejna sprawa to ten margin Call, który w najgorszym momencie ostatnich spadków dopadł mnie, nie był wcale taki straszny. Sprzedało mi dosłownie jakieś resztki (bałem się o wiele gorszego), przez co zwiekszyło się zabezpieczenie i zostało sporo "miejsca" na nowe. Po czym akcje dynamicznie odbiły z dołków (chociaż nadal jest całkiem niedaleko margina)

Generalnie margin zmienia się w zależności od tego, co jest zabezpieczeniem, każdy walor pozwala na inne zapożyczenie się (Maintenance). Nie wiem dokładnie jak z obligacjami rządowymi, dla akcji, w aplikacji Linx znalazłem informacje o tym, i tak konkretnie (chyba stąd to wynika):
"Margin Requrements": Initial; Maintenance
Intel - 16,46 % ; 14,96 %
EPD - 16,57 % ; 15,06
BABA -22,13 %; 20,12%
(Ale już w HK) 9988 - 31,25%-25%
MERC - 16,58; 15,07 %
REI.UN - 30 %; 30%
AAPL - 16,51%15,01%
700 (Tencet w HK) 31,25%-25%

Takie "śmieciowe"
już :
AMRN 100-111(short); 100 -101,65)short)
RESN 100 -110% (short); 100%
itd.
Zatem wszystko zależy od składu portfela, jakoś liczą ryzyko - pewnie płynność, rynek (ryzyko walutowe) itd. Wartości mogą się zmieniać.
Teoretycznie, zabezpieczając się samymi "akcjami stabilnymi", np. APPL, można by zrobić margin na 605:1 - 6,66:1.

Czyli dosyć sporo. Wliczając ryzyku załamania kursu, wydaje się to dużo i warto wykorzystywać taką możliwość ;) ?
Kwestia kolejna - zakup akcji to mniejszy margin (nawet takiego Aple o około 16%) na zakup opcji itd.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

Obejrzałem sobie jeszcze dziś video Pana Tomka odnośnie dźwigni, no i nasunęło mi się pytanie, bo Buying Power dotyczy 1 dnia, a na dłuższe okresy to lewar 2:1, ale Pan Tomek mówił, że dobrym rozwiązaniem jest za swój kesz + drugie tyle z lewara kupić obligi korpo, które będą zabezpieczeniem pod następne transakcje, np. kupno akcji, no i że chodzi o to aby initial margin nie zrównał się z net liqudation value, ok, to czaję, ale pytanko jest inne:

co się stanie jak wykorzystam lewar 4:1 czyli powiedzmy cały ten buying power, który jest dostępny na 1 dzień, a ja to przeciągnę na 2 lub 3 dni? ;)
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

no i jeszcze jedno pytanko, jak kupić obligi korpo, ale nie z rynku wtórnego tylko z pierwotnego, po 1000 $ po cenie nominalnej? ;)
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Tomek »

Nie dasz rady przeciągnąć tego na 2-3 dni, bo już pierwszego dnia na koniec sesji broker sam zamknie Ci część pozycji. No i jeśli chodzi o zabezpieczenie kolejnej pożyczki obligacjami, to nigdy nie będzie to jeden do jednego, bo broker zawsze zakłada jakieś dyskonto. To znaczy, jak masz jednego dolara gotówki własnej, to na tego dolara własnej gotówki faktycznie dostaniesz drugiego dolara pożyczki od brokera, ale...

Jeśli masz obligacje rządowe o wartości jednego dolara, to na to dostaniesz już tylko, powiedzmy 0.50$ pożyczki. A jeśli masz obligacje korpo jakiejś nędznej spółki o wartości jednego dolara, to na to broker da Ci pożyczkę pewnie w okolicach 0.25$. Im gorsza jakość zabezpieczenia, tym niższa pożyczka, którą możesz dostać. Te wartości mogą być inne, bo nie wiem jak to jest teraz, ale chodzi mi tylko o zasadę, że to nigdy nie będzie dolar pożyczki za dolara zabezpieczenia w papierach innych niż waluta.

