Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
reuptake
Stały bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 18 sty 2020, 12:12

Re: Live o wszystkim

Post autor: reuptake » 02 mar 2020, 18:45

Zrobiłem ten rebalancing do końca, dziś sprzedawałem po trochę lepszych cenach niż w piątek.

GLD Gold 6.0%
IEF Int-Term US Treasuries 61.0%
SPY S&P 500 17.0%
TLT Long-Term US Treasuries 11.0%
VNQ US Real Estate 5.0%

Przeczucie, że zrobiłem to dokładnie w dołku mnie nie opuszcza, ale zobaczymy. Zamierzam wdrożyć trochę rad Tomka z wątku o podejściu mentalnym i poczekać z ocenami na koniec miesiąca.

reuptake
Stały bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 18 sty 2020, 12:12

Re: Live o wszystkim

Post autor: reuptake » 02 mar 2020, 19:43

Dodam tylko, że nie byłem odosobniony w moich rozterkach na koniec akurat tego, dość wyjątkowego miesiąca:

https://twitter.com/GestaltU/status/1233525599752400898

Obrazek

Wprawdzie byłem przed tym częściowo zabezpieczony, bo mój portfel składa się z 7 strategii, ale rozważę jednak podzielenie całości na transze i rebalancing np. 3x na miesiąc.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 02 mar 2020, 22:02

Wzrosty? NIEMOŻLIWE! Gratuluję tym, którzy sprzedawali w panice w piątek. Lekcja do odrobienia. Z innej beczki, pamiętacie tę linię trendu, o której mówiłem w zeszłym tygodniu? To patrzcie:
Obrazek
Jak już ktoś chciał sprzedawać to dzisiaj na zamknięciu.

Przypominam tekst, który świetnie pasuje do tego kontekstu: https://www.businessinsider.com/cost-of ... 015-3?op=1
For instance, if an investor stayed fully invested in the S&P 500 from 1995 through 2014, they would've had a 9.85% annualized return.

However, if trading resulted in them missing just the ten best days during that same period, then those annualized returns would collapse to 6.1%.
Dzisiaj był jeden z tych dni. Ups!

Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert » 02 mar 2020, 22:07

Piękna sesja w sumie jej nie śledziłem ale zakończenie petarda :)

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 02 mar 2020, 22:15

Czyli jednak dobrze, ze sie zlewarowalem w piatek :-))

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 02 mar 2020, 22:26

Hubert pisze:
02 mar 2020, 22:07
Piękna sesja w sumie jej nie śledziłem ale zakończenie petarda :)

Piątkowa petarda była większa ;P

Co kupiliśmy, to nasze, teraz można się zająć ustalaniem poziomów na take profit ;)

reuptake
Stały bywalec
Posty: 198
Rejestracja: 18 sty 2020, 12:12

Re: Live o wszystkim

Post autor: reuptake » 02 mar 2020, 22:29

Rastignac pisze:
02 mar 2020, 22:02
Dzisiaj był jeden z tych dni. Ups!

Ominięcie 10 najlepszych dni, to wymaga jakiegoś niezwykłego pecha, podobnie jak ominięcie 10 najgorszych niezwykłego szczęścia. Ciekawe jaki byłby wpływ ominięcia i jednych i drugich. Pewnie żaden.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 02 mar 2020, 22:36

Pewnie tak, ale te dni najczęściej występują zaraz po dużych spadkach, czyli wtedy, kiedy spanikowani ludzie sprzedają (czyli przypieczętowują swoje straty), a potem czekają na uspokojenie sytuacji i wzrosty. Czyli pewnie zamiast straty 10 najlepszych dni to stracą 4 najlepsze plus 20 takich średnich, ale wciąż dobrych, co efektywnie wyjdzie na to samo lub nawet gorzej. W końcu to nie wzięło się znikąd:
Obrazek

Popatrz na listopad / grudzień 2018. Połowa ludzi obecnych wtedy na tym forum sprzedawała wszystko, a niektórzy co gorsza zaczynali shortować, bo przecież kryzys, armageddon i plagi egipskie. Wszystko jest dalej na forum, można poczytać. Zgadnij czy załapali się na styczniowy rajd?

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 02 mar 2020, 22:51

Rastignac pisze:
02 mar 2020, 22:36
Popatrz na listopad / grudzień 2018. Połowa ludzi obecnych wtedy na tym forum sprzedawała wszystko, a niektórzy co gorsza zaczynali shortować. Wszystko jest dalej na forum. Zgadnij czy załapali się na styczniowy rajd?

Na forum mnie tu nie było, ale wtedy miałem pękającego w szwach grida złożonego z longów na indeksach. Ani jednego shorta w grudniu 2018.
Shorty zacząłem zakładać w lutym, bo jakoś za szybko i niebiezpiecznie rosło, a w maju wszystkie zyski z wiosny już przeszły do historii...

