Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 07 sty 2020, 14:46

To tak na szybko widzę, że chyba ani jedna z nich nie spełniała warunków inwestycyjnych uważanych przez Greenblatta za rozsądne, takich jak "niskie P/E" :) No ale taka to już chyba tendencja, że spółki drogie często stają się jeszcze droższe, a spółki tanie często już tanie pozostają.

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso » 07 sty 2020, 17:11

Tomek pisze:
07 sty 2020, 09:29
Fajny wykres. Daje do myślenia zwłaszcza wysoki wynik Greenblatta, bo jego magiczna formuła na zarabianie jest banalnie prosta i niemal całkowicie pasywna. Jakby ktoś nie wiedział, to przepis brzmi: kup 30 spółek o największym ROIC i najniższym P/E jednocześnie, a potem rebalansuj portfel raz na rok. Ot, i cała filozofia :)

Ba, nie trzeba nawet szukać takich spółek, wystarczy wejść na magicformulainvesting.com i voila. Lista 50 spółek z kapitalizacją powyżej 50mln (można dowolnie zmieniać):
Screen Shot 2020-01-07 at 16.59.04.png

Generalnie dobre miejsce, by poszukać jakichś okazji inwestycyjnych.
//

Poniżej jak reagowała amerykańska giełda w przypadku eskalacji konfliktu na bliskim wschodzie:
Screen Shot 2020-01-07 at 17.03.17.png

Wnioski są takie, że bywa różnie i nie ma co wysuwać daleko idących wniosków z obecnej sytuacji.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 07 sty 2020, 18:14

Tomek pisze:
07 sty 2020, 14:46
To tak na szybko widzę, że chyba ani jedna z nich nie spełniała warunków inwestycyjnych uważanych przez Greenblatta za rozsądne, takich jak "niskie P/E" :)
URI było do kupienia na poziomie 11-12 P/E we wrześniu 2011, AVGO na tym samym poziomie pod koniec 2010, ALGN na początku października 2011 przy P/E 15-16, ULTA najpóźniej pod koniec 2009 przy P/E 20, TDG na początku 2010 przy P/E w okolicach 12.... także dało się je kupić relatywnie bardzo tanio :). Należy jeszcze zdefiniować co to jest "niskie P/E". Czy dla spółki takiej jak ULTA, która zwiększa EPS-y o 30% rocznie, P/E na poziomie 20 to jest wysoko? Powiedzialbym, że nie, ale do tego trzeba być też jasnowidzem albo kimś bardzo dobrze rozeznanym w danym biznesie, żeby móc realnie ocenić, że takie tempo wzrostu będzie kontynuowane i kupić taką spółkę w odpowiednim momencie. Nawet Buffet nie kupił Amazona, kiedy był (z perspektywy) mega tani.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Live o wszystkim

Post autor: mlubinski » 07 sty 2020, 18:24

Nasz CDR bije je na głowę :).

Jakby wrzucili na ta liste cdr to moze by chciwi hamerykance rzucili sie na zakupy na gpw i podpompowaliby CDR to kosmicznych poziomow :-)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 07 sty 2020, 19:15

Rastignac pisze:
07 sty 2020, 18:14
(...) także dało się je kupić relatywnie bardzo tanio :). Należy jeszcze zdefiniować co to jest "niskie P/E". (...)

No, ja się z tym zgadzam, tylko właśnie słowo klucz tutaj to "relatywnie". Wszystkie te mechaniczne systemy nie posiadają w sobie tego relatywizmu, tylko ustawiają stałe sztywne zasady, które nie zawsze pasują do każdej spółki i do każdej branży. Greenblatt zakłada po prostu, żeby posortować spółki po najwyższym earnings yield, czyli po najniższym P/E, i wybrać z tego TOP 30. Dlatego nie wydaje mi się, żeby spółki z P/E w zakresie 10-20 znalazły się w tym TOP 30 :)

PS. Amazon dalej jest mega tani, jak weźmiemy pod uwagę zdolność do generowania wolnej gotówki. W ogóle w ostatniej dekadzie trochę się akcenty przesunęły i moim zdaniem dzisiaj zdolność do generowania gotówki nie jest brana należycie pod uwagę, tj. zbyt mała waga jest jej przypisywana w porównaniu do papierowych EPS-ów. Wszyscy tylko te EPS-y i EPS-y. Tymczasem dla mojego przetrwania nie jest tak istotne, ile ja zysku na koniec roku pokazuję urzędowi skarbowemu w swojej deklaracji PIT, tylko bardziej istotne jest, ile mam kasy schowanej w tapczanie. Ze spółkami jest podobnie. Można do samego końca pokazywać zysk na papierze i mimo tego stracić płynność i ogłosić bankructwo. Natomiast trudno jest zbankrutować mając prawdziwą gotówkę w kasie i posiadając zdolność do jej pomnażania z roku na rok. No ale to tylko taka wieczorna dygresja.

Baldwin
Posty: 66
Rejestracja: 03 lut 2019, 22:09

Re: Live o wszystkim

Post autor: Baldwin » 08 sty 2020, 15:52

Besso pisze:
07 sty 2020, 17:11

Poniżej jak reagowała amerykańska giełda w przypadku eskalacji konfliktu na bliskim wschodzie:
Screen Shot 2020-01-07 at 17.03.17.png

Wnioski są takie, że bywa różnie i nie ma co wysuwać daleko idących wniosków z obecnej sytuacji.


