Tesla

Inwestowanie na Wall Street w spółki Made in USA. Akcje, ETF-y i indeksy. Pomysły, sugestie i rekomendacje. Kanada i Australia też dają radę.
cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Tesla

Post autor: cannarek » 07 cze 2018, 00:42

witam serdecznie wszystkich i Ciebie Tomku, w szczególności - brawo za to co robisz! :)

Mój pierwszy post na tym forum jest jak widać w temacie Tesli, miałem, sprzedałem (niewiele zarobiłem) i teraz kupiłem z powrotem. Jestem generalnie graczem średnio i długoterminowym czyli bardzo mi odpowiada podejście Tomka na blogu. W inny jednak sposób podejmuję decyzję o samym momencie wejścia na rynek - opieram się właściwie wyłącznie na wolumenie, a konkretnie Volume Spread Analysis. Natomiast decyzje czysto spekulacyjne (krótkoterminowe) podejmuję tylko na podstawie VSA. Zaczynam też delikatnie na razie "badać" opcje bo to dla mnie coś zupełnie nowego w praktyce:)

Więc wracając do Tesli - moim zdaniem koniec marca/początek kwietnia to wolumen silnie popytowy, przetestowany w końcówce kwietnia i końcówce maja. Teraz raczej up, droga wolna do 345, następnie 360-370 - na tych poziomach wolumen będzie dla mnie kluczowy - będzie się decydować los kolejnych tygodni. A dni takie jak ostatni czyli świece wzrostowe z dużym spreadem i dużym wolumenem jeśli nie będą po nich następowały równie duże świece podażowe to oznacza siłę byków jak dla mnie.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Tesla

Post autor: sebo » 07 cze 2018, 09:47

Trzeba przyznać, że ten wzrost jest niesamowity, naprawdę koleś potrafi czarować.
W tym tempie to będą nowe rekordy.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Tesla

Post autor: Tomek » 07 cze 2018, 10:51

Cześć Cannarek, dzięki za miłe słowa :)

Bazowanie na wolumenie też wydaje się OK, tylko czy w przypadku dużych i płynnych spółek z amerykańskiej giełdy te różnice w wolumenie są aż tak widoczne, że można na tej podstawie wyciągać jakieś wnioski i prawidłowości? Pytam, bo sam nigdy nie używałem tego kryterium, więc to podejście jest mi obce.

PS. Nawet najwięksi mają problemy z wywiązywaniem się z obietnic i notują opóźnienia w produkcji. Tylko w tym przypadki nikt jakoś specjalnie nie robi z tego powodu wielkich afer jak w przypadku Tesli: https://spidersweb.pl/autoblog/pierwszy ... poznienie/

Interesujący jest też powód opóźnień: problem z podażą baterii litowo-jonowych, a w szczególności problem z dostępnością kobaltu. Dla mnie to świetna wiadomość, bo w portfelu ciągle największy pakiet zajmuje u mnie Cobalt27 :)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Tesla

Post autor: Rastignac » 07 cze 2018, 11:02

Nie rozumiem chęci poniektórych tutaj do shortowania Tesli. Chyba chodzi bardziej o to, żeby udowodnić wszystkim jak bardzo się mylą co do geniuszu Muska, niż żeby faktycznie zarobić. Rozumiem bycie sceptycznym, ale jest pełno innych spółek i indeksów, które nie są przedmiotem kultu inwestorów i popłyną pięknie w przypadku najmniejszych zawirowań na rynku. Ot, choćby taki indeks spółek biotechnologicznych XBI. Ciężko tam znaleźć spółkę, która nie ma ujemnych EPSów, a indeks znowu wyznacza nowe szczyty. Popatrzcie jak pięknie leciał w 2015:
Obrazek
(rozwinę wkrótce ten wątek w osobnym temacie)

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Tesla

Post autor: Greg » 07 cze 2018, 11:37

sebo pisze:Trzeba przyznać, że ten wzrost jest niesamowity, naprawdę koleś potrafi czarować.
W tym tempie to będą nowe rekordy.
Ano ... Wczoraj naobiecywał tyle, że ho ho ho... 4 modele w 2 lata i kilka nowych giga-factory... Teraz poczekamy gdzie się kurs zatrzyma, niech FED zacieśnia szybciej interest rates... Od wczoraj ponownie Tesla jest obiektem moich westchnień, ale patrze...
Nie rozumiem chęci poniektórych tutaj do shortowania Tesli.
Czemu? Giga straty, late-cycle, interest rates rosną, konkurencja wali drzwiami i oknami, jakość aut jest niczym Kia sprzed 10 lat?

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Tesla

Post autor: sebo » 07 cze 2018, 11:41

Greg pisze: Czemu? Giga straty, late-cycle, interest rates rosną, konkurencja wali drzwiami i oknami, jakość aut jest niczym Kia sprzed 10 lat?
No to gratulacje bo KIA 10 lat temu to był szok dla rynku, gigantyczny wzrost sprzedaży, dużo nowym modeli, ogromny skok jakości od kupienia KiA przez Hyundaia. Projektowanie w Niemczech.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Tesla

Post autor: Greg » 07 cze 2018, 11:46

Ale 10 lat temu to boom się w gospodarce zaczynał a nie kończył, więc KIA miała gdzie rozkwitać ;)

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Tesla

Post autor: sebo » 07 cze 2018, 11:51

KIA zbankrutowała.
Kia kupił Hyundai i zainwestował tylko znaczek zostawili.

czyli

Tesla/Kia zbankrutuje i ktoś bogaty kupi?

