Global Equity Momentum (GEM)

Wątek dla każdego, kto chciałby założyć własny temat i opisywać prowadzony przez siebie portfel. Zakupy, sprzedaż, zmiany, rebalansowania, wyniki i strategia. To jest miejsce, żeby opisywać swoją strategię i swoje transakcje.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: winio »

Niestety, mój wątek zniknął w całości. Szkoda, bo Forum traktowałem jak chmurę, gdzie zapisywałem swoje przemyślenia związane z tematem.
Szczęście w nieszczęściu - pisząc pierwszego (głównego) posta, tego zawierającego najwięcej 'mięsa' posłużyłem się Wordem.
Plik przetrwał bezpiecznie na dysku, zatem robię reupload. W porównaniu do poprzedniego stanu brakuje - poza dyskusją z Forumowiczami - chronologii zajmowania przeze mnie pozycji, wyników za luty i tickerów dla inwestorów w euro. Z uwagi na awarię Forum nie będę opisywał tego ponownie (ok, mogę wstawić tickery w euro jak się komuś przydadzą, bo mam w Lynx w obserwowanych).


Prolog
Jak niektórzy może wiedzą, pojawiłem się na forum jako ‘nowy narybek’ w 2020 roku, gdy założyłem konto maklerskie w Lynx. Czytałem różne blogi, ale z polskojęzycznych ten podoba mi się najbardziej. Przeczytałem kilka książek (raczej konserwatywnych typu Graham/Buffet, jedną o zasadach działania giełdy na przykładzie GPW).
Ogólnie w 2020 roku udało mi się zrealizować ‘pierwszą zasadę Buffeta’ dotyczącą inwestowania na giełdzie, czyli… nie stracić pieniędzy. Żeby nie było za słodko, potwierdziłem też inną giełdową prawidłowość, mówiącą o tym, że 80% graczy radzi sobie gorzej niż indeks. Mój zysk (od maja) to kilka procent na plusie (indeks w tym czasie zyskał kilkanaście, niektóre nawet kilkadziesiąt.
Przy okazji udało mi się chyba lepiej poznać swój (giełdowy) charakter, bo wydaje mi się, że ‘aktywne’ granie na giełdzie to jednak nie dla mnie. Chociaż nie powiem, opcje przypadły mi do gustu (dzięki Tomek za artykuły!) Dodatkowo większość moich decyzji jest błędna, co potwierdza fakt, że kupując ETF na SP500 lub WIG20 zarobiłbym więcej poświęcając mniej czasu i mniej nerwów.
Bardzo możliwe, że gdyby stopy procentowe były powyżej inflacji to oszczędności trzymałbym po prostu na lokacie w banku i nigdy nie zajrzał na to forum. Ale nawet jak teraz podniosą to już zostanę.
W związku z wyżej wymienionym zacząłem szukać jakieś strategii długoterminowej. Nie musi być stricte pasywna, byle nie śledzić codziennie indeksów i nie być stale zalogowanym do Lynxa. Dodatkowo zdecydowałem, że w celu optymalizacji podatkowej (i uniknięcia upierdliwego rozliczania PITu oraz ewentualnego stresu związanego z kontaktem z US) będę inwestował w ramach IKE. W związku z tym wiążą się pewne ograniczenia (brak dostępu do amerykańskich ETF oraz brak dostępu do opcji). Założyłem sobie konto maklerskie IKE w DM BOŚu.
Do rzeczy.

