Pytania Początkujących

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
tremere
Posty: 6
Rejestracja: 28 lut 2019, 09:34

Re: Pytania Początkujących

Post autor: tremere » 11 mar 2019, 09:59

Również dziękuję za powyższą informację, jako ze to mój pierwszy rok na giełdzie. Lepiej zacząć spisywać transakcje niz obudzić sie za rok z ręką w nocniku i masą transkacji do sprawdzenia jedna po drugiej.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 11 mar 2019, 15:08

Zdecydowanie łatwiej jest od razu po zajęciu jakiejś pozycji wrzucać ją sobie do własnego Excela, razem z kosztami prowizji i od razu przeliczać to na PLN po kursie NBP z dnia poprzedniego. Wtedy na koniec roku wystarczy ustawić formułę autosumy i jesteśmy w domu :)

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mlubinski » 14 mar 2019, 12:17

mlubinski pisze:
14 lut 2019, 21:26
mah pisze:
01 lut 2019, 18:12
Ostatnio, przypadkowo, trafiłem na spółkę PHUN... od 3.01 do dzisiaj prawie 2000% wzrostu ;)

Noo calkiem byl niezly tip na short phun :D
Bo na long to raczej slabizna

heh, jednak wczoraj zaryzykowalem i wszedlem spekulacyjnie na long malutkim pakietem 10 akcji po 52.7$ (ze stopem na 45$). w sumie do konca wczorajszej sesji poszedl na 61.5 (dzis podnioslem stopa na 50$) moze uda sie cos na tym smieciu zarobic mimo wszystko :D

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mlubinski » 16 mar 2019, 10:38

heh, jednak wczoraj zaryzykowalem i wszedlem spekulacyjnie na long malutkim pakietem 10 akcji po 52.7$ (ze stopem na 45$). w sumie do konca wczorajszej sesji poszedl na 61.5 (dzis podnioslem stopa na 50$) moze uda sie cos na tym smieciu zarobic mimo wszystko :D

no i ten śmieć mnie wywalił na stopie (dziadostwo zleciało w ciągu dnia z 67-47 lol) i nie dał zarobić. a miały być wakacje pod palmami, panny i ogólnie sielanka :D

Krzych_option fun
Stały bywalec
Posty: 219
Rejestracja: 15 gru 2018, 23:41

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Krzych_option fun » 16 mar 2019, 13:18

Szkoda że ten śmieć nie ma opcji wtedy moglibyście zrobić "Married PUT" i stop by was nie wywalił.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mlubinski » 16 mar 2019, 13:55

No wiadomo, ale niestety wiekszosc z tych smieci nie ma w ogole opcji, wiec tylko SL zostaje :) w sumie w tygodniu jak troche odbije to wejde jesscze raz, a pomyslec ze milem juz (wirtualnie) +20% i glupi zamiat ustawic traila gdzies blisko to sie polasilem hehe 😂

Krzych_option fun
Stały bywalec
Posty: 219
Rejestracja: 15 gru 2018, 23:41

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Krzych_option fun » 16 mar 2019, 14:05

Wracając do tematu opcji zrobiłem podsumowanie moich transakcji i zauważyłem że na opcjach w Europie idzie mi gorzej niż w USA. Może to przypadek, a może coś w tym jest:) Kusi mnie PUT na ESTX50 ze strajkiem 3350, zobaczę w poniedziałek co europejskie tuzy zrobią?

Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 06 kwie 2019, 15:56

Jakie znacie czy polecacie platformy podobne do Portfolio visualizer? Tak żeby sobie zaimportować plik ze swoim portfolio czy transakcjami i uzyskać więcej danych niż daje broker? Choćby jakieś przejrzyste podsumowania tego, czy inne pierdoły. :)

