Stock Market Crash 2018 - live comments

O rzeczach, które z inwestowaniem związane są w bardzo luźny sposób lub niezwiązane z nim w ogóle. Raczej na luzie i off-topic.
Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: dammad » 17 gru 2018, 21:54

dammad pisze:Panowie, ośmielę się powiedzieć już dziś, że można rozpiąć pasy!

Zaczynamy nowy rally, krótką hossę, zwał jak zwał. I zauważcie, że mówię to jako Pan Bear co nie przeszkadza mi zupełnie w ocenie zachowania rynku.

Pięknie testują na niskich wolumenach i tworzą małą strefę, która potrwa na oko do środy czyli do Mr. Powella, który pewnie da jakiś sympatyczny trigger do wzrostów np. brak podwyżki.

Gdzieś z czasem ten cały zakumulowany towar będzie trzeba upchnąć, więc spodziewam się, że do wiosny to sprzedadzą i tutaj znów wraca mój ulubiony miesiąc marzec jako pivot na spadki.

Stawiam na to pieniądze, ale monopolu na rację nie mam, więc zanegowanie scenariusza w przypadku zamknięcia się poniżej strefy ze stycznia 2530-2550~

Ps. Jeśli kogoś interesuje, aby być na bieżąco. To piszę w Daily News, wystarczy dać like posta przypiętego u góry (https://www.facebook.com/marketontime/)
Zamknąć to się jeszcze nie zamknęli, ale nie wygląda to dobrze. Dawno się tak nie pomyliłem w timingu krótkoterminowym. Szczególnie, że realizują opisaną sytuację dużo wcześniej - https://pl.tradingview.com/chart/ES1!/uSDpcOdT

Błąd po części wynika z tego, że mi od kilku dni Trading View wyświetlał puste pola zamiast wolumenu, więc przerzuciłem się chwilo na co innego... i niestety nie sprawdziłem, że dziś wyświetla błędnie wolumen (pokazywał niski, zamiast poprawnego, który jest relatywnie wysoki). Nie jest to jednak żadne wytłumaczenie, bo błąd popełniłem Ja, jako trader ufając niesprawdzonemu dostawcy.

Zobaczymy jak ta zabawa się skończy w środę.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Gregory » 17 gru 2018, 22:16

motokolo pisze:
Gregory pisze:Czy tylko ja odnoszę takie wrażenie że w tym wątku o dość jasno sprecyzowanym tytule zaczyna panować coraz większy chaos.
Tak mi się wydaję, że sam tytuł jest nie adekwatny do realiów bo mamy 17 grudnia, a jesteśmy wciąż wyżej od dołków z lutego. To chyba nie chaos, a rozprężenie. Można sprawdzić jakie były nastroje w lutym, marcu na tym forum, a jakie są teraz. Crash już za chwilkę, już za moment, w przyszłym tygodniu, już się to ludziom chyba przejadło.
Nie w tym rzecz. Być może wielu jest znudzonych gadaniem o tym samym ni tracą zainteresowanie. Jednak ten wątek ma tytuł a podejmowane w nim ostatnio kwestie są niejednokrotnie nie na temat. Kwestie techniczne co do sposobów funkcjonowania platform, rozliczeń i różnego rodzaju punktów i wiążących się z nimi opłatami można do woli omawiać w temacie im przeznaczonym. Wiele z nich ma swoje wątki gdzie można o nich mówić. Słowem jest chaos i co gorsza tworzy się zbędny szum przez który bez sensu trzeba się przedzierać. Aby nie było że się czepiam, ale nawet sam Gospodarz forum zdaje się tego nie zauważać.

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Gregory » 17 gru 2018, 22:31

Wygląda że rozpoczęliśmy realizację podwójnego szczytu. Cień styczniowy jeszcze nie jest wybity. Spodziewałbym się retestu poziomu 2600. Teraz będzie stanowił spory opór. Średnie 50 i 100 nie pozostawiają na chwilę obecną złudzeń co do ewentualnego kierunku. Jak widać po ostatnich szczytach rynek jest dość słaby bo nawet nie udało się wybić/podejść górnego ograniczenia Boligera, a ustawiony jest na 2,2. Średnia 200 próbuje się przechylać w kierunku spadkowym. Próbuje, jednak to może świadczyć o tym że rynek zechce wejść w tryb ruchu bocznego. Podejmowana kwestia 19grudnia jest sporą niewiadomą. Większość sądzi że będzie łagodny komentarz z wydźwiękiem gołębim. Nie jestem tego taki pewien i oby nie było sporego zaskoczenia.
Załączniki
US5aD1.png

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Gregory » 17 gru 2018, 22:48

A tu jeszcze MFI.