Momentum i strategia GEM (jak się ktoś się niecierpliwi to można czytać odtąd)
O samym ‘zjawisku momentum’ pisał Tomek na blogu:
https://www.tradingforaliving.pl/momentum-trading/
Gary Antonacci poświęcił temu pół życia i kilka książek :-)
Oraz swojego bloga: https://dualmomentum.net/2020/10/27/bes ... -momentum/
Istnieje również ‘ETF Momentum’ (MTUM), który wyraźnie bije swój indeks (SP500).
Jak dla mnie jest to podejście dość kontrariańskie, ze względu na fakt, że kupujemy to, co… najbardziej drożało. Zatem przeciwieństwo ‘polowania na okazje’, ‘łapania noży’ i ‘gry pod odbicie’. Wydaje się (przynajmniej dla mnie) nieintuicyjne… co najbardziej mnie w tym przekonuje, bo w końcu 80% ludzi przegrywa z rynkiem - w tym również i ja.
Wszystko pięknie, ale jak już wspominałem interesuje mnie długoterminowa strategia, a ta raczej nie powinna opierać się na samych akcjach ze względu na dużą zmienność. Jak się okazuje, można zastosować parametr momentum również do decyzji kiedy w portfelu powinny znajdować się akcje, a kiedy obligacje - czyli nadaje się do rebalansowania portfela, który jak już wspomniałem ma nie być całkowicie pasywny.
To podejście nazywa się Global Equities Momentum i jest opisane w oryginale (wraz z szerokimi backtestami) na blogu Garego, który linkowałem powyżej. Wydaje mi się, że warto przeczytać również artykuł po polsku p. Jacka Lemparta: https://systemtrader.pl/prosta-dlugoter ... obligacji/

W skrócie, oryginalna strategia opiera się na dwóch krokach:
1) Sprawdzamy, czy za ostatni rok większą stopę zwrotu miał indeks SP500 czy tzw. stopa wolna od ryzyka (bony skarbowe USA – T-Bills). Jeśli bony skarbowe, to kończymy analizę w tym miejscu i kapitał lokujemy w obligacje (Gary sugeruje tu ETFy na szeroki rynek obligacji o średnim terminie zapadalności np. AGG (iShares Core U.S. Aggregate Bond ETF) lub BND (Vanguard Total Bond Market ETF). Logiczne – po co ryzykować, skoro obligacje płacą więcej niż akcje, a mają mniejsze ryzyko?
2) Jeśli większą stopę wykazał SP500, to znaczy, że należy kapitał lokować w akcje. W tym celu ponownie używamy momentum (stąd nazwa bloga Garego – dual momentum) i sprawdzamy, czy większą stopę zwrotu za ostatni rok miał indeks SP500 (czyli USA) czy może indeks ACWI ex-US (czyli cała reszta świata). Na tej podstawie albo inwestujemy w ETF na SP500 (IVV, VOO, SPY) albo w ETF ex-US czyli (VEU, VXUS, IXUS). To wszystko. Cała strategia w dwóch krokach. Portfel sprawdzamy (i ewentualnie balansujemy) raz w miesiącu.
Żeby ułatwić sobie zadanie można skorzystać ze strony https://stockcharts.com/freecharts/perf.php?BIL,VOO,VEU
albo wręcz gotowca: https://gem-strategy.xyz/