Więc muszę się przyznać, że "I suck" ;<

Co do spółek, to nie znam kogokolwiek, kto by sprzedawał na spadkach - natura ludzka nie pozwala się przyznać do porażki, czego efektem może być wieczny hodling, ale sprzedaż ze stratą? Nigdy!
Typowy retailowy inwestor ma kiepskie wyniki, gdyż szuka spółki po taniości licząc, że będzie droższa - ja tak czynie do dziś dnia i tego schematu zwalczyć się nie da. Tutaj przewagę ma spekulacja na inwestowaniem - obstawiając kontrariańsko czasami uda ugrać się jakiś zysk.
Za to inwestując w 'padlinkę' rzadko trafimy na cudowne ozdrowienie kursu...

arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Live o wszystkim

Post autor: arku » 03 mar 2020, 00:00

Czy ktoś mógłby mnie oświecić pod jakim tickerem mogę znaleźć w IB akcje Xiaomi? Szukam po nazwie i po symbolu 1810 ale wyszukuje mi tylko ADRy (XIACY) i akcje notowane w Niemczech (3CP) oraz CFD na 1810. Kilka osób pisało że inwestuje w te papiery więc domyślam się że można je kupić na giełdzie w Hongkongu?

Awatar użytkownika
Nigeryjski Książę
Posty: 52
Rejestracja: 24 lut 2020, 23:12

Re: Live o wszystkim

Post autor: Nigeryjski Książę » 03 mar 2020, 01:50

Gratuluję tym którzy zachowali spokój, dzisiejsza sesja wszystko wam wynagrodziła!

Mam lamerskie pytanie: w piątek kupiłem opcje CALL na SPY. Niestety tylko jeden ale zastawiam się co będzie gdy już dopadnie mnie korona wirus i będę np. nieprzytomny a właśnie wypadnie data jego zapadalności. Czy jeśli nie sprzedam i nie zlecę assignnmentu to on wygasa i jest bezwartościowy. Tak mi się wydaje ale wolę zapytać wyjadaczy :]

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 03 mar 2020, 02:37

Nigeryjski Książę pisze:
03 mar 2020, 01:50
Czy jeśli nie sprzedam i nie zlecę assignnmentu to on wygasa i jest bezwartościowy. Tak mi się wydaje ale wolę zapytać wyjadaczy :]

Jeśli doczekasz terminu wygaśnięcia, to najzwyczajniej w świecie opcja na instrument, zamieni się w ten instrument przeliczając po cenie z tego dnia.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 03 mar 2020, 08:37

arku pisze:
03 mar 2020, 00:00
Czy ktoś mógłby mnie oświecić pod jakim tickerem mogę znaleźć w IB akcje Xiaomi?

Wlasnie pod 1810. Sprawdz czy wlaczyles w panelu uzytkownika trading na gieldach Azjatyckich, moze masz wylaczone.
Akcje Xiaomi na HKEX mozna kupowac w pakietach po 200 szt, wiec calkiem nieduzych jak na te gielde.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 03 mar 2020, 08:52

Q'bot pisze:
02 mar 2020, 22:51
Co do spółek, to nie znam kogokolwiek, kto by sprzedawał na spadkach - natura ludzka nie pozwala się przyznać do porażki, czego efektem może być wieczny hodling, ale sprzedaż ze stratą? Nigdy!
Typowy retailowy inwestor ma kiepskie wyniki, gdyż szuka spółki po taniości licząc, że będzie droższa - ja tak czynie do dziś dnia i tego schematu zwalczyć się nie da.

To pasuje do watku o psychologii inwestowania :-).

Zauwazylem, ze za wszelkie moje frustracje inwestycyjne odpowiada tylko kilka pojedynczych pozycji z portfela. Na wielu innych spadki przyjmuje ze spokojem. Ucinanie przegranych, nawet ze strata, powinno byc elementem kazdej strategii inwestycyjnej.

Co do czekania na spadki to tez mam w portfelu taka jedna perelke. W wyniku eksperymentu wyszukalem kilkanascie przypadkowych spolek z Hong Kongu po tickerach (numery) i kilka ciekawych dodalem do watchlisty. I tak oto mam tam spolke Chunli Medical (1858) ktorej wzrosty juz przekroczyly 100% w ciagu pol roku i do tego zachowuje sie super spokojnie w trakcie zawirowan, a wciaz nie odwazylem sie jej kupic.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 03 mar 2020, 09:04

Q'bot pisze:
03 mar 2020, 02:37
Nigeryjski Książę pisze:
03 mar 2020, 01:50
Czy jeśli nie sprzedam i nie zlecę assignnmentu to on wygasa i jest bezwartościowy. Tak mi się wydaje ale wolę zapytać wyjadaczy :]

Jeśli doczekasz terminu wygaśnięcia, to najzwyczajniej w świecie opcja na instrument, zamieni się w ten instrument przeliczając po cenie z tego dnia.
Nie po cenie z tego dnia, tylko po cenie wykonania opcji (strike price). Jesli opcja będzie in-the-money przynajmniej o jednego centa, czyli SPY będzie powyżej strike’a, to broker ma obowiązek automatycznie wykonać prawo wynikające z tej opcji na rzecz jej posiadacza, czyli mówiąc inaczej: kupi Ci za Twoje pieniądze sto jednostek SPY.

A odpowiadając na wcześniejsze pytanie Księcia, które mi mignęło, jakbym spodziewał się tylko korekty, tobym siedział w obligacjach korpo na 5-6% rentowności, a jakbym spodziewał się krachu, tobym siedział 50% gotówka i 50% 30y US.

Adrian, nie mam teraz dostępu do platformy, ale to są różnice kilku procent. Generalna zasada jest taka, ze im więcej lat zostało do terminu zapadalności obligacji, tym niższa ich cena (wyższa rentowność), no bo ta gotówkowa premia czasu musi byc większa w przypadku, gdy czasu mamy np. 30y vs. 27y.

ODPOWIEDZ