Live o wszystkim

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
Ryszard Wielkouch
Forumowy wyga
Posty: 943
Rejestracja: 12 mar 2017, 12:22

Re: Live o wszystkim

Post autor: Ryszard Wielkouch » 07 gru 2019, 12:41

Portfel jest skonstruowany na różnych sektorach w zależności od sentymentu miedź/ropa/metale szlachetne zazwyczaj trzymam taką pozycję przynajmniej kilka miesięcy z dużym zaangażowaniem 10-50%, mam też pojedyncze spółki kupione pod jakąś historię, ale to niewielka część. Gdy mam dużą pozycję gotówkową i nie wiem co z nią zrobić wymieniam waluty w zależności od sentymentu i raportów COT.

Skuteczność mam chyba nie najgorszą wystarczy popatrzeć w których momentach rekomendowałem srebro, miedź czy ropę ;)

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Live o wszystkim

Post autor: Rastignac » 07 gru 2019, 13:02

Ryszard Wielkouch pisze:
07 gru 2019, 12:41
Portfel jest skonstruowany na różnych sektorach w zależności od sentymentu miedź/ropa/metale szlachetne zazwyczaj trzymam taką pozycję przynajmniej kilka miesięcy z dużym zaangażowaniem 10-50%, mam też pojedyncze spółki kupione pod jakąś historię, ale to niewielka część. Gdy mam dużą pozycję gotówkową i nie wiem co z nią zrobić wymieniam waluty w zależności od sentymentu i raportów COT.
OK, dla mnie brzmi to jak inwestowanie krótkoterminowe, ale jak zwał tak zwał.

Ryszard Wielkouch pisze:
07 gru 2019, 12:41
Skuteczność mam chyba nie najgorszą wystarczy popatrzeć w których momentach rekomendowałem srebro, miedź czy ropę ;)
Nie chodziło mi o Twoją skuteczność, bo nikt tego nie jest w stanie sprawdzić póki nie pokażesz dokładnego rozmieszczenia 100% wartości portfela oraz dokładnych cen wejścia i wyjścia z inwestycji w momencie ich zawierania. Bez tego rekomendacje są tylko rekomendacjami, które jak nie wyjdą to się je uśredni w nieskończoność ;). Ile ja tutaj dałem rekomendacji, w które koniec końców sam nie zainwestowałem albo miałem tam jakieś grosze! Także wiem jak ta "gra" wygląda i wiem dlaczego 99% ludzi nie da się prześwietlić mimo, że często twierdzą, że są jak "myśliwi na giełdzie".
Zawsze kojarzy mi się to z kumplem, który dawno temu chwalił mi się ile to panien nie wyrywa i jak to lubi "otaczać się pięknymi kobietami", a jak już się widzieliśmy na jakiejś imprezie to wyrywał jakieś mocno średnie desperatki ;). Ludzie lubią koloryzować, zwłaszcza w internecie.

BTW: Ta ostatnia uwaga to nie szczególnie do Ciebie, ale ogólnie do ludzi chwalących się wynikami bez żadnej możliwości weryfikacji.
BTW2: Ja mam w swoim spekulacyjnym zwrot 100% rocznie. Słowo harcerza!

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 07 gru 2019, 13:11

I z tego wlasnie powodu w znakomitej wiekszosci ci ktorzy dlugoterminowo nie przegrywaja z indeksem, to dokladnie ci ktorzy dlugoterminowo inwestuja w index :-)

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 07 gru 2019, 16:47

A jeszcze lepsze wyniki mają ci, którzy kupują sobie ETF-a na S&P 500, a potem wystawiają na niego dalekie Covered CALL-e. Tacy w większości przypadków pobiją benchmark w sposób niemal całkowicie pasywny :) No a jeśli jeszcze wcześniej kupili tego ETF-a poprzez wystawienie PUT-ów, to już w ogóle mają wyniki, że hoho :)

Fajnym pomysłem na pobicie benchmarku jest też zapakowanie się w jakiegoś ETF-a faktorowego, na przykład takiego: https://www.msci.com/documents/10199/f3 ... dc90fad923

Korelacja z S&P 500 niemal idealna, wahania podobne, obsunięcia podobne, a zyski 30% większe :)

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 08 gru 2019, 08:49

Link nie dziala, ale zakladam, ze to pewnie jesten z faktorow Growth, Quality, Low Volatility, Momentum, Value. Niestety to tylko wszystko wyniki i filtry backtestowane. W tym roku SP500 spokojnie, a pod powieszchnia potezne przetasowania w faktorach momentum, a low volatility od paru miesiecy nigdzie sie nie porusza. Czekam z niecierpliwoscia az MSCI zacznie publikowac wykresy siegajace pare lat w przyszlosc :-)))).

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 08 gru 2019, 21:55

@ Tomek

Moglbys dac jakis prosty liczbowy przyklad takiej opcji Covered Call? Jestem w temacie calkowicie zielony, ale z lektury wynika, ze to ma sens dla rynkow poruszajacych sie w tredzie bocznym. Jak mozna na tym skorzystac zakladajac dlugoterminowy wzrost? W grucie rzeczy ja wcale nie chce sprzedawac aktywow, a taki call moglby mnie do tego zmusic, a nastepnie musialbym odkupic po jeszcze wyzszej cenie.

