Tesla

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Tesla

Post autor: Plastic Tofu » 02 lip 2018, 18:42

eleste pisze:idzie człowiek mecz obejrzeć Tesla +6%, wraca -3%. Fantastyczna firma
Błyskawiczna weryfikacja weekendowego twitterka.
https://seekingalpha.com/article/418508 ... percent-q2

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Tesla

Post autor: eleste » 02 lip 2018, 19:17

Plastic Tofu pisze:
eleste pisze:idzie człowiek mecz obejrzeć Tesla +6%, wraca -3%. Fantastyczna firma
Błyskawiczna weryfikacja weekendowego twitterka.
https://seekingalpha.com/article/418508 ... percent-q2
A to nie jest tak, że Enron specjalnie przeciąga dostawy (sprzedaż) żeby mu 200k aut stuknęło w lipcu (3q) a nie czerwcu? (2q)
To 200k i dopłaty to chyba dotyczy aut sprzedanych, a nie wyprodukowanych?

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Tesla

Post autor: Plastic Tofu » 02 lip 2018, 20:26

To też jest ważne. Na twitterze gdzieś chodził list o 2,5K$ dopłaty oraz 7,5K$ zwrotu podatkowego, który może byc niedostępny dla wielu kolejkowiczów.
Wygląda, że część ludzi rezygnuje z kolejki.
Zobaczymy.

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Tesla

Post autor: eleste » 02 lip 2018, 21:29

Jak dla mnie to wygląda tak, że jeżeli produkcja rozjeżdża się że sprzedaza, a artykuł który zalinkowales skupia się na słabej sprzedazy, to może to świadczyć właśnie o przesuwaniu dostaw na lipiec. Powodem może być właśnie 200k. Ale to trzeba sprawdzić po liczbach bo jeśli tak jest to za tydzień dwa Enron wypluje super newsy o sprzedaży i shorty mogą się przejechać. A w short tylko timing się przecież liczy

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Tesla

Post autor: Plastic Tofu » 02 lip 2018, 22:41

Może tak być, z tym, że Tesla ma 450K kolejkę chętnych na 3. Takie kolejki były tylko za Trabantami i maluchami :). Więc albo chcą jeszcze wykorzystać dopłaty, albo część tej produkcji namiotowej nie nadaje się do dostawy. Jeszcze rok temu bym tego nie napisał, ale dzisiaj Elon Houdini jest zdolny do wszystkiego. Zobaczymy co będzie z produkcją w 3Q i jak będzie wyglądać sprzedaż. Wydaje mi się, że gdyby nie narosło dookoła 3 tyle hypu to mogłoby lepiej być dla całej firmy i całej motoryzacji.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Tesla

Post autor: Plastic Tofu » 02 lip 2018, 23:19

https://www.bloomberg.com/news/articles ... ing-target

Po 7 dniach pracy potrzeba odpocząć? Nie łapię.

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Tesla

Post autor: eleste » 03 lip 2018, 09:40

Plastic Tofu pisze:https://www.bloomberg.com/news/articles ... ing-target

Po 7 dniach pracy potrzeba odpocząć? Nie łapię.
chyba nie ma co się na sile doszukiwać. roziwjaja moce produkcyjne i standardowo najpierw cisna żeby wyzylowac wynik, a potem robia przerwę na maintenance. akurat 4 jest swieto wiec idealny termin
jak to się ma potem do sredniej aut w miesiącu to inna sprawa

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Tesla

Post autor: Tomek » 03 lip 2018, 13:50

eleste pisze:Nie ma co się Tomek denerwować. Ja nie mam w planie przekonywać Cię, że się mylisz(nie jest to przecież mój interes) - raczej chodzi mi o to, że zakładam, że ja się mogę mylić i w takiej sytuacji w moim interesie jest czytać Twoją argumentację :)
Ja nie znam takiego stanu umysłu jak zdenerwowanie :)

