Interactive Brokers

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 09 lip 2019, 21:14

Zaraz, zaraz, to IB pozwala na założenie drugiego konta na te same dane? Wydaje mi się, że linkowanie kont dotyczy kont, np. doradcy i klienta albo konta typu master i kont typu slave dla rachunków Friends and Family Advisors? Na pewno pytaliście IB o dwa konta należące do tej samej osoby?

LukaszB
Posty: 24
Rejestracja: 21 kwie 2019, 20:41

Re: Interactive Brokers

Post autor: LukaszB » 09 lip 2019, 23:42

Dzięki kreat0r, tak podejrzewałem.

Tomek, ja zrozumałem to tak, że każdy może założyć sobie dowolną ilość kont (pod jednym loginem), ale sam jeszcze nie próbowałem. Instrukcja jest na ich stronie (https://www.interactivebrokers.com/en/s ... ccount.htm):

"New linked accounts have the following characteristics:

You can access all of the linked accounts in Account Management using a single user name.
You can create any number of new linked accounts.
Once you create a linked account and log into Account Management, you can perform any action, such as modify trading permissions or transfer funds, for a specific linked account.
Linked accounts must be separately funded.
Market data fees are charged once for linked accounts under a single username rather than charged separately for each linked account (market data subscriptions are charged per terminal/computer). However, additional users will be charged separate market data fees.
You can access linked accounts using a single user name in Trader Workstation, WebTrader and IBKR mobile solutions."

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 10 lip 2019, 07:37

Moim zdaniem to chodzi o linkowanie kont innych osób, a nie tej samej osoby. Korzystałem z tego w domu maklerskim, gdzie pod moje konto master podlinkowane były indywidualne konta klientów i z konta master mogłem dokonywać transakcji na kontach podlinkowanych.

Tak samo to działa na kontach typu family office, small business czy friends and family advisor.

Może sie mylę, ale wydaje mi się, ze nie można u jednego brokera założyć kilku kont na jedna osobę. To tak jakby chcieć w tym samym banku otworzyć kilka kont na jednego klienta.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Interactive Brokers

Post autor: sebo » 10 lip 2019, 10:02

Dokładnie tak jest, ja dowiadywałem się ale u innego brokera i pod nazwiskiem, dowodem tym samym można mieć tylko jedno konto, to samo w Polsce.

Awatar użytkownika
Rastignac
Ekspert
Posty: 844
Rejestracja: 05 sty 2018, 13:00

Re: Interactive Brokers

Post autor: Rastignac » 10 lip 2019, 12:09

Też mnie to ciekawi, bo zamierzam przenieść rachunek spekulacyjny z DeGiro do IB. Po pobieżnym przeczytaniu informacji na stronie IB wydawało mi się, że można otworzyć drugi rachunek na siebie. Bo chyba o to tu właśnie chodzi. W większości banków możemy otworzyć przynajmniej kilka rachunków i tak rozumiałem. Widziałem tematy na innych forach, gdzie ludzie używają osobnych rachunków IB do różnych algorytmów, np tutaj:
https://www.quantopian.com/posts/how-to ... algorithms

kremat0r
Posty: 66
Rejestracja: 30 lis 2018, 10:07

Re: Interactive Brokers

Post autor: kremat0r » 10 lip 2019, 13:31

Ja support pytałem, ze chce mieć dwa osobne konto pod swoim nazwiskiem, ponieważ chce rozdzielić Long term od short term investing i Pani mi powiedziała to co pisałem wcześniej, że nie ma problemu tylko trzeba zapłacić prowizję.

Jestem ciekaw jak w takim wypadku podchodzą do PDT rule hmm.

