Interactive Brokers

Miejsce do prowadzenia jałowej i starej jak świat dyskusji na temat tego, który broker jest lepszy od którego, a który nie.
slawekpx
Posty: 13
Rejestracja: 21 paź 2019, 01:50

Re: Interactive Brokers

Post autor: slawekpx » 18 lis 2019, 23:01

Nie mogę wystawić opcji PUT dla AEB: RDSA, dostaję komunikat o braku uprawnień do handlowania tym instrumentem. Dostęp do opcji ogólnie mam (wystawiłem wcześniej PUT dla NYSE: EMLC), konto Margin, Joint.

W Account Settings | Trading Permissions | Options mam bardzo krótką listę, nie ma tam żadnego kraju z Europy (jest tylko Australia, Canada, Mexico, USA). Czy to jest OK? Za to w Account Settings | Trading Permissions | Stock Options są kraje z Europy (mam zaznaczoną między innymi pozycję Netherlands).

Support USA przez chat mi poradził kontakt z supportem z UK w godzinach dziennych (uruchomiłem chat dzisiaj po 20), ale zdaniem konsultanta może się nie dać tego włączyć dla konta prowadzonego przez IBKR UK (dostęp do opcji LSE i AEB). Trochę to dla mnie dziwne. Już wcześniej miałem jakieś cyrki bo w Account Settings | Trading Permissions | Stocks brakowało wielu krajów, naprawili mi to wtedy.

Wie ktoś o co może tu chodzić?

Mishkha
Posty: 5
Rejestracja: 13 mar 2018, 10:21

Re: Interactive Brokers

Post autor: Mishkha » 03 gru 2019, 15:59

Cześć
Czy wiecie może czy w IB można otworzyć konto brokerskie małżeńskie/wspólne?

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Interactive Brokers

Post autor: sebo » 03 gru 2019, 17:04

Zastanawia mnie czy ludzie czytają cokolwiek zanim zadają pytanie, na stronie IB jest o tym, zresztą trudno spotkać by nie zakładali, na poprzedniej stronie też jest o tym.
https://www.interactivebrokers.com/en/s ... ccount.htm

To ja od siebie też jak inny, czy da się założyć konto w USA jeden ma Obywatelstwo USA a druga osoba do konta nie ma.

slawekpx
Posty: 13
Rejestracja: 21 paź 2019, 01:50

Re: Interactive Brokers

Post autor: slawekpx » 10 gru 2019, 22:47

Ja czytam. :)

Znalazłem rozwiązanie swojego problemu (brak dostępu do handlu opcjami do akcji notowanych na giełdzie AEB - tak chyba jest precyzyjnie), może komuś się przyda.
Nie działało dla giełdy opcyjnej DTB (Niemcy - tam nie ustawiłem sobie dostępu), a działa dla FTA (Holandia). Nie wiem dlaczego domyślnie była wybrana giełda DTB (może jest tańsza), nie zwróciłem na to uwagi, myślałem, że to działa jakoś podobnie jak dla rynku US, gdzie jest SMART. Oczywiście support nie wpadł na to.

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 11 gru 2019, 16:54

Interactive Brokers ma w ogóle dziwną politykę odnośnie dostępu do europejskich giełd. W Norwegii na przykład notowania pobierane są z OSE (Oslo Stock Exchange), ale już transakcji na tej giełdzie nie można zawrzeć, bo nie ma do niej dostępu. Tak więc zakup akcji z Oslo następuje poprzez Nasdaq Oslo Exchange, która z kolei nie udostępnia notowań w ramach IB.

Myślę, że IB tak w Europie routuje zlecenia, żeby mu się to najbardziej opłacało, czyli wybiera najtańsze giełdy, które uprawiają dumping cenowy i próbują wygryźć konkurencję (tak jak NASDAQ w Oslo czy europejskie dark poole od Turquoise).