@Kris
Coraz rzadziej tutaj wpadam bo przeszkadza mi szum jaki zaczął panować na tym wątku.

@ dammad
Ja specjalnie nie patrzę na volumen. W czasie sesji US na bocznym ekranie mam otwarte dwie firmy Apple i Amazon na średnio niskich interwałach. Obserwuję co tam robią i trejduje krótkoterminowymi dodatkowymi pozycjami poza stałymi które są gdzieś tam wysoko. Tylko krótkie. Długie jedynie na chwilę nie dłużej niż max 4H. Na chwilę obecną nie zostawiam długich na dzień następny.
Załączniki
MFI.png

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Rastignac » 17 gru 2018, 22:58

cezary692 pisze:Lepiej wątek założył Rastignac o inwestowaniu dywidendowym. Jeżeli będzie go prowadził, jak zapowiedział, z częstotliwością odpowiednią do horyzontu, nie będzie tam takiego zaśmiecania jak tu i niezrozumienia głównej myśli. W ogóle jeżeli Greg trafił i spadki będą trwały to idealny moment dla 20 latków na budowę 30 letniego portfela dywidendowego - idealne połączenie.
Będą aktualizacje co miesiąc. Jeśli Greg trafił i będzie zwała 30-50% to będzie to idealna okazja na zbadanie tego jak długo taki portfel będzie odrabiał straty.

jfd
Stały bywalec
Posty: 155
Rejestracja: 10 sie 2018, 00:01

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: jfd » 17 gru 2018, 23:01

Kris pisze:Gregory mam do Ciebie prośbę i myśle, że większość z nas byłaby zachwycona gdybyś przejął prowadzenie tego wątku po Gregu skoro nas porzucił? Jeżeli moja prośba/ propozycja budzi u kogoś kontrowersje to niech o tym odrazu napisze.
Ja oczywiście jestem za, aczkolwiek z punktu widzenia Gregorego nie jest to decyzja prosta :)

Awatar użytkownika
Gregory
Forumowy wyga
Posty: 1367
Rejestracja: 17 paź 2017, 18:06

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Gregory » 17 gru 2018, 23:08

@ Kris ty sobie ze mnie nie dworuj. To jest wątek Grega. Nie sądzę aby go porzucił. Myślę również że w kontekście jego książki nieobecność Grega jest działaniem zamierzonym. Czarną robotę edukacyjną zrobił. Teraz zapewne obserwuje jakie są tego owoce. Myślę że dla Niego taka obserwacja jest bardzo cenna. W każdym razie dla mnie byłaby cenną.

Awatar użytkownika
onufry
Stały bywalec
Posty: 292
Rejestracja: 17 mar 2018, 16:11

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: onufry » 18 gru 2018, 00:00

Kris bierz przez pół.

Greg
Forumowy wyga
Posty: 6080
Rejestracja: 15 mar 2017, 00:33
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Greg » 18 gru 2018, 01:02

Macie swój okres przejściowy ... Zwykły Kowalski nie ma szans ... (teraz wiecie dlaczego ten obszar trzeba przeczekać w CASH).

Obrazek

A co do long term investing ... to kretynem nie jestem żeby tyle odrabiać ...

Obrazek

I jak mawia Wasz guru Warren :
Diversification is protection against ignorance. It makes little sense if you know what you are doing.
Ja to tłumaczę :
Dywersyfikacja to zabezpieczenie przed niewiedzą. Ma mały zatem sens gdy wiesz co robisz i o co w tym wszystkim chodzi
Już z 80% podsumowania mam, more to come :) Macie swoją korektę... i to, że nie da się tego przewidzieć i trafiać w punkt :P Dlatego nie chce mi się pisać, bo za dużo osób tego nie rozumie o co w tym wszystkim biega, więc szkoda moich sił na dyskusję :) Dostaliście i tak niezłą dawkę wiedzy.

