Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso » 09 sty 2019, 15:21

Dammad, nie pisałem o Tobie, odnosiłem się do komentarza Martina78

Damn, w sensie "cholera" :D

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: dammad » 09 sty 2019, 16:44

Aha :P

Ja go zablokowałem tak jak radził Tomek, więc mam spokój.

Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Live o wszystkim

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 09 sty 2019, 18:52

Ulalala - EEM wyleciały górą z trendu spadkowego, DXY mocno w dół, a SP500 niewiele pod kluczowym oporem na 2600. Hmmm albo wleci white swan z jakimś pozytywnym info np. dotyczącym wojny handlowej i przelecą na raz do góry, albo najprawdpodobniej odbiją się od oporu na 2600 i będziemy mieli przystanek. Jakoś tego nie widzę, żeby taki istotny opór poszedł na raz tak o. Gdyby tak się stało to byłaby to przeokrutna pułapka na misie. :>

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: dammad » 09 sty 2019, 19:03

Opór istotny to prawda, ale pamiętajcie od czego są opory :)

Zmienność jest tak duża, że latanie w górę i dół nikogo nie powinno dziwić, zarządzajcie solidnie ryzykiem.

Petrus
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 23 mar 2018, 17:32

Re: Live o wszystkim

Post autor: Petrus » 09 sty 2019, 19:12

SL poszly czekam co dalej. Robi się mega optymistycznie i dobrze. Celem wielkich graczy jest nas olupic na zero. Od jutra korekta. Cały czas jestem ciekaw jak cięcie stop przeniesie się na rynek - góra czy dół. Według Greg dolem. Ja nie jestem przekonany do tego powod towarzystwo się przyzwyczilo że jak jest źle to fed będzie drukować i pomoże. A w takich warunkach zjazdów głębokich nie będzie chyba że brubasy zdecydują inaczej.

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro » 09 sty 2019, 19:18

Wciąż się uczę, ale wg mnie wolumen nie oddaje tego optymizmu, wzrosty owszem ładne, ale na niskim wolumenie, i te newsy USA-Chiny wciąż są naciągane wg mnie...

Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Live o wszystkim

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 09 sty 2019, 19:22

Maro pisze:
09 sty 2019, 19:18
Wciąż się uczę, ale wg mnie wolumen nie oddaje tego optymizmu, wzrosty owszem ładne, ale na niskim wolumenie, i te newsy USA-Chiny wciąż są naciągane wg mnie...

Jak dla mnie to w czasach dark pooli i cholera wie czego jeszcze to analiza wolumenowa zawodzi mocno. Czasem daje fajne wskazówki, ale to bardziej na pojedyńczych spółkach niż na całym indeksie.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 09 sty 2019, 19:32

ETF-y też mocno namieszały z analizą wolumenu, bo one się rebalansują w ostatniej godzinie handlu, a więc dopiero wtedy robią zakupy. Czyli cały dzień może być potężny popyt na takiego SPY (a on jeden to przecież 240 mld AUM), a nie będzie tego w ogóle widać w trakcie dnia na spółkach z S&P 500. Stąd się wzięło to liquidity smile, które bardzo dobrze widać ostatnimi czasy: https://www.tradingforaliving.pl/pre-ma ... ter-hours/

Marek
Stały bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 28 lis 2018, 19:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: Marek » 09 sty 2019, 19:45

Zastanawiam się czy tzw. przepychanki pomiędzy USA i Chinami nie są wyolbrzymione pod względem wpływu na rozwój gospodarek obu krajów. Jasne, że jakiś tam wpływ mają, ale czy aż tyle żeby determinować znaczące spowolnienie/recesję w jednym i drugim kraju? Sytuacja w Chinach pogarsza się od dłuższego czasu, zanim Trump zaczął nakładać kolejne cła, a więc czy ewentualne porozumienie tak wiele zmieni, że wzrosną zyski spółek tu i tam, a oba kraje zanotują gigantyczny wzrost PKB?
Nawet, jeśli będzie to porozumienie, to czy poza dobrym PRem zmieni ono znacząco sytuację obu krajów? Czy zmieni ono sytuację np. firmy Apple, która tnie prognozy ze względy na Chiny?

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: dammad » 09 sty 2019, 19:50

Dobinie było widać w 2018, że wolumen w dalszym ciągu działa. Jeśli chodzi o SP500 to sprawdził mi się bdb. Natomiast ETFy wypaczają przede wszystkim Smart Money Index o którym ostatnio rozmawialiśmy. Mimo wszystko jego spadek był jakiś chory.

A jeśli już jesteśmy przy wspominkach to samochodówka w Chinach pogłębia spadki: http://www.atimes.com/article/china-car ... -20-years/

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro » 09 sty 2019, 19:56

@Patryk Rozgwiazda, @Tomek
Staram się patrzeć na wolumen dzienny następnego dnia po sesji, i tygodniowy. Skoro tak piszecie to na co jest sens patrzeć z AT (czego się uczyć w pierwszej kolejności)? żeby wspomogło trading mid, long-term w takich warunkach rynkowych?