Oczywiście, istnieją liczne modyfikacje strategii,
ale tutaj może wzrastać ryzyko. Należy też pamiętać o tym, że backtesty Garego dotyczą oryginalnej, niemodyfikowanej GEM. Opiszę kilka z nich, ze względu na to, że planuję niektórych używać:
1) Oryginalny algorytm ‘wyboru’ aktywów (akcje/obligacje) oraz rynku (US/ex-US) pozostaje bez zmian, ale zamiast ‘zwykłego’ ETFa na US/ex-US kupujemy ETF – a jakże – momentum. Czyli zamiast SPY wybieramy MTUM, a zamiast VXUS kupujemy IMTM. Backtesty (niestety, nie tak rozbudowane jak u Garego) wskazują na większy zysk przy większej zmienności – coś za coś. Więcej szczegółów tutaj: https://stockviz.biz/2019/01/22/global- ... -momentum/
Zamierzam (w miarę możliwości dla inwestora z DM BOŚ o czym później) stosować tę modyfikację.
2) Jeśli algorytm wskaże na alokację kapitału w obligacje, zamiast kupować po prostu ETF typu AGG lub BND zawierający mieszankę różnych obligacji można posłużyć się znanym już algorytmem (tak, znowu momentum) i wybrać takie obligacje, które spisują się w danym czasie najlepiej. Ta modyfikacja opisana jest na stronie: https://systemtrader.pl/prosta-strategi ... obligacji/
Czy będę ją osobiście stosować? Chyba nie, zważywszy na fakt, że obligacje wg mojego rozumowania służą głównie do przeczekania ‘ciężkich czasów’. Brakuje też backtestów.
3) Minimalizacja tzw. timing luck. Nietrudno nie zauważyć, że w strategii zakładającej realokację aktywów raptem raz w miesiącu może zdarzyć się sytuacja, że nasz zysk (lub strata) będzie mocno zależała od tego, w którym dniu miesiąca modyfikujemy portfel. Osobiście bardzo nie lubię, gdy cokolwiek zależy od szczęścia – zdecydowanie wolę, gdy zależy od statystyki. Dość powiedzieć, że wg moich obliczeń różnica w zysku (niestety ze znakiem minus – tak bywa) strategii GEM w sytuacji marcowego krachu wynosiła – w zależności od tego, którego dnia miesiąca balansowaliśmy portfel – nawet 15%. Więcej o tym zjawisku można przeczytać tu: https://blog.thinknewfound.com/2018/01/ ... ming-luck/
Polecam też opracowanie Rebalance Timing Luck: The Dumb (Timing) Luck of Smart Beta (COREY HOFFSTEIN, NATHAN FABER AND STEVEN BRAUN 2020). Mam w .pdf ale nie wiem czy mogę legalnie wrzucić na Forum. Najprostszym rozwiązaniem jest tutaj podział portfela na równe części i używanie strategii GEM na każdej z nich niezależnie. Ja osobiście podzielę portfel na 4 części, w związku z czym co tydzień będę sprawdzał czy jest nowy sygnał do kupna. Takie podejście powoduje, że w okresach przejściowych część kapitału będzie w akcjach, a część w obligacjach.
4) Uwzględnienie innych aktywów niż tylko akcje/obligacje. W pracy Risk Premia Harvesting Through Dual Momentum (2012, akt. 2016) Gary Antonacci opisał rozszerzoną strategię również dla REITów i złota. Osobiście nie będę korzystał z tej modyfikacji, ale wyniki są interesujące. Tutaj również posiadam tę publikację w .pdf i chętnie udostępnię ją jeśli to zgodne z prawem.