W każdym razie moja rada jest taka, żeby raz na jakiś czas zaglądać na backtage IB, czyli na Client Portal i w odpowiedniej zakładce włączać sobie po prostu dostęp do wszystkich rynków, które tylko się tam okresowo pojawiają, bo zmiany są dość częste wbrew pozorom. Ostatnio na przykład ni z tego ni z owego pojawił się dostęp do izraelskiej giełdy akcyjnej w Tel Awiwie czy do LME (London Metal Exchange), gdzie można bezpośrednio kupić nikiel czy cynk.

kuzik
Posty: 13
Rejestracja: 12 gru 2019, 19:13

Re: Interactive Brokers

Post autor: kuzik » 12 gru 2019, 19:40

arku pisze:
18 lut 2019, 17:52
Witam,
Mam nowe konto w IB i logując się do panelu zarządzania kontem (nie do platformy transakcyjnej) otrzymuję komunikat o konieczności uzupełnienia danych w związku z MiFIR. Konkretnie system pyta o nr dokumentu tożsamości (National ID) ale po wpisaniu nr dowodu osobistego otrzymuję komunikat że format jest nieprawidłowy. Pytanie czy ktoś miał podobną sytuację i podobne problemy?
Dodam tylko że w/w komunikat pojawił się po złożeniu wniosku o rozszerzenie innstrumentów dostępnych do handlu o opcje, futy itp.
W razie potrzeby mogę dołączyć screen.

witam,
Mam dokładnie taką samą sytuacje. Może chodzi i identyfikator podatkowy.
Zgodnie z MiFIR identyfikatorem jest kolejno: REGON, KRS, NIP
Mam wrażenie że IB prosi o podanie Nationa Identifiers a nie ID.
To dodatkowe konto z F czy ktoś wie z czego to wynika, czy jest jakaś dodatkowa opłata za kolejne konto?

Przy okazji witam na forum bo jestem początkujący.
Pojawiły mi się jeszcze takie pytania:
- w przypadku zakupu akcji np spółki z GPW przy użyciu konta IB można mając środki w PLN zakupić bezpośrednio w PLN czy wszystko będzie przeliczane przez bazową walutę w moim przypadku $?
- chciałem kupić kilka ETF ale nie mam dostępu np. do NGE - czy to kwestia ustawienia dostępu do rynków?
- zakupiłem pierwszy ETF - czy historię mogę zobaczyć z poziomu TWS czy tylko na swoim koncie IB

z góry dzięki za pomoc.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Interactive Brokers

Post autor: mlubinski » 12 gru 2019, 20:56

kuzik pisze:
12 gru 2019, 19:40
Mam dokładnie taką samą sytuacje. Może chodzi i identyfikator podatkowy.
Zgodnie z MiFIR identyfikatorem jest kolejno: REGON, KRS, NIP
Mam wrażenie że IB prosi o podanie Nationa Identifiers a nie ID.

ja podałem swój PESEL, bo innych nie przyjmował.

To dodatkowe konto z F czy ktoś wie z czego to wynika, czy jest jakaś dodatkowa opłata za kolejne konto?

to nie jest dodatkowo płatne konto, wydaje mi się że to jest "papierowe konto" (demo), ale nie mam 100% pewnosci

- w przypadku zakupu akcji np spółki z GPW przy użyciu konta IB można mając środki w PLN zakupić bezpośrednio w PLN czy wszystko będzie przeliczane przez bazową walutę w moim przypadku $?
- chciałem kupić kilka ETF ale nie mam dostępu np. do NGE - czy to kwestia ustawienia dostępu do rynków?
- zakupiłem pierwszy ETF - czy historię mogę zobaczyć z poziomu TWS czy tylko na swoim koncie IB

odp1: jeśli masz PLN na koncie, to transakcja będzie rozliczona w PLN. Tak zresztą dla innych giełd jest też, czyli jeśli na NYSE kupisz inne akcje to je będziesz miał w USD, a w Szwajcarii będziesz miał w CHF itp itd.
odp2: jeśli jesteś rezydentem EU, to nie możesz handlować ETF z amerykańskiej giełdy, musisz szukać zamienników europejskich, albo szukać takich ETF na które są dostępne opcje (i z ich pomocą kupować te ETF). NGA nie ma opcji, więc nie możesz tego kupić.
odp3: nie rozumiem o jaką historię chodzi? jeśli chodzi ci o sprawdzenie w określonym dniu ile akcji (i po ile) kupiłeś, to tylko przez panel "Account management"; jeśli dziś kupisz akcje, a jutro chcesz sprawdzić za ile kupiłeś, to masz to w aplikacji (chyba do 7 dni wstecz) w "Trade->Trades->Trades"

kuba
Stały bywalec
Posty: 134
Rejestracja: 07 lip 2017, 13:19
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: kuba » 13 gru 2019, 08:27

mlubinski pisze:
12 gru 2019, 20:56

To dodatkowe konto z F czy ktoś wie z czego to wynika, czy jest jakaś dodatkowa opłata za kolejne konto?

