Podatki, US trading

Masz pytanie lub problem natury inwestycyjnej albo technicznej? Opisz go tutaj, a postaramy się pomóc.
johnnytrader
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2017, 15:30

Podatki, US trading

Post autor: johnnytrader » 22 maja 2017, 13:40

Czy do handlu na giełdzie w USA potrzebna jest DG?
GPW jest uregulowane i tu jest sprawa jasna, że nie ma potrzeby, np. gorące ostatnio kryptowaluty są kwestią sporną i nie można sobie ot tak handlować nimi w sposób ciągły i zorganizowany.
Moje pytanie brzmi: Czy z akcjami na rynkach giełd papierów wartościowych w USA (czy innym kraju) nie ma takich dylematów?
Można śmiało zawierać tyle transakcji ile się chce i na dowolne kwoty?

TomekSerafin
Posty: 47
Rejestracja: 15 mar 2017, 15:45

Re: Podatki, US trading

Post autor: TomekSerafin » 22 maja 2017, 16:07

Nie potrzeba zakładać DG, ponieważ można bez ograniczeń kupować i sprzedawać takie wolumeny jakie się chce w charakterze prywatnej osoby fizycznej. Wiadomo tylko, że trzeba zapłacić podatek w Polsce w PIT38 jako osoba fizyczna.

Pozdrawiam

johnnytrader
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2017, 15:30

Re: Podatki, US trading

Post autor: johnnytrader » 22 maja 2017, 16:49

Dzięki Tomku, moja wątpliwość wynikała z faktu, że w przypadku kryptoshitów sprawa ma się zupełnie inaczej na dzień dzisiejszy, myślałem że polskich organów nie interesuje co się dzieje za ocenanem i nie uznają tego jak handel uregulowanymi instrumentami finansowymi.

TomekSerafin
Posty: 47
Rejestracja: 15 mar 2017, 15:45

Re: Podatki, US trading

Post autor: TomekSerafin » 22 maja 2017, 17:04

Nie ma za co :-) Polska posiada podpisaną umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania ze Stanami Zjednoczonymi i ta umowa reguluje wszystkie kwestie zysków kapitałowych i podatków, które należy płacić w Polsce. Nawet pomimo tego, że zyski osiągnięte były za oceanem niestety...

johnnytrader
Posty: 9
Rejestracja: 12 maja 2017, 15:30

Re: Podatki, US trading

Post autor: johnnytrader » 22 maja 2017, 21:40

Ok wszystko jasne, szkoda, że z krypto taki chaos i nie ma tak kolorowo, no ale to nie wątek o tym .. :)

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Podatki, US trading

Post autor: piap » 01 sty 2018, 16:22

Mam kilka pytan bo nigdzie w sieci znalezc nie moge - a planuje sie sam rozliczyc z SAXO (wczesniej korzystalem z Bossy).

1. Data rozliczenia transakcji: tu bierzemy date pozniejsza, czyli date rozliczenia (nomenklatura SAXO) a nie date transakcji ?

2. Przeliczamy na PLN po kursie NBP z dnia wczesniejszego roboczego?

3. PIT38 - pole 22 - Przychody z transakcji: to suma wartości sprzedaży i otrzymanych dywidend brutto

4. Pole 23 - wszystkie koszty (kupno, prowizje, koszty cfd finance itp.)

5. pole 32 - suma zapłaconych podatków od dywidend

6. Koszty cfd finance itp. za 12.2017 - one pojawią się 02.01.2018 - wiec one juz wchodza w koszty za 2018?

7. PIT/ZG - czyli zalacznik do pit38 - tu musimy podac dochody rozdzielone na kraje gield na ktorych inwestowalismy, czyli np. USA i UK

8. rozliczyc tez trzeba wychodzace przelewy walutowe z Saxo - zakladam ze sama wymiana walut czuli kupno i potem sprzedaz USD tez jest forma inwestycji:
8.1 - wtedy do PIT/ZG - kraj dochodu do Dania (SAXO)

Dzięki za weryfikacje/uwagi

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Podatki, US trading

Post autor: domi » 01 sty 2018, 19:12

A nie dostaniesz zupełnie żadnego formularza z Saxo?