Inwestowanie z PL (EU)
Jak każdy na Forum zapewne wie, nie mamy aktualnie ‘normalnego’ dostępu do amerykańskich ETFów. Nie wchodzę tu w politykę – nie mamy i już. Dostępne są europejskie odpowiedniki, ale nie zawsze, nie tak tanie i nie tak płynne. Opiszę różne kwestie dotyczące inwestowania z Polski w punktach.
1. Waluta. Tutaj wielkiego wyboru nie ma – euro lub dolar. Oferta ETFów podobna. Ja osobiście wybieram dolara, bo ma taką przyjemną właściwość, że umacnia się przy kryzysach, przez co stanowi naturalny hedge dla inwestora żyjącego w złotówkach. Moglibyśmy zapisać pół forum o psuciu pieniądza, upadku dolara itp. Ja osobiście wychodzę z założenia, że dolar ma pokrycie w wojsku i ropie (a euro nie) i prędzej rozpadnie się UE niż USA. Zresztą to tylko waluta w której rozlicza się ETF, aktywa zarządzane przez te fundusze są w różnych walutach, w zależności od tego, na jaki kraj mamy ekspozycję. Moim zdaniem wielkiej różnicy nie ma, zwłaszcza w długim terminie.
2. Podatki. Mają znaczenie jeśli ETF (lub firmy, na które ETF ma ekspozycję) płaci dywidendę. Ta kwestia została bardzo dobrze rozpisana tutaj: https://inwestomat.eu/jak-rozliczyc-podatek-z-etf/ (pod koniec artykułu). Wydaje się, że najlepiej wybierać ETFy z Irlandii. Możemy wybrać czy wolimy te akumulujące kapitał, czy te dystrybuujące go. Ja osobiście wybrałbym po prostu ten większy i bardziej płynny, a jeśli oba są podobne to akumulujący. Inwestując poza IKE bardziej opłaca się akumulujący, bo w przeciwnym razie dywidenda (np. z Exxona) będzie opodatkowana dwa razy – 15% wewnątrz ETF (bo jest z Irlandii, a nie USA) i drugi raz w Polsce - US naliczy 19%, bo podatek w USA płaci ETF a nie my, zatem nie ma tu zastosowania dopłata brakujących 4% jak przy posiadaniu ‘gołych’ akcji poza ETF.
3. Oczywiście można z PL w pewnych szczególnych przypadkach kupić ETFy z USA. Pierwsza możliwość to broker, który na to pozwala (Sogotrade, DIF, Exante – ale głowy nie dam, trzeba poszukać aktualnych informacji). Druga opcja to… opcje. Czyli kupujemy calla albo sprzedajemy puta. Niestety, nie zawsze jest to możliwe. Na niektóre ETFy nie ma opcji, na niektóre jest raptem kilka w roku, w większości są mało płynne i jeszcze handluje się paczkami po 100 sztuk (co przy cenie rzędu kilkuset dolarów za jednostkę bywa kłopotliwe). Korzystając z amerykańskich ETF nie płacimy podwójnego podatku za dywidendy od amerykańskich spółek (aczkolwiek przy IKE nie ma to znaczenia).
4. Dostępność. Lista dostępnych w Europie opcji jest tutaj: https://www.justetf.com
Nie wszystkie są oferowane w polskich domach maklerskich, aczkolwiek tutaj muszę pochwalić DM BOŚ. Jestem z nimi na bieżąco w kontakcie i na moją prośbę dodadzą ‘brakujące’ ETFy do swojej oferty – wysłałem prośbę dotyczącą sześciu papierów. Może to trochę potrwać, ale jak już wrzucą, to będzie kompletna baza do realizacji opisanej strategii.
5. ETFy ex-US. Największy problem przy realizacji strategii GEM w UE. Tutaj niestety nic nie da się zrobić. ETFów ex-US dostępnych dla inwestorów europejskich po prostu nie ma. Ani normalnych, ani momentum. Szukałem, pisałem – nie ma. DM BOŚ powiedział, że bez dokumentu KID nie mogą dopuścić do obrotu. Co gorsza rynek opcji (większość z forumowiczów ma dostęp do opcji) na te ETFy też jest bardzo mizerny. Jedynym rozwiązaniem jest tutaj samodzielne ‘poskładanie’ indeksu ACWI ex-US z dostępnych w Europie ETFów. Będą to (w odpowiednich proporcjach) ETFy: Europe, Emerging Markets, Pacific ex-Japan i Japan. Tutaj sprawa się komplikuje w przypadku mniejszych portfeli, zwłaszcza jak są dodatkowo podzielone na części, bo prowizje mogę być istotne. Można tu (to takie moje luźne przemyślenie) ewentualnie zastosować momentum (bo przecież co innego) i wybrać z tych czterech kategorii dwie najlepsze. Powinno to zapewnić wystarczająco szeroką (z punktu widzenia bezpieczeństwa kapitału) ekspozycję, ale backtestów nie robiłem. W zależności od wielkości portfela i prowizji każdy musi podjąć decyzję samodzielnie, przy okazji licząc na to, że pojawi się jakiś europejski instrument ex-US lub dopuszczone zostaną amerykańskie ETFy.

Kwestie techniczne, czyli konkretne europejskie ETFy.
Wybierałem te denominowane w dolarach. Starałem się wyselekcjonować te o największej płynności i najniższym koszcie zarządzania, akumulujące dywidendy. Listę tickerów przekazałem do DM BOŚ, przy czym jeszcze nie wszystkie są dodane do handlu. Sprawdzałem też z poziomu Lynx – wszystkie są dostępne bez ograniczeń dla inwestorów z Polski. Dodałem też kilka ‘bonusowych’ ETFów pod kątem ewentualnych indywidualnych modyfikacji strategii.