Powoli zmierzamy do recognition phase - official bear market :

Obrazek

Awatar użytkownika
Makaron
Stały bywalec
Posty: 108
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:04

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Makaron » 18 gru 2018, 06:31

Zastanawia mnie tylko możliwość przewidywania cykli przy coraz silniejszym wpływie banków centralnych na giełdę. No i po przykładzie Japonii widać, że trupa można utrzymywać w agonii niemal w nieskończoność.

Petrus
Stały bywalec
Posty: 233
Rejestracja: 23 mar 2018, 17:32

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Petrus » 18 gru 2018, 06:41

Greg czy jesteś w stanie zrobić upgrade swojego portfela jest z października. Według cyklu dolar teraz przechodzi w fazę spadku. Niebawem rate cut. Czy warto w takim razie przechodzić teraz jeszcze z PLN w usd?

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: dammad » 18 gru 2018, 09:38

Gregory pisze: @ dammad
Ja specjalnie nie patrzę na volumen. W czasie sesji US na bocznym ekranie mam otwarte dwie firmy Apple i Amazon na średnio niskich interwałach. Obserwuję co tam robią i trejduje krótkoterminowymi dodatkowymi pozycjami poza stałymi które są gdzieś tam wysoko. Tylko krótkie. Długie jedynie na chwilę nie dłużej niż max 4H. Na chwilę obecną nie zostawiam długich na dzień następny.
Każdy z nas ma inną specjalizację i podejście do rynków. Ważne, aby była skuteczna czyli zyskowna w długim terminie. Dla mnie jest to wolumen jako narzędzie umożliwiające spojrzenie na to co robią SM.

Natomiast jestem zwyczajnie zły na siebie za wczoraj, nie dlatego, że pomniejszyłem swój zysk z zagrań intraday, ale, że zrobiłem szkolny błąd, który na tym etapie nie powinien mieć miejsca. Staram się być profesjonalny w tym co robię, stąd moje zapisy w grupie czy na forum, podawanie rozgrywanych scenariuszy itd. W tym przyznawanie się do błędów co jest znacznie trudniejsze publicznie niż prywatnie :)

Tutaj widać wyraźnie luki na wolumenie przez co przesiadłem się na coś innego, a dopiero potem sprawdziłem od delty i zauważyłem błąd. Na tym czarnym screenie zaznaczyłem o co mi chodzi. Cena spada, wolumen maleje, osiągając niskie wartości czyli typowe testowanie czy rynek ma chęć spadać dalej czy można już rozpocząć wzrosty.

Obrazek

Obrazek

Błąd polegał na tym, że wolumen wcale wczoraj intraday nie malał, a rósł (widać to wyżej na ostatnim czerwonym słupku) co źle mi się wyświetlało i na dołku 2560~ wziąłem longi, zamykając shorty intra. Decyzja poprawna jak najbardziej, ale nie w takim kontekście kiedy ten wzrost na 2602 jest na malejącym wol, a nie rosnącym (widać poniżej) bo wówczas jest to test oporu, przed dalszymi spadkami (czego nie mogłem wiedzieć, bo mi źle wyświetlało). Takie tłumaczenia mimo wszystko nie są usprawiedliwieniem, powinienem sprawdzić dwu, trzykrotnie i tyle.

Obrazek

Wnioski wyciągnięte, strata wynikająca z błędnej decyzji ucięta i obserwujemy dalej rynek.
cezary692 pisze:
Już dawno poddawałem w wątpliwość ryzowany przez Grega impuls. W Twoim schemacie nie pasuje mi ta podbitka która się rozdwaja. Chodzi mi o to że wszystko się rozstrzygnie po decyzji czy to ruch korekcyjny czy fala teraz trwająca będzie impulsem. Dla mnie to wszystko ruchy korekcyjne. W uproszczeniu poniżej. Korekty proste u nich nie działają więc ją skrócą, tzn dolna linia korekty rozszerzającej nie musi biec tam gdzie narysowałem. Cały czas opieram się na tym, że widzę tam formacje korekcyjne:

Najważniejsze jest że robią nowy dołek na dziennych. Rynki w Europie już zrobiły nowe dołki średnioterminowe, tzn zmieniły trend. Nasdaq jeszcze tego nie zrobił.

