Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: dammad » 05 cze 2019, 15:09

Zaraz się działo ;) Na pierwszą reagowali pozytywnie, a potem leciutka obsuwa.
Załączniki
fed cuts.jpg

Hermetic
Stały bywalec
Posty: 382
Rejestracja: 20 cze 2018, 19:19

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hermetic » 10 cze 2019, 18:11

Tak się ostatnio zastanawiałem, czy w cyklach ekonomicznych, do których wielką wagę również przykładał m.in. Greg, ktoś uwzględnił lub zbadał wysoką skalę interwencji rządów i banków centralnych? Bo chyba przed 2008, aż na taką skalę nie było tego zjawiska?
I doszła na rynek nowa zmienna.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Live o wszystkim

Post autor: Plastic Tofu » 11 cze 2019, 03:06

Hermetic pisze:
10 cze 2019, 18:11
Tak się ostatnio zastanawiałem, czy w cyklach ekonomicznych, do których wielką wagę również przykładał m.in. Greg, ktoś uwzględnił lub zbadał wysoką skalę interwencji rządów i banków centralnych? Bo chyba przed 2008, aż na taką skalę nie było tego zjawiska?
I doszła na rynek nowa zmienna.

Oczywiście, że nie były na taką skalę z dwóch powodów. Rządy powoli uczą się ekonomii i nie popełniają tych samych błędów co powoduje coraz większe bańki wymagające mocniejszych interwencji. Po drugie federalni mają coraz większy wpływ na gospodarkę i dysponują coraz większą częścią tego tortu bezpośrednio w podatkach lub pośrednio przez firmy z kapitałem rządowym więc naturalnie mają coraz większy wpływ na cykle. Ponieważ żyjemy w demokracji zmuszającej nas niejako do ciągłych wyborów, które zależą w dużej mierze od gospodarki oraz polityków realizujących swoje partykularne i co ważne krótkoterminowe wizje świata decyzje polityczne mają kolosalny wpływ na gospodarkę a co za tym idzie cykle ekonomiczne.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 11 cze 2019, 23:36

Wczoraj i dzisiaj mieliśmy dwie niedźwiedzie formacje. Pierwsza to spadająca gwiazda, a druga formacja objęcia bessy. Dane z innych źródeł nie wskazują na zagrożenie. Dlatego spodziewałbym się w następnych dniach co najwyżej korekty. Na pewno trzeba się mieć na baczności w przyszłym tygodniu ze względu na spotkanie FEDu :)

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 13 cze 2019, 22:53

Widzę problemy. Od kilku dni wszystkie wzrosty są wyprzedawane. Twity Trumpa i Kudlowa nie powodują trwałych wzrostów. Niech was nie zmyli dzisiejsze wysokie zamknięcie zostało zrobione w ostatni 15 sekundach :)

Zarówno rynek walutowy jak i indeksy giełdowe czekają na środowe spotkanie FEDu. W dużej mierze gołębi FED został już wyceniony i oczekiwania odnośnie obniżki stóp procentowych w przyszłym miesiącu są duże. Teraz pytanie czy komunikat FEDu będzie wystarczający dla podtrzymania wzrostów, a nawet jeśli to ile czasu takie wzrosty potrwają. Przeszłość pokazuje, że obniżki stóp procentowych były odebrane pozytywnie jeszcze przez jakiś czas, ale później w związku z recesją następował rynek niedźwiedzia.