iShares Core S&P 500 UCITS ETF [CSPX] – USA (odpowiednik VOO)
iShares Edge MSCI USA Momentum Factor [IUMO] – momentum na USA (odpowiednik MTUM)
iShares US Aggregate Bond UCITS ETF [IUAA] – obligacje (odpowiednik AGG)
iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF [EIMI] – rynki rozwijające się
Xtrackers MSCI Europe UCITS ETF 1C [XMED] – Europa
iShares Core MSCI Pacific ex Japan UCITS ETF [CPXJ] – Azja/Pacyfik bez Japonii
iShares Core MSCI Japan IMI UCITS ETF [IJPA] – Japonia
iShares Edge MSCI World Momentum Factor UCITS ETF [IWMO] – ETF momentum na światowy rynek akcji (póki co ma wyniki i skład bardzo podobny do IUMO/MTUM, ale może się przydać jak USA zacznie sobie radzić gorzej a IMTM ciągle nie będzie dostępny w UE)

Mam nadzieję, że komuś przyda się ten przydługi post i cały temat. Jeśli ktoś ma coś ciekawego do dodania lub znalazł jakiś błąd – chętnie wysłucham.
Pozdrawiam i życzę (długoterminowych) zysków!
Awatar użytkownika
Q'bot
Forumowy wyga
Posty: 163
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:54

Re: strategia długoterminowa Globa Equity Momentum (GEM)

Post autor: Q'bot »

O, wróciłeś na stare graty ;P
Nie myślałeś, by przy okazji wrzucania update'ów prezentować wynik swojej strategii względem jakiegoś punktu odniesienia na wykresach?
Bo na wykresach z linków, chyba nie sumuje tego EMQQ? Ani srebra, w sumie nie pamiętam, w czym go tam kisiłeś.

Takie coś a'la portfolio's performance tracker.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: strategia długoterminowa Globa Equity Momentum (GEM)

Post autor: winio »

Tj. ja mam GEM w innym portfelu i na innym koncie (IKE, BOŚ). Zupełnie nie ma to nic wspólnego z tym, co opisuję w live.
Opisywałem w tym wątku właśnie co tam było, kiedy kupione i jaki dało zysk/stratę, ale wszystko padło, więc sobie to już daruję. Na koniec roku wspomnę ewentualnie o wynikach - zarówno wariantu bardziej ryzykownego , jak i konserwatywnego.
Stanis
Posty: 1
Rejestracja: 15 mar 2021, 10:57
Tu mieszkam: lodz

Re: strategia długoterminowa Globa Equity Momentum (GEM)

Post autor: Stanis »

Nie wiem jak sobie radzisz z przelicznikiem walut w BOŚ ale w mbanku sprawdzając kupno IUMO w $ przelicza ko kursie 3,93, a w danym momencie kurs jest jakieś 3,84zł za 1 $ to już tutaj na dzień dobry sporo się traci.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: winio »

Ja w BOŚ kupuję i sprzedaję w euro. Innymi słowy raz (na samym starcie) zmieniłem złotówki na euro (z uwagi na dostępność ETFów w tej walucie) Różnica względem kursu NBP wynosiła niecałe 1.5 grosza i portfel prowadzę już w tej walucie. Płacę standardowo 0,29% wartości transakcji, ale teraz chyba jest promocja i opłata spadła do 0,2% (czyli mniej więcej tyle co w Lynx). W ogóle wymiana waluty fajnie wygląda, bo się składa dyspozycje, a potem dzwoni telefon z BOŚu i ustalamy kurs wymiany :)
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: reuptake »

Bardzo polecam zarówno transzowanie portfela, jak i dywersyfikację na inne strategie TAA. Obserwowałem GEM i faktycznie była to strategia, która w 2020 potwornie oberwała jeśli była rebalansowana ostatniego dnia miesiąca (w przeciwieństwie do większości innych strategii, dla których to był świetny wybór). Problemem może być tylko fakt niedostępności odpowiednich funduszy.

