Interactive Brokers

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
Blade
Posty: 79
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:53

Re: Interactive Brokers

Post autor: Blade » 09 sty 2018, 23:18

Adam78 pisze:Mam pytanie, czy sprawdzaliście może tą stronę odnośnie IB http://www.interactivebrokers.pl/
Jest tutaj napisane, że pośrednik zapewnia próg wejścia od 5 tys. USD, zamiast 10 tys. Pozostałe rzeczy są podobno jak w IB. Czy ktoś z tego korzystał? No cóż muszę znaleźć jakąś alternatywę dla Degiro.

Ja nie wpłaciłem od razu całej kwoty i z tego co pamiętam mogłem korzystać z platformy, aczkolwiek musiałbyś to sprawdzić, skontaktowałbym się z supportem IB i zapytał o szczegóły.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Interactive Brokers

Post autor: sebo » 31 sty 2018, 16:10

Czy przy zakładaniu konta jest jakiś głupi test w związku z głupimi dyrektywami w EU?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 31 sty 2018, 16:49

Zależy jakie odpowiedzi podasz w pytaniach o majątek, doświadczenie i liczbę przeprowadzanych rocznie transakcji. Jeśli podasz zbyt małe wartości, to będziesz miał test weryfikujący Twoją wiedzę i doświadczenie. To są poziomy, które na pewno pozwolą przejść dalej bez testu:
ib-requirements.png

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Interactive Brokers

Post autor: sebo » 31 sty 2018, 16:58

a dzięki czyli wszystko na fulla wybierasz i nie masz testu.
Pytanie o majątek nie wiem czy ma coś wspólnego, ale lepiej lać wodę chyba.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 31 sty 2018, 17:05

No właśnie majątek ma sporo wspólnego, bo np. instrumenty z dźwignią są wedle regulaminu adekwatne jedynie dla osób, które "stać na straty" :)

house1
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2018, 09:53

Re: Interactive Brokers

Post autor: house1 » 02 lut 2018, 09:55

zgodnie z tym:
https://www.interactivebrokers.com/en/i ... ngth&p=acc

nasze rachunki indywidualnych klientów są chronione do 30 milionów USD, czy coś źle rozumiem ?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 02 lut 2018, 10:14

Z automatu do 500 000 USD, a w wyjątkowych przypadkach górny limit odszkodowania to 30 mln.

house1
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2018, 09:53

Re: Interactive Brokers

Post autor: house1 » 02 lut 2018, 21:41

pytałem na czacie i powiedzieli że 30 mln jest 100% pewne.
Tomek - co masz na myśli mówiąc o wyjątkowych przypadkach?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 02 lut 2018, 22:03

500 000 to jest gwarancja podmiotu trzeciego, czyli SIPC i ona jest bezwarunkowa, tzn. jak broker bankrutuje, to masz gwarancje podmiotu zewnetrznego, ze odzyskasz swoje aktywa/gotówkę trzymane na kontach IB.

Natomiast te dodatkowe 30 mln to jest gwarancja IB, ubezpieczona w Lloyd’s, ale te gwarancje obowiązują tylko w określonych warunkach, nie pamietam już jakie założenia musza być spełnione do wypłaty, ale maja to w jakimś regulaminie. Ciezko mi teraz poszukać, bo z telefonu pisze.

Ale tak naprawdę aktywa są bezpieczne, bo jak kupujesz akcje to jesteś wpisany do księgi akcjonariuszy danej firmy, jak kupujesz derywaty, to pośredniczy w tym clearing house, wiec tak naprawdę upadek brokera niczym tu nie grozi. Najgorzej jest zawsze z gotówka, ale czy rzeczywiście planujesz trzymać na koncie brokerskim ponad 250 000 USD w gotowce? Bo tyle podlega gwarancjom SIPC.