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Podatki, US trading

Post autor: sebo » 01 sty 2018, 19:35

Udostępniają wyciąg brokerzy zagraniczni i samu musisz sobie sprawdzić i policzyć np kursy walut.

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Podatki, US trading

Post autor: domi » 01 sty 2018, 19:38

Kurs waluty to w przypadku firmy tak jak napisałeś bierzesz kurs średni NBP z dnia poprzedniego więc pewnie w przypadku prywatnej osoby będzie tak samo.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Podatki, US trading

Post autor: Tomek » 01 sty 2018, 20:57

Nie na wszystko umiem odpowiedzieć, bo nigdy tego w Polsce nie rozliczałem, ale:

ad 1. Tu się bierze dzień, w którym środki ze sprzedaży zostaly postawione do Twojej dyspozycji, czyli zazwyczaj date transakcji. To, że technicznie rozliczenie nastąpi +3 dni niczego nie zmienia, bo kwota i tak będzie taka sama.

ad 2. Tak

ad 3. Tak

ad 4. Tak + przelewy środków gotówkowych na konto maklerskie

ad 5. Tak

ad 6 i 7. Nie wiem

ad 8. Nie. Zmiana waluty jest dodatkowo nieopodatkowana, i to z dwóch powodow. Raz już bierzesz pod uwagę różnice kursowe w momencie, gdy przeliczasz sprzedaż instrumentu z USD na PLN po kursie NBP z danego dnia, a wiec potem jeszcze raz biorąc pod uwagę zmianę waluty przy realizowaniu przelewu z rachunku maklerskiego z USD na rachunek bankowy w PLN de facto zapłaciłbyś podwójny podatek od środków, które już raz zostały opodatkowane. Po drugie celem przewalutowania nie był zarobek i zysk sam w sobie. Co innego gdyby Twoja działalność gospodarcza na tym polegała lub gdybys spekulował i często wymieniał waluty, aby zrealizować zysk na różnicach kursowych. Jeszcze inna teoria mówi, że wymiany walut w ogóle nie powinno się zgłaszać do zeznania, bo to w dalszym ciągu jest dokładnie ta sama wartość, którą miałeś przed wymianą, tylko po prostu wyrażona w innej jednostce, tzn. inną miarą. To tak jakbyś miał 1 kilogram ziemniaków i zmienił miarę na 2,2 funta. To dalej będzie ten sam towar w takiej samej ilości, tylko wyrażony inną jednostką.

Tyle teorii. W praktyce każdy mówi co innego, nawet interpretacje różnych naczelników US są ze sobą sprzeczne, wiec najlepiej wydać tych kilkadziesiąt złotych i zgłosić się do US po indywidualną interpretację, która będzie wiążąca.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Podatki, US trading

Post autor: Greg » 03 sty 2018, 10:06

6. Tak, wszystko co jest księgowane w nowym roku przechodzi na nowy rok. W rzeczywistości jest to płynne, jak się pomylisz o 1 dzień w tą czy tamtą to zawsze się wytłumaczysz przed Urzędem Skarbowym w razie czego.

Teraz w Polsce takie cuda, że nawet jak wystąpisz do naczelnika US o indywidualną opinię i wydadzą Ci ją - to nie jest wiążąca (bo to nic nie znacząca w rzeczywistości opinia jakiegoś urzędasa), bo musisz wziać opinie zabezpieczającą tą od naczelnika US przez Ministerstwo Finansów, która kosztuje 20k PLN aby mieć pewność, że jest OK.

Ktoś to potwierdzi, że tak jest?

piap
Stały bywalec
Posty: 264
Rejestracja: 05 gru 2017, 16:50

Re: Podatki, US trading

Post autor: piap » 03 sty 2018, 11:34

Ad.1.

tu znalazlem taki zapis w ustawie:

"1) z odpłatnego zbycia udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia na nabywcę własności udziałów (akcji) oraz papierów wartościowych;"

ale to tez mozna interpretowac roznie

Ad.4.
@Tomek
ad 4. Tak + przelewy środków gotówkowych na konto maklerskie
w sensie koszty przelewow?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Podatki, US trading