Też miałem tu swój wątek i też poszedł do piachu, raczej go nie będę wznawiał, ale nadal inwestuję w portfel TAA (akurat nie mam w nim GEM).
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: winio »

Która ze strategii długoterminowych jest Twoim zdaniem lepsza od GEM (z backtestami minimum 30 lat, najchętniej 50)?
losmichal
Gość niedzielny
Posty: 10
Rejestracja: 02 kwie 2021, 13:36
Tu mieszkam: Polska

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: losmichal »

moim zdaniem strategia GEM w XXI wieku po prostu nie działa i nigdy nie zadziała.

swego czasu robiłem sporo tooli do backtestow rożnych strategii i jedyny wniosek jaki wyciągnąłem to to że wszystkie te strategie zwracają losowe dane.
Wyniki potrafiły się różnić o 180 stopni w zależności od tego czy robiłem rebalansing we wtorki czy w poniedziałki. Czy 10 dnia miesiąca czy 20.
Zero powtarzalności.

nie wiem czemu strasznie upierasz się na backtesty 30,50 lat?
czy 50 lat temu miałeś:
- stopy na poziomie 0.1%?
- interwencje FEDu na taką skale?
- inwestowanie pasywne ETF?
- możliwość handlu z kanapy przez roobinhoody etc
- tyle botów, automatyczny trading?

osobiście nie skupiałbym się na tym co działo kiedyś bo to nie ma sensu,
jak ktoś myśli o pasywnym inwestowaniu to polecam ustawić zlecenie stałe na kwotę X. Wrzucać w szeroki rynek i zapomnieć na 50 lat.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: winio »

Wszystko się zmienia, oprócz ludzi.
A to oni inwestują na giełdzie :)
jjtorpeda
Stały bywalec
Posty: 28
Rejestracja: 16 mar 2021, 23:07
Tu mieszkam: WWA

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: jjtorpeda »

no raczej się zmieniają, bo teraz roboty tradują, a one nie mają ludzkich emocji, choć pewnie potęgują ruchy ludzkie.

ogólnie, imo, wszystkie te strategie które mają pokonać buy and hold + DCA wyglądają fajnie na papierze, ale bardzo łatwo stracić głowę i próbować być mądrzejszym co najczęściej kończy się nieoptymalnie - wiem z doświadczenia. dlatego u mnie w pasywnej części portfela 100% akcji i comiesięczny DCA. a bondy, imo, tylko przeszkadzają - zarobić możesz praktycznie tylko jeśli znowu będzie krach i to tylko na USA 10+ years, inaczej to praktycznie tak jakbyś trzymał cash, nie mówiąc o bondach high yield które w zeszłym roku spadały jak akcje, a odrabiały straty znacznie wolniej.

jeśli plotę bzdury o bondach to chętnie się dowiem, ale tak wygląda moje skromne doświadczenie.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: winio »

To ludzie programują te roboty :)
Aktualnie faktycznie obligacje (krótko i średnioterminowe, bo o takich mówimy, to nie TLT) mogą przypominać cash.
Imho na rynku niedźwiedzia lepszy cash niż akcje.
agg.JPG
agg.JPG (78.74 KiB) Przejrzano 16332 razy
agg2.JPG
agg2.JPG (110.52 KiB) Przejrzano 16327 razy
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: reuptake »

winio pisze: 07 kwie 2021, 15:41 Która ze strategii długoterminowych jest Twoim zdaniem lepsza od GEM (z backtestami minimum 30 lat, najchętniej 50)?
To zależy od wielu rzeczy, głównie od tzw. funkcji obiektywnej (czyli ustalenia, co to znaczy "lepsza" strategia: dla jednego lepsza to taka, która ma największy zysk, dla innego taka, która ma najmniejszą zmienność itd itd).

Nie mam jakiegoś takiego faworyta, jednej strategii, w którą wpakowałbym wszystkie środki. Dlatego stosuję portfolio strategii, dobierając takie strategie, które są przynajmniej "niezłe" i w miarę nisko skorelowane ze sobą. Nawet jeśli w jakimś roku jedna ze strategii zawodzi, na ogół jakaś inna ma swój dobry czas.