Tutaj wszyscy bazujemy na tych samych danych, tylko inaczej je interpretujemy. Dla mnie np. numerem jeden jest korelacja kursu akcji z potężną dynamiką wzrostową przychodów. Czy ta korelacja jest uzasadniona czy nie – to nie ma znaczenia. Trzeba przyjąć do wiadomości, że od ośmiu lat ona jest i tyle. Jak rosną przychody, to rośnie kurs. Jak przychody zwalniają, to kurs od razu spada (będzie to dobrze widać na bardziej szczegółowej skali w krótszych interwałach).
TSLA_chart.png
No i bazując na tym fakcie, wydaje mi się po prostu, że absurdalnym pomysłem jest granie przeciwko firmie, która co dwa lata podwaja swoje przychody. Logika podpowiadałaby, że powinno się raczej grać przeciwko firmom, które co roku mają spadek przychodów? :)

Zwłaszcza, że w przypadku Tesli potencjał do dalszego zwiększania sprzedaży jest aż nadto widoczny?
chartoftheday_13435_tesla_vehicle_production_n.jpg
PS. Ja nie mówię, że Tesla to świetna spółka, która jest świetnie zarządzana i atrakcyjnie wyceniana, bo nie jest. Mówię tylko, że są tysiąc razy łatwiejsze sposoby na zarabianie pieniędzy niż szortowanie akcji Tesli, Amazona, Netfliksa czy innych firm ubóstwianych przez rynek, banki, analityków i zwykłych Kowalskich. Poza tym mam wrażenie, że sporo osób wcale nie obstawia przeciwko Tesli, tylko przeciwko Elonowi Muskowi, a to trochę tak jakby ktoś próbował grać przeciwko FED-owi, bo nie lubi Jeroma Powella.

PS. 2. Nie wiem co jeszcze mógłbym dodać w temacie Tesli, więc postaram się już tu w ogóle więcej nie wypowiadać, bo absorbuje to zbyt wiele czasu i kompletnie niczego nie wnosi :)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Tesla

Post autor: Tomek » 03 lip 2018, 16:47

Mam na myśli temat Tesli :) Dla mnie pieniądze zarobione/stracone na akcjach tej spółki mają dokładnie taką samą wartość jak pieniądze zarobione czy stracone na każdej innej mniej medialnej i mniej znanej firmie, więc szkoda czasu, żeby 90% uwagi poświęcać na klepanie jałowych postów na temat jednej Tesli. A zauważyłem, że sam wpadam w ten schemat, dlatego rakiem się z niego wycofuję :)

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Tesla

Post autor: Plastic Tofu » 03 lip 2018, 17:51

Tomek pisze:Mam na myśli temat Tesli :) Dla mnie pieniądze zarobione/stracone na akcjach tej spółki mają dokładnie taką samą wartość jak pieniądze zarobione czy stracone na każdej innej mniej medialnej i mniej znanej firmie, więc szkoda czasu, żeby 90% uwagi poświęcać na klepanie jałowych postów na temat jednej Tesli. A zauważyłem, że sam wpadam w ten schemat, dlatego rakiem się z niego wycofuję :)
Tesla to przerywnik, ot rozrywka. Nie sądzę, że ktokolwiek tutaj ma w tej spółce więcej niż 5% swojego portfela, poza tym ludzie słuchając Twoich rad o kupowaniu i trzymaniu i nie zaglądaniu częstym w celu spokoju ducha (zresztą bardzo dobre rady) muszą mieć w życiu jakiś excitement. To daje Tesla. Obserwujemy ją jak pająka w muszli klozetowej, który próbuje sie wydostać na wolność, ale nogi co chwilę mu się obsuwają. Może mu się uda, może nie, ale uczestniczymy czynnie w tworzeniu historii, a emocje, które temu towarzyszą są pozytywne tak dla rynku, dla zdrowia psychicznego podczas inwestowania oraz tego forum bo wygląda, że ono żyje ludzkimi reakcjami, a nie algorytmem skierowanym na więcej kasy (nie ma w tym nic złego). Także jako czytelnik tego forum uważam, że nie powinieneś spędzać 90% czasu na Tesli, ale 2% i od czasu do czasu coś tu wrzucić bez sugerowania nam, że właśnie przegrywamy swoje życie.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Tesla