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Live o wszystkim

Post autor: Plastic Tofu » 09 gru 2019, 19:47

Tomek pisze:
07 gru 2019, 16:47
A jeszcze lepsze wyniki mają ci, którzy kupują sobie ETF-a na S&P 500, a potem wystawiają na niego dalekie Covered CALL-e. Tacy w większości przypadków pobiją benchmark w sposób niemal całkowicie pasywny :) No a jeśli jeszcze wcześniej kupili tego ETF-a poprzez wystawienie PUT-ów, to już w ogóle mają wyniki, że hoho :)

To powinno być jak drogowskaz dla wszystkich inwestujących długoterminowo. Super strategia.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 10 gru 2019, 12:43

@glina: Zerknij na ten ten tekst: https://www.tradingforaliving.pl/covered-call/ i na ten webinar: https://www.youtube.com/watch?v=RKL8B89p_Os

W obu materiałach jest sporo aspektów wyjaśnionych, które związane są z Covered CALL-ami.

W rzeczywistości wcale nie trzeba dopuszczać do wykonania takiego CALL-a, tylko można go wcześniej rolować na odleglejsze terminy i na odleglejsze poziomy właśnie po to, żeby nie dopuszczać do sprzedaży akcji.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 10 gru 2019, 18:47

Bardzo dziekuje. Sprobuje to wlaczyc w strategie od poczatku 2020. Brzmi to az zbyt dobrze, bo przeciez kazdy by z tego korzystal. Orientujesz sie jaki jest koszt wystawienia opcji na IB?

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Live o wszystkim

Post autor: mlubinski » 10 gru 2019, 19:25

0.7$

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 11 gru 2019, 15:39

Dzieki. Albo cos zle robie, albo ta strategia nie zrobi szalu w moim portfelu.

Np. na VTI, opcje CALL 164 na 19Jun20 placa premium 4.45. Obecna cena to $160 wiec $164 to 2.5% gorki, a $4.45 premium to kolejne ~2.5%. Jesli dobrze rozumuje, ograniczam tym samym swoj zysk do 5% (2.5%+2.5% premium). Nie ma dostepnego wyzszego poziomu opcji niz $164. Niby 5% w pol roku to nie jest nierozsadny zysk, ale szalenstwa tez nie ma.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Live o wszystkim

Post autor: Tomek » 11 gru 2019, 16:21

To jest bardziej zaawansowana kwestia niż może się wydawać na pierwszy rzut oka. Przede wszystkim wystawianie opcji na pół roku jest nieefektywne. Optimum to 30-45 dni, bo wtedy wartość czasu z takiej opcji spada w sposób logarytmiczny, a nie liniowy. To dobrze, bo dzięki czemu można ją szybciej rolować.

Tak w uproszczeniu, opcja Jun19 na 164 ma deltę 0.40, czyli istnieje jakieś 40% prawdopodobieństwa, że zostanie zrealizowana. Stosując jako zamiennik podobną opcję, na krótszy termin i z niższym poziomem wykonania, czyli np. Jan17 ze strike 161, która też ma deltę 0.40, otrzymałbyś za to 180$, a 180$ w 37 dni to jest 1775$ w ujęciu rocznym przy założeniu, że opcje takie rolujesz w nieskończoność, czyli miesiąc po miesiącu je odnawiasz. To daje jakieś 11% zwrotu z samych premii opcyjnych nie licząc w ogóle wzrostu kursu akcji.

Covered CALL to teoretycznie jest najprostsza i najskuteczniejsza strategia opcyjna, ale żeby ją wykorzystywać świadomie i efektywnie, trzeba jednak posiadać dość szeroką wiedzę odnośnie modelu wyceny opcji i wszystkich niuansów związanych z handlem derywatami. Z opcjami jest odwrotnie niż z akcjami, tutaj nie wystarczy wystawić/kupić opcji i zostawić jej bez dotykania aż do terminu wygaśnięcia. Żyjącymi opcjami powinno się aktywnie zarządzać, żeby wycisnąć z nich maksimum korzyści.

Jeśli chcesz na poważnie wejść do tego świata, to rozważ kurs opcyjny, który kiedyś przygotowałem: https://www.tradingforaliving.pl/kurs/ Szczerze mówiąc myślę, że jest to najlepsze, najbardziej kompleksowe i najbardziej przystępne źródło wiedzy na temat opcji, jakie istnieje w języku polskim.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 12 gru 2019, 16:56

@ Tomek. Dzieki po raz kolejny. Widze, ze mam sporo do nauki i zdecydowanie bez uprzedniego porzadnego treningu na papierowym koncie nie bede sie za to zabieral.

Awatar użytkownika
glina
Forumowy wyga
Posty: 1035
Rejestracja: 22 lis 2019, 19:03

Re: Live o wszystkim

Post autor: glina » 12 gru 2019, 17:01

Tymczasem:
U.S. Negotiators Offer to Cut Existing Tariff Rates by up to 50% on $360 Billion of Chinese Imports - Sources
U.S. Negotiators Also Offer to Cancel New China Tariffs Set to Take Effect on Dec. 15 - sources
U.S. Tariff Offer Made in Recent Days as Both Sides Seek Trade Deal - Sources
President Trump will Hold Meeting Thursday to Discuss China Trade - Sources

motokolo
Stały bywalec
Posty: 120
Rejestracja: 26 maja 2018, 19:11

Re: Live o wszystkim

Post autor: motokolo » 12 gru 2019, 17:34

glina pisze:
12 gru 2019, 17:01
Tymczasem:
U.S. Negotiators Offer to Cut Existing Tariff Rates by up to 50% on $360 Billion of Chinese Imports - Sources
U.S. Negotiators Also Offer to Cancel New China Tariffs Set to Take Effect on Dec. 15 - sources
U.S. Tariff Offer Made in Recent Days as Both Sides Seek Trade Deal - Sources
President Trump will Hold Meeting Thursday to Discuss China Trade - Sources

Teraz to już jestem pewien, że Trump ma gdzieś brokera i otwiera zlecenia z lewarem x1000 i sekunde później wysyła twita :)

ODPOWIEDZ