Nie chcę tu reklamować AllocateSmartly.com ale bez tej strony bym sobie nie poradził. Mają tam dużo backtestów (kilkadziesiąt strategii), możliwość tworzenia portfolio strategii itd. Można też porównać jak zachowuje się strategia rebalansowana w inne dni miesiąca itd.
moim zdaniem strategia GEM w XXI wieku po prostu nie działa i nigdy nie zadziała.
Sorry, ale "zdanie" to można mieć na temat sztuki. XXI wiek mamy od 20 lat i wyniki GEM wyglądają mniej więcej tak:

2000 -5.20%
2001 8.40%
2002 10.20%
2003 19.80%
2004 19.00%
2005 13.30%
2006 25.80%
2007 10.00%
2008 -3.00%
2009 8.20%
2010 5.60%
2011 0.50%
2012 10.80%
2013 16.20%
2014 13.50%
2015 -7.00%
2016 6.50%
2017 18.70%
2018 -7.90%
2019 18.40%
2020 2.30%
2021 9.10%

Daleko jej więc od "niedziałania".
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: winio »

Dziękuję za polecenie strony, chętnie popatrzę. Skorzystam z subskrypcji 'free' - jakie trzy strategie polecasz najbardziej?
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: reuptake »

W opcji free to chyba w ogóle są dostępne 3 strategie? W moim portfolio są obecnie:

Accelerating Dual Momentum
Glenn's Quint Switching Filtered
Keuning's Generalized Protective Momentum
Kipnis' Defensive Adaptive Asset Allocation
Novell's SPY-COMP
Stoken's Active Combined Asset (ACA) - Monthly
Vigilant Asset Allocation - Aggressive
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: winio »

Dostępne są trzy, więc chciałem wybrać trzy (Twoim zdaniem) najlepsze i je porównać
reuptake
Stały bywalec
Posty: 58
Rejestracja: 06 kwie 2021, 11:27
Tu mieszkam: Jeszcze Polska

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: reuptake »

Ale chyba te trzy są z góry wybrane, nie możesz ich sobie dowolnie wybrać? Ja niestety nie wiem, które są dostępne za darmo.
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: winio »

Nie wiem, jeszcze nie zakładałem konta.
arti1977
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2021, 11:16
Tu mieszkam: Poznań

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: arti1977 »

Tak, w wersji free na AllocateSmartly są dostępne tylko z góry określone 3 strategie, na dzisiaj:
- Protective Asset Allocation - CPR
- Novell's SPY-COMP
- Stoken's Active Combined Asset (ACA)
arti1977
Posty: 2
Rejestracja: 22 kwie 2021, 11:16
Tu mieszkam: Poznań

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: arti1977 »

I jeszcze tylko dodam że korzystam od roku z Firstrade - obsługują Polaków i są dostępne wszystkie ETF-y amerykańskie, handel totalnie bez prowizji, sprawdzone :)

Jedyne co boli to przelew USD z konta w Polsce - np. z mBanku przelew $1000 to koszt $6,88 pobierany od razu plus $15 jakieś koszty beneficjenta po ok. dwóch tygodniach. Cieszy to, że cała kwota $1000 wpada na konto brokerskie, a nie pomniejszona jak np. w przypadku Interactive Brokers.

Testowałem też przelew z Firstrade do mBanku i doszedł na drugi dzień, co jest na plus, ale kosztuje to każdorazowo $35 po stronie Firstrade.

Dodatkowo trzeba samemu przeliczać waluty do rozliczenia podatku Belki bo raporty oferują tylko w dolarach :(
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: winio »

Jakby co to tutaj stabilnie - w klasycznym GEM nic się nie dzieje, strategia niezmiennie wskazuje na USA (SP500: VOO/CSPX).
Od stycznia-lutego (uśrednione wejście) zysk wynosi ok. 15%. Dodatkowo, z punktu widzenia polskiego inwestora jest jeszcze delikatny zysk na kursie USD/PLN. Największą zaletą jest jednak stabilność - wahania portfela są bardzo małe, dodatkowo łagodzone umacniającym się dolarem w razie spadków.