W elipsie się rozstrzygnie czy to była 3 (ruch korekcyjny) czy rozwinie się w impuls. Tam będzie się dołączał spanikowany tłum jeżeli te obszary puszczą.

Na razie wszystko pasuje, żeby zawrócili jutro, pojutrze tak jak sądziłeś Dammand. Ja bym w pozycję wchodził jak rozstrzygną a nie łapał dołki, no ale kwestia gustu.

Z Grega bym się nie śmiał. Chciał tutaj pokazać zmianę prawie 10 letniego trendu i jeżeli ktoś w gorącej wodzie kąpany sądził że to się stanie w kilka miesięcy to może marudzić.

Lepiej wątek założył Rastignac o inwestowaniu dywidendowym. Jeżeli będzie go prowadził, jak zapowiedział, z częstotliwością odpowiednią do horyzontu, nie będzie tam takiego zaśmiecania jak tu i niezrozumienia głównej myśli. W ogóle jeżeli Greg trafił i spadki będą trwały to idealny moment dla 20 latków na budowę 30 letniego portfela dywidendowego - idealne połączenie.

Jedna z wątpliwości: jeżeli wieloletnie firmy globalne, które budowały potęgę w oparciu o globalizację będą teraz ograniczone wojnami handlowymi to z czego mają budować dalszą ekspansję w długim terminie?
Mój główny scenariusz czyli, że utrzymają strefę 2600-2800 bez robienia SOW poszedł po części już do kosza, a za chwilę może iść cały i przejdziemy do nr 2 o którym wspominałem (https://pl.tradingview.com/chart/ES1!/uSDpcOdT/) i wygląda bardzo podobnie jak to co wyrysowałeś, więc w punkt. Niższe low na dziennym potwierdzone i dzięki temu mamy pierwszy "konkret", że źle się zaczyna dziać również w USA.

Ja dołków raczej nie łapię, a tym bardziej w takiej sytuacji, już pisałem w kwestii wolumenu dlaczego tak się stało. Jak mój kolega powtarza: "nie łapię spadających noży, czekam, aż spadną i je podnoszę z podłogi" i z tym się w 101% zgadzam.

Nie wiem kto się śmieje z Grega, bo jak już wiele razy pisałem, za całokształt tematu pomnik się należy. Nawet jeśli nie trafił dokładnie ze wszystkim co do kwartału to sorry, ale są tacy co wieszczą od lat bessę i tyle w temacie.

Mam nadzieję, że Rastignac będzie to robił, bo kawał dobrej roboty i sam się uczę na bazie informacji przez niego udzielanych. Jedyny myk, że trzeba mieć ku temu jakiś sensowniejszy kapitał, co dla wielu będzie nie do przeskoczenia na początku "kariery", a nawet teraz np. w moim przypadku, wolę praktycznie całość środków alokować agresywniej pod kryzys/bessę niż mrozić na emeryturę. Znam siebie i wiem, że po rozpoczęciu nowej hossy? większość portfela zaangażuje w inne aktywa, choć obiecałem już sobie, że te 10% kapitału przeznaczę na budowę takiego portfela jako "ubezpieczenia na życie"

Co do wątku to prawda, że zrobił się z tego mały "chat" i offtop. Z jednej strony rozpropagował forum Tomkowi, ale z drugiej stało się jego swoistą ofiarą, bo wysysa "ruch" z innych działów. Wiem to choćby na swoim przykładzie, bo często wolę wrzucić coś tutaj, gdzie są wszyscy niż zakładać osobno, specjalnie temat pod to. Mimo wszystko się staram udzielać też w innych i polecam to również innym.