LukaszB
Posty: 24
Rejestracja: 21 kwie 2019, 20:41

Re: Interactive Brokers

Post autor: LukaszB » 10 lip 2019, 18:28

W "polskim" Xtb można mieć do 5 kont pod swoim nazwiskiem. Jeden login i przełącza się przez dropdown menu. Ja mam 3: w PLN, USD i EUR. Taki sam mechanizm jak posiadanie kilku różnych kont w jednym banku (oszczędnościowe, rozliczeniowe itd.). Z tego co zrozumiałem IB działa podobnie i można mieć dowolną ilość kont pod swoim jednym loginem, ale trzeba za nie dodatkowo płacić.

kremat0r
Posty: 66
Rejestracja: 30 lis 2018, 10:07

Re: Interactive Brokers

Post autor: kremat0r » 11 lip 2019, 11:48

XTB to bucketshop więc słabo z nimi jeżeli chodzi o regulacje, jakiekolwiek...

Może to nie być takie proste np. jeżeli chodzi o PDT, czy liczą z każdego konta osobno czy zliczają transakcje z dwóch kont.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 11 lip 2019, 13:24

No to dajcie znać jak już to przetestujecie na własnej skórze, żeby mieć 100% pewności :)

arku
Stały bywalec
Posty: 178
Rejestracja: 03 sie 2018, 16:32

Re: Interactive Brokers

Post autor: arku » 12 lip 2019, 16:52

kremat0r pisze:
11 lip 2019, 11:48
XTB to bucketshop więc słabo z nimi jeżeli chodzi o regulacje, jakiekolwiek...

Może to nie być takie proste np. jeżeli chodzi o PDT, czy liczą z każdego konta osobno czy zliczają transakcje z dwóch kont.

Jeśli chodzi o forex, cfd itp.to bucketshop, ale w przypadku rzeczywistych akcji działają chyba tak jak każdy inny DM

LukaszB
Posty: 24
Rejestracja: 21 kwie 2019, 20:41

Re: Interactive Brokers

Post autor: LukaszB » 12 lip 2019, 19:41

Dawniej mieli "akcje syntetyczne", nikt tego nie chciał kupować, więc od jakiegoś czasu mają normalne akcje.

sandpit
Posty: 23
Rejestracja: 15 lip 2019, 21:00

Re: Interactive Brokers

Post autor: sandpit » 16 lip 2019, 10:35

Mam kilka pytań i wątpliwości odnośnie IB:

1. Czy jak otworzę konto w EUR i wymienię na PLN, to pieniądze będą na subkoncie w PLN? Skoro IB realizuje wpłaty w PLN, to rozumiem że wypłaty również?

2. Co sądzicie o ryzyku tzw. "estate tax" w IB US? Chodzi o niezainwestowaną gotówkę leżącą w IB. Kwota powyżej $60,000 podlega amerykańskiemu prawu spadkowemu w przypadku śmierci, a co za tym idzie 40% podatkiem. Podobno osoba nie związana z Ameryką (tj. brak obywatelstwa), inwestująca w nie amerykańskie instrumenty, np. irlandzkie ETFy nie ma się generalnie czego obawiać. Chyba że los zechce iż właściciel konta umrze w czasie skasowania inwestycji, a przed dokonaniem wypłaty, czyli w okresie 2 dni.

3. Jest dużo wątpliwości na zagranicznych forach dotyczących SIPC i ETFów. Wprawdzie IB ma gwarancje SIPC $500,000, to jednak nie do końca jasne jest, czy ETF spełnia definicje "securities".

Awatar użytkownika
Plastic Tofu
Stały bywalec
Posty: 459
Rejestracja: 08 maja 2018, 00:36

Re: Interactive Brokers

Post autor: Plastic Tofu » 16 lip 2019, 15:26

@sandpit
2. Co sądzicie o ryzyku tzw. "estate tax" w IB US? Chodzi o niezainwestowaną gotówkę leżącą w IB. Kwota powyżej $60,000 podlega amerykańskiemu prawu spadkowemu w przypadku śmierci, a co za tym idzie 40% podatkiem. Podobno osoba nie związana z Ameryką (tj. brak obywatelstwa), inwestująca w nie amerykańskie instrumenty, np. irlandzkie ETFy nie ma się generalnie czego obawiać. Chyba że los zechce iż właściciel konta umrze w czasie skasowania inwestycji, a przed dokonaniem wypłaty, czyli w okresie 2 dni.
$60K odnosi się do majątku na terenie USA, konto brokerskie temu nie podlega.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 16 lip 2019, 16:03

Wpłaty i wypłaty są księgowane i realizowane w takiej walucie, w jakiej je zlecisz, bez żadnego automatycznego przewalutowania. Oddzielne subkonto jest tworzone dla kazdej wpłaty w odmiennej walucie niż waluta rozliczeniowa konta.