P.S. PV nie ma niestety polskich spółek, a takich też mam parę w portfelu i niestety nie mogę zobaczyć jakie one mają korelacje z resztą.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mlubinski » 06 kwie 2019, 19:18

ok, zatem najpierw musiałbyś sobie utworzyć excel co liczy korelacje czegokolwiek, idąc za: https://corporatefinanceinstitute.com/r ... on-matrix/

następnie zasysasz dane o cenie np stad (najlepiej zassac od razu do excela): https://www.gpw.pl/archiwum-notowan?fet ... %BC+wyniki

i tak dla kazdej spolki ktora chcesz sprawdzic, no i powinienes miec wtedy korelacje pomiedzy spolkami. Jak chcesz porownac spolki polskie do tych z US, to tak samo mozesz zassac dane dla amerykanskich spolek z np yahoo.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 07 kwie 2019, 07:21

Tez sobie kiedyś takiego Excela stworzyłem, zanim dowiedziałem się o PV. No ale PV faktycznie ma jedynie aktywa z US: viewtopic.php?f=4&t=134&p=4768#p4768

Przy modyfikacji arkusza trzeba sobie tylko recznie zrobić kolorki jako formatowanie warunkowe, bo te obecne są na sztywno zaznaczone.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mlubinski » 07 kwie 2019, 12:24

aha widzisz Tomek, dzieki za linka. Ja szczerze powiem szukałem czy wrzucałeś go na forum, ale że nie mogłem znaleźć, to założyłem, że ten co dostałem od Ciebie podczas szkolenia jest "tajny przez poufny", dlatego go nie umieszczałem i wrzuciłem ogólny koncept :D

Baldwin
Posty: 66
Rejestracja: 03 lut 2019, 22:09

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Baldwin » 27 kwie 2019, 20:13

Tomek pisze:
16 lut 2019, 09:16
Baldwin, giełda IEX w USA udostępnia darmowe notowania w czasie rzeczywistym, do których można się dostać choćby poprzez fajny darmowy portal http://teletrader.com. Tylko trzeba sobie zmienić, że chcesz notowania z IEX w Real Time (ikonka RT), a nie opóźnione z NYSE czy NASDAQ.

dzięki za szczegółową odpowiedź.

LukaszB
Posty: 24
Rejestracja: 21 kwie 2019, 20:41

Re: Pytania Początkujących

Post autor: LukaszB » 05 cze 2019, 16:49

Czy jest jakiś sposób na obejście prowizji od przelewów walutowych? Mam konto w mbanku i brokerskie u XTB w EUR i USD. Z przelewami w EUR nie ma tragedii, bo przy SEPA płacę tylko 5PLN za przelew, ale w USD jest to już 0,35% kwoty przelewu min 25 PLN, max 200 PLN. Jestem ciekawy, czy jest tutaj jakiś sposób, czy trzeba zacisnąć zęby i płacić złodziejom?

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Ryszard Wielkouch » 05 cze 2019, 19:52

Tylko dlaczego akurat xtb? Domyślam się, że chcesz mieć z głowy rozliczenia podatkowe. Jeżeli na platformie nie ma możliwości przewalutowania. To nie obejdziesz przelewów walutowych w euro czy usd, a przelew w usd kosztuje dlatego korzystam z lynxa i pieniądze przesyłam w zł.

LukaszB
Posty: 24
Rejestracja: 21 kwie 2019, 20:41

Re: Pytania Początkujących

Post autor: LukaszB » 06 cze 2019, 12:02

Tak Ryszard, dokładnie, chodzi głównie o łatwość w rozliczaniu podatków, ale nie tylko. Moje transakcje są dość małe (zazwyczaj poniżej 1k USD, kupuję też w PLN i EUR), więc liczy się dla mnie głównie minimalna prowizja. Rzuciłem okiem na Lynxa i ma trochę większe minima: 15PLN kontra 3PLN na XTB za polskie akcje oraz 6 EUR w porównaniu z 5 EUR na XTB. Transakcja w dolarach w obu przypadkach kosztuje 5 USD. Kwota moich transakcji jest póki co na tyle niska, że jeszcze przez jakiś czas minimalna prowizja będzie miała dla mnie większe znaczenie niż ta wyrażana procentowo.

Czy jako użytkownik Lynxa orientujesz się jak wygląda u nich sprawa z W8-BEN i podatkiem od dywidend w USA? Czy potrącają Ci 15% czy 30%? Dzięki za pomoc.

ODPOWIEDZ