house1
Posty: 3
Rejestracja: 02 lut 2018, 09:53

Re: Interactive Brokers

Post autor: house1 » 24 lut 2018, 20:07

Tomek pisze: Ale tak naprawdę aktywa są bezpieczne, bo jak kupujesz akcje to jesteś wpisany do księgi akcjonariuszy danej firmy, jak kupujesz derywaty, to pośredniczy w tym clearing house, wiec tak naprawdę upadek brokera niczym tu nie grozi. Najgorzej jest zawsze z gotówka, ale czy rzeczywiście planujesz trzymać na koncie brokerskim ponad 250 000 USD w gotowce? Bo tyle podlega gwarancjom SIPC.
no nie wiem czy faktycznie jest tak jak mowisz, że to ja jestem wpisany do ksiegi akcjonariuszy. wydaje mi sie ze broker jest wpisany, przynajmniej ponoc w usa tak jest i jesli bankrutuje to mozesz stracic tez akcje.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 25 lut 2018, 08:13

W USA są dwa rejestry akcjonariuszy, jeden to tzw. shareholder register, a drugi shareholder list. Jak masz status registered holder, czyli kupujesz akcje firmy bezpośrednio od niej, to jesteś wpisany do tego pierwszego rejestru. Jeśli kupujesz aktywa przez brokera, to one są deponowane na Twoim koncie brokerskim i jesteś od razu wpisywany na tę drugą listę, czyli shareholder list. Ona jest aktualizowana każdego dnia na bieżąco i zawiera spis rzeczywistych beneficjentów z faktu posiadania akcji, którzy są uprawnieni do dywidendy itd.

W Stanach od bodajże 1970 roku istnieje coś takiego jak Securities Investor Protection Act, który wymaga od brokerów, aby wszystkie aktywa klientów przechowywane były na oddzielnych subkontach. Chodzi o to, żeby były one zupełnie oddzielone od majątku firmy na wypadek właśnie bankructwa. W przypadku, gdyby broker ogłosił upadłość, to nikt przecież nie sprzeda aktywów jego klientów, aby zaspokoić żądania wierzycieli...

Jak broker ogłasza bankructwo, co jest ekstremalnie mało prawdopodobne, to wtedy wkracza SIPC i zapewnia, że wszelkie papiery należące do klientów upadającego brokera, zostaną przetransferowane na inne konto brokerskie tego samego klienta. A więc w najgorszym wypadku doświadczysz czegoś takiego jak procedura ACATS (Automated Customer Account Transfer Service), gdzie cały stan Twojego konta zostanie przetransferowany po prostu do innego brokera. Stuprocentową pewność masz do tego twardego limitu 500 000 USD, gwarantowanego przez SIPC. Tu naprawdę nie ma się czego obawiać.

PS. Nie wiem czy muszę to dodawać, ale Protection Act i gwarancje SIPC dotyczą tylko amerykańskich brokerów. Wszystkie te dziwne cypryjsko-maltańskie twory trzymają aktywa klientów zazwyczaj na jednym zbiorczym rachunku pomieszane razem z własnymi funduszami.

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Interactive Brokers

Post autor: sebo » 25 lut 2018, 13:58

To ja się podpytam.

Reinwestowanie DRIP jak to wygląda w IB, mam wypłatę dywidendy i chce by była od razu reinwestowana, jest u nich DRIP czy nie ma?
Gdzieś to się zaznaczy jak to wygląda?

AndrzejZ
Posty: 1
Rejestracja: 28 mar 2018, 16:23

Re: Interactive Brokers

Post autor: AndrzejZ » 28 mar 2018, 17:03

Mam prośbę do szanownego grona o łopatologiczne wyjaśnienie kwestii lewara stosowanego przez IB na forexie dla konta w PLN. Do tej pory sądziłem, że wynosi 1:40 jednak strona https://www.interactivebrokers.com/en/i ... 0808080101
przedstawia to inaczej a jeszcze inaczej to widać w oknie Account , gdzie "buying power" = 4 * current excess liquidity

Blade
Posty: 79
Rejestracja: 30 paź 2017, 20:53

Re: Interactive Brokers

Post autor: Blade » 04 kwie 2018, 22:25

Czy ktoś orientuje się czy w IB da się ustawić zlecenie SELL z limitem i od razu ze zleceniem BUY jesli cena spadnie do zadanego poziomu?

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 05 kwie 2018, 07:15

Oczywiście. Przycisk „Advanced” w formatce skladania zleceń i potem rozwijane „Attach stop loss/take profit”.

ODPOWIEDZ