Sentyment względem złota jest na bardzo wysokim poziomie co w większości wypadków oznaczało spadki. Jeżeli FED zawiedzie oczekiwałbym korekty na złocie jak i umocnienia dolara jak i spadków na giełdzie.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 13 cze 2019, 23:28

Ja jestem zdziwiony, że nie było prawie żadnej reakcji na amerykańskiej giełdzie po informacjach o ataku na tankowce. Jedynie ropa podskoczyła, złoto troszkę w górę, a akcje w miejscu (OK, trochę nawet na plusie). Kompletnie inaczej niż w przypadku perypetii z Kimem i jego rakietami.
Poza tym, z czysto ludzkich powodów mam nadzieję, że do żadnej wojny nie dojdzie.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 14 cze 2019, 09:38

Wojna z Iranem planowana jest od przynajmniej 10 lat. Według tego samego planu przez, który mieliśmy wojnę w Iraku czy Syrii. Dla żadnej z tych wojen nie ma żadnego uzasadnienia poza interesem USA. O ile Stara Europa nie jest zainteresowana już w prowadzeniu wojen, które wymyśla USA to myślę, że Polska jako dobry sojusznik może uczestniczyć w tym cyrku.

Trump nie jest też zainteresowany wojną przed kolejną turą wyborów tak jak i wyskokiem ceny ropy naftowej, który zdewastuje rynki finansowe,
ale z takimi doradcami jak Botlon i Pompeo wszystko jest możliwe.

Rynki traktują incydenty związane z okolicami bliskiego wschodu jako możliwość podbicia ceny ropy naftowej i póki co nie dostrzegają większych konsekwencji. Jeśli chodzi o Kima to jest kompletnie nieobliczalny i przeprowadzał testy broni jądrowej co bardziej musiało wpływać na wyobraźnię inwestorów.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 17 cze 2019, 15:56

Wykupiłem jakiś czas temu opcje na mos, praktycznie tylko ze względu na działalność insajderów. Plus ewentualne osłabienie dolara.
mos.png

Część longów na złoto sprzedałem i zmieniłem na szorty.

Longi na miedź poprzez KGHM są w dalszym ciągu aktualne.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 17 cze 2019, 18:37

Ten Mosaic mignął mi dzisiaj, że dostał upgrade od Merrill Lynch. Upside wynosi teraz ponad 45%, więc spory potencjał jest. Wydaje mi się też, że cały ten brazylijski bajzel jest już u nich zdyskontowany w cenie, także teraz czas na jakieś pozytywne newsy o tej spółce :)

Marek
Stały bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 28 lis 2018, 19:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: Marek » 17 cze 2019, 21:34

To jeszcze z ciekawostek inwestycyjnych - BYND - teoretycznie spółka warta nie więcej niż 60-100 USD ale jest już w cenie 166 USD, wg Igora Dusaniwskiego być może niedługo zobaczymy tu short squeeze...

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: dammad » 18 cze 2019, 09:34

Lampka mruga na żółto~
Załączniki
fms2.jpg
cash.png

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 18 cze 2019, 09:58

dammad pisze:
18 cze 2019, 09:34
Lampka mruga na żółto~
W jakimś sensie? Ja tu tylko widzę, że skutecznie wystraszono ludzi za pomocą trade wars. Zwykle zwraca się uwagę jak ludzie mają mało cash, a dużo marginu :)

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: dammad » 18 cze 2019, 10:12

Może tak być, przekonamy się z czasem. Tymczasem Mario mówi o rate cut i kolejnych QE lub analogicznej formie stymulowania, bo tonieeeeeeeeeemy...

https://www.ecb.europa.eu/press/tvservi ... um.en.html

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 18 cze 2019, 11:36

No tak, Europa to inna para kaloszy. A w ogóle ECB ma coś jeszcze do obcinania? :D

BTW: Świetny artykuł pokazujący jak to, wbrew temu co może myśleć wiele ludzi, na świecie wcale nie rządzą politycy, ale pieniądze: https://wei.org.pl/article/jak-ue-przeg ... ska-wojne/

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: dammad » 18 cze 2019, 12:13

U Bmenów weszliśmy właśnie w polemikę z autorem, którego nawiasem mówiąc sobie cenię. Jakby ktoś był zainteresowany: https://www.bogaty.men/linkchat/#comment-22325

Częściowo Pan Tomasz ma rację, ale zdecydowanie nie zgadzam się z ostatnią tezą.

A co do EU zawsze coś można uciąć :P

ODPOWIEDZ