Jak dla mnie to wyczytać można, że jeśli Iran wjedzie na teren Iraku/ wykurzy US z Iraku / Trump zrezygnuje z eskalacji konfliktu to będą krótkotrwałe spadki w mocą taką, w jakiej kolejności wymieniłem opcje, a jak będzie wjazd na chatę Ajatollaha rakietami i szybkie zajęcia terenu to będą wzrosty.
Jak US wyraźnie odbije się od ściany (mimo wszystko inwazja na Iran to nie to samo co Irak, tam są góry, nie deska do prasowania w postaci pustyni, więc jest się jak bronić, posiada mimo wszystko lepszą armię od Iraku a warunki do obrony prawie jak w Afganistanie) to będzie jak 9/11 - okres wyczekiwania, a potem świadomość, że się wtopiło, bo góry, więc spadki po roku. Iran jednak będzie jeszcze inny, bo dochodzi dość duża opcja wewnętrznego przewrotu, Iran ma ropę, a Afganistan nie, ludzie tam wychodzą na ulicę, bo padli finansowo, Afgańczycy siedzieli sobie w chatkach.

Na giełdzie w sumie jest z czego spadać, dziś nawet spadało poza sesją, ale już tu przed otwarciem nawet na plusie.

Tomek pisze:
07 sty 2020, 19:15
Greenblatt
Czemu nie dyskutujecie o strategii Jima Rogersa?

Awatar użytkownika
Besso
Moderator
Posty: 239
Rejestracja: 29 wrz 2018, 11:21

Re: Live o wszystkim

Post autor: Besso » 08 sty 2020, 22:10

@up
Sytuacja jest bardzo dynamiczna i bez prawdziwej szklanej kuli nie pohandlujesz. Najlepszym przykładem jest dzisiejszy dzień, rano rynek spadł 2% w pre-markecie, a kończymy dzień prawie 1% na plusie.
Ja w ogóle coraz mniejsza uwagę poświęcam tego typu zdarzeniom i mniej mnie interesuje, co np. FED wymyśli na kolejnych posiedzeniach. Sytuacja sprzed roku uczy, by nie przywiązywać dużej wagi do danej sytuacji, bo szybko może się zmienić o 180 stopni. Patrzenie na konkretne spółki w długim horyzoncie to dla mnie jedyna słuszna droga.

Co do Rogersa, to bardzo mało o nim wiem, więc się nie wypowiadam. Poza tym Greenblatt > Rogers pod względem czasu. Najważniejsza jest umiejętność utrzymywania dobrego wyniku, dlatego mistrz jest tylko jeden - Warren Buffett.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 11 sty 2020, 17:58

W mojej kryształowej kuli widzę dużo dowodów na większą korektę

Screenshot_2020-01-11 (obraz PNG, 1458×891 pikseli) — Skala (84%).png


Za wzrosty indeksu odpowiada tylko część spółek. Wszyscy grają opcjami na wzrosty. Jest też subtelne ostrzeżenie od IB bo zaczęli wymagać dodatkowej zgody na lewarowane instrumenty.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 11 sty 2020, 18:05

Sytuacja trwa juz od 2015r, wiec ciezko oczekiwac kiedy tak narawde nastapi ta jak najbardziej sluszna korekta. Na chwile obecna USA stanowia rekordowo niski procent mojego portfolio All-world. Jest to 20% zamiast benchmarkowych 56% wg. kapitalizacji rynkowej.

rebahas
Stały bywalec
Posty: 433
Rejestracja: 25 lip 2019, 15:02

Re: Live o wszystkim

Post autor: rebahas » 11 sty 2020, 18:21

No niedługo wybory i chyba do nich nie powinno być jakiś bardziej spektakularnych zjazdów i pewnie aktualny prezydent zrobi wszystko w tym kierunku a jak już wybiorą no to się zobaczy ;)

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 11 sty 2020, 19:00

Tez sie nie spodziewam zjazdow, raczej SP500 bedzie bladzil w miare waskim zakresie. Obstawiam na ten rok EM. na chwile obecna ponad 50% mojego portfela, ale wazone alternatywnie.

Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 11 sty 2020, 19:07

Jeszcze coś mi się rzuciło w oczy. W poprzednim tygodniu nastąpiło spektakularne przycięcie pozycji krótkich na dolarze do wszystkich walut. To jest coś czego nie widzi się często. Nikt nie wie kiedy, ale to pocałunek śmierci dla EM i jeszcze jedna grafika do sentymentu giełdowego.

sentiment.png

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Live o wszystkim

Post autor: sebo » 11 sty 2020, 19:26

Hey
"spektakularne przycięcie pozycji krótkich na dolarze do wszystkich walut." możesz to pokazać? To z raportów ?
Wrzuć fotę jak możesz, bo mi coś EM śmierdzą ściemą w tym roku.
Oraz czy w przeszłości to było, niedalekiej, przy silnym wzroście dolara.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 11 sty 2020, 19:27

Ja DXY widze tak (wykres autorski). Mysle ze ten trend spadkowy jeszcze chwile potrwa.
dxy.png

Wzrost EM ma jednak podloze fundamentalne, bo EPS zaczynaja odbijac.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Live o wszystkim

Post autor: sebo » 11 sty 2020, 19:40

Ale ja nie piszę o kreskach kto jakie sobie namaluje tylko o raporcie i jego prawidłowym odczytaniu o raporcie instytucji jakie pozycje mają na ten kwartał czy nawet rok.
Kreska się zawsze może zmienić.

ODPOWIEDZ