ETF podlega takiej samej ochronie jak akcje, a umowę podpisujesz z IB brytyjskim, wiec dodatkowo wchodzą gwarancje brytyjskie oraz prywatne ubezpieczenie, które IB wykupiło w Lloyds do 30 mln na jednego klienta.

sandpit
Posty: 23
Rejestracja: 15 lip 2019, 21:00

Re: Interactive Brokers

Post autor: sandpit » 17 lip 2019, 02:10

Plastic Tofu pisze:
16 lip 2019, 15:26
$60K odnosi się do majątku na terenie USA, konto brokerskie temu nie podlega.

Według tego co czytałem podlega jak najbardziej. IB trzyma w naszym imieniu udziały jako IB LLC (USA).

Tomek pisze:
16 lip 2019, 16:03
Wpłaty i wypłaty są księgowane i realizowane w takiej walucie, w jakiej je zlecisz, bez żadnego automatycznego przewalutowania. Oddzielne subkonto jest tworzone dla kazdej wpłaty w odmiennej walucie niż waluta rozliczeniowa konta.

ETF podlega takiej samej ochronie jak akcje, a umowę podpisujesz z IB brytyjskim, wiec dodatkowo wchodzą gwarancje brytyjskie oraz prywatne ubezpieczenie, które IB wykupiło w Lloyds do 30 mln na jednego klienta.

Dzięki. Jednak w moim przypadku (rezydent ZEA), IB otwiera konto w US, czyli podlega SIPC. Na zagranicznych forach czytałem, że ETF nie jest zdefiniowany jako "securities" i że interpretacja tego może być różna. SIPC odnosi się do "stocks", nie jest natomiast jasne czy stock=ETF.

Konkluzja natomiast po przeczytaniu zagranicznych forów jest taka, że osoba, która nie jest obywatelem USA, a trzyma np. amerykańskie ETFy w amerykańskiej firmie (IB), podlega amerykańskiemu prawu spadkowemu:

"Where an account holder who is a US nonresident alien passes away, the US will levy up to 40% estate tax on US assets over the value of $60,000 USD. This includes US domiciled holdings such as ETFs, as well as cash sums in a US-based brokerage account."

"Upon the death of the beneficial owner, the U.S. brokerage firm is forbidden under U.S. tax law from transferring the assets from the decedent’s account until the IRS has concluded its estate tax audit."

Polska nie ma umowy o podatku o nieruchomości z USA, nieliczne kraje mają. To stawia Polaków w gorszej sytuacji, jako że w przypadku śmierci, podlegają podatkowi do 40% powyżej $60,000. Dlatego też z punktu widzenia polskiego inwestora dużo bezpieczniej jest inwestować w nieamerykańskie instrumenty, np irlandzkie ETFy.

Co do IB UK, należy pamiętać że to tylko pośrednik dla IB US. Otwierając konto w IB UK, kupując np amerykańskie ETFy, dalej podlega się amerykańskiemu prawu spadkowemu i regulacjom SIPC. Przecież IB UK wyraźnie pisze, że akcje trzymane są przez IB LLC (USA). To GBP 50,000 gwarancji IB UK to chodzi o niezainwestowaną gotówkę na ich koncie, a nie o posiadane akcje.

Co do Lloyds:
Lloyd's of London for up to an additional $30 million (with a cash sublimit of $900,000) subject to an aggregate limit of $150 million

Czyli $30 mln per konto, ale max $150 mln dla wszystkich gwoli ścisłości.

ODPOWIEDZ