Pytania Początkujących

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Pytania Początkujących

Post autor: glina » 16 lut 2020, 10:19

@CRS
jedyne co moge poradzic, to abys jak najszybciej zabral pieniadze z kasyna i przeniosl na gielde

Stanis
Posty: 18
Rejestracja: 05 gru 2017, 11:26

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Stanis » 02 mar 2020, 17:52

Witam,

Mam konto w Lynx i zastanawiam się nad przejściem do IB bo doszedłem do wniosku ze 10$ na prowizje miesięcznie spokojnie wydam w Lynx(samo kupno obligacji to koszt 10$).
Pytanie moje brzmi jak najlepiej to rozegrać żeby przenieść konto z Lynx do IB skoro to 'prawie' to samo?
Któryś z użytkowników ma może doświadczenie w tej sprawie?

Z góry dzięki za odpowiedź.

reuptake
Stały bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 18 sty 2020, 12:12

Re: Pytania Początkujących

Post autor: reuptake » 04 mar 2020, 23:27

Tomek pisze:
08 sty 2020, 11:27
Polecam jednak otwieranie konta typu joint, do którego równe prawa mają dwie osoby, wtedy problem spadku znika całkowicie.

Tak sobie czytam po internetach i to co jest w wątku tutaj: viewtopic.php?f=9&p=27780#p27780

I wydaje mi się, że posiadanie konta joint nie ma wpływu na estate tax. Owszem, dziedziczenie jest automatyczne, ale podatek powinien zostać zapłacony.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 05 mar 2020, 14:44

Moim zdaniem nie ma żadnej potrzeby, aby dobrowolnie informować brokera i/lub amerykański IRS o śmierci jednego ze współwłaścicieli konta.

reuptake
Stały bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 18 sty 2020, 12:12

Re: Pytania Początkujących

Post autor: reuptake » 05 mar 2020, 14:58

Też tak uważam, wręcz można się zasłaniać niewiedzą.

mah
Posty: 36
Rejestracja: 19 lip 2018, 19:31

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mah » 18 mar 2020, 14:54

Może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi?
Obserwuję europejski ETF na SP500 (CSPX), który przez cały praktycznie dzień był ok. -5%. Otworzyła się giełda amerykańska gdzie SPY na otwarciu był -5% a europejski "poszedł" do góry?
https://stooq.pl/q/?s=cspx.uk&c=1d&t=l&a=lg&b=1

Takie rozjazdy obserwuję już od kilku sesji...

Online
Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Q'bot » 18 mar 2020, 19:01

ETF'y często 'nie nadążają' za instrumentem, który śledzą. A jeśli dodasz do tego wstrzymywanie NYSE kilka razy na sesję...

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 19 mar 2020, 10:25

Różnice czasowe. Europejski notowany jest w czasie, kiedy amerykański indeks jeszcze śpi, dlatego notowania europejskiego będą przez większą część naszego dnia oddawały ruchy kontraktów na S&P 500, a nie samego S&P 500. Potem kiedy amerykańska giełda otwiera się wyżej niż kontrakty, to europejski S&P nadrabia i rośnie (bo w trakcie dnia spadł zbyt bardzo sugerując się kontraktami). Podobnie będzie w drugą stronę, jeśli ktoś spodziewa się przed zamknięciem giełdy w Londynie, że po paru godzinach na zamknięciu w USA będzie dramat, to też wyprzedaje ETF-y z UK, żeby się pozbyć pozycji i to tymczasowo może obniżyć ich kurs względem macierzystego indeksu. Kolejnego dnia, po otwarciu Londynu, znowu ten kurs jest nadrabiany, żeby dostosował się do zamknięcia w USA z dnia poprzedniego dnia.

Tutaj pisałem kiedyś trochę więcej na temat tego, jak te ETF-y działają od kuchni: https://www.tradingforaliving.pl/fundus ... od-kuchni/

mah
Posty: 36
Rejestracja: 19 lip 2018, 19:31

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mah » 19 mar 2020, 11:27

Dziękuję, tak też kombinowałem ale brakowało mi jednej zmiennej w tym równaniu... a właściwie stałej czyli NAV, którą opisałeś w artykule :)

Robert
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2020, 18:07

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Robert » 20 mar 2020, 18:36

Cześć :) jak przystało na zielonego w temacie, mam pytanie o konto marżowe w Lynx. Może na początek zacytuję zapis na stronie brokera:
Na rachunku marżowym konieczne jest, aby wartość rachunku stale przekraczała 2 000 USD (lub ekwiwalent w innej walucie). Wartość rachunku oblicza się jako gotówka we wszystkich walutach oraz bieżąca wartość wszystkich otwartych pozycji. Jeśli wartość rachunku spadnie poniżej 2 000 USD, rachunek automatycznie zacznie funkcjonować jako gotówkowy. Wynikiem może być natychmiastowe zamknięcie pozycji utrzymywanych w oparciu o depozyt zabezpieczający lub debet walutowy. Po ewentualnym podwyższeniu kapitału do 2 000 USD rachunek automatycznie z powrotem zacznie działać jako marżowy.

