Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso » 07 lut 2020, 21:31

A ja sprzedałem dziś obligi o wartości 20% swojego portfela. Mimo to z chęcią przyjąłbym korektę, ale obawiam się, że do wyborów, to raczej nic się nie zadzieje. No chyba, że na wiosnę Demokraci wybiorą z duetu Warren/Sanders i jedno z nich będzie szybko zyskiwać znaczące poparcie.

Z insajtów z branży lotniczego cargo mogę Wam powiedzieć, że jedynie jest problem z transportem, bo bardzo dużo linii lotniczych przestało latać, co sprawia, że grube pieniądze zarabiają te, które wciąż latają (mówię tylko o cargo). Stawki do PVG (lotniska w Szanghaju) w ciągu ostatniego tygodnia wzrosły aż pięciokrotnie. A towar i tak lata za takie stawki, bo musi.

Petrus
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 23 mar 2018, 17:32

Re: Live o wszystkim

Post autor: Petrus » 08 lut 2020, 04:07

Ja dorzucę z insajtow że przez to że wuhan jest zamknięte leży produkcją stali w chinach. Mittal na tym powinien korzystać. Co pewnie zaraz zobaczymy

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Live o wszystkim

Post autor: eranet » 08 lut 2020, 08:38

Ja dostałem wczoraj takiego maila, zamówiłem lampy i są problemy, więc jak to może wyglądać w innych, poważniejszych sektorach???
Dostałem zapytanie ze strony Hiszpańskiego działu produkcji czy mogą zastosować stopień rozproszenia "B40".
Hiszpanie mają problemy z pozyskaniem jednego komponentu "B60" ze względu na sytuację epidemiologiczną na świecie a z soczewką B40 proces produkcji przebiegł by bez zakłóceń.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 08 lut 2020, 11:54

To ja was pewnie nie zaskocze, ale moj dostawca optyki z Wuhan nie odpowiada na maile.
Sporo niepokojacych naglowkow dzis u Reuters. panika w HK, Singapurze, w Chinach powroty do pracy w Poniedzialek beda bardzo ograniczone.

Z pozytywnego punktu widzenia, to oczywiscie wszelkie te braki i przerwy w dostawie trzeba bedzie w koncu nadrobic, lub juz sa nadrabiane u innych podwykonawcow. To dlatego MSCI World pozostaje niewzruszone.

Adrian
Stały bywalec
Posty: 267
Rejestracja: 22 paź 2017, 21:59

Re: Live o wszystkim

Post autor: Adrian » 08 lut 2020, 15:13

Tak jak pisalem kilka(nascie) dni temu korekta wisi w powietrzu. Nie lekceważył bym tego co się obecnie dzieje w Chinach. Zloto trzyma sie świetnie i liczę na to że podczas korekty na rynkach poszybuje w górę. Minersi natomiast to jakis dramat ale w ciagu kilku następnych tygodni powinny pojawiać sie dobre wyniki za q4 a zatem okazja do nadrobienia.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas » 08 lut 2020, 16:15

Było nie było Chiny to jest fabryka świata i gdzieś nawet czytałem, że mogą wyprodukować więcej niż świat potrzebuje. Już ostatnio PKB Chin było na najniższym poziomie od lat (a były i sugestie iż jest i tak zawyżone). Aktualna kwarantanna i przerwa na pewno mocno obniżą tegoroczne PKB a jakie będą tak zwane skutki uboczne tego - to możemy się tylko domyślać, bo tak naprawdę nikt nie wie jak to się wszystko potoczy i rozegra. Na razie świat skupia się tylko na tym co jest ale nie za bardzo patrzy (albo wręcz nie chce patrzeć) co może się wydarzyć w tak zwanym kolejnym etapie czyli jak to się mawia - jakie mogą być powikłania? Innej fabryki świat nie ma i niedługo zacznie się okazywać, kto bez Chin praktycznie nie potrafi funkcjonować, no bo bądźmy szczerzy czy ktoś przypuszczał, że nagle ni z tego ni z owego China po prostu staną? Tutaj już niebezpiecznie zahaczamy o przysłowiowego Czarnego Łabędzia Nassima Taleba. To są takie moje luźne przemyślenia w temacie, być może zbyt pesymistyczne ale lepiej się miło niż niemiło rozczarować.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 08 lut 2020, 16:55

Ryszard Wielkouch pisze:
07 lut 2020, 15:55

1) Chiny nie opublikują danych o handlu zagranicznym za styczeń. Pokażą go dopiero w marcu razem z danymi za luty.
2) Kudlow wychodzi, żeby powiedzieć, że nie jesteśmy na końcu cyklu gospodarczego. Kudlow nie miałby nic przeciwko, żeby zobaczyć większą obniżkę stóp procentowych przez FED.
3) Burberry sprzedaż w otwartych sklepach w Chinach spadła o 70-80%


4) Główny dostawca części dla Appla - Foxcon dalej nieczynny. https://asia.nikkei.com/Spotlight/Coron ... us-sources
5) Pod kwarantanną znajduje się obecnie 400 milionów ludzi
6) Nie mam bladego pojęcia czy to propaganda amerykańska, ale jakiś chińczyk twierdzi, że z powodu wirusa zmarło 30.000 ludzi.

