Jak skutecznie zagrać na spadki akcji?

Jak skutecznie zagrać na spadki akcji?
Komentarze: 0
Skomentuj

Pełny zapis webinaru poświęconego dwóm różnym metodom zarabiania w sytuacji, gdy giełdy akcyjne spadają. Podczas spotkania omówiona została rola pozycji krótkich w portfelu, a także wyjaśniony praktyczny sposób ich otwierania oraz obsługi na platformie transakcyjnej. Dzięki temu gra na spadki staje się przystępniejsza i stanowi atrakcyjne rozwiązanie w zakresie zwiększania kapitału. Należy jednak pamiętać o ryzyku, jakim obarczone jest takie działanie.

Na czym polega gra na spadki?

Realizacja poszczególnych strategii giełdowych może przynieść bardzo duże zyski. Nie można jednak zapominać o stratach, które są nieodłącznym elementem tego typu transakcji. Jedną z popularnych metod jest tzw. gra na spadki. Kluczem w tym wypadku jest umiejętne wytypowanie okresów, w których obniża się wartość danych akcji. Pożycza się je od podmiotów będących w ich posiadaniu, a następnie sprzedaje na giełdzie. Przy poprawnym wyborze terminu realizacji takich działań możliwe jest odkupienie akcji po niższej cenie w wyniku wspomnianych spadków. Tym samym uzyskana różnica z odjęciem prowizji dla podmiotu pożyczającego stanowi czysty zysk, który nierzadko potrafi być bardzo wysoki.

Należy jednak pamiętać o okresach, w których wartość danej akcji wzrasta. Po ustalonym czasie konieczne jest dokonanie zwrotu. Jeśli spadki nie nastąpiły i termin działania został błędnie wytypowany, ponoszone są przez inwestora straty. Dlatego tak istotne jest bardzo umiejętne poruszanie się po rynku przy realizacji tego typu transakcji.

Prowadzenie spekulacji poprzez grę na spadki nie jest więc łatwe. Można wykorzystać w tym wypadku tzw. metodę klasyczną. Zakłada ona stosowanie krótkiej sprzedaży. Efektywniejszym sposobem okazuje się częściej użycie instrumentów pochodnych. Przez inwestorów wybierane są m.in. kontrakty terminowe oraz CFD. Oba rozwiązania niosą za sobą spore ryzyko, dlatego przed spekulowaniem dobrze jest zdecydować się na konsultacje ze specjalistą działającym w tym zakresie.

Czy gra na spadki może przynieść oczekiwane zyski?

Do wspomnianych technik zarabiania na obniżeniu wartości akcji zaliczyć można także szereg innych metod. To właśnie od ich wyboru najbardziej uzależnione są wyniki. Interesującą alternatywą są tzw. opcje. Jako instrument w grze na spadki są one podzielone na kilka wariantów, co umożliwia dopasowanie ich do konkretnej sytuacji na rynku. Trzeba jednak w tym wypadku zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to głównie opcji binarnych, przy których nierzadko dochodzi do oszustw na inwestorach.

Takiej sytuacji podczas gry na spadki można uniknąć, decydując się na merytoryczne wsparcie doświadczonego specjalisty zajmującego się taką formą zarabiania na akcjach. Należy pamiętać, że rozwiązanie to nie jest rekomendowane jako długofalowa metoda osiągania zysków. W praktyce jest to bowiem bardzo trudne, a nawet wręcz niemożliwe. Nadal jednak pozostaje to interesującym wyborem dla inwestorów, którym zależy na szybkim powiększeniu kapitału.

Jest przede wszystkim ciekawym urozmaiceniem dla klasycznych rozwiązań w zakresie gry na giełdzie. Dopasowanie odpowiedniej strategii na właściwy okres może przynieść spore zyski, co też stanowi atut spekulowania na spadkach. Brak konieczności fizycznego dysponowania konkretnymi aktywami dla wielu inwestorów stanowi atrakcyjną możliwość zarobku. Częściej jednak wybierane są gry na wzrosty, czyli pozycja długa.

W przypadku krótkiej należy też pamiętać o niektórych ograniczeniach, jakie wynikają ze specyfiki tego typu działań. Przede wszystkim są one możliwe wyłącznie w przypadku wspomnianych kontraktów CFD, czyli z użyciem instrumentu pochodnego odpowiedzialnego za śledzenie wahań wartości danego aktywa bazowego. Gra na spadki, mimo pozornej łatwości w jej realizacji metodą klasyczną, jest zatem dość skomplikowana. Ostateczny wybór co do prowadzenia tego typu spekulacji na giełdzie należy poprzedzić analizą swoich umiejętności, doświadczenia oraz możliwości, jakie może dać w konkretnym okresie pożyczanie, sprzedawanie i zwracanie akcji.


Poniżej nagranie webinaru z 13 sierpnia 2019 roku


Następny artykuł w kategorii Pozostałe
Po dłuższej przerwie wracam… z nowym projektem

Przeczytaj również

Wszystkie wpisy
Pozostałe
03.12.2024
Czy rynek naprawdę jest efektywny? Teoria akademicka kontra brutalna rzeczywistość
Czy rynek naprawdę jest efektywny? Teoria akademicka kontra brutalna rzeczywistość
Aktualności
28.08.2024
Skąd taka zmienność na giełdzie, czyli krótka historia o tym, jak japoński bank centralny zepsuł nam wakacje
Skąd taka zmienność na giełdzie, czyli krótka historia o tym, jak japoński bank centralny zepsuł nam wakacje