Bez kapitału rzędu 500 000$ nie dasz rady kupić obligacji z rynku pierwotnego. Zostaje tylko rynek wtórny.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

Dobra Tomek kumam, rozumiem to wszystko, że kesz is the king i dolar za dolar w keszu, a kolejne zabezpieczenia to z dyskontem, to jest jak najbardziej logiczne :)
w video robiłeś taką akcje, że miałeś 1mln$ keszu, pożyczałeś euro (bo dobry %) zamieniałeś euro na dolary i w keszu miałeś 2mln$ (czyli lewar 2:1 osiągnięty) i powiedziałeś, że jakbyś za 2mln$ kupił teraz obligi korpo, to nie wyczyściłbyś się ze wszystkiego, tylko mógłbyś dalej kupować bo obligi byłyby zabezpieczeniem pod kolejne zakupy...w filmie mówiłeś dalej o CFD, ale to pomińmy, czyli rozumiem, że ta powyżej opisana sytuacja jest wykonalna i możesz przekroczyć lewar 2:1 pod warunkiem, że initial margin nie zrówna się z net liquidation value, oraz, że możliwość kolejnych zakupów będzie spadała wraz z jakością zabezpieczenia, bo liczy się to od najbardziej bezpiecznych aktywów, czyli pewnie w kolejności - kesz, obligacje rządowe, później korpo pewnie AAA, akcje itd, a na koniec pewnie jakieś derywaty, zgadza się? dobrze myślę?

popraw mnie proszę jeśli gdzieś się mylę :)
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Tomek »

Nie pamietam już, co ja tam mowilem, ale w filmikach na YT czy na webinarach ja często upraszczam różne rzeczy, żeby sama koncepcja była zrozumiała dla początkujących, wiec może powstało gdzies niedopowiedzenie z mojej strony.

Natomiast prawdą jest, ze używając roznych instrumentów pochodnych można przekroczyć efektywny lewar 2:1 overnight.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

Dzięki za info Tomek :)

sprawdziłem to osobiście na rachunku i o ile jako takiego lewara nie przekroczyłem, bo trzymam gotówkę na koncie, to wystawiłem kilka (naście) PUT-ów na SPY, z niską deltą, ale mimo wszystko jakby to weszło to przekroczyłoby to poziom gotówki na rachunku, mimo wszystko dalej buying power mam całkiem spory i nie przekroczyłem ani initial ani maintainance margin, dalej bufor mam na kilkadziesiąt tysięcy względem net liqudation value, PUT-y wystawiłem na 2 dni, więc przez noc przeszło normalnie, bez żadnych niespodzianek, ale z ciekawostek powiem, że otrzymałem maila od brokera, że przy takim graniu, będę musiał ponosić dodatkowe fee za ryzyko w wysokości 5,50 PLN dziennie ;)

spotkałeś się z taką sytuacją? :) czy ta opłata może wzrosnąć, jak będę tak dalej ryzykował?
co sugerujesz? wystawić BULL PUT-y? żeby zrobić hedge i uwolnić margina? czy lepiej nie wkurzać brokera i nie szarżować? ;)
mam kontrolę nad tym, wystawiam z niską deltą i na 2 dni, nie chce kupować, chce zgarniać premie i w razie gdyby rynek szedł w drugą stronę to odkupię te PUT-y z jakąś stratą, liczę się z tym jak najbardziej :)
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 559
Rejestracja: 13 mar 2021, 17:17
Tu mieszkam: Dubaj

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Tomek »

Ta opłata za ryzyko będzie wzrastała wraz ze wzrostem ekspozycji na coś, co może przynieść stratę overnight. Tutaj ryzykiem nie jest to, że rynek pójdzie w drugą stronę i będziesz musiał odkupić PUT-y ze stratą, tylko ryzykiem jest luka cenowa, która może powstać poza RTH, przez co nie zdążysz odkupić tych opcji.

Natomiast nie ma żadnego problemu, żebyś wystawił PUT-y, których ewentualne wykonanie może poskutkować tym, że wydasz więcej niż dwukrotność posiadanej gotówki. To jest norma. Ja miałem na myśli, że jeśli już faktycznie wydasz ponad 2x więcej niż masz, to broker zacznie zamykać pozycje przed końcem sesji.
Marcin
Stały bywalec
Posty: 82
Rejestracja: 17 lip 2021, 11:23
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Efektywność środków na koncie w IB

Post autor: Marcin »

Ok, czaję :)

a co w przypadku, kiedy wystawię PUT-y na ponad dwukrotność posiadanej gotówki i to wejdzie? ;) broker z automatu sprzeda mi część akcji aby dorównać do lewara 2:1 czy jak? ;)
ODPOWIEDZ