Jak wziąć kredyt i kupić nieruchomość w USA? Czy jesteśmy na z góry przegranej pozycji?
Bonanza na rynku nieruchomości w USA trwa w najlepsze, o czym ostatnio już pisałem. Czy można jednak na tym jakoś skorzystać? Czy Polacy mają w ogóle jakąkolwiek możliwość, aby kupić na kredyt nieruchomość w USA? Otóż mają, i to nawet kilka.
Kredytu hipotecznego w polskim banku nie dostaniesz
Na początku od razu można wykluczyć kredyt hipoteczny w polskim banku, bo żadna instytucja finansowa nie sfinansuje zakupu nieruchomości za granicą na raty, których zabezpieczeniem będzie hipoteka tej nieruchomości. Przede wszystkim bankowi trudno jest wycenić zabezpieczenie kredytu, bo pożyczkodawca nie zna specyfiki danego rynku, nie ma na miejscu swoich rzeczoznawców, którzy dom mogliby obejrzeć i tak dalej. Drugim problemem jest kłopot z przejęciem i sprzedażą zagranicznej nieruchomości w celu wyegzekwowania wierzytelności, gdyby klient zalegał ze spłatami rat. Tu problemem jest przede wszystkim fakt, że różne kraje mają odmienne przepisy w tej kwestii, zgodnie z którymi niekiedy wyrzucenie lokatora na bruk jest wręcz niemożliwe. Tak więc dla banku hipoteka za granicą to same problemy. Ale na szczęście istnieje inny sposób.
Pożyczka pod inną hipotekę? Czemu nie!
Zabezpieczeniem kredytu na zakup nieruchomości w USA może być zupełnie inna nieruchomość znajdująca się w Polsce, np. własne mieszkanie, dom rodziców itd. Taka pożyczka hipoteczna przyznawana jest mniej więcej na 70% wartości zabezpieczenia (które nie może być obciążone inną hipoteką). Oprocentowanie jest co prawda nieco wyższe niż przy zwykłym kredycie hipotecznym, ale w dalszym ciągu wynosi o wiele mniej niż przy kredycie konsumenckim przeznaczonym na dowolny cel. Tutaj znajduje się: przykładowy ranking pożyczek hipotecznych (w sierpniu 2016 oprocentowania wahają się od 5,58 do 7,30%)
Drugim, dużo łatwiejszym (i korzystniejszym finansowo) sposobem, jest uzyskanie kredytu pod hipotekę już w samych Stanach Zjednoczonych. Ta opcja przeznaczona jest jednak wyłącznie dla osób, które posiadają zieloną kartę albo pozwolenie na pracę w USA i bank lub firma hipoteczna jest w stanie zweryfikować ich historię zatrudnienia wraz z zarobkami na terenie USA. Takie osoby są wtedy traktowane na bardzo podobnych warunkach jak obywatele amerykańscy, co oznacza dostęp do kredytu hipotecznego za mniej niż 3,7% rocznie.
System podatkowy w USA jest jednak jeszcze bardziej zagmatwany niż w Polsce, więc nie ma gwarancji, że w każdym przypadku takie rozwiązanie będzie korzystniejsze niż zwykła krajowa pożyczka hipoteczna z zabezpieczeniem w Polsce.