Nie znamy statystyki ale pewnie na shortowaniu Tesli popłyneła masa inwestorów i kasy. Gdzie jest ta kasa? W akcjach u tych co pożyczali akcje pod shorty?

eleste
Stały bywalec
Posty: 445
Rejestracja: 15 gru 2017, 10:50

Re: Tesla

Post autor: eleste » 07 cze 2018, 12:45

Hours After Musk Reassures Shareholders, Report Claims New Tesla Production Robots Are Not Operational
Literally just hours after Elon Musk got on stage at Tesla’s annual shareholder meeting, and reassured investors and the general public that he was confident the company could meet it’s 5,000 per week Model 3 production goal by the end of June, Business Insider released a report with a vastly different take.
https://www.zerohedge.com/news/2018-06- ... ion-robots

następni komentują:
Morgan Stanley still bearish on Tesla
(...)but Morgan Stanley thinks the stock move reflects more investor positioning (bearish) than truly incremental data on fundamentals.
oby tych złych newsów, raportów opinii ect było teraz jak najmniej. Niech ten short squeeze leci jak najwyżej

Montana Skeptic w kwietniu sugerował, że wyniki za 1q oraz 2q będą dramatyczne co w jakims stopniu będzie wynikało z roznego rodzaju przesuniec ect po to żeby "napompować" 3q i wtedy wyjść z tematem capital rise.
Analogicznie temat przesuwania deliveries z 2q na 3q po to żeby 200 tys aut i rozpoczęcie procesu "zanikania" ulgi podatkowej (7,5k) uderzył ich w 3q a nie 3 miesiące wcześniej.
Wiec obecny rajd w gore mógłby być ładnym miejscem pod ewentualne zagranie na "złe wyniki" za q2

cannarek
Stały bywalec
Posty: 158
Rejestracja: 06 cze 2018, 23:19

Re: Tesla

Post autor: cannarek » 07 cze 2018, 20:22

Tomek pisze:Cześć Cannarek, dzięki za miłe słowa :)

Bazowanie na wolumenie też wydaje się OK, tylko czy w przypadku dużych i płynnych spółek z amerykańskiej giełdy te różnice w wolumenie są aż tak widoczne, że można na tej podstawie wyciągać jakieś wnioski i prawidłowości? Pytam, bo sam nigdy nie używałem tego kryterium, więc to podejście jest mi obce.
Wiesz, no wydaje się, że jak najbardziej można. O dziwo właśnie bardziej na instrumentach o dużej płynności, bo to w sumie są proste zasady mechaniki rynku i zależności między popytem i podażą. Ja osobiście obecnie nie mam wiele wspólnego z dużymi spółkami z USA, jednak z ciekawości po przeczytaniu Twojego posta zerknąłem na wykres FB i wolumen w drugiej połowie marca 2018 od razu zwrócił moją uwagę, ostatni równie duży był w kwietniu/maju 2014

Problem z wolumenem jest obecnie w USA inny - sam wolumen jest trochę "nie rynkowy", to znaczy wolumen, który sztucznie pompuje kursy, pieniądz po koszcie zero (jak mówi Trader21:). Taki wolumen nie odzwierciedla praw rynku i wówczas zasady VSA są dużo trudniejsze do zastosowania. Jednak nawet w takich okolicznościach wolumenu nie da się ukryć więc dalej można na jego podstawie wyciągać dość logiczne i sensowne wnioski. Na przykład obstawiam w ciemno, że gdybyś przeanalizował sytuacje kiedy Twoja sigma zadziałała (lub nie) to na wykresie wcześniej znajdziesz odpowiednią sekwencję lub formację wolumenową, która sygnalizowała zajmowanie pozycji byków lub niedźwiedzi.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Tesla

Post autor: Greg » 07 cze 2018, 22:04

Obrazek

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Tesla

Post autor: Tomek » 07 cze 2018, 22:05

To chyba muszą być ci wszyscy short sellerzy :)

PS. Cannarek, zgłębię ten temat, bo mnie zaintrygowałeś.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Tesla

Post autor: Greg » 07 cze 2018, 22:08

Po wczorajszych bujdach i +10% pewno tak ... ;) Swoją drogą nie słuchałem tego, ale dyrdymały ponoć lepsze niż Earnings Call 2Q ...

Teraz bacznie się czaję jak to rynek odbierze, w teorii to i 330$ kurde można zobaczyć, ale Enron też miał takie +10% ... w drodze do zera ;)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Tesla

Post autor: Tomek » 07 cze 2018, 22:12

O tym Earnings Callu za Q2 to chyba na zajęciach z public relations będą potem w szkołach nauczać :)

Ja myśle, że teraz będzie trochę pozytywnego hype’u. W końcu Musk w głosowaniu dostał spory kredyt zaufania od akcjonariuszy, to powinno podbudować morale inwestorów. Ja tu twardo siedzę od czasów 180$ :)

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Tesla

Post autor: Greg » 07 cze 2018, 22:15

Zapas masz duży w każdym razie ... I tak margin call Elon będzie miał koło 200$ dopiero więc jeszcze chwilka... Niech szybciej podciągają stopy procentowe + QT i DXY niech idzie szybko do góry wywalając wszystko dookoła i kredyt niech będzie w końcu ujemny to trzymam kciuki za bankructwo tej firmy nadal. Ciągle uważam, że 10 lat "przepierdział" (za przeproszeniem ;)) Elon w stołek na cheap money, a cheap money i economy boom kończą się coraz szybciej. Rynek wypisuje mu CHEC.. i jeszcze K za chwilkę dopiszę... :P

ODPOWIEDZ