Na osłodę mam te dwa maleństwa czyli rynek nieruchomości i sektor finansowy - Greg się pewnie też cieszy, bo z tego co kojarzę pakowaliśmy się w podobnym momencie :)

https://marketontime.pl/short-it-sektor ... mosci-rmz/

Obrazek

https://marketontime.pl/short-it-sektor-finansowy-xlf/

Obrazek

Awatar użytkownika
dammad
Forumowy wyga
Posty: 1530
Rejestracja: 26 lut 2018, 10:52
Kontakt:

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: dammad » 18 gru 2018, 09:50

Gregory pisze:Wygląda że rozpoczęliśmy realizację podwójnego szczytu. Cień styczniowy jeszcze nie jest wybity. Spodziewałbym się retestu poziomu 2600. Teraz będzie stanowił spory opór. Średnie 50 i 100 nie pozostawiają na chwilę obecną złudzeń co do ewentualnego kierunku. Jak widać po ostatnich szczytach rynek jest dość słaby bo nawet nie udało się wybić/podejść górnego ograniczenia Boligera, a ustawiony jest na 2,2. Średnia 200 próbuje się przechylać w kierunku spadkowym. Próbuje, jednak to może świadczyć o tym że rynek zechce wejść w tryb ruchu bocznego. Podejmowana kwestia 19grudnia jest sporą niewiadomą. Większość sądzi że będzie łagodny komentarz z wydźwiękiem gołębim. Nie jestem tego taki pewien i oby nie było sporego zaskoczenia.
Jeszcze się tak zastanawiam nad tym co napisałeś. To prawda, że rynek się spodziewa gołębiego wydźwięku, a nawet braku podwyżki. Sam osobiście również mam odczucia, że kiedyś ten impuls do korekty USD powinien się pojawić, szczególnie, że COT ostatnio zmniejszyły pozycję long USD. Jednak libor3m mówi coś zgoła innego, a mianowicie to, że idzie sobie do spokojnie do góry od 3 miesięcy i jest już na 2,77+. Gdzieś za dni parę dolar powinien zacząć rosnąć zgodnie z założeniem, że ma 3-4 miesięcznego laga za nim.

I tym sposobem dochodzimy do wniosku, że jeśli rynek wyceniał wcześniej x ilość podwyżek w 2019, a obecnie pomimo gołębiego wydźwięku Powella, dolar zbytnio nie koryguje to coś tutaj jest nie tak.

Odnośnie Powella polecam spojrzeć na: https://heisenbergreport.com/2018/12/17 ... -foxholes/

"What’s amazing is that over the weekend, Kevin Warsh and Stanley Druckenmiller – two of the most outspoken critics of the easy-money-policy of past Fed chairs – have penned an op-ed in the Wall Street Journal that argues Powell needs to stop tightening… immediately."

domi
Stały bywalec
Posty: 235
Rejestracja: 06 gru 2017, 11:03

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: domi » 18 gru 2018, 10:58

Petrus pisze:Greg czy jesteś w stanie zrobić upgrade swojego portfela jest z października. Według cyklu dolar teraz przechodzi w fazę spadku. Niebawem rate cut. Czy warto w takim razie przechodzić teraz jeszcze z PLN w usd?
Greg o tym pisał, że jak FED przegnie gospodarkę do kryzysu, to przy wstrzymaniu podwyżek lub każdej obniżce stóp doprowadzi do tego, że inflacja będzie spadać szybciej niż wartość stóp procentowych. Czyli dolar musi się umacniać do kolejnego punktu zwrotnego.

Hermetic
Stały bywalec
Posty: 382
Rejestracja: 20 cze 2018, 19:19

Re: Stock Market Crash 2018 - live comments

Post autor: Hermetic » 18 gru 2018, 12:47

Jest jeszcze jedna sprawa, a mianowicie QT oprócz podwyżek stóp. Wczoraj oglądałem wywiad, gdzie wyliczono - dane z jednego z dużych banków - że podniesienie o 0.25 stóp procentowych, to mniej więcej jest równe zdjęciu z rynku 200 miliardów dolarów. Biorąc pod uwagę, że QT to już koło 400 mld więc oceniono, że FED tak naprawdę zrobił 2 podwyżki więcej. A do lutego, jeśli nie wstrzyma QT, będzie zrobione kolejne 200 mld bo teraz robią po 50 mld miesięcznie.
A teraz spekulacja: Jak jutro rynek odczyta słowa Powella i czy będzie krótkotrwała euforia.

Zablokowany