Post autor: Tomek » 03 sty 2018, 12:02

ad 1. Gdyby traktować ten zapis z ustawy literalnie, to pojawia się pytanie: a co z daytraderami, którzy na tych samych papierach zawierają dziennie kilka razy transakcję? Oni przecież wielokrotnie uzyskują zysk w trakcie tego samego dnia na tych samych akcjach i logika podpowiada, że ten zysk powinien być wzięty pod uwagę za każdym razem kiedy zamykana jest transakcja. Ale jeśli nie jesteś daytraderem, to nie ma aż takiego znaczenia, bo kwota ze sprzedaży dzisiaj i kwota z settlement day za trzy dni będzie taka sama, więc tu urząd nie powinien się do niczego przyczepiać.

ad 4. Tak. Ja znam nawet takiego jednego, który wrzuca tu koszty zakupu systemów do algo tradingu, koszt abonamentów portali inwestycyjnych, prenumerat gazet finansowych itd. Teoretycznie to wszystko jest niby kosztem uzyskania przychodu z giełdy i dość łatwo było by udowodnić, że wykupienie dostępu do FT czy Morningstara, gdzie są rekomendacje giełdowe, pomogło Ci wypracować zysk na giełdzie. Ale to znowu takie forumowe dywagacje, a w praktyce będzie zależało od interpretacji konkretnego urzędnika.

Zawsze też możesz zadzwonić na Krajową Infolinię Podatkową i dopytać: http://www.mf.gov.pl/fr/administracja-p ... -podatkowa

Greg, masz rację, że ta nowelizacja z 2017 trochę zamętu wprowadziła i teraz właściwie to już diabli wiedzą czy te indywidualne interpretacje są wiążące czy nie.

Tu problem jest zwłaszcza w przypadku tych niszowych tematów, jak dywidenda od spółki z Pakistanu, wypłacana przez instrument notowany w USA, na rachunek klienta z Polski. To są tak rzadkie tematy z punktu widzenia polskiego US, że w wielu przypadkach to będzie bardzo uznaniowe ze strony urzędnika.

Jednak ja bym się specjalnie tu nie bał pomyłki, bo dopóki nie działasz aktywnie w celu uniknięcia opodatkowania, tzn. nie robisz przelewów do rajów podatkowych, nie tworzysz struktur optymalizacyjnych itd., to najwyżej US wezwie Cię do udokumentowania swoich transakcji, a potem ewentualnie do wyrażenia czynnego żalu (to się naprawdę tak nazywa) i do złożenia korekty zeznania, jeśli oni coś inaczej zinterpretują niż Ty.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Podatki, US trading

Post autor: Rastignac » 16 sty 2018, 22:25

Liczył ktoś już podatek dla konta w DeGiro w tym roku? Z tego co kojarzę to zwinęli biuro w Polsce i trzeba liczyć samemu. Problem mam taki, że w tabeli zawartych transakcji kolumna "Wartość" zawiera jedynie wartość transakcji dla pierwszej zawartej przeze mnie transakcji :/. Dla całej reszty jest tylko brak wartości oznaczony znakiem " - ". Widzę tylko wartość w USD. Ogólnie mogę sobie sam przeliczyć po średnim kursie z poprzedniego dnia, ale mam ustawiony automatyczne przewalutowanie podczas zawierania transakcji, więc faktycznie kupuję i sprzedaję w PLN. I teraz nie mam pojęcia za ile kupiłem i sprzedałem, bo kolumny z kursem wymiany nie ma. Co ciekawe kolumna z opłatami za transakcję jest wypełniona w 100% w PLN i tu nie ma problemu z policzeniem kosztów.
Tabela ściągnięta w formacie CSV/XLS/PDF zawiera połowę kolumn... *facepalm*

EDIT: Będę jutro do nich dzwonił.

marttin
Posty: 43
Rejestracja: 25 kwie 2017, 08:14

Re: Podatki, US trading

Post autor: marttin » 16 sty 2018, 22:42

Pobierając plik csv, xls czy pdf faktycznie nie ma nic po za wartościami USD, pozostaje chyba tylko wybrać zakres roczny i wydrukować zestawienie i liczyć ręcznie - przy wielu transakcjach masakra.......

ODPOWIEDZ