@Marek

Mam dokładnie takie same przemyślenia odnośnie całej tej sytuacji, ale rynek widzi co innego i trzeba pokornie czekać, czy wrócimy do spadków i mamy rację w interpretacji

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 09 sty 2019, 20:05

Maro pisze:
09 sty 2019, 19:56
@Patryk Rozgwiazda, @Tomek
Skoro tak piszecie to na co jest sens patrzeć z AT (czego się uczyć w pierwszej kolejności)? żeby wspomogło trading mid, long-term w takich warunkach rynkowych?
Z backtestów wychodzi, że najskuteczniejsze wskaźniki AT to:

1. Average Directional Index (ADX)
2. Money Flow Index (MFI)
3. Chande Momentum Oscillator (CMO)
4. Ultimate Oscillator (ULT)
5. Relative Strength Index (RSI)

Zerknij tutaj: https://www.tradingforaliving.pl/analiz ... wskazniki/

Awatar użytkownika
Patryk Rozgwiazda
Stały bywalec
Posty: 237
Rejestracja: 03 mar 2018, 20:32

Re: Live o wszystkim

Post autor: Patryk Rozgwiazda » 09 sty 2019, 20:23

Maro pisze:
09 sty 2019, 19:56
@Patryk Rozgwiazda, @Tomek
Staram się patrzeć na wolumen dzienny następnego dnia po sesji, i tygodniowy. Skoro tak piszecie to na co jest sens patrzeć z AT (czego się uczyć w pierwszej kolejności)? żeby wspomogło trading mid, long-term w takich warunkach rynkowych?
Ja siebie za jakiegoś szczególnego eksperta nie uważam, a wręcz przeciwnie - ale to co zauważałem wraz z nabieraniem doświadczenia, to fakt że im bardziej skomplikowana analiza techniczna tym bardziej zawodzi. Lepiej trzymać się się podstaw typu RSI, MACD, opory czy wsparcia horyzontalne, linie trendu, podstawowe formacje. W dodatku analiza techniczna powinna być raczej tylko pomocą do wyboru momentu wejścia w inwestycję. Należy też pamiętać, że analiza techniczna jest absolutnie przereklamowana i korzysta z niej praktycznie każdy uczestnik rynku, a kapitał spekulacyjny świetnie to wykorzystuje tak, aby generować fałszywe sygnały czy ogólnie mówiąc robić w bambuko ludzi którzy uważają, że wystarczy narysować parę kresek, aby zarobić. Także jest to dobra wskazówka w inwestycjach, ale jej popularność sprawia, że jest wątpliwie skuteczna, zwłaszcza w kluczowych momentach. Ja uważam, że analiza techniczna to też często samospełniające się proroctwo. I w sumie ciężko stwierdzić czy działa (jeżeli zakładamy, że działa) z tego powodu, że nie wiemy czy działa, bo jest skuteczna, czy działa, dlatego że większość uczestników ją stosuje. Trochę filozoficznie poleciałem.

Jedna rzecz która moim zdaniem dobrze działa i jest dość niedoceniana to analiza sentymentu. Są różne fajne wskaźniki nastroju inwestorów czy statystyki obrazujące ich emocje i to często fajnie działa przy pewnej wprawie w zastosowaniu tego. Tak w skrócie - to jak Ci wszyscy mówią, że nie należy inwestować w złoto i złoto spadnie, to bardzo możliwe, że będzie dokładnie na odwrót. :)

Marek
Stały bywalec
Posty: 105
Rejestracja: 28 lis 2018, 19:06

Re: Live o wszystkim

Post autor: Marek » 09 sty 2019, 20:38

Patryk Rozgwiazda pisze:
09 sty 2019, 20:23
Maro pisze:
09 sty 2019, 19:56
@Patryk Rozgwiazda, @Tomek
Staram się patrzeć na wolumen dzienny następnego dnia po sesji, i tygodniowy. Skoro tak piszecie to na co jest sens patrzeć z AT (czego się uczyć w pierwszej kolejności)? żeby wspomogło trading mid, long-term w takich warunkach rynkowych?
Ja siebie za jakiegoś szczególnego eksperta nie uważam, a wręcz przeciwnie - ale to co zauważałem wraz z nabieraniem doświadczenia, to fakt że im bardziej skomplikowana analiza techniczna tym bardziej zawodzi. Lepiej trzymać się się podstaw typu RSI, MACD, opory czy wsparcia horyzontalne, linie trendu, podstawowe formacje. W dodatku analiza techniczna powinna być raczej tylko pomocą do wyboru momentu wejścia w inwestycję. Należy też pamiętać, że analiza techniczna jest absolutnie przereklamowana i korzysta z niej praktycznie każdy uczestnik rynku, a kapitał spekulacyjny świetnie to wykorzystuje tak, aby generować fałszywe sygnały czy ogólnie mówiąc robić w bambuko ludzi którzy uważają, że wystarczy narysować parę kresek, aby zarobić. Także jest to dobra wskazówka w inwestycjach, ale jej popularność sprawia, że jest wątpliwie skuteczna, zwłaszcza w kluczowych momentach. Ja uważam, że analiza techniczna to też często samospełniające się proroctwo. I w sumie ciężko stwierdzić czy działa (jeżeli zakładamy, że działa) z tego powodu, że nie wiemy czy działa, bo jest skuteczna, czy działa, dlatego że większość uczestników ją stosuje. Trochę filozoficznie poleciałem.

Jedna rzecz która moim zdaniem dobrze działa i jest dość niedoceniana to analiza sentymentu. Są różne fajne wskaźniki nastroju inwestorów czy statystyki obrazujące ich emocje i to często fajnie działa przy pewnej wprawie w zastosowaniu tego. Tak w skrócie - to jak Ci wszyscy mówią, że nie należy inwestować w złoto i złoto spadnie, to bardzo możliwe, że będzie dokładnie na odwrót. :)


I właśnie dokładnie w tym temacie "wyjmuję" obrazek z Twittera Grega (dzisiejszy wpis)…
DwfLtVtXcAAuAy5.jpg

Hermetic
Stały bywalec
Posty: 382
Rejestracja: 20 cze 2018, 19:19

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hermetic » 09 sty 2019, 21:48

Coś tu zaraz .....
Obrazek

ODPOWIEDZ