Jeśli chodzi o wariant bardziej ryzykowny (MTUM/QDVA zamiast VOO/CSPX) - tutaj zysk wynosi póki co ok. 10% (mniej niż dla klasycznego GEM), a wahania są dużo większe. W pewnym momencie portfel był kilkanaście procent na minusie (klasyczny ani razu, stabilnie i powoli do góry).
Co jest moim zdaniem warte odnotowania (i w sumie po to piszę ten post) to zmiana sentymentu jeśli chodzi o sektory, a co za tym idzie zmiana składu ETFa MTUM: na 5 największych spółek aż 3 są z branży bankowo-finansowej (JPM, BRK, BAC), a dodatkowo tylko jedna z Nasdaqa (oczywiście Tesla).

mtum.JPG
mtum.JPG (82.31 KiB) Przejrzano 15413 razy
Awatar użytkownika
Ostap_Bender
Forumowy wyga
Posty: 441
Rejestracja: 14 mar 2021, 22:50
Tu mieszkam: Brussels

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: Ostap_Bender »

Przez ostatnie pol roku bylo grane na gieldzie 'reopening/inflation play' co premiowalo branze finansowa ze wzgledu na szybsze niz planowano podwyzki stop a weic i szybszy powrot do duzych zyskow przez te podmioty.
Troche mnie zastanawia jak to mozliwe, ze ta strategia momentum nie przebija samego SPY (oczywiscie mowie o okresie jaki podales za ostatnie pol roku, a nie long term).
Moze lepiej byloby trzymac jakis ETF na caly NASDAQ? tutaj chyba najbardziej widac momentum trwajace od dobrej dekady.
CzyDe
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 14 mar 2021, 18:04
Tu mieszkam: Wrocław

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: CzyDe »

Ostap_Bender pisze: 12 sie 2021, 12:48 Troche mnie zastanawia jak to mozliwe, ze ta strategia momentum nie przebija samego SPY (oczywiscie mowie o okresie jaki podales za ostatnie pol roku, a nie long term).
Z MTUM jest ten "problem", że jest rebalansowany dwa razy do roku, w z góry określonych momentach, biorąc momentum z ostatnich 6 i 12 miesięcy.
Przy takim szybkim krachu i odbiciu (przynajmniej na części, bo to K-shaped recovery pewnie też miało znaczenie) jakie mieliśmy w 2020 moja hipoteza jest taka, że te swingi były zbyt krótkie by MTUM było w stanie je w pełni "złapać" (tzn spółka urosła przez ostatni rok/pół roku i rośnie dalej przez przynajmniej następne pół roku).
Z chęcią zobaczyłbym porównanie do strategii gdzie balansujemy gdy zostanie spełniony jakiś warunek, a nie sztywno w kalendarzu.
zywy
Gość niedzielny
Posty: 9
Rejestracja: 05 lut 2022, 23:31
Tu mieszkam: Kraków

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: zywy »

Fajny wątek, będą jakieś aktualizacje? :)
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: winio »

Wiesz, nie bardzo jest co aktualizować bo strategia się nie zmienia :)
Do tego póki co nie było żadnych ruchów od samego początku (portfele są w pełni obsadzone - ryzykowny w MTUM.US, klasyczny w CSPX.L).
Póki co klasyczny radzi sobie lepiej bo jest (na dzień dzisiejszy, czyli mimo ostatnich spadków) kilkanaście procent na plusie. Ryzykowny jest w okolicach zera. Dodatkowo na klasycznym są dużo mniejsze wahania, z ETFem na SP500 wszystko jest dużo bardziej płynne (MTUM to karuzela). Pomijam tu fakt dodatkowego 'zarobku' na kursach walut, bo złotówka osłabiła się od czasu, kiedy kupowałem.
Dam znać jak będą jakieś ruchy. Póki co sygnału sprzedaży jeszcze nie ma (chociaż niewiele brakuje).
Awatar użytkownika
winio
Forumowy wyga
Posty: 442
Rejestracja: 13 mar 2021, 20:56
Tu mieszkam: Szczęśliwice

Re: Global Equity Momentum (GEM)

Post autor: winio »

Pierwsza transza portfela (MTUM w wariancie ryzykownym i VOO w wariancie klasycznym) została zamieniona na obligacje (SHY).
(używam bardziej znanych nazw z USA, ale ze względu na ograniczenia handlowałem oczywiście europejskie odpowiedniki)
Na wariancie konserwatywnym zysk (względem zakupu) 3%, na wariancie ryzykownym strata 7%.
Nominalnie oba portfele są na plusie ze względu na kursy walut względem PLN. Konserwatywny +20% (dolar), ryzykowny +1% (euro).
ODPOWIEDZ