Post autor: Plastic Tofu » 03 lip 2018, 18:11

Poza tym mam wrażenie, że sporo osób wcale nie obstawia przeciwko Tesli, tylko przeciwko Elonowi Muskowi, a to trochę tak jakby ktoś próbował grać przeciwko FED-owi, bo nie lubi Jeroma Powella.
Oczywiście masz rację, że większość obstawia przeciwko Elonowi, ale nie dlatego, że go nie lubi tylko dlatego, że liczy iż wykończy tę firmę poprzez swoją pychę. Tesla ogólnie to jest fajny samochód, nie mój styl, ale nadal fajny.

TMan
Posty: 52
Rejestracja: 18 lip 2017, 20:39

Re: Tesla

Post autor: TMan » 04 lip 2018, 09:04

Masz wiele racji tofu co do Muska. Im szybciej się go pozbędą tym lepiej dla tego przedsięwzięcia. Tam potrzeba menedzera a nie showmana i dyktatora. Taki juz jest w White House ;)

https://uk.reuters.com/article/us-tesla ... KKBN1JT0CQ
Chief Executive Elon Musk barked at engineers on the Fremont, California assembly line. Tesla Inc tapped workers from other departments to keep pumping out the Model 3 electric sedans, disrupting production of the Model S and X lines. And weekend shifts were mandatory.
Tesla built a new line in just two weeks in a huge tent outside the main factory, an unprecedented move in an industry that takes years to plan out its assembly lines, and said the tented production area accounted for 20 percent of the Model 3s produced last week.
Last week’s big push also brought a rewrite of the employee attendance policy. After mandatory weekend shifts were assigned, two workers said, Tesla rescinded a policy promising workers at least one week’s notice before weekend work.
Ktos zamawia Model 3 Tent Edition?

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Tesla

Post autor: Plastic Tofu » 05 lip 2018, 21:05

I dokładnie obaj reagują na te same bodźce. Obaj są łasi na komplementy i wokół musi panować ciągła euforia. Euforia wokól Muska opada, to dajmy im... ciężarówkę, pickupa, rakietę to podróży między miastami, tunel w Chicago, Hyperloop w Cali, jak nie wystarczy to NY do LA i tak dalej.
Gościa rozumiem, od początku jest traktowany jak geniusz zresztą były do tego powody, tak edukacja jak i PayPal dały podstawy do jego zachowania. I Tesla nie pomogła, gdyż początki nie tylko dały mu mnóstwo kapitału oraz klientów w ogarniętym zieloną gorączką świecie, ale poszła za tym legenda. Niemal religijne uwielbienie marki. I wtedy przyszła zmiana z niszowego kultu na podbój świata i tu zmienia się całkowicie obraz biznesu. Z salonów trzeba przenieść się pod strzechy. Biznes samochodowy będący starym i zaawansowanym, wymaga ogromnych nakładów pieniężnych i ma małe marże. Nikt nie staje na ulicy by popatrzeć jak pomyka nowa Corolla, czy Focus. Nie ma prestiżu, a zaczęła się codzienna orka. I to rodzi frustracje i próby powrotu do glorii, a emocje w biznesie to prosta droga do bankructwa. Nie żeby to była jakaś nowość w tym biznesie; Mercury, Saturn, Oldsmobile, Pontiac, Plymouth, Hummer, Saab, Eagle, Daewoo i ostatnio Scion. To tylko za mojej pamięci.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Tesla

Post autor: Rastignac » 05 lip 2018, 23:15

http://adventuresincapitalism.com/2018/ ... ler-twist/
Powinno się Wam spodobać. Chyba jescze nie widziałem porównania Muska do Hitlera :D. Osobiście lubię gościa za śmiałość, ale widzę, że powoli staje się publicznym inwestorskim wrogiem nr 1.

wujt
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 08 sty 2018, 15:31

Re: Tesla

Post autor: wujt » 14 lip 2018, 17:46

https://www.bloomberg.com/news/articles ... ears-study

Tesla wg bloomberga szybko zakończy hegemonię na rynku elektryków.

ODPOWIEDZ