Po zapoznaniu się z tym artykułem https://www.tradingforaliving.pl/konto-margin/ rozumiem na czym polega działanie konta margin, jednak chciałbym dopytać o szczegóły w kontekście powyższego cytatu.

NIe wiem czy dobrze to rozumiem, ale załóżmy, że wpłacam na konto 2000$. Kupuje za nie 10 akcji po 200$ za sztukę. Kurs zakupionych akcji spada o 10% czyli depozyt w akcjach wynosi 1800$.. czy to jest moment, w którym muszę dopłacić przynajmniej 200$ by depo wynosiło wymagane przed borkera 2000$?

Pozdrawiam
Robert

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 20 mar 2020, 19:33

Nie do końca, bo jeśli do tej pory kupiłeś akcje wyłącznie za swoją gotówkę i wartość tych akcji spadnie do 1800 USD, to broker po prostu zmieni Twój typ rachunku z Margin na Cash, czyli zablokuje Ci możliwość zaciągania dodatkowej pożyczki. Niczego jednak wtedy nie musisz dopłacać. Dopóki kupujesz akcje za swoje pieniądze, to ich wartość może nawet spaść do zera i niczego nie będziesz musiał dopłacać.

Mówiąc inaczej – gdy wartość konta wynosi mniej niż 2000 USD, pożyczka od brokera nie jest dostępna do zaciągnięcia.

Robert
Posty: 2
Rejestracja: 20 mar 2020, 18:07

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Robert » 20 mar 2020, 20:49

Teraz rozumiem, dziękuję za wyjaśnienie 👍🏻 😁

sharkq
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2020, 13:24

Re: Pytania Początkujących

Post autor: sharkq » 28 mar 2020, 14:07

Witam wszystkich, mam pytanie, na które nie znalazłem odpowiedzi w google. Otóż jaka jest przewidywana inflacja na najbliższe lata w strefie euro? Czy EBC obniży stopy procentowe w związku z COVID-19? Uważam, że jest to istotnie dla wszystkich, którzy chcą inwestować powiedzmy w nieruchomości u naszych zachodnich sąsiadów. Sądzę, że w strefie euro mieszka co najmniej milion Polaków, z których część chce kupić mieszkanie, czy dom na kredyt w euro. Czy część zadłużenia zdenominuje się w trakcie trwania kredytu, czy nie ma co liczyć na taki obrót sprawy?

GacoPL
Posty: 54
Rejestracja: 30 mar 2020, 15:00

Re: Pytania Początkujących

Post autor: GacoPL » 30 mar 2020, 15:23

Witam
Dopiero co zaczalem moja przygode z gielda. Posiadam troche akcji(60) Pernod-Ricard prywatnie(z pracy) i chcialbym ustawic opcje do ich ochrony(nie jestem w stanie ich sprzedac do pazdzierniaka - zatrzymalem je w firmie na 3 lata w celu unikniecia placenia podatku 40%). Chialem wystawic opcje kupna PUT po 130 na 172 dni(ticker RI sbf). Opcja kosztuje prawie 1400 euro. Po wybraniu niestety nie slysze ORDER FILLED ..probowalem zmieniac cene ale nawet powyzej ASK nie wchodzi. O co chodzi ? Nie ma sprzedajacego ? I czy to jest najlepsza wybrana opcja do ochrony tych akcji wartych 8k euro czy moze zle to robie ?
Aha uzywam interactive brokers. I mam dodatkowe 82 akcje ktore moge dopiero sprzedac w pazdzierniku przyszlego roku i 70 akcji ktore moge sprzedac w pazdzierniku 2022 czy powinienem myslec o ochronie czy to powinno wrocic do normalnosci w przyszlym roku ?
Btw.: Swietna robota z tym portalem i webinarami na youtube. Mega wiedza. Mysle nad kupnem tego kursu do opcji. Ale najpierw chce przerobic caly darmowy material o opcjach a masz tego sporo.
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Hubert » 31 mar 2020, 11:01

Gaco nie wiem co to za firma jednak teraz kupowanie opcji jako hegde jest trochę bez sensu. Opcje są drogie i przepłacasz. Jak już to wystaw call i zobowiążesz się do sprzedaży tych akcji w przyszłości . Wpadnie Ci premia i jeśli kurs spadnie to premia Ci lekko osłodzi stratę na akcjach. No chyba że wiesz jako pracownik że firma nie wytrzyma i zbankrutuje to wtedy jak najbardziej kup Puta :) ( Pamiętaj że 1 opcja jest na 100 akcji )

ODPOWIEDZ