to nie jest dodatkowo płatne konto, wydaje mi się że to jest "papierowe konto" (demo), ale nie mam 100% pewnosci

To nie jest konto demo. To jest konto do handlu CFD i metalami w UK. https://www.interactivebrokers.com/en/s ... metals.htm

U mnie na początku w Lynx nie było tego dodatkowego konta, ale ostatnio też się pojawiło.

kuzik
Posty: 13
Rejestracja: 12 gru 2019, 19:13

Re: Interactive Brokers

Post autor: kuzik » 13 gru 2019, 13:30

Panowie dziękuję.
Nie pozostaje nic innego jak przyjąć kolejną porcję wiedzy i zrozumieć jak działać z tymi opcjami żeby mieć ETFy. Przyznam, że na ten moment to dla mnie czarna magia:-(

Awatar użytkownika
Tomek
Money talks
Posty: 2539
Rejestracja: 09 mar 2017, 20:40
Kontakt:

Re: Interactive Brokers

Post autor: Tomek » 13 gru 2019, 14:12

Zerknij tutaj, napisałem parę miesięcy temu tekst na temat tego, jak zainwestować w ETF mimo unijnego zakazu: https://www.tradingforaliving.pl/jak-kupic-etf/

Kiedyś Ewa Wasiak z LYNX Broker opowiadała też w wywiadzie więcej o tym, jak obejść ten zakaz przy pomocy opcji lub CFD: https://www.tradingforaliving.pl/jak-w- ... nx-broker/

LukaszB
Posty: 24
Rejestracja: 21 kwie 2019, 20:41

Re: Interactive Brokers

Post autor: LukaszB » 13 gru 2019, 16:40

@kuzik

Możesz też próbować znaleźć odpowiednik danego ETF'a dostępny dla obywateli EU. Pomocny jest ETF screener na https://www.justetf.com/uk/find-etf.html . W przypadku NGE nie pomoże, bo niestety nie ma w Europie nic na Nigerię, ale większość popularnych ETF ma swoje odpowiedniki w Europie.

Co do różnych walut, tak jak pisał mlubinski kupujesz zawsze w walucie w której handluje się danym instrumentem. Jeśli nie masz tej waluty na koncie w IB, to albo możesz przewalutować tę którą masz (kurs dobry ale prowizja 2 USD od każdej transakcji), albo kupujesz na margin, czyli za pieniądze pożyczone od IB. Od tej pożyczki musisz oczywiście zapłacić odsetki. Warto pamiętać, że każda waluta liczy się osobno, tzn. jeśli masz na koncie 100k USD w gotówce, a kupisz akcje za 1k PLN (którego nie masz), to IB będzie kasowało odsetki od pożyczki w PLN, mimo, że masz dużo wolnej gotówki w USD. Tu możesz sprawdzić ile https://www.interactivebrokers.com/en/index.php?f=1595.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Interactive Brokers

Post autor: Thorwald » 13 gru 2019, 18:49

Witam
Nie śledzę całego wątku, ale czy dobrze rozumiem, że Ci co otworzyli konto w IB w USA nie mogą kupić amerykańskich ETF ?
Pozdrawiam

sebo
Forumowy wyga
Posty: 1956
Rejestracja: 11 mar 2017, 11:55

Re: Interactive Brokers

Post autor: sebo » 13 gru 2019, 20:02

Konta są otwierane w UK a nie USA.

mlubinski
Forumowy wyga
Posty: 712
Rejestracja: 07 cze 2018, 21:26

Re: Interactive Brokers

Post autor: mlubinski » 13 gru 2019, 23:32

Tak jak sebo napisal i (jesli jestes rezydentem kraju EU) zgadza sie - nie mozesz kupowac ETF z USA “normalnie”, musisz korzystac z metody kupowania za pomoca opcji. Lub znajdujesz ETFy “europejskie”, strone kolega podawal.

Thorwald
Stały bywalec
Posty: 412
Rejestracja: 04 mar 2018, 09:29

Re: Interactive Brokers

Post autor: Thorwald » 14 gru 2019, 10:44

Dzięki. Teraz rozumiem.
Nie lepiej sobie pod ETF jako obywatel EU otworzyć konto w USA ? Jak ktoś bardzo chce mieć konto IB w UK to korzystać w zakresie w którym ono jest dobre, a w zakresie w którym ma braki otworzyć sobie konto w USA ? Przy niektórych ETF zakup przez opcję to jest circa 10-30 tysięcy USD w jednym zleceniu.

ODPOWIEDZ