Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 10 mar 2020, 13:24

Chciałem szybko uwolnić gotówkę z obligacji, żeby dokupić za nią spadające akcje, bo uważałem, że na koniec lutego mieliśmy ostateczny dołek na rynku i ostatnią okazję do zakupów. Jak się okazało – myliłem się, no ale taka właśnie była moja motywacja.

Thorwald, cała przyjemność po mojej stronie :)

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas » 10 mar 2020, 20:30

Ameryka próbuje się pozbierać po gongu jaki dostała od Rosjan prawdopodobnie za ten Nord Stream 2 czy to może po prostu zwykła wymiana uprzejmości ;)

https://www.washingtonpost.com/business ... l-bailout/

I tak się jeszcze zastanawiam czy Rosjanie nie chcą upiec dwóch pieczeni na jednym ogniu i jednocześnie docisnąć Saudyjczyków. Nie pamiętam tego dokładnie ale ich wydatki budżetowe są dosyć sporych rozmiarów i chyba nawet 50$ za baryłkę nie za bardzo się kalkuluje.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 10 mar 2020, 21:00

The Levered Oilpocalypse: Two 3x Levered Oil Exchange-Traded Products To Liquidate

Zupełnie nie zdziwię się, jeśli niedługo USA zakaże oferowania takich produktów. Jak widać, są to bardzo niebezpieczne rzeczy i nie powinny być dostępne dla klientów detalicznych.

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 10 mar 2020, 23:30

Rastignac pisze:
10 mar 2020, 21:00
Zupełnie nie zdziwię się, jeśli niedługo USA zakaże oferowania takich produktów. Jak widać, są to bardzo niebezpieczne rzeczy i nie powinny być dostępne dla klientów detalicznych.

To nie dźwignia jest niebezpieczna, a nieumiejętność zarządzania kapitałem. Przecież głównie retail musi się ratować lewarem, fundusze czy banki zbytnio go nie potrzebują by założyć pozycję jaką chcą ;)

Jeśli chodzi o zakazy, to ja bym zabronił wycofywania spółek z giełdy, lub chociaż wymusić na przymusowym wykupie średnią cenę z ostatnich 5 lat.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 10 mar 2020, 23:31

W jaki sposób chciałbyś umiejętnie zarządzać kapitałem w sytuacji kiedy likwidują taki ETF i zostajesz z okrągłym zerem?

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 10 mar 2020, 23:35

Dzielić pozycję między instrumenty oraz brokerów. Bo to rzadko padają?
Jeszcze jak wysyłają info o naszych pozycjach do KDPW to pół biedy. Ale na CFD poza Unią nie ma szans ugrać czegokolwiek w razie upadłości...

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 10 mar 2020, 23:44

CFD też są właśnie zakazane dla klienta detalicznego w USA, z tego samego powodu. I bardzo dobrze.

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 10 mar 2020, 23:59

Hmm.. o tym nawet nie wiedziałem.
Myślałem, że tylko ESMA miewa takie pomysły, by pozbawiać ludzi instrumentów.

Petrus
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 23 mar 2018, 17:32

Re: Live o wszystkim

Post autor: Petrus » 11 mar 2020, 03:15

Co dalej z naszą kochaną ropą? Wydaje się że przesądzone są spadki. I rynek zbyt mocno przecenil ta sytuację. Obecnie jest szukana równowaga. Może gdzieś niebawem jakaś rafineria zapłonie dla USA niezależność w ropie z łupków to ważny temat.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 11 mar 2020, 10:26

Rastignac pisze:
10 mar 2020, 23:31
W jaki sposób chciałbyś umiejętnie zarządzać kapitałem w sytuacji kiedy likwidują taki ETF i zostajesz z okrągłym zerem?

To nie byly ETFy tylko ETNy. Stalo sie z nim dokladnie to co powinno sie stac. Przy lewarze 3x indeksowanym dziennie spadek ropy o 35% w ciagu 1 dnia powoduje likwidacje i nie ma tu nad czym dywagowac :-). Umiejetne zarzadzanie kapitalem polega na tym, ze inwestujac w lewarowany produkt liczysz sie z ryzykiem 100% straty.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 11 mar 2020, 10:57

Jak zawsze w takich sytuacjach zrobię to samo, co robię już od trzech lat, czyli wrzucę link do artykułu, który dokładnie wyjaśnia, na czym polega ryzyko inwestowania w tego typu instrumenty: https://www.tradingforaliving.pl/etfy-c ... -dzwignia/

I uprzedzając kolejne nieporozumienia drugi, który wyjaśnia na czym polega ryzyko inwestowanie w towary i surowce przy użyciu ETN-ów nielewarowanych: https://www.tradingforaliving.pl/co-to- ... -contango/

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 11 mar 2020, 11:44

glina pisze:
11 mar 2020, 10:26
To nie byly ETFy tylko ETNy.
Są lewarowane ETF-y i są lewarowane ETN-y. Zasada jest ta sama.

glina pisze:
11 mar 2020, 10:26
Stalo sie z nim dokladnie to co powinno sie stac. Przy lewarze 3x indeksowanym dziennie spadek ropy o 35% w ciagu 1 dnia powoduje likwidacje i nie ma tu nad czym dywagowac :-). Umiejetne zarzadzanie kapitalem polega na tym, ze inwestujac w lewarowany produkt liczysz sie z ryzykiem 100% straty.
Powiedzmy, że niby tak, ale te instrumenty i tak się nie nadają IMO dla klientów detalicznych.

Maro
Stały bywalec
Posty: 187
Rejestracja: 21 sty 2018, 19:11

Re: Live o wszystkim

Post autor: Maro » 11 mar 2020, 11:46

Odbierając od tematu, co robicie z PLN - trzymacie czy zamieniacie na USD czy coś innego? Szkoły zamykają, inne placówki też, w sklepach mydła w płynie nie ma, papier toaletowy znika z półek jak szalony, wczoraj w carrefourze kasjerki były w rękawiczkach, panika się rozkręca

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 11 mar 2020, 12:00

Maro pisze:
11 mar 2020, 11:46
panika się rozkręca

Ale że panicznie wykupują papier toaletowy na GPW, czy co?
Złocisz się całkiem przyzwoicie trzyma, dolar po decyzji FED'u traci, więc nic tylko kupować za pół darmo póki się da. Bo moim zdaniem inflacja na FIAT'ach to się dopiero rozkręca, dlatego lepiej być zapakowanym w akcje/fundusze, które będą na tym zyskiwać, niż trzymać gotówkę.

Dodatkowo jeśli jesteśmy importerem ropy, to koszta transportu i częściowo produkcji spadają, więc firmy mają lżej.

reuptake
Stały bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 18 sty 2020, 12:12

Re: Live o wszystkim

Post autor: reuptake » 11 mar 2020, 12:32

No szczerze mówiąc ręce mnie świeżbią, żeby jakiś spadający nóż na GPW złapać, ale jest ich tyle, że trudno podjąć jakąś decyzję.

ODPOWIEDZ