Strona 1 z 2
GDXJ na LSE
: 16 lis 2018, 16:09
autor: Piotr_K
Zastanawiam się nad zainwestowaniem w złoto poprzez ETF. Mam konto w LYNX więc "normalne" ETF notowane w USA są niedostępne (chyba, że przez trick z wystawieniem opcji).
Zauważyłem, że GDXJ jest również notowany na LSE. Co zwróciło moją uwagę jest on wyceniany w USD a nie GBP + ewentualna prowizja za zakup akcji będzie wynosiła 5USD, czyli tak jakbym kupował te akcje na np. NYSE a nie LSE.
Czy ktoś może mi wytłumaczyć dlaczego tak jest? Będę bardzo wdzięczny.
Czy są jakieś inne ETF, nie-Amerykańskie godne polecenia?
Z góry dziękuję za pomoc.
Re: GDXJ na LSE
: 16 lis 2018, 17:26
autor: Tomek
Akcje, ETF-y czy ADR-y często są notowane w tzw. dual listingu, czyli na dwóch giełdach w dwóch walutach jednocześnie. To nie jest nic nietypowego :)
A chcesz zainwestować w złoto czy w producentów złota? Bo to jednak trochę inna para kaloszy. Jeśli w złoto, to europejskie fundusze trzymające rzeczywisty kruszec, to na przykład: EGLN lub GBSS, a jeśli w producentów, to, np.: IAUP. No ale polecam jednak inwestycję w USD, bo złoto wyceniane jest w USD, więc jeśli zainwestujesz w ETF wyceniany w GBP czy EUR, to dochodzi wtedy jeszcze ryzyko walutowe.
Re: GDXJ na LSE
: 17 lis 2018, 11:11
autor: Piotr_K
Dzięki za odpowiedź, wszystko jasne :)
Właśnie na producentach mi zależy, nie "czystym złocie".
Re: GDXJ na LSE
: 19 lis 2018, 18:35
autor: arku
Dziwne że masz ceny w USD, bo mi w przy wyborze GDXJ notowanego na LSE pokazuje ceny w GBP (na platformie LYNX trading a nie basic)
Re: GDXJ na LSE
: 19 lis 2018, 18:48
autor: sebo
On jest w trzech walutach
ISN IE00BQQP9G91
Re: GDXJ na LSE
: 20 lis 2018, 09:32
autor: Tomek
arku pisze:Dziwne że masz ceny w USD, bo mi w przy wyborze GDXJ notowanego na LSE pokazuje ceny w GBP (na platformie LYNX trading a nie basic)
Jesteś pewny? GDXJ na LSE jest notowany w USD.
GJGB jest notowany w GBP.
To można sprawdzić klikając prawym na instrument z Watchlisty, rozwijając menu i wybierając: Financial instrument info -> Description. Oba te instrumenty są tym samym produktem, tylko rozliczanym w innych walutach. 17.98 GBP to dokładnie 23.12 USD po wczorajszym kursie :)
Re: GDXJ na LSE
: 01 lut 2019, 17:51
autor: JohnnyCage
Jak rozliczyć podatek od dywidendy z takiego ETF-a? Chodzi mi o to, że taki GDXJ notowany jest np. na giełdzie londyńskiej (LSE) i tam go kupujemy, a sam fundusz zarejestrowany jest w Irlandii (stąd "IE" na początku "IE00BQQP9G91").
Jako "państwo uzyskania dochodu" wpiszemy w PIT/ZG (załącznik do PIT-38) Wielką Brytanię (tam gdzie giełda), czy Irlandię (tam gdzie fundusz zarejestrowany)?
Pytam, bo spotkałem się z różnymi opiniami.
Co Wy o tym myślicie?
Re: GDXJ na LSE
: 01 lut 2019, 17:54
autor: sebo
Powinna być giełda.
Jak na GPW kupujesz firmę Czeską to wpisujesz co ? PL
Re: GDXJ na LSE
: 01 lut 2019, 18:17
autor: JohnnyCage
Tak też jest wg mnie i tak do tej pory wpisywałem w PIT/ZG, ale znajomy w zeszłym roku po zakupie jakiegoś ETFa pytał o to DM BOŚ, to mu odpisali "W przypadku wypłaty dywidend istotna jest siedziba emitenta, gdyż jeden instrument może być notowany na kilku giełdach jednocześnie", dlatego zacząłem się znowu nad tym zastanawiać.
Jeśli należałoby robić tak, jak mu odpisali z DM BOŚ, to mamy np. ETF na S&P500 od Lyxora, notowany na GPW (ale jego siedzibą jest Luksemburg), więc pasowałoby co roku wypełniać załącznik PIT/ZG do PIT-38, bo byłyby to dochody uzyskane za granicą (w Luksemburgu), a to jest wg mnie bez sensu, nikt tak nie robi.
Re: GDXJ na LSE
: 01 lut 2019, 18:50
autor: Makaron
A nie wystarczy wpisać danych w PIT-38 w "inne przychody" ?
Re: GDXJ na LSE
: 01 lut 2019, 22:13
autor: jumper
O ile dobrze pamiętam to podatki od dywidend wpisujemy TYLKO w PIT-38 (w PIT-ZG wpisujemy zyski/straty dla operacji giełdowych i takich tam).