Adrian pisze:
08 lut 2020, 15:13
Tak jak pisalem kilka(nascie) dni temu korekta wisi w powietrzu. Nie lekceważył bym tego co się obecnie dzieje w Chinach. Zloto trzyma sie świetnie i liczę na to że podczas korekty na rynkach poszybuje w górę. Minersi natomiast to jakis dramat ale w ciagu kilku następnych tygodni powinny pojawiać sie dobre wyniki za q4 a zatem okazja do nadrobienia.

Jeśli porównać obligacje ze złotem. To złoto mocno laguje. Jeśli będzie rósł też dolar, złoto wcale nie musi tak super rosnąć. Zgadzam się z tym, że wyniki minersów powinny pozytywnie zaskoczyć.

Awatar użytkownika
eranet
Stały bywalec
Posty: 331
Rejestracja: 02 sty 2018, 12:47

Re: Live o wszystkim

Post autor: eranet » 08 lut 2020, 18:57

Znaleźć kogoś innego, kto produkuje elektronikę i nie ma fabryk lub komponentow z Chin to chyba będzie graniczyło z cudem i na pewno nie uda się tego zrobić od ręki, by zastąpić szybko i bezboleśnie 1:1. A teraz takie coś znalazłem z TT
@GordonGChang
#Hyundai has suspended car production in #SouthKorea due to a lack of parts from #China. This shutdown, the result of the #coronavirus epidemic, would not have occurred if the company made needed parts close to its assembly operations.
Volkswagen says restart of some China plants postponed until February 17
Kto jeszcze nie czytał to polecam artykuł u BMena, sporo wyjaśniający artykuł
https://www.bogaty.men/labedz-w-koronie/

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 08 lut 2020, 20:17

Ja tam bede pewnie kupowal w poniedzialek :-). Wiadomosci nie sa dobre, ale to tylko wytrzepie krotkoterminowych inwestorow.

Online
Awatar użytkownika
Hubert
Forumowy wyga
Posty: 615
Rejestracja: 21 gru 2018, 12:20

Re: Live o wszystkim

Post autor: Hubert » 09 lut 2020, 10:38

Wiadomo że trzeba kupować spadki tylko pytanie kiedy:) Bo możesz kupić na zniżce 2-5 % albo 10-15 % :) Ja czekam na taką większą panikę z poważniejszymi zakupami . Narazie ponad 50 % cash nawet obligacje wywaliłem . Generalnie chyba postoje chwile z boku, brak pozycji to też pozycja :)

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas » 09 lut 2020, 11:52

Ja też jestem zdania że należy poczekać na rozwój sytuacji. Wiadomo, że rynek/giełda dyskontuje wszystko trochę szybciej etc. ale czy zawsze? No niestety ale 100% pewności nigdy nie ma i od czasu do czasu "błąd Matrixa" się może pojawić. Jeżeli przestój Chin zacznie się wydłużać to powoli, powoli śnieżna kula może się zacząć toczyć. Każdy kolejny tydzień przestoju to już może być naprawdę wymierny efekt na koniec roku czy tam w szacunkach/prognozach/przewidywaniach. Jak to gdzieś ktoś ładnie powiedział "Chiny kichną a cały świat dostanie zapalenia płuc".

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 09 lut 2020, 21:39

A ja jestem zdania, ze 5-10-15% to szum dla dlugoterminowego inwestora. Bez sensu jest sprzedawac dzis, bez pewnosci ze odkupimy taniej jutro.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 10 lut 2020, 09:26

Pierwsze zakupy juz zrobione.
HaiDiLao Hotpot :-)

Awatar użytkownika
Q'bot
Stały bywalec
Posty: 422
Rejestracja: 28 gru 2019, 16:54

Re: Live o wszystkim

Post autor: Q'bot » 10 lut 2020, 13:19

Ja dziś puszczam zwiadowcę i poczynię pierwszy zakup Aurory - jak dobrze pójdzie to po 1.6$

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 10 lut 2020, 16:58

Jeżeli ktoś szuka szorta to jest to ciekawe miejsce
spx_resistance.png

ODPOWIEDZ