Pytania Początkujących

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
obserwator
Posty: 32
Rejestracja: 21 lis 2018, 09:24

Re: Tajniki platformy transakcyjnej (webinar 11.12)

Post autor: obserwator » 02 sty 2019, 22:47

Mam pytanie do transakcji poza godzinami sesji.
Jak wygląda tam płynność? Np dzisiaj Tesla po danych otworzyła się na grubym minusie. Czy byłaby szansa wejść po lepszej cenie na shorta przed sesją tym sposobem?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Tajniki platformy transakcyjnej (webinar 11.12)

Post autor: Tomek » 03 sty 2019, 07:45

No jasne. Na tych większych spółkach jest bardzo duża płynność, ale problem leży w tym, że aby dostać dobrą cenę w AH musisz reagować naprawdę szybko. Tutaj pisałem trochę więcej o handlu w after-hours: https://www.tradingforaliving.pl/pre-ma ... ter-hours/

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Pytania Początkujących

Post autor: eranet » 10 sty 2019, 16:27

Jako początkujący na opcjach (ale jeszcze przed szkoleniem) to zapytam jaki broker będzie do tego najlepszy? Wpłata minimalna nie ma znaczenia, ma byc prosto, łatwo i czytelnie dla totalnego laika w tym temacie, kwota początkowa nie ma znaczenia, ważniejsze są inne rzeczy

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Pytania Początkujących

Post autor: mlubinski » 10 sty 2019, 17:54

No to chyba IB ze wzgledu na najmniejsze prowizje.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 12 sty 2019, 08:08

Zdecydowanie IB lub jeśli potrzebujesz supportu w języku polskim, to LYNX. Tu nawet nie chodzi o dostęp do międzynarodowych rynków, ale o same narzędzia do opcji, które oferują te platformy. Bez nich nie da się żyć :)

Natomiast prosto, łatwo i czytelnie tutaj nie będzie, chyba że otworzysz konto w LYNX, który dodatkowo posiada wersję platformy Basic, a ona jest już bardzo lekka i intuicyjna. Różnica pomiędzy IB i LYNX jest tylko w prowizjach 1 USD vs. 4 USD.

Natomiast i tak nie ma alternatywy dla LYNX/IB ponieważ ci brokerzy, którzy zakładają konta Polakom (typu Sogotrade czy TastyWorks), mają dostęp wyłącznie do rynku USA i Kanady, a to trochę mało niestety.

W każdym razie tych kombajnów oferowanych przez LYNX/IB da się w miarę szybko nauczyć i przez mnogość możliwości i funkcji, które oferują, one potem stają się już niezastąpione. To są najlepsze platformy na świecie, które są dostępne dla indywidualnego inwestora, więc naprawdę warto rzucić się na głęboką wodę i zrobić do nich podejście. Zwłaszcza, że podczas kursu sporo czasu będzie poświęconego na początku na ich konfigurację, omówienie i obsługę krok po kroku.

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Pytania Początkujących

Post autor: eranet » 12 sty 2019, 15:28

Dzięki, to pewnie przejdę do IB, bo się zastanawiałem i tak nad przejściem do nich z Saxo, więc będę miał wszystko u 1 brokera
Co prawda chodzi mi ten Lynx po głowie jeszcze, bo i po polsku i dla mnie to pewnie basic w zupełności wystarczy, bo nie czuję, że te opcje to będzie mój podstawowy sposób handlowania

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 12 sty 2019, 19:17

Wydaje mi się, że nawet jeśli opcje będą tylko dodatkiem, to po wiele narzędzi do ich analizy i tak będziesz musiał zaglądać na tę główną platformę TWS czy LYNX Trading (obie wyglądają tak samo). Sporo osób obawia się tego kombajnu jak pierwszy raz ma z nim styczność, bo jest faktycznie przytłaczający, ale ja w kursie naprawdę sporo czasu poświęcam, żeby go dobrze omówić pod kątem handlu opcjami, więc myślę, że powinieneś dać mu szansę. Pracuję już od lat z różnymi osobami i wszyscy początkowo byli bardzo sceptycznie nastawieni do tej platformy przez mnogość funkcji, ale po tym jak już ją poznali, to nie znam nikogo, kto później stwierdziłby, że woli używać czegoś innego :)

Prowadziłem ostatnio taki godzinny webinar na temat podstawowych funkcji i narzędzi dostępnych z tego molocha, zerknij jak masz wolną chwilę, żeby mniej więcej zobaczyć z czym to się je: https://www.youtube.com/watch?v=lJe2U_t ... e=youtu.be

Gdybyś otwierał rachunek w LYNX, to w formularzu rejestracji możesz podać kupon: tradingforaliving.pl i w prezencie na start otrzymasz 50 USD zwrotu prowizji :)

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Maro » 26 sty 2019, 21:34

gdzie można sprawdzić jak "rynek obstawia" najbliższe decyzje FEDu?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 27 sty 2019, 08:02

Te prawdopodobieństwa bazują na cenach kontraktów terminowych, które bazują na popycie na te kontrakty i można je sprawdzić, np. tutaj: https://www.cmegroup.com/trading/intere ... -fomc.html

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Maro » 27 sty 2019, 17:50

Tomek pisze:
27 sty 2019, 08:02
Te prawdopodobieństwa bazują na cenach kontraktów terminowych, które bazują na popycie na te kontrakty i można je sprawdzić, np. tutaj: https://www.cmegroup.com/trading/intere ... -fomc.html

O to chodziło, dziękuję! A co do sposobu obliczenia tego prawdopodobieństwa to chodzi o ceny jakich kontraktów?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 28 sty 2019, 08:17

Kontrakty, których cena bazuje na wysokości stóp procentowych. Jeśli rynek spodziewa się podwyżki, to inwestorzy skupują te kontrakty, podbijając ich cenę i licząc, że FED podniesie stopy zrównując ich wysokość z ceną kontraktu. No a jeśli rynek nie spodziewa się podwyżki, to nie skupuje kontraktów i ich cena oscyluje wokół dzisiejszego poziomu 100-wysokość stóp, czyli np. 100-2.50 = 97.50 USD. Na bazie ceny tych kontraktów ustalane jest prawdopodobieństwo podwyżek lub ich brak, no ale to generalnie taka medialna ciekawostka, a nie jakiś mechaniczny wyznacznik.

Tutaj można zerknąć na notowania tych kontraktów: https://www.cmegroup.com/trading/intere ... lobex.html

And777
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2019, 17:45

Re: Pytania Początkujących

Post autor: And777 » 28 sty 2019, 18:51

Cześć,
Tomek, w weekend ogladałem Twój webinar, muszę powiedzieć że pełen profesjonalizm, pierwszy raz widziałem coś takiego w sieci. Jestem nowy ale mam wielkie chęci do inwestowania. Mam pytanie odnośnie ETFów które pokazywałeś w trakcie prezentacji, konkretnie EMB - jak fizycznie jest naliczana ta premia 5,62% od tego aktywa skoro nie jest zawarta w cenie jednostki ETFa? Jak wygląda podatek od zysków z tego instrumentu płacę w USA czy polskiemu fiskusowi? Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Tomek » 29 sty 2019, 15:51

Dzięki, miło to słyszeć!

Ta premia, czy te odsetki, są wypłacane proporcjonalnie co miesiąc w formie dywidendy i księgowane na rachunku brokerskim jako gotówka. Broker automatycznie zatrzymuje od tego 15% podatku, a brakujące 4% należy doliczyć do PIT-u i zapłacić w Polsce. Tak to wyglądało w 2018 roku:

Zrzut ekranu 2019-01-29 o 15.48.42.jpg

And777
Posty: 4
Rejestracja: 26 sty 2019, 17:45

Re: Pytania Początkujących

Post autor: And777 » 29 sty 2019, 20:54

Dzięki wielkie,
Sory że męczę ale jeszcze kilka szybkich pytań:
1 Chciałbym otworzyć konto w Lynx - czy ta premia na kod z bloga jest jeszcze aktualna?
2 Przelew srodków to jak nalepiej zrobić - przelew w PLN i zamiana na $ u brokera czy lepiej skorzystać z kantoru internetowego?
3 Jezeli EMB wypłaca to w formie dywidendy to gdzieś czytałem że podatek jest 30% i tyle broker zdejmie? czy trzeba złożyc jakaś deklarację wtedy wezma tylko 15%? jeżeli tak to jaką?

Poczatkujacy
Stały bywalec
Posty: 185
Rejestracja: 13 gru 2018, 23:36

Re: Pytania Początkujących

Post autor: Poczatkujacy » 30 sty 2019, 01:47

Ja mam pytanie odnośnie opcji.

Załóżmy, że chcę kupić akcje za pomocą opcji aby uzyskać dodatkową gotówkę w postaci premii..
Akcje chcę kupić po 20... więc wystawiam odpowiednią opcję... i teraz w dniu wygaśnięcia opcji cena zamyka się powiedzmy na 20.05$ (czy tam w innej kwocie ale powyżej 20$). W takim wypadku opcja zostanie wykonana czy wygaśnie bezwartościowa?

ODPOWIEDZ