PROSZĘ O SPROSTOWANIE, JEŻELI COŚ ŹLE NAPISAŁEM. Poniżej załączam przykład z opisem:
Przykładowo otrzymaliśmy dywidendę, która po przeliczeniu złotówki wynosiła 1000[PLN], podatek obliczony to 19[%] czyli 190[PLN],
a zapłaciliśmy 15% u źródła - 150[PLN]. Musimy dopłacić brakujące 4[%] czyli 40[PLN]
PIT-38 E 37 190[PLN] Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1–5 ustawy, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej
PIT-38 E 38 150[PLN] Podatek zapłacony za granicą, o którym mowa w art. 30a ust. 9 ustawy (przeliczony na złote)
PIT-38 E 40 40[PLN] Różnica pomiędzy zryczałtowanym podatkiem a podatkiem zapłaconym za granicą (po zaokrągleniu do pełnych złotych)
Re: GDXJ na LSE
: 03 lut 2019, 16:56
autor: JohnnyCage
Zgodnie z broszurą informacyjną
https://www.podatki.gov.pl/media/3256/b ... 2018-r.pdf
"PIT/ZG – stanowi informację o wysokości dochodów/przychodów z zagranicy i zapłaconym podatku w roku podatkowym.
Załącznik ten składają osoby, które w roku podatkowym uzyskały dochody za granicą, o których mowa w art. 30b ust. 5a i 5b ustawy, podlegające opodatkowaniu w Polsce, do których ma zastosowanie metoda odliczenia podatku zapłaconego za granicą. W załączniku podatnik wykazuje dochody z zagranicy oraz podatek zapłacony za granicą, rozliczane w zeznaniu podatkowym PIT-38. Załącznik składa się odrębnie dla każdego państwa, w którym uzyskano dochód."
Art. 30b ust. 5a dotyczy dochodów, o których mowa w ust. 1, a ten ust. 1 mówi o "dochodach uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, w tym z realizacji praw wynikających z tych instrumentów".
Dywidenda to prawo do udziału w zyskach i jak dla mnie to PIT/ZG jest obowiązkowy do wypełnienia...
@jumper - obliczenia masz poprawne, tylko numery pól są u mnie inne w programie e-Deklaracje (ale ich opis jest taki sam).
Re: GDXJ na LSE
: 04 lut 2019, 10:19
autor: JohnnyCage
Sorry, że tak post jeden pod drugim, ale wysłałem zapytanie w sprawie tego podatku do Krajowej Informacji Podatkowej:
Brzmiało ono tak:
"Jest fundusz, z siedzibą w Irlandii, którego akcjami można handlować na wielu europejskich giełdach.
Ja kupuję te akcje przez giełdę Holenderską (Euronext Amsterdam), za pomocą polskiego domu maklerskiego.
Czy jeśli otrzymam dywidendę, to czy jak w załączniku do PIT-38 (PIT/ZG), jako "państwo uzyskania dochodu" (pole 6, część B) powinienem wpisać Irlandię, czy Holandię?"
Odpisali mi tak:
"Odpowiadając na pytanie informujemy, że zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą pomiędzy Polską a Irlandią, dywidendy wypłacane przez spółkę mającą siedzibę w Umawiającym się Państwie (Irlandii) osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie (Polsce) mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie (Polsce).
Jeżeli rezydent polski uzyskuje takie dochody za granicą, jest obowiązany do samodzielnego obliczenia 19% zryczałtowanego podatku i wykazania go w zeznaniu podatkowym. Od tak obliczonego podatku odlicza kwotę równą podatkowi zapłaconemu za granicą (do wysokości stawki podatku od dywidendy przewidzianej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania). Kwotę należnego podatku w Polsce oraz podatku zapłaconego za granicą podlegającego odliczeniu wykazuje się w zeznaniu PIT-36 lub PIT-36L lub PIT-38 lub PIT-39.
Podatnik nie wypełnia PIT/ZG. Jeśli wypełnia Pan PIT-38 to kwotę należnego podatku oraz zapłaconego podlegającego odliczeniu wykazuje w poz. 34-35 zeznania."
Kilka moich wniosków z tego:
1. brana jest pod uwagę umowa między Polską a Irlandią (gdzie zarejestrowany ETF), a nie między Polską z Holandią (gdzie go kupiłem);
2.
PIT/ZG nie wypełnia się;
3.
Jedyne, co należy wypełnić w PIT-38, to pola 34 ("Zryczałtowany podatek obliczony od przychodów (dochodów), o których mowa w art. 30a ust. 1 pkt 1–5 ustawy, uzyskanych poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej")
i 35 ("Podatek zapłacony za granicą, o którym mowa w art. 30a ust. 9 ustawy (przeliczony na złote)").
Informacja przez nich udzielona nie stanowi indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego (tak piszą na stronie, przez którą zadałem pytanie:
https://www.podatki.gov.pl/skontaktuj-s ... ie-e-mail/ ), ale teoretycznie powinni wiedzieć, o czym piszą.
Mam nadzieję, że komuś się to przyda.
Re: GDXJ na LSE
: 04 lut 2019, 11:25
autor: Makaron
W przypadku dywidend w USA, tamtejszy fiskus pobiera z automatu 30% podatku.
Ustawa o unikaniu podwójnego opodatkowania z USA mówi iż maksymalny podatek od dywidend wynosi 15%.
Jak rozliczyć zatem dywidendy z USA?
Re: GDXJ na LSE
: 04 lut 2019, 16:52
autor: Thorwald
Z tego co wiem są dwa rodzaje dywidend w USA Makaron.
Jeden to dywidendy od korporacji i w tym wypadku biuro maklerskie powinno pobrać jedynie 15% podatku. Pozostałe 4% trzeba zapłacić w Polsce. Jeżeli pobiera Ci 30% to napisz do nich, że zgodnie z umową o unikaniu podwójnego opodatkowania powinni naliczać 15%.
Są poza tym na giełdzie w USA są spółki komandytowe (master limited partnership), które wypłacają "dystrybucję" czyli dywidendę która w USA jest traktowana jako dochód osobisty, a nie dochód kapitałowy. Od tego jest chyba 37% podatku i od tego już nic nie